banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 22:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 237 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Jan 2014, 20:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Procitao sam to i na prethodnoj stranici, ali pojma nemam sta je to :) Daj neka pojasnjenja, linkove...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2014, 23:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
http://sourceforge.net/apps/mediawiki/n ... =Main_Page

U sustini kad pokrenes to, ubacis inf fajl od tvojih windows drivera, on podesi i instalira, ako radi radi :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2014, 23:07 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Nije problem al' ajde...Imam instaliran Win7 i Linux Mint 15.....Postoji li neka opcija da se prilikom boot-anja promijeni redoslijed OS-a u onom meniju? Da stavim prvo Win? Ubi mene stara u pojam jer joj se svaki put prvo digne Mint kad hoće da upali računar....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2014, 23:13 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17138
Lokacija: Q5HW+6W
Pretpostavljam da je Mint instalirao GRUB. Edituj grub.conf (obično se nalazi u /etc/grub.conf). U njemu se nalazi linija default=0; 0 je prva stavka koja je navedena u conf fajlu, 1 je druga... prepravi na cifru koja ti treba i to je to.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2014, 23:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zoka probaj ovo:

http://community.linuxmint.com/tutorial/view/910

@
PKT

Da grijesis, podrska za graficke kartice je dobra, ti hoces da pokreces igrice koje samo rade na DirectX koji je "proprietary" tehnologija majkrosofta, logicno da ce biti problema u prevodu instrukcija...

Nadji neku linux native igricu sa OpenGL pa ce raditi koliko ti hardware dozvoljava :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 10:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
_зока je napisao:
Nije problem al' ajde...Imam instaliran Win7 i Linux Mint 15.....Postoji li neka opcija da se prilikom boot-anja promijeni redoslijed OS-a u onom meniju? Da stavim prvo Win? Ubi mene stara u pojam jer joj se svaki put prvo digne Mint kad hoće da upali računar....

Ovako, pričam iz glave pošto sam na poslu pa mi nije pri ruci linux...

postoji nekoliko načina... ja praktikujem spartanski iz terminala:
u terminal ukucaj:

Kod:
gksu gedit /etc/default/grub

ukucaš svoju šifru i enter (neće se vidjeti šifra)
otvoriće se fajl gruba i u njemu se može mjenjati sledeće

linija:
Kod:
GRUB_DEFAULT=0

određuje šta će se po defaultu dizati u ovom slučaju kad je 0 onda se diže prvi sa spiska iz onog menija gdje biraš sistem, znači izbrojiš na kom je mjestu windows i staviš broj manje, predpostavljam da je na petom mjestu onda ovu gore liniju prepraviš na:
Kod:
GRUB_DEFAULT=4


ja još promjenim i liniju:
Kod:
GRUB_TIMEOUT="10"

to je vrijeme koje se čeka na izbor brije nego digne podrazumjevani sistem, pa stavim recimo:
Kod:
GRUB_TIMEOUT="4"

na kraju snimim izmjene, i opet otvorim terminal pa lupim komandu:
Kod:
sudo update-grub

da izmjene budu primjenjene ubuduće...

postoje i neki progremi koji ovo rade u grafičkom okruženju kao na primer "Grub Customizer" koji možeš instalirati pa pomoću njega vršiti željene promjene


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 10:11 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Ovo oko šifre nisi trebao napominjati :P znam i ja ponešto oko Linux-a.
Hvala :)

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 10:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
izvinjavamo se :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 17:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Ma taj vlasnički drajver mora da radi, samo ga je komplikovano instalirati. :) Koju verziju Ubuntu-a uopšte imaš? Koja verzija kernela? Čini mi se da je bilo problema sa određenim verzijama kernela zbog firmware-a.
Btw, jesi li instalirao firmware-ralink uopšte?

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 19:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jun 2013, 17:35
Postovi: 1560
Lokacija: Pijaca
Sehxor je napisao:
Zoka probaj ovo:

http://community.linuxmint.com/tutorial/view/910

@
PKT

Da grijesis, podrska za graficke kartice je dobra, ti hoces da pokreces igrice koje samo rade na DirectX koji je "proprietary" tehnologija majkrosofta, logicno da ce biti problema u prevodu instrukcija...

Nadji neku linux native igricu sa OpenGL pa ce raditi koliko ti hardware dozvoljava :)


Dvije igre, i to Dota 2 i War Thunder.

Što se tiče War Thunder nisam ga uspio natjerati da radi preko Wine ili još jedog alata zaboravio sam kako se zove, u opcijama za render može da se izabere OpenGL koji pod Windowsom super ali ne znam da li je nativna OpenGL igra, najvjerovatnije nije:

Spoiler:
Slika


A Dotu sam instalirao preko steam launchera, bez Winea ili nekih drugih compatibility layera ili emulatora, ali dobro trza. Ja mislim da je riječ o OpenGL igri ali nisam siguran. Da li ima neke razlike između linux distroa, npr da li bi možda bilo bolje da uzmem ubuntu ili neki drugi linux. Steam radi na prevacivanju igara na Linux radi svog Steam OS koji će biti još jedan OS baziran na linuxu pa će i na linuxu da zaživi igranje. Što se tiče War Thunder to je jedna od igara koja ima distribuciju na Steam pa mislim da će u neko dogledno vrijeme ili izaći linux verzija ili će ga skloniti sa Steama.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 20:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
probaj http://www.netrunner-os.com/ :king:

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 21:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jun 2013, 17:35
Postovi: 1560
Lokacija: Pijaca
Instalirao Ubuntu, vrlo brzo sam odlučio da više nikad neću instalirati Ubuntu. Netrunner fino izgleda mada mi se Mint više sviđa. Sutra ću instalirati Metro LL na mint da vidim kako ide, na windowsu mi je išlo skoro sve na max bez problema. Najbitnije mi je da na linuxu radi piraterija.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 21:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
:lol: :lol: :lol:

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 22:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jun 2013, 17:35
Postovi: 1560
Lokacija: Pijaca
Zašto ni jedan player u mintu nema equilizer? Čak sam i KMPlayer instalirao i ništa nije isto kao na windowsu.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 22:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Amarok


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 22:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
PKT je napisao:
Zašto ni jedan player u mintu nema equilizer? Čak sam i KMPlayer instalirao i ništa nije isto kao na windowsu.


Ne znam od kud ti takva ideja, većina ima... moja preporuka Clementine:

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2014, 23:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jun 2013, 17:35
Postovi: 1560
Lokacija: Pijaca
despot777 je napisao:
PKT je napisao:
Zašto ni jedan player u mintu nema equilizer? Čak sam i KMPlayer instalirao i ništa nije isto kao na windowsu.


Ne znam od kud ti takva ideja, većina ima... moja preporuka Clementine:

Slika


Clementine je loš, glomazan je i na spisku pjesama je mnogo suvišnih informacija: track, title, artist, album, lenght, file name, source, mood.
Pa još library i alatke sa lijeve strane. Amarok je daleko kompaktniji.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2014, 00:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
:lol: :lol: :lol:
Baš je obrnuto, Clementine je ustvari odgovor na Amarok...izuzetno brz i jednostavan
Citiraj:

A i te "suvišnih informacija: track, title, artist, album, lenght, file name, source, mood." se po potrebi mogu isključivati ili uključivati, desni klik na jednu od njih i uključiš i isključiš šta ti treba...
Uostalom koristi ono šta tebi odgovara, ovo sam samo napisao zbog iznešenih pogrešnih činjenica...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2014, 11:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5073
Lokacija: Banja Luka
Cek cek, polako momci...ne baratam bas Linux terminologijom :)

Napisao sam ranije da sam instalirao Linux Mint 16 Petra Cinnamon (http://blog.linuxmint.com/?p=2489) umjesto Ubuntua 13.10 jer mi se vizuelno vise svidio. Na sajtu ukratko pise "Linux Mint 16 features Cinnamon 2.0, MDM 1.4, a Linux kernel 3.11 and an Ubuntu 13.10 package base." Kontam da je to manje-vise isto.
Daj neke smijernice oko tog firmwarea.
Ovaj ndiswrapper ne znam bas da koristim, a iskren da budem pojma nemam gdje su mi driveri u Windowsu 8.1. Nije da nisam kopao po sistemskim folderima. Moze li se nekako ekstraktovati .exe fajl skinut sa neta?

Da vas ne lazem, glava me boli od ovoga :) Posto vise nije Ubuntu u pitanju, mozda bi se sve ovo moglo prebaciti u sticky temu o problemima na vrhu stranice. Vjerovatno ovo sve i cita uzak krug ljudi pa je mozda i svejedno, ali eto.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2014, 11:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jun 2013, 17:35
Postovi: 1560
Lokacija: Pijaca
Clementine je super što se tiče načina upotrebe i brzine, ali evo da vidiš jedan pored drugog:


Spoiler:
Slika


Najdraže bi mi bilo da ima winamp za linux ali amarok je nešto najbliže. Suvišne info mogu da otkačim ali po tome prostoru se samo rašire izvođač i numera, prostor je nemoguće suziti da izgleda kompaktno popšut amaroka.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 237 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs