banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 13:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: absolute beginner
PostPoslato: 13 Feb 2003, 10:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Ovih dana se nakanjujem da instaliram na svoj kompjuter (AMD XP 1800+, 256MB, Conexant hardver modem, NVidia GeForce2 mx400 64MB) neku distribuciju linuxa. Međutim, ja sam totalni početnik kad je linux u pitanju. Čitam da postoje problemi sa AMD-ovim procesorima (nešto u vezi restartovanja kompjutera) pa pogrešnim prepoznavanjem upravo ove grafičke kartice i modema. (zato sam i naveo te komponente)
Ukratko: ništa mi nije jasno. Moj HD je 20GB i ja bio odvojio oko 2GB za linux. (instaliram ga čisto u eksperimentalne svrhe, koliko sam shvatio 3.5GB je potrebno za maksimalnu instalaciju)
Koliko sam uspio da shvatim, Mandrake distribucija se preporučuje kućnim korisnicima poput mene. Dakle, ako bi neko mogao da mi kaže nešto o svemu tome. Meni bi bio prioritet da kupim neku distribuciju koja ne dolazi na 7-8 cd-ova, ako ima neka koja zauzima do 2 cd-a potrebna za osnovnu instalaciju to bi bilo zgodno. (a da je takođe nije teško instalirati) Pitam ovo baš ovde jer me zanima i koje se distribucije (i koje verzije) mogu naći po lokalnim CD-shopovima, ako neko zna.
I ako neko zna neki dobar link sa uputstvima, bio bih zahvalan, išao sam na linux org ali se nikako nisam snašao tamo, jedino sam iskopao nepotpuno uputstvo za instalaciju Mandrake distribucije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Feb 2003, 12:06 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
To sto si citao o problemima sa GeForce mx400 i Conexantom zaboravi. Radim na 3 masine sa tim grafickim karticama i sve sljaka kako treba. Sto se modema tice, GNU/Linux ima probleme samo sa tzv. Win Modemima (problemi oko zatvorene specifikacije nacina na koji uredjaji rade) a i to se polako pocinje rasciscavati (http://www.linmodems.com).
Preporucio bih ti da odustanes od Mandrake-a i da probas npr. Red Hat 8. On je dovoljno user-friendly a i sam Mandrake (koji je nedavno objavio bankrot) je baziran na RH-u. Koristeci Bluecurve temu sa jednim od dva najpoznatija desktop okruzenja KDE ili GNOME neces gotovo ni primetiti da radis na Linux-u - sto se fancy look-a tice. Unutrasnjost je posve drugacija. Dokumentaciju o instalaciji i sve ostalo (ogromna baza how-to dokumenata) mozes naci na http://www.linuxdoc.org . Takodje, dosta prevedene dokumentacije (doduse na "bosanski") mozes naci na http://howto.lugbih.org mada preporucljivije je hrvatsko izdanje na HULKovom sajtu http://www.linux.hr.
Ako bude "zapelo" slobodno postuj svoj problem.

_________________
erga omnes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Feb 2003, 13:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
I moj izbor bi bio Red Hat 8.0. Za instalaciju su potrebna prva tri CD-a. Bojim se da je malo 2 GB za linux. Stavi bar 3 GB. I ja imam 20 GB hard disk, ali sam za Linux odvojio preko 6.5 GB i nije tijesno ni Windowsu, ni Linux-u.
Prije instalacije prouči dokumentaciju o particijama i particionisanju HD-a. Nakon toga nabavi Partition Magic 7 ili 8 u nekom od CD klubova ili neka ti neko snimi na dvije diskete Partition Magic za rad iz DOS-a. Pomoću tog programa napravi particije na sljedeći način:
1. 50-tak MB primarna AKTIVNA particija sa koje će se podizati čitav sistem i na kojoj će biti instaliran LILO ili GRUB (bolji) za učitavanje i Linux-a i Win-a.
2. Postojeća PRIMARNA particija na kojoj se nalazi Windows (iz Win-a se vidi kao C:\).
3. PROŠIRENA PARTICIJA na kojoj se nalaze sledeći logički diskovi:
3.1. Druga particija za Windows (ukuliko je već imaš). (Iz Win-a se vidi kao D:\.)
3.2. Glavna Linux particija (ti odredi veličinu). Predlažem bar 2.5 GB.
3.3. Linux SWAP particija 256 MB (služi za smiještanje podataka kada ponestane fizičke memorije, što će se kućnom korisniku kao što si ti sa 256 MB RAM-a desiti vjerovatno nikada).
Pomoću Partition Magica podesi da je aktivna particija ona pod brojem 1.
Nakon particionisanja, restartuj računar i u BIOS-u podesi da se računar podiže sa CD-a, ubaci prvi CD u CD uređaj i restartuj računar. Nakon toga će početi instalacija.
Prilikom instalacije Linuxa, particiji pod brojem 1 dodijeli mount point = '/boot', a paticiji pod brojem 3.2. dodijeli mount point='/'. Windows particije nemoj dirati. Instalacioni program će vjerovatno prepoznati SWAP particiju bez problema.
Instaliraj LILO ili GRUB na aktivnu primarnu Linux particiju, a ne na MBR, jer se može desiti da se Windows pobuni, jer ne voli da mu petljaju po MBR-u, pogotovo WinXP i Win2000.
Prema svojim potrebama instaliraj programe koje želiš (to možeš i kasnije mijenjati).
Za Window Manager predlažem KDE. Mislim da je bolji za nekog ko je navikao na Windows.
Prilikom instalacije moraćeš da definišeš bar dva korisnika, tj. jednog administratora i jednog običnog korisnika. Administrator se LOG-uje pomoću korisničkog imena 'root' i lozinke koju si definisao prilikom instalacije. Nikada nemoj da radiš kao root korisnik ukoliko to možeš da odradiš kao običan korisnik ili ukoliko nisi siguran šta radiš. Korisničko ime i lozinku običnog korisnika takođe definišeš prilikom instalacije.

Ovo su ti kratka uputstva da instaliraš i pokreneš Linux. Ostalo je na tebi da istražuješ. Probaj da nađeš na Internetu neka uputstva za Linux. Obično na sajtu distribucije koju budeš instalirao imaš uputstva za tu distribuciju. Možeš da kreneš od toga.

Ako bude nekih problema javi se na forumu. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Feb 2003, 15:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Hvala vam obojici. (već sam skinuo neka uputstva, pa čitam) Dobro, tri CD-a nisu previše, mene se prestrašili neki koju su pričali o 7-8 CD-ova. Malo previše, bar za mene. Ovakvo uputstvo mi je trebalo, Johne. :)
Eh, imam ja pitanja. :D
Hoću li, nakon provedene instalacije, ako sve prođe uredno, imati dual-boot kao kod windows-a? Ono, 15-ak sekundi da odaberem šta ću da koristim. Vidio sam na jednom kompjuteru da je napravljeno tako da imaš dvije sekunde da pritisneš neku kombinaciju tastera (ctrl-alt-žnj) ukoliko hoćeš da koristiš windows inače se startuje linux. Može li se napraviti da windows bude default, pa da moram da pritisnem tu kombinaciju tastera za linux?
Dalje, ova swap particija, je li ona potrebna samo prilikom instalacije? Mislim, kad je jednom linux smješten, i operativan, je l' da je ostavim il' da je maknem?
Još nešto, moj HD koristi NTFS. Ako napravim te particije, hoću li one namijenjene linux-u (ona za boot, i ona na kojoj će biti linux, uključujući swap) morati biti prvo prebačene na FAT32? To mi malo smeta, jer FAT mi je pravio probleme prilikom nestanka struje, što ovih dana nije rijedak slučaj u BL. Mogu li kasnije primijeniti neki linux-ov format na te particije koji neće patiti od takvih problema?
Mnogo zapitkujem, znam da dosađujem, samo ne bih da bude nekih iznenađenja, nisam jedini korisnik ovog kompjutera a već sam na zlu glasu po obaranjima i ponovnim instalacijama windows-a.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Feb 2003, 16:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
blue je napisao:
Hoću li, nakon provedene instalacije, ako sve prođe uredno, imati dual-boot kao kod windows-a?

Naravno, mozes to uraditi a i ne moras:) Znaci na tebi je
U jednom dijelu instalacije ponudi ti se da instaliras Boot manager, obicno je to Lilo, Grub ili ne znam ni ja koji.
Tu podesis da ti je Boot Loader (program) smjesten u MBR a onda dodas paramatre za OS-ove znaci za windows i linux. Takodje imas podesavanje vremena koje je potrebno za selekciju OS-a i defaultni OS.

blue je napisao:
Dalje, ova swap particija, je li ona potrebna samo prilikom instalacije? Mislim, kad je jednom linux smješten, i operativan, je l' da je ostavim il' da je maknem?

Nije neophodna ali se strogo preporucuje. Ona je nesto ka TMP ili SWAP file kod windowsa. Po pravilima trebala bi da bude 2 puta veca od RAM memorije, znaci ako imas 128mb rama, SWAP bi trebao da bude 250MB, ali ako imas 256MB rama, onda ti ne treba vishe od 100-150MB.

blue je napisao:
Još nešto, moj HD koristi NTFS. Ako napravim te particije, hoću li one namijenjene linux-u (ona za boot, i ona na kojoj će biti linux, uključujući swap) morati biti prvo prebačene na FAT32?

Ne, linux ne zahtjeva promjene drugih particija, ali ti mozes to da uradis ako hoces. Znaci njega interesujue samo njegova EXT2 ili EXT3 particija i SWAP a ostalo moze da bude sta hoce.

blue je napisao:
Mogu li kasnije primijeniti neki linux-ov format na te particije koji neće patiti od takvih problema?

Ne mogu biti 100% siguran ,ali mislim da windows radi samo na FAT i NTFS particijama. Mislim na Windows sa NT jezgrom (w2k,NT,XP)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Feb 2003, 19:16 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
blue je napisao:
tri CD-a nisu previše, mene se prestrašili neki koju su pričali o 7-8 CD-ova. Malo previše, bar za mene.

Red Hat 8.0 dolazi na 6 CD-ova: 3 instalaciona, 2 sa izvornim kodom i 1 sa dokumentacijom. Sa većinom distribucija je to slučaj. Za instalaciju ti je potrebno obično 2-3 CD, zavisno od distribucije.
blue je napisao:
Hoću li, nakon provedene instalacije, ako sve prođe uredno, imati dual-boot kao kod windows-a? Ono, 15-ak sekundi da odaberem šta ću da koristim. Vidio sam na jednom kompjuteru da je napravljeno tako da imaš dvije sekunde da pritisneš neku kombinaciju tastera (ctrl-alt-žnj) ukoliko hoćeš da koristiš windows inače se startuje linux. Može li se napraviti da windows bude default, pa da moram da pritisnem tu kombinaciju tastera za linux?

Ne znam otkud ti dual boot na Windowsu, ako imaš samo jedan OS na računaru. Ja se držim pravila da ne mijenjam ništa što se tiče Windowsa, jer je ćudljiv.
Računar nakon paljenja prvo čita MBR (Master Boot Record, prvih 512 bajta hard diska). U njemu stoji koja od najviše 4 moguće primarne particije je AKTIVNA i operativni sistem sa te particije se učitava. Kod mene je to bio slučaj sa WinME. Pomoću Partition Magica sam kreirao particije kao što sam objasnio u mom prethodnom postu. Pomoću istog programa sam promijenio aktivnu particiju sa one na kojoj je windows na onu pod brojem 1. (u mom prethodnom postu). Dakle, pri paljenju računara učitavaće se OS sa prve linux particije. Win2000 ili WinXP se neće buniti jer MBR nije promijenjen, a Win ne prepoznaje Linux particije. Ukoliko ostaviš AKTIVNOM Windows particiju iz Windows-a nećeš primijetiti nikakvu razliku osim što su C: i D: (ako je imaš) particije manje. Prilikom instalacije na prvu Linux particiju (ne na MBR) treba instalirati LILO ili GRUB koji imaju brdo mogućnosti (učitavanje Win-a, Linux-a, OS-a sa Floppy-ja, biranje osnovnog operativnog sistema koji se sam učitava nakon intervala koji takođe možeš zadati i sl.). Nakon odabiranja Windowsa sa liste dobijaš ono što si imao prije instalacije linuxa.
blue je napisao:
Dalje, ova swap particija, je li ona potrebna samo prilikom instalacije? Mislim, kad je jednom linux smješten, i operativan, je l' da je ostavim il' da je maknem?

Treba da ostane, za ne daj Bože, iako je mala vjerovatnoća da će ti zatrebati.
blue je napisao:
Još nešto, moj HD koristi NTFS. Ako napravim te particije, hoću li one namijenjene linux-u (ona za boot, i ona na kojoj će biti linux, uključujući swap) morati biti prvo prebačene na FAT32? To mi malo smeta, jer FAT mi je pravio probleme prilikom nestanka struje, što ovih dana nije rijedak slučaj u BL. Mogu li kasnije primijeniti neki linux-ov format na te particije koji neće patiti od takvih problema?

Linux koristi Linux particije (ext2, ext3, ReiserFS) iako može bez problema da pristupi i FAT, NTFS particijama. Dakle, prilikom korištenja Partition Magica, linux particije koje kreiraš treba formatirati u ext3, osim SWAP particije kojoj samo dodijeliš status "Linux SWAP". Za nestanke struje su mnogo bolji ext3 i ReiserFS fajl sistemi. Ext3 je bolji, jer ćeš naći programe kojima možeš pristupiti iz Windowsa takvim particijama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Feb 2003, 19:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Odlično, ljudi, pomogli ste mi dosta, sad već nešto znam, neću napraviti dva posla od jednoga.
Imao sam ja dual-boot svojevremeno, isprobao sam sve windows-e od 98 do xp-a, bilo je tu svačega. (može dual-boot i sa samo jednim windowsom, čuda se mogu postići ako dovoljno brljaš)
Interesovalo me je kako to sve funkcioniše kad miješam OS-ove, pošto nisam znao da treba napraviti i tu particiju za boot. Rekoh, totalni laik po tom pitanju. Čitao sam da linux uopšte ne može da čita NTFS i ne može biti smješten na particije pod takvim fajl sistemom. Svašta sam pročitao ovih dana.
Ništa, sad ću i da isprobam, prvo ću da nađem RH, (valjda ga ima po ovdašnjim CD shopovima) pa ćemo da vidimo šta će da bude. :D
Hvala TechX, John-e, Misk0, na pomoći.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Feb 2003, 13:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Linux MOZE da cita particije i pod fat32 i sa NTFS fajl sistemom. Nacini na koje ces podesiti proces bootovanja zavisi od boot loadera koji koristis. Ako si se odlucio za RH 8.0, sve su prilike da ces koristiti GRUB (jer momci iz RH-a se trude da iz distribucije totalo izbace sada vec pomalo zastareli LILO, mada ga jos uvek imas kao paket u verziji 8.0). Oko detalja vezano za ova dva boot loadera potrazi dokumentaciju na netu.
Sto se tice mountovanja gorepomenutih fajl sistema, sve je do podesavanja fstab-a, a sintaxa bi trebala da ide otprilike ovako:

/dev/hd(oznaka particije) /oznaka_za_mountpoint(recimo /winxp) ntfs ro,0,0

Ima mala "kvaka" u vezi sa 'ro' stavkom. RO znaci read-only i to ces primeniti samo u slucaju da se radi o NTFS fajl sistemu iako je serija kernela 2.4.x sposobna da pise po ntfs-u ovo je jos u eksperimentalnoj fazi pa prema tome nije preporucljivo. Ako se radi o fat-u slobodno stavi rw.

_________________
erga omnes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2003, 23:30 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Eh, moj je Linux nekako počeo da radi. Radi se o RH 7.3.
Problem: modem ne mogu da pokrenem. Već sam naveo o kojem modemu se radi. Pokušao sam da nađem bilo šta u vezi modema, ali nema. Sve što sam uspio je pokretanje KPPP-a, i tu sam nešto brljavio, isprobao sve one modem device opcije, na nekima javlja da modema nema, a na dvije mi javlja da je modem zauzet??? (to kad kliknem na modem query mi javi)
Drugo, prilikom instalacije (workstation, sve osim Gnome sam ostavio uključenim) je pisao kako instalira Mozzilu i Mozzila mail, te Gimp, ali od tih programa ni traga ni glasa???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Feb 2003, 23:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Ako je vanjski modem onda ne bi trebalo da bude problema (za device stavi neki od serijskih portova na kojem se nalazi modem). Ako je interni onda uradi sljedeće:
1. U BIOS-u podesi da se sistem podiže sa Floppyja. Ubaci NEBUTABILNU disketu u drajv i restartuj računar.
2. Kada se pojavi poruka "Non-bootable ..." iznad na listi uređaja možeš pročitati VendorID i DeviceID svog modema. Kod mene je te 127A:2005. Po tome ćeš moći tražiti drajvere.
3. Idi na http://www.mbsi.ca/cnxtlindrv/ i potraži drajvere. Naći ćeš paket za svoju distribuciju koji instaliraš sa rpm -ivh nazivfajla.rpm.
4. Nakon toga u KPPP pod device stavi /dev/modem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2003, 11:43 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Hvala Johne, našao sam drajver. :D
Nema potrebe za resetovanjem i ubacivanjem nebutabilne diskete, VendorID i DeviceID se mogu naći u modem properties.
Našao sam Gimp i Mozzilu. :)
Sad je nešto drugo u pitanju, čitao sam kako za novije kernele (relativno novije, kod mene je 2.4.18.3 i on valjda spada u tu kategoriju) je dovoljno upotrijebiti:
Kod:
mount -t vfat /dev/hdaX /

pa da mogu da pristupim disku pod FAT32 sistemom. Međutim, meni javlja da hda1, a ni hda2 ne postoje. Imam sledeće pariticije:
(c) system ntfs
(d) radni disk fat32
swap
(hda4) linux ext3
(hda5) boot ext3
Sada imam drajver za modem na D: disku koji je pod FAT-om, ali nikako ne mogu da mu pristupim.
Je li možda moj kernel ipak prestar?
Ili, ima li neki program pomoću kojeg bih mogao da iz windowsa prebacim taj fajl na linux particiju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2003, 14:07 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
:D :D :D
Evo ga, proradio. Kopirao sam drajver na disketu pa odatle na linux paritciju. Jeste okolo, ali eto. Uglavnom mi radi.
Problem s mount komandom nije rijeshen.
Takodje mi je cudno ovo sto su mi stranice u mozzili kao kompresovane, slova su zaista malena pa sam morao da zumiram na 120% da ne muchim ochi.
Dalje, ja imam gore navedenu grafichku karticu, ali ovde ima nekih bezveznih igara koje idu tako sporo kao da ih vrti neka ne znam kako slabasha kartica. (ono, bezveze, neki avionchic leti tamo-amo, nishta narochito, ali zato sporooooo) Da trazhim neki bolji drajver ili to mozhe da se shtima neshto u samom linuxu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2003, 20:09 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
za FAT32 treba komanda: mount -t vfat /dev/hdaN /mnt/win_d
za NTFS bi trebalo: mount -t ntfs /dev/ndaM /mnt/win_c
Naravno, prije nego što upotrijebiš ove komande treba da postoje prazni folderi gdje ćeš mountati particije. U mom primjeru su to folderi /mnt/win_c i /mnt/win_d.
Da li si siguran da je /boot particija hda5??? Primarne particije su hda1-4, a logički diskovi su od hda5 pa nadalje.
U konzoli otkucaj df da vidiš koje su particije za / i /boot.
Nije problem da ideš redom:
mount -t ntfs /dev/nda1 /mnt/win_c
mount -t ntfs /dev/nda2 /mnt/win_c
mount -t ntfs /dev/nda3 /mnt/win_c
itd.
Ukoliko ne potrefiš NTFS particiju Linux će samo ispisati "Wrong FS type".
U Mozilli radije podesi veličinu fontova pod Preferences nego da držiš stalno na 120%.
Što se tiče igrica, mogu će je da u 7.3 verziji nisu baš dorađene. Kod mene na Chaintech Voodoo Banshie 16MB rade glatko (verzija RH 8.0).
Moguće je da ni drajveri nisu adekvatni. Otiđi na zvanični sajt proizvođača te kartice, pa probaj naći novije drajvere.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2003, 21:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Hvala ti, Johne, bash si mi pomogao da ovo proradi.
Shto se tiche slova, na nekim stranicama su normalna, a na nekima su ispisana (kao sada) oko 8mm visoka, a 3mm shiroka. I bash nekako ruzhno, svashta sam isprobao. Skinucu neki noviji browser pa cu da vidim shta ce da bude. Nije strashan problem i noviji browser bi to trebao da rijeshi.
U pravu si za diskove, C mi je hda1, a D je hda5, probacu tako kako si napisao. Napravio sam prazan direktorij na D, i kad otkucam mount -t vfat dev/hdaX /mnt/a on mi javlja da taj mount point ne postoji ni za jedan uredjaj od hda1 do hda9??? Provjericu opet, pa cu da vidim jesam li to sve napravio kako treba. Hvala u svakom sluchaju. :)
Ako umjesto a ne stavi nishta onda mi javlja da fs nije podrzhan od strane kernela. Nije mi jasno, ovaj kernel datira od maja proshle godine, kada su se uveliko koristili i fat i ntfs.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2003, 22:07 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Mount uspio, dodushe sad javlja da kernel ne podrzhava ntfs, ali zato fercera sa fat-om.
Hvala svima na pomoci, posebno Johnu jer je najvishe pomogao. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2003, 00:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Još nešto...
U konzoli otkucaj:
Kod:
$ man fstab

i
Kod:
$ man mount

Tu ćeš naučiti o fstab fajlu i mount komandi. Kad ih proučiš edituj /etc/fstab fajl tako da možeš u KDE-u na desktopu kreirati ikone na koje kada dvaput klikneš automatski mountuješ određenu particiju i otvaraš file manager.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2003, 16:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Opet ja... :)
Pristup svim particijama je omogucen, (NTFS samo kao root???) i automatizovan, hvala za savjet. Problem s browserom je rijesen, trebalo je samo instalirati central european fontove.
Ide mi jedna stvar na zivce, kada hocu da se konektujem (user) moram da ukucam lozinku, citao sam dokumentaciju ali nisam nasao nista sto bi mi omogucilo da se konektujem bez toga. Mora li tako da bude?
Druga stvar je keyboar layout, nasao sam nesto (keyboard tool) i ukljucio, sad imam ikonicu koja izgleda nicemu ne sluzi jer kad kliknem na nju i promijenim sa US na Serbian nista se ne desava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2003, 18:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
blue je napisao:
Opet ja... :)
Pristup svim particijama je omogucen, (NTFS samo kao root???) i
automatizovan, hvala za savjet.

Pa koliko je meni poznato fstab se pokrece kao root...
znaci podesis /etc/fstab i sve se mounutje automatski sa podizanjem masine.

blue je napisao:
Ide mi jedna stvar na zivce, kada hocu da se konektujem (user) moram da ukucam lozinku, citao sam dokumentaciju ali nisam nasao nista sto bi mi omogucilo da se konektujem bez toga. Mora li tako da bude?

Ne mora, zavisi cim se konektujes.
Ako koristis pppd onda imas u /etc/ppp fajl pap-secrets gdje mozes da upises user / pass za odredjenu konekciju i da ga ne diras;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2003, 19:11 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
blue je napisao:
Opet ja... :)
Ide mi jedna stvar na zivce, kada hocu da se konektujem (user) moram da ukucam lozinku, citao sam dokumentaciju ali nisam nasao nista sto bi mi omogucilo da se konektujem bez toga. Mora li tako da bude?

U konzoli se uloguj kao root.
Otkucaj
Kod:
$ chmod ug+s /usr/sbin/kppp

Zatim kreiraj link (shortcut) na desktopu do ovog fajla i trebalo bi da više nemaš problema.
blue je napisao:
Druga stvar je keyboar layout, nasao sam nesto (keyboard tool) i ukljucio, sad imam ikonicu koja izgleda nicemu ne sluzi jer kad kliknem na nju i promijenim sa US na Serbian nista se ne desava.

Nemoj izabrati Serbian. Izaberi Slovenian, pa onda probaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Mar 2003, 10:16 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Evo mene još jednom, po ko zna koji put.
Do sada sam startovao linux sa diskete, ali sam odlučio da probam to da radim pomoću GRUB-a, kako ste mi preporučili. Nakon što sam podesio boot particiju kao aktivnu doživio sam prvo neugodno iznenađenje, izgledalo je ovako:

Kod:
grub>


Tu se ja pozabavim čitanjem uputstava, napravim menu.lst koji izgleda otprilike ovako:

Kod:
default 0
fallback 1
timeout 30

#Windows
title Win XP
root (hd0, 0)
makeactive
chainloader +1

#Linux
title RedHat Linux
root (hd0, 6)
kernel /boot/vmlinuz-2.4.18-3  root=/dev/hda6
initrd /boot/initrd-2.4.18-3.img


Međutim, kada uključim računar pojavi se samo prompt. Nakon što 'pješke' pokrenem taj menu.lst (configfile ...) ja i dobijem meni u kojem mogu da pokrenem windows, ali ne i linux, javlja da ne može pronaći taj fajl. (/boot/vmlinuz-2.4.18-3, provjerio sam i ime, baš tako glasi ) Provjeravao sam više puta, taj fajl se sigurno nalazi u /boot. To je jedan problem.
Drugi problem je što nakon startovanja windowsa njegova particija postaje aktivna, a bez makeactive neće ni da se pokrene. Pa mi nikako nije jasno, je l' može da se to pokreće a da mi boot particija uvijek ostaje aktivna pošto zaista nema smisla da uvijek iznova podešavam aktivnu particiju?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs