banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 01 Maj 2024, 19:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Sep 2007, 12:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Jun 2004, 22:23
Postovi: 119
Lokacija: Banja Luka
Nešto me u zadnje vrijeme privlači ideja postojanja Linuxa na mom hard disku, pa me interesuje par detalja:
1. Šta mislite vi koji imate to na kompu već neko vrijeme koja distribucija bi bila najbolja za nekoga ko bi bio rekreativni/radoznali korisnik Linuxa? Ja sam do sada više puta pokrenuo Ubuntu sa LiveCDa i dosta sam zadovoljan sa njim jer sam po prvi put na tim Linux distribucijama uspio da mi sav hardver radi bez mnogo problema i da nove programe instaliram samo sa klikom miša. Meni je recimo potpuno djetinjasto to da ja trebam nešto da tipkam u terminalu da bi instalirao mogućnost slušanja mp3 fajlova (što mi recimo nije nikako pošlo za rukom u Kubuntu distribuciji). To je u Windowsu prevaziđeno još od pojave Win95 i ja nemam namjeru da se na to vraćam niti da tipkam zato što neki likovi jesu definisali milijardu stvari u OS ali im nije palo na pamet da ga naprave malo prijemčivijim za korisnike. Mene interesuje da neko iz ličnog iskustva objasni kako je neka druga distribucija bolja od Ubuntua (meni je recimo Ubuntu relativno spor u poređenju sa bratićem Kubuntuom ali bi ga radije uzeo zbog goreopisanog). Za one koji bi rekli da to zavisi od toga za šta ga koristiš, ja mogu reći da bi ga koristio samo za surfanje, email (ako bi naišao na email klijent koji se može preko GUI dobro konfigurisati u smislu filtera za spam i ostalo i mogućnosti exportovanja poruka u CSV format ili neki drugi koji bi se mogao pročitati od strane Windows klijenata), IM, slušanje MP3 muzike dok radim i možda pisanje nekog koda u phpu ako bi se mogao naći pristojan editor sa intellisensom. U ovom trenutku ne mogu vidjeti razlog zbog kojeg bi prešao sa udobnosti koji mi pružaju Windowsi u drugim primjenama osim problema sa bezbjednošću.
2. Jedna stvar mi nije jasna iz tutorijala za particioniranje hard diska za Linux: nigdje nije opisan scenario dual boot-a sa Windowsima u kojoj bi Windowsi bili i ostali glavni izbor i u kojoj bi se mogao zadržati Windows boot loader? Moj plan je sledeći: jedan ili dva fizička hard diska podjeljena na sledeće particije (po Windows nomenklaturi): mala C kao boot particija na kojoj bi stajao Win98 za igre i gluposti, D za WinXP, E za Win server ili Apache kao razvojna platforma, F za Linux, G za podatke za Windowse i eventualno H za podatke za Linux. Mene interesuje kako bi se ovo moglo ostvariti tako da se prvo instaliraju Windows operativni sistemi pa onda Linux tako da ne uništim prethodno instalirane instalacije Windows operativnih sistema i da ne moram njih ponovo instalirati ali nije nužno da instalacija operativnih sistema ide nužno tim redoslijedom. Nadam se da je ovo bilo jasno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Sep 2007, 14:15 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jan 2006, 10:20
Postovi: 10
Lokacija: Banjaluka
Ako si pocetnik kao sto kazes, preporucio bih ti Ubuntu, sad je aktuelna verzija 7.04, mada izlazi sad i 7.10..

Ako ti je sav hardver prepoznat kao sto si rekao, onda nema nikakvih problema oko prelaska, naci ces zamjenu za sve potrbne programe.. Ukratko Evolution kao mail klijent, Opera/Firefox kao browsver, Amarok kao mp3 player.. To su samo alternative za programe koje si ti naveo..
Sto se tice particionisanja diska, nakon sto napravis particije (npr. sa Partition Magicom) instaliraj linux na particiju koju si njemu odredio.. Ubuntu instalacija ce sama instalirati grub i dodati zapis u mbr, tako da ces pri sledecem pokretanju kompjutera imati boot loader meni gdje mozes odabrati koji sistem da pokrenes..
Nemas potrebe da drzis server na razlicitoj particiji, mozes u okviru ubuntu-a instalirati apache+php+mysql i eto ti servera, ne vidim zasto bi to stavljao kao posebnu distribuciju.. Sto se tice programiranja, svi editori podrzavaju syntax higligh, dakle i gedit koji dolazi uz ubuntu ce ti biti dovoljan.. Sto se tice redoslijeda instalacije, prvo instaliraj windowse, a linux na kraju, jer windows prebrise mbr ne pitajuci nista..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Sep 2007, 17:57 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Predlažem Ubuntu Mint, ako nemaš brzu konekciju, pošto on sadrži uglavnom sve što većina ljudi skida odmah nakon instalacije Ubuntu-a.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Sep 2007, 10:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Jun 2004, 22:23
Postovi: 119
Lokacija: Banja Luka
peromalosutra je napisao:
Ako si pocetnik kao sto kazes, preporucio bih ti Ubuntu, sad je aktuelna verzija 7.04, mada izlazi sad i 7.10..


Hvala na preporuci.

Citiraj:
Ako ti je sav hardver prepoznat kao sto si rekao, onda nema nikakvih problema oko prelaska, naci ces zamjenu za sve potrebne programe.. Ukratko Evolution kao mail klijent, Opera/Firefox kao browsver, Amarok kao mp3 player.. To su samo alternative za programe koje si ti naveo..
Sto se tice particionisanja diska, nakon sto napravis particije (npr. sa Partition Magicom) instaliraj linux na particiju koju si njemu odredio.. Ubuntu instalacija ce sama instalirati grub i dodati zapis u mbr, tako da ces pri sledecem pokretanju kompjutera imati boot loader meni gdje mozes odabrati koji sistem da pokrenes..

Samo da potvrdim još jednom. Ovo NEĆE pobrkati stvari sa Windowsima?
Citiraj:
Nemas potrebe da drzis server na razlicitoj particiji, mozes u okviru ubuntu-a instalirati apache+php+mysql i eto ti servera, ne vidim zasto bi to stavljao kao posebnu distribuciju.. Sto se tice programiranja, svi editori podrzavaju syntax higligh, dakle i gedit koji dolazi uz ubuntu ce ti biti dovoljan.. Sto se tice redoslijeda instalacije, prvo instaliraj windowse, a linux na kraju, jer windows prebrise mbr ne pitajuci nista..


Hvala još jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Sep 2007, 10:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Jun 2004, 22:23
Postovi: 119
Lokacija: Banja Luka
Not now, John! je napisao:
Predlažem Ubuntu Mint, ako nemaš brzu konekciju, pošto on sadrži uglavnom sve što većina ljudi skida odmah nakon instalacije Ubuntu-a.

A ta Mint distribucija je isto kao i gorepomenuto 7.04 ili je to nešto sasvim drugo? Jel postoji LiveCD za to da ja to mogu probati?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Sep 2007, 22:01 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Ubuntu Mint je Ubuntu sa kodeksima, i aplikacijama poput Adobe Acrobat Readera, Real Playera i sl.

Za ostalo Googlaj

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Sep 2007, 09:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Jun 2004, 22:23
Postovi: 119
Lokacija: Banja Luka
Not now, John! je napisao:
Ubuntu Mint je Ubuntu sa kodeksima, i aplikacijama poput Adobe Acrobat Readera, Real Playera i sl.

Za ostalo Googlaj

E to mi treba u životu! Hvala na preporuci, te obavijestim čim ga postavim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Sep 2007, 13:59 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
John brate ne budi bancho, nisu kodeksi vec kodeci ;)

Debian dolazi na 3 DVD-a i nema neslobodnog softvera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Sep 2007, 14:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Jan 2004, 10:56
Postovi: 185
Lokacija: Banjaluka
Ako hoces win boot manager...
Prilikom instalacije biraj da linux podize sa root particije, odnosno da se na nju instalira grub ili lilo, il sta vec koristis. I izaberi da napravis boot diskete (za to se moze koristiti i instalacioni cd, zavisi do distribucije... znam da za slackware moze).
Kad se ulogujes, kucaj
dd if=/dev/hda? of=/linux.boot bs=512 count=1
i kopiraj taj file na "c:\"
Poslije toga jos samo treba da dodas u "c:\boot.ini" novu liniju:
C:\linux.boot="Linux"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Sep 2007, 15:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
che.guevara je napisao:
John brate ne budi bancho, nisu kodeksi vec kodeci ;)


Ja to po analogiji "partibrejkersi" (eng. množina, pa naša množina).

Na našem bi bilo "kodeki". ;)

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Sep 2007, 10:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Jun 2004, 22:23
Postovi: 119
Lokacija: Banja Luka
dejan je napisao:
Ako hoces win boot manager...
Prilikom instalacije biraj da linux podize sa root particije, odnosno da se na nju instalira grub ili lilo, il sta vec koristis. I izaberi da napravis boot diskete (za to se moze koristiti i instalacioni cd, zavisi do distribucije... znam da za slackware moze).
Kad se ulogujes, kucaj
dd if=/dev/hda? of=/linux.boot bs=512 count=1
i kopiraj taj file na "c:"
Poslije toga jos samo treba da dodas u "c:\boot.ini" novu liniju:
C:\linux.boot="Linux"

Nije mi ovo baš najjasnije. Kažeš da instaliram Linux tako da se diže sa root particije a kasnije mi kažeš da linux.boot prekopiram na C (po Windows nomenklaturi). Ja to shvatam tako da Linux ide na C. Pogrešno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Sep 2007, 10:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Jun 2004, 22:23
Postovi: 119
Lokacija: Banja Luka
Not now, John! je napisao:
che.guevara je napisao:
John brate ne budi bancho, nisu kodeksi vec kodeci ;)


Ja to po analogiji "partibrejkersi" (eng. množina, pa naša množina).

Na našem bi bilo "kodeki". ;)

Tako nešto su smislili i oni likovi što su još za vrijeme rata i kratko poslije njega držali onu kafanicu u Pentagonu kraj pekare Lil (koja i danas postoji ali pod drugim imenom) pa joj dali ime ZZ Top ali ćirilicom (33 top). Ta kafana je bila predmet opšte sprdnje tada ali danas baš fino radi.

Ja nemam pojam kako bi bila naša riječ za "codec". Jel ima neko ideju? Bar neka hrvatske novokomponovana?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Sep 2007, 21:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Jan 2004, 10:56
Postovi: 185
Lokacija: Banjaluka
oOo je napisao:
dejan je napisao:
Ako hoces win boot manager...
Prilikom instalacije biraj da linux podize sa root particije, odnosno da se na nju instalira grub ili lilo, il sta vec koristis. I izaberi da napravis boot diskete (za to se moze koristiti i instalacioni cd, zavisi do distribucije... znam da za slackware moze).
Kad se ulogujes, kucaj
dd if=/dev/hda? of=/linux.boot bs=512 count=1
i kopiraj taj file na "c:"
Poslije toga jos samo treba da dodas u "c:\boot.ini" novu liniju:
C:\linux.boot="Linux"

Nije mi ovo baš najjasnije. Kažeš da instaliram Linux tako da se diže sa root particije a kasnije mi kažeš da linux.boot prekopiram na C (po Windows nomenklaturi). Ja to shvatam tako da Linux ide na C. Pogrešno?


Evo, probat cu biti sto precizniji i jasniji, mada mi to bas i nije u prirodi :)
Dakle, imas instaliran windows na c: particiji, i to neka stoji. Napravis root i swap particiju za linux, i tu krenes sa instalacijom linuxa.
Prilikom instalacije, izaberes da ti se grub ili lilo ne instalira na mbr, vec na root particiju. E sad je bitno da napravis ili boot disketu, ili da mozes da boot-jes linux sa cd-a. Jer kad restartujes comp nakon instalacije, posto je mbr netaknut, neces nigdje imati opciju da se logujes u linux, vec to ide preko pomenute diskete ili cd-a.
Kad se prvi put pokrenes linux, kucas onu komandu "dd if... " (naravno kao root) i dobit ces file koji se zove "linux.boot" (napravit ce ga na root particiji). Nakon toga potrebno je da taj file "linux.boot" prekopiras na c: particiju od windowsa, i dodas onu liniju u "boot.ini".
Iduci put kad upalis comp imat ces windows-ov meni za izbor os-a u koji hoces da se logujes.

Evo, to je moje laicko objasnjenje... ukratko nacin koji je meni dosta pomogao prilikom upoznavanja sa linuxom... jer ko zna koliko puta sam nesto zeznuo linux, nisam znao to popraviti, pa je bilo potrebno samo linux da reinstaliram. Win je stajao netaknut.
Nadam se da sam ovaj put bio jasniji i da ce pomoci... al uglavnom, srecno :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Sep 2007, 10:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 14 Jun 2004, 22:23
Postovi: 119
Lokacija: Banja Luka
dejan je napisao:
oOo je napisao:
dejan je napisao:
Ako hoces win boot manager...
Prilikom instalacije biraj da linux podize sa root particije, odnosno da se na nju instalira grub ili lilo, il sta vec koristis. I izaberi da napravis boot diskete (za to se moze koristiti i instalacioni cd, zavisi do distribucije... znam da za slackware moze).
Kad se ulogujes, kucaj
dd if=/dev/hda? of=/linux.boot bs=512 count=1
i kopiraj taj file na "c:"
Poslije toga jos samo treba da dodas u "c:\boot.ini" novu liniju:
C:\linux.boot="Linux"

Nije mi ovo baš najjasnije. Kažeš da instaliram Linux tako da se diže sa root particije a kasnije mi kažeš da linux.boot prekopiram na C (po Windows nomenklaturi). Ja to shvatam tako da Linux ide na C. Pogrešno?


Evo, probat cu biti sto precizniji i jasniji, mada mi to bas i nije u prirodi :)
Dakle, imas instaliran windows na c: particiji, i to neka stoji. Napravis root i swap particiju za linux, i tu krenes sa instalacijom linuxa.
Prilikom instalacije, izaberes da ti se grub ili lilo ne instalira na mbr, vec na root particiju. E sad je bitno da napravis ili boot disketu, ili da mozes da boot-jes linux sa cd-a. Jer kad restartujes comp nakon instalacije, posto je mbr netaknut, neces nigdje imati opciju da se logujes u linux, vec to ide preko pomenute diskete ili cd-a.
Kad se prvi put pokrenes linux, kucas onu komandu "dd if... " (naravno kao root) i dobit ces file koji se zove "linux.boot" (napravit ce ga na root particiji). Nakon toga potrebno je da taj file "linux.boot" prekopiras na c: particiju od windowsa, i dodas onu liniju u "boot.ini".
Iduci put kad upalis comp imat ces windows-ov meni za izbor os-a u koji hoces da se logujes.

Evo, to je moje laicko objasnjenje... ukratko nacin koji je meni dosta pomogao prilikom upoznavanja sa linuxom... jer ko zna koliko puta sam nesto zeznuo linux, nisam znao to popraviti, pa je bilo potrebno samo linux da reinstaliram. Win je stajao netaknut.
Nadam se da sam ovaj put bio jasniji i da ce pomoci... al uglavnom, srecno :)

Sad mi je dosta jasnije šta misliš pod root (ja mislio na particiju koja se tako naziva pod Windowsom), ti misliš u stvari na onu particiju na kojoj se nalazi Linux, što ne mora nužno biti prva particija (tj. ona na kojoj se nalazi mbr). Sad mi je jasno, isprobaću ovako, hvala lijepo na savjetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Sep 2007, 23:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
hmm, a recimo ova situacija, imam linux i grub na mbr-u. i zelim izbrisati linux particiju. kako da obrisem grub loader?

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Sep 2007, 15:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jul 2004, 18:28
Postovi: 246
na XP-u se to moze odraditi iz recovery console sa 'fixmbr' (naravno bez navodnika).

_________________
Bolje zivjeti sto godina kao bogatas nego sedam dana kao siromah. -Bob Rock


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs