banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 17:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Mar 2009, 20:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2004, 14:04
Postovi: 264
Lokacija: Stonehelm
Skinuo sam sebi dosta distribucija LINUX-a , jer sam mislio malo s tim da se pozabavim.
U te spadaju openSuSE 11.1 GNOME, Kubuntu 8.10, Ubuntu 8.04, Debian 5.0 (osnovni CD on nekih 130MB, nije mi se dalo skidati 5 DVD-a :lol:) i Mint 6 Feliciu.
Medjutim, samo sam za openSUSE i Mint 6 nasao LiveCD. Od ostalih nisam.
Moze li mi neko reci da li takvi uopste postoje? Da li su standardni instalacioni CD-ovi koje sam skinuo ujedno i LiveCD-ovi?
I ako postoje takvi LiveCD-ovi, moze li neko da postavi linkove?

P.S. Sve sto sam skinuo je za 64-bitni procesor, pa takve i trazim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2009, 20:56 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Za Ubuntu 8.04 i 8.10 znam sigurno da su Live i instalacioni.Najvjerovatnije su i drugi, uostalom ako si skinuo sto nisi i probao!

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2009, 22:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2004, 14:04
Postovi: 264
Lokacija: Stonehelm
Hehe pa ne mogu to tako jednostavno na brzinu. Moram prvo malo da proucim, da procitam dokumentaciju i ostalo.
Skinuo sam zato sto hocu da imam. Nisam jos namjeravao probavati. Inace, zagrizeni sam Windows XP korisnik (uglavnom zato
sto ga oduvijek koristim i znam pa skoro sve o njemu), ali hocu da probam i LINUX. Najvise me brine odgovarajuci software za
taj tip OS-a u cjelini: kako drajveri, tako i software generalne namjene kao npr. plejeri, konverteri, messengeri, pa na kraju krajeva i
video igre. Znam da je 90% od toga nemoguce pokretati na LINUX-u bez neke vrste emulatora, toliko znam. SVE ostalo ne znam.
Necu samo da zurim, nema potrebe. Vremena imam.
Hvala na informaciji ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Mar 2009, 22:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Sto se tice pokretanja win aplikacija na lunuxu imas wine samo nekad ne radi bas najbolje.A za ostale palikacije: plejeri, konverteri, messengeri toga ne manjka.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2009, 00:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
Linux distribucije možeš dowload-ovati i onda ih "pretvoriti" :wink: u Live CD!
(pod uslovom da ti Linux-i mogu biti Live!)

Takođe, pojedini informatički časopisi pakuju na svojim DVD-ovima Linux-e. (mislim da je PC Chip prednjačio u tome), čak je i Bug imao par distribucija...
Eh, sad, koliko ti se isplati kupovati časopis zbog Linux-a, razmisli (možeš downloadovati za povoljniju cijenu :D )

Koja distribucija:
Ubuntu je najpopularnija. 8)
Koristio sam ubuntu 8.04, ali u 32-bitnoj verziji!
Ubuntu ima veliku bazu korisnika pa možeš uvijek naći odgovor na pitanje koje ti treba.

Fedora prednjači po "inovacijama".
Jednostavno, aktuelna verzija Fedore će biti "uzor" za mnoge buduće verzije drugih distribucija.
Eh, sad, zbog toga je mnogi hvale, a mnogi kude.

Knoppix je bio najpopularniji prije nekoliko godina.
Danas nije.

popovich je napisao:
Da li su standardni instalacioni CD-ovi koje sam skinuo ujedno i Live CD-ovi?

Zavisi od distribucije.
Npr. Ubuntu, jeste!

Da li znaš kako od download-ovanog fajla napraviti Live CD?
Da li znaš kako pokrenuti Live CD?
Ova dva pitanja su ti najbitnija da bi pokrenuo Live distribuciju! :)

Takođe, možeš pojedine Linux distribucije Boot-ati sa USB memorije... Dakle, Live USB 8)

I, ako ti se sviđa neka distribucija, možeš je instalisati na komp.

popovich je napisao:
Hehe pa ne mogu to tako jednostavno na brzinu. Moram prvo malo da proucim, da procitam dokumentaciju i ostalo.
Skinuo sam zato sto hocu da imam. Nisam jos namjeravao probavati. Inace, zagrizeni sam Windows XP korisnik (uglavnom zato
sto ga oduvijek koristim i znam pa skoro sve o njemu), ali hocu da probam i LINUX. Najvise me brine odgovarajuci software za
taj tip OS-a u cjelini: kako drajveri, tako i software generalne namjene kao npr. plejeri, konverteri, messengeri, pa na kraju krajeva i
video igre. Znam da je 90% od toga nemoguce pokretati na LINUX-u bez neke vrste emulatora, toliko znam. SVE ostalo ne znam.
Necu samo da zurim, nema potrebe. Vremena imam.
Hvala na informaciji ;)

Drajveri - zavisi od proizvođača komponenti.
Ako su to neke koje možeš naći svuda (vani), ako su provjerene i poznate (cijena nije presudan faktor - nekad je jeftinije bolje, nekad nije, nekad je starije bolje, nekad nije, itd.), onda uglavnom neće biti problema...

milic_alex je napisao:
ostale palikacije: plejeri, konverteri, messengeri toga ne manjka.

Tačno.

Programi - sve što treba prosječnom korisniku postoji i za Linux. Uglavnom (apsolutna većina) su to Open Source programi, a veliki broj programa napravljenih za Linuxe možeš naći i u verzijama za Wndows-e (npr. OpenOffice je odlična i besplatna alternativa MS Office-u).
Igre - nećeš se naigrati sa Live distribucijama... :(

Uglavnom, popovichu, probaj i vidi.
Znaj da ništa nije 100% sigurno, tako da ti niko neće davati garanciju na Live CD-ove.

Probaj, pa javi!
poz


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Mar 2009, 01:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2004, 14:04
Postovi: 264
Lokacija: Stonehelm
BL4ever je napisao:
Da li znaš kako od download-ovanog fajla napraviti Live CD?
Da li znaš kako pokrenuti Live CD?
Ova dva pitanja su ti najbitnija da bi pokrenuo Live distribuciju! :)

Naravno. Skinuo sam dosad a isto toliko i narezao tonu CD/DVD image fajlova tako da mi to nikad nije bio problem.
Kao sto sam napomenuo, veoma dobro poznajem racunar uopste i rad na njemu tako da mi ni pokretanje ni narezivanje image fajla
ne predstavlja prepreku. Kao ni bootovanje ni bios i njegovo podesavanje (mada nije potrebno, moze i sa F8 poslije restarta, pa Boot sa DVD).
Dual boot nisam imao do sad (ali nece mi biti problem ako budem odlucio da trajno postavim neku od distribucija na racunar).
Jedino ti drajveri...nemam bas neki hardware da se pohvalim, ali trazicu. Valjda cu nesto naci.
I da, jos nesto, ne ocekujte skoro odgovor kako je proslo jer moram sve to pripremiti (i znanje i software :) ) a to mi sad nije prioritet :)
U svakom slucaju hvala puno BL4ever na opseznom i informirajucem postu. ;) Najverovatnije cu Kubuntu ili Ubuntu.
Procitao sam i o ostalima po nesto, ali kad budem to radio, probacu sve (zato sam htio LiveCD-ove) pa koji mi najvise bude odgovarao.
Hvala i milic_alexu takodje. U zdravlje. :occasion5:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2009, 11:26 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Jedno pitanjce.Probao bih neki od linux-a,vjerovatno ubuntu,pa me interesuje da li mogu zadržati i stari OS i kako da to izvedem?Hvala.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2009, 11:38 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
Mozes. Ne moras cak imati ni drugu particiju. Nakon zavrsene instalacije Ubuntu ti instalira i boot-loader koji te, kad startujes racunar, pita koji sistem zelis da podignes - Linux ili Windows. Isto vazi i za Mac. Evo, ovaj racunar s kog se javljam ima i Win i Ubuntu na istoj particiji. Buraz mi koristi Ubuntu(ja ga nagovorio), da ne bi morao da se zajebava s virusima prilikom surfa po netu. Linux-ove distribucije su o.k, samo su im aplikacije malo...onako...kako to da kazem...vidi se da su dzabe. Kod Ubuntua je najbolja stvar to sto, ako imas net konekciju, sve radi automatski: update-uje se, skida aplikacije koje pozelis, salje error report-e itd. Kad sam prvi put vidio taj Ubuntu(i Ubuntu Studio) pitao sam se, sto obicni ljudi uopste koriste Windows? Odgovor se lako nasao: uglavnom zbog razvijenijih aplikacija i igrica. Stabilnost samog sistema je, po mom misljenju, na strani Ubuntu-a.

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2009, 11:47 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Ok,hvala.Samo još da nađem ubuntu i gotovo :D .Hvala još jednom.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2009, 12:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
Ako imas fin net, ne treba ti ni CD. Skines Ubuntu (700-800 mb, tako nesto) s neta(direktno sa njihovog sajta) i pokrenes instalaciju iz Windows-a. I sve radi normalno. Mane cimanja. Samo citaj sve sto ti pise prilikom insalacije Ubuntu-a. Nemoj da formatiras particiju ili zamjenis Windows s Ubuntu-om(posto ima i tih opcija), pa da onda bude kuku-majko sta nacini.

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2009, 20:33 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Evo ti link za download ubunta http://www.ubuntu.com/getubuntu/download
Imam u planu da postavim na forum tutorijal za instaliranje ubunta kao drugog operativnog sistema na racunar ali nikako da stignem da ga zavrsim :).

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Maj 2009, 22:28 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Ja sam već skinuo i instalirao.Smo imam jedan problem,ne mogu se konektovati na net.Imam wireless i govori mi da je "modem" disabeld............kao treba too u win srediti.Gdje?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 00:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
obicni ljudi koriste windows zato sto uopste i ne znaju da postoji nesto drugo, a ne zbog 'razvijenijih' programa...al to je vec neka dublja diskusija.
za obicne korisnike, koji samo iz radoznalosti instaliraju linux, najbolje rjesenje je da ga instaliraju preko nekog od programa za virtuelne mashine, tipa vmware. ja koristim virtual box (za isprobavanje raznih bsd-ova pod linuxom), ali ne znam ima li on za windows. elem, tako se izbjegava 'traumiranje' oko formatiranja diska i eventualne havarije koje mogu da nastanu.

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 08:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Прије неких мјесец, или мало више, инсталирао сам Убунту 9.04 на "VirtualBox"-у, (више желећи да испробам "VirtualBox" него Убунту), будући да никада нисам био корисник linux-a (мада сам се знао ту и тамо раније поиграти и инсталирати неку од дистрибуција...).
На моје изненађење, Убунту 9.04 је изгледао много више "user friendly" него што сам могао и претпоставити а глобално искуство кориштења (макар лимитирано VirtualBox-ом) ме оставило без текста!
Одмах слиједећи дан форматирао сам C: партицију лаптопа (на којој су до скора љенчарили виста и Win7 RC1, овај посљедњи је посебна прича...) да бих инсталирао и у пуном сјају осјетио чари Убунту-а...

Једино што ми је испрва било мало чудно је то што у току инсталације није остављена могућност аутоматске инсталације на само једној партицији. Умјесто тога, ако желимо аутоматску инсталацију, морамо изабрати цијели диск, што у мом случају није било баш пожељно, будући да на другој партицији имам податке које сам желио сачувати...
Међутим, ручно подешавање партиција није ништа компликованије него у инсталацији Висте нпр. тако да то није неки велики проблем.
Сама инсталација је протекла веома “глатко” и прилично брзо након подешавања партиција и неколико општих подешавања (не треба посебно истицати да од мене није тражено да укуцавам некакво брдо бројева у току инсталације и да након тога региструјем оперативни систем и слична сра.. :-) ).
Убунту је, на моје одушевљење, препознао све уређаје на мојој Toshibici (која и није више толико “млада”), подесио је све шта и како треба, одмах се сам повезао на router преко wireless мрежне картице и чак препознао и други рачунар на кућној мрежи на ком ради Виста!... Милина... (За разлику од Win7-ице која се није могла снаћи са пола уређаја на истој машини...)

У сваком случају, Убунту је испунио сва моја очекивања и још много више од тога...

Почевши од онога што се прво примјети, графичког окружења, које је у Убунту-у на нивоу међузвјезданих путовања у односу на сличне покушаје Windows оперативних система.
Тек када сам видио и сам се увјерио у моћ и флексибилност "compiz"-а, постало ми је јасно колико монополисти из Редмонда само копирају од других и колико у ствари каскају за оригиналом...
Једноставно, графички ГУИ ефекти су просто одушевљавајући и ономе коме су заиста битни, Убунту ће бити право откриће након којег се неће жељети вратити на Windows-е!

Након тога сам се упознао са заиста пребогатом листом апликација које више не морам тражити по интернету, скидати, чувати у неком темп фолдеру па потом инсталирати... сада једноставно изаберем категорију програма која ме занима, означим програме који ме интересују, и одморим се мало уз сок док Убунту све сам лијепо одради и заврши... Милина...
Искрено, мислио сам да ће бити неких програма који ће ми недостајати будући да сам био под утицајем предрасуда о томе како за Убунту (као и за Линукс уопште) нема “довољно” програма.
Оно, истина јесте, да за “пенџере” постоји далеко више написаних и доступних програма, али и за Убунту их има сасвим довољно, за просјечног кућног корисника и више него довољно...
Ту је све што некоме може пасти на памет, кренувши од openOffice пакета који је потпуно компатибилан са панданом из Редмонда, чак подржавајући и Office 2007 .docx (и остале) документе...
Па су ту онда незаобилани Firefox, “Тотем” и “Rhythmbox” playeri који свој посао раде заиста одлично и пуштају све могуће видео и аудио формате (чак и “real media”) ако се за то укаже потреба..., алати за нарезивање оптичких медија далеко супериорнији и од популарног Nere..., multi messenger клијент pidgin, Гимп (Open source photoshop), торрент клијент и још много тога што већ долази са самом инсталацијом...
Једини програм који би можда могао недостајати у цијелој причи је незаобилазни “Total commander”, али и за њега постоји, како сам се увјерио, неколико пандана на Убунту-у који се, мада нису баш толико моћни и немају баш све напредне опције, слободно могу мјерити са оригиналом.
Овде бих хтио да истакнем једну малу замјерку на рачун Swfdec Flash Player-a који сам, на моју несрећу, инсталирао први пут када ми је Firefox понудио инсталацију flash plugin-a. Наиме, овај, горе поменути, flash player уопште не ради како треба на многим страницама а и успоравао ми је рачунар. Тек када сам га уклонио и инсталирао adobe-flashplugin (чудно ми је што овај посљедњи нисам могао инсталирати преко Add/Remove... нити са “sudo apt-get adobe-flashplugin” али није ни битно толико...). У сваком случају, ако неко ово прочита прије инсталације Убунту-а, нека не инсталира Swfdec Flash Player јер би могао имати проблема приликом сурфања, умјесто тога треба отићи на Adobe страницу и скинути flash player за Убунту, а надам се да ће ускоро бити уврштен и у “repository”...

Међутим, више од свега горе наведнога, оно што ме највише одушевило код Убунту-а (и још ме одушевљава) су радне перформансе рачунара и “удобност” у кориштењу!
Пошто сам био радознао изабрао сам “ext4” file system, за који говоре да није још увијек најстабилнији и да се могу десити хаварије тако да је препоручљиво користити стари и провјерени ext3 file system, а дао сам му и swap-a неких 800 МБ, поучен искуством са Windows-a који си никада не узме испод 1,5 гига виртуелне меморије (а swap је, како сам ја схватио, нешто као виртуелна меморија код Windows-a...)
У сваком слуачају, брзина рада рачунара се упеторостручила у односу на Висту! Вријеме хладног старта система је просто невјероватно, а оно што ме највише одушевљава је што се диск рачунара уопште више не чује! Замало нисам помислио да ми је “прегорила” диода која сугерише активност диска, пошто је иста на Windows системима треперила константно, тј. диск је константно нешто “мљео”, чак и када нисам ништа радио на рачунару, а сада, на Убунту-у, чак и када покренем и када радим на неким “тежим” апликацијама, диск остаје сасвим миран, неактиван и нечујан... Просто невјероватно!
Да ли је још потребно напоменути да ми је искориштеност Swap-а 0%, тако да ми је сада можда мало и жао што сам уопште правио Swap партицију...
Брзина покретања програма након хладног старта машине је такође нешто што ме пријатно изненадило. Чак и традиционално “споро стартајуће” апликације као OpenOffice, Netbeans и Gimp стартају скоро моментално (не требам напомињати да ово “скоро” потпуно нестаје након првог покретања било које апликације након “хладног старта”...)

Да неби све било баш превише савршено :-) морам рећи да сам успио онеспособити систем једном приликом до те мјере да сам морао направити reinstall и то тако што сам инсталирао ATI binary X.Org driver, мислећи да ће исти додатно унаприједити графичке перформансе. Умјесто тога, током идућег рестарта, на екрану сам видио само двије мрље... и потом је слиједио формат и нова инсталација..., тако да са овим стварима треба бити опрезан.

Послије свега, након кратког искуства са Убунту-ом, једина препрека (тј. има их двије) која ми стоји на путу да потпуно заборавим на Windows-е и да им се више НИКАДА не вратим је што имам пословни програм писан на .NET 3.5 платформи, а друга је ствар што у фирми имам Canon мултифункционални штампач који, на несрећу, нема driver(е) за Линукс...

И тако, док не изађе Wine са подршком за .NET и док не купимо други штампач (од сада ћу изричито тражити штампаче са подршком за Линукс, чуо сам да су HP по том питању добри...) мораћу, на жалост, ограничити уживање у кориштењу Убунту-а само за приватне потребе...

П.С.
Извините на овако опширном тексту, али је моје одушевљење Убунту-ом након година робовања Windows-има било јаче од мене... :-)

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 11:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2003, 22:48
Postovi: 542
Lokacija: Gradiška :: Banja Luka
Veoma hvala na ovom postu, BrankoP, zaista je opširan i pun informacija. Iako se ne slažem sa pominjanjem Windowsa 7 u ovako negativnom kontekstu, ostatak teksta će mi itekako pomoći u odabiru distribucije odlučim li se za probavanje Linuxa.

Razlog zbog kojeg ja ne koristim Linux (pored toga što sam navikao na Windows kao svi ostali "prosječni korisnici") je i taj što su mi potrebni Visual Studio i Delphi za programiranje.

Da li na Linuxu postoje zamjene za ove programe? Dakle, tu ne govorimo o editorima teksta i kompajlerima, već o čitavim developerskim okruženjima. Laik sam za Linux, kao što vidite, pa mi treba neka preporuka.

_________________
Where the prophecy begins and ends, there shall be me...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 17:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Branko, ja sam prije koristila rhytmbox, sad koristim Amarok i puno mi je bolji...
Inače imam xubuntu sad (kde) i sve je tako lijepo, prozirno, ja volim te glossy efekte... Još je ljepši od običnog ubuntua...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 19:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Kolja je napisao:
Veoma hvala na ovom postu, BrankoP, zaista je opširan i pun informacija. Iako se ne slažem sa pominjanjem Windowsa 7 u ovako negativnom kontekstu, ostatak teksta će mi itekako pomoći u odabiru distribucije odlučim li se za probavanje Linuxa.

Razlog zbog kojeg ja ne koristim Linux (pored toga što sam navikao na Windows kao svi ostali "prosječni korisnici") je i taj što su mi potrebni Visual Studio i Delphi za programiranje.

Da li na Linuxu postoje zamjene za ove programe? Dakle, tu ne govorimo o editorima teksta i kompajlerima, već o čitavim developerskim okruženjima. Laik sam za Linux, kao što vidite, pa mi treba neka preporuka.


Pod linuxom mozes pokrenuti windows aplikaciju, instaliras program wine koji omogucava pokretanje windowsovih aplikacija e sad da li je dovoljno dobar za neke zahtjenije aplikacije to ne znam nisam isprobavao.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 20:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Kolja je napisao:
Veoma hvala na ovom postu, BrankoP, zaista je opširan i pun informacija. Iako se ne slažem sa pominjanjem Windowsa 7 u ovako negativnom kontekstu, ostatak teksta će mi itekako pomoći u odabiru distribucije odlučim li se za probavanje Linuxa.

Razlog zbog kojeg ja ne koristim Linux (pored toga što sam navikao na Windows kao svi ostali "prosječni korisnici") je i taj što su mi potrebni Visual Studio i Delphi za programiranje.

Da li na Linuxu postoje zamjene za ove programe? Dakle, tu ne govorimo o editorima teksta i kompajlerima, već o čitavim developerskim okruženjima. Laik sam za Linux, kao što vidite, pa mi treba neka preporuka.

Нема на чему, драго ми је ако је помогло!
Што се Windowsa 7 тиче, ја сам једноставно имао јако лоша искуства при покушају да га инсталирам и то на два рачунара, на једном га чак уопште нисам успио инстлаирати, па отуда моје незадовољство...

У вези са Visual Studio-м и Delphi-јем, за овај први постоји ИДЕ под називом "Mono". Више информација можеш видјети на њиховој интернет страници http://www.mono-project.com а има га и у Убунту-овој бази апликација (управо сам провјерио :-) ) тако да са тим немаш проблема.
Такође постоји и програмско окружење у коме можеш да пишеш код и у visual pascal-u под називом Kylix ( http://en.wikipedia.org/wiki/Kylix_programming_tool )мада је, колико ја знам, његов развој прекинут када је и Борланд одустао од производње ИДЕ-ова и РАД-ова... :-) тако да ћеш морати мало "прогуглати" и "проторентовати" да би га скинуо и инсталирао на Убунту. Сретно и јави како је прошло... :-)

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 20:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Ево морам да се допуним...
Управо сам видио да у Убунту-овој бази програма постоји и развојно окружење за Pascal под називом "Lazarus" ( http://www.lazarus.freepascal.org/ ) (. Нисам га никада инсталирао (за разлику од Моно-а) али ми дјелује прилично "Delphi"-јасто :-) http://wiki.lazarus.freepascal.org/imag ... E_GTK2.png

Ето, надам се да је помогло...

Поздрав!

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 20:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
EiLeen je napisao:
Branko, ja sam prije koristila rhytmbox, sad koristim Amarok i puno mi je bolji...
Inače imam xubuntu sad (kde) i sve je tako lijepo, prozirno, ja volim te glossy efekte... Još je ljepši od običnog ubuntua...

Захваљујем на препорукама!
Амарок ћу сигурно да испробам а визелни ефекти ми нису нешто много битни у животу тако да за сада xubuntu нећу пробавати, али хвала у сваком случају...

Поздрав!

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs