banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 18:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: distribucije
PostPoslato: 01 Sep 2005, 11:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Sep 2005, 09:32
Postovi: 70
Lokacija: Novi Beograd
Ovaj topic ce vam pomoci da izaberete prvu, linux distribuciju za sebe.
Distribucije cu poredjati na osnovu, popularnosti merene na http://distrowatch.com/


1.

Ubuntu je baziran na Debian linuxu. Ova distribucija prati razvoj Gnome-a i sa svakom novom verzijom ovog grafickog okruzenja pojavljuje se i nova verizija Ubuntu-a. Instalacija se odvija u textualnom modu i koristi Debianov package menager apt-get. Preko Synaptic-a, grafickog front-enda za apt-get sa lakocom se moze update-ovati i instalirati software.

Ovde mozete preuzeti Ubuntu: http://www.ubuntulinux.org/download/

1.1

Za one koji zele da instaliraju Ubuntu ali im se ne svidja gnome okruzenje, tu je Kubuntu. Jednostavno, to je Ubuntu sa Kde okruzenjem. Smile

Link za preuzimanje: http://releases.ubuntu.com/kubuntu/hoary/


2.

Mandriva (bivsi Mandrake) je prava distribucija za pocetnike. Instalacija se odvija u grafickom modu i veoma je laka. Primarno graficko okruzenje je kde, ali ako zelite mozete i instalirati gnome i ostale window manager-e. Preko aplikacije Mandrake Control Center mozete konifgurisati vecinu sitema. Mandrake je opremljen velikom kolicinom software-a.

Download: http://www.mandrivalinux.com/en/ftp.php3

3.

Fedora (ex. RedHat linux) se instalira u grafickom rezimu. Koristi gnome kao primarno okruzenje, ali naravno moze se, po zelji, instalirati i kde. Dolazi sa velikom kolicinom software-a i potpunom podrskom za multimedia-u. Evo i oficijalnog guide-a za instalaciju:
http://fedora.redhat.com/docs/fedora-in ... de-en/fc4/

Download: http://fedora.redhat.com/download/mirrors.html#EU


4.
SuSe je takodje odlicna distribucija za pocetnika. Instalacija se odvija u grafickom okruzenju, i prilicno je laka. Suse koristi Kde za primarno desktop okruzenje, ali po potrebi mozete instalirati gnome, fluxbox, windowmaker i ostale... SuSe dolazi sa veoma velikom kolicinom software-a. Kroz SuSe-ovu system alatku, Yast mozete podesiti skoro sve u sistemu na veoma lak nacin. Mana SuSe-u 9.3 je ta sto dolazi bez podrske za multimediju (mp3, video, etc.). Ako zelite multimediajlnu podrsku morate odraditi update (tezak oko 30 mb) ili download-ovati/ naruciti update cd.

Link za preuzimanje:
http://www.novell.com/products/linuxpro ... tml#europe


Ako nemate brz net, mozete poruciti postom neku od ovih, i mnoge druge distro-e sa sajtova:

http://www.linuxo.org/

http://www.linuxbalkan.com/store/

http://www.overburn.tk/

_________________
helen1 system powered by УБРИ

helen1 is a registerd trademark of УБРИ corporation


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Sep 2005, 18:46 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Sve te distribucije koje si nabrojao su 0 u usporedbi sa Debianom i Slackwareom. Pravi linuksaši su ili "na" Debianu ili Slackwareu. Gentoo samo za prave ovisnike o hardwareu.

Ko je samnom?! U revoluciju, aaaaa! JuriŠ! Kur*e linuksaške, skidajte crvene šešire, sjecite im SiSE, smjesta! Sakaćenje, uništavanje, obrušavanje - miiisiijjaaaa! Dole falsifikovani sistemi! Dosta je! Svaka distribucija nastala iz Debiana postaje Debilna! Smrt milionima distribucija, živio rock'n'roll, dole rap ............. :wav:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Sep 2005, 20:21 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
LFS kicks ass!

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2006, 21:14 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
***


Poslednji put menjao Zeleni Obad dana 14 Jan 2006, 21:45, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2006, 03:31 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
che.guevara je napisao:
Sve te distribucije koje si nabrojao su 0 u usporedbi sa Debianom i Slackwareom. Pravi linuksaši su ili "na" Debianu ili Slackwareu. Gentoo samo za prave ovisnike o hardwareu.

Ko je samnom?! U revoluciju, aaaaa! JuriŠ! Kur*e linuksaške, skidajte crvene šešire, sjecite im SiSE, smjesta! Sakaćenje, uništavanje, obrušavanje - miiisiijjaaaa! Dole falsifikovani sistemi! Dosta je! Svaka distribucija nastala iz Debiana postaje Debilna! Smrt milionima distribucija, živio rock'n'roll, dole rap ............. :wav:


prosto ne mogu da vjerujem da sam ovo napisao !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2006, 04:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
che.guevara je napisao:
che.guevara je napisao:
Sve te distribucije koje si nabrojao su 0 u usporedbi sa Debianom i Slackwareom. Pravi linuksaši su ili "na" Debianu ili Slackwareu. Gentoo samo za prave ovisnike o hardwareu.

Ko je samnom?! U revoluciju, aaaaa! JuriŠ! Kur*e linuksaške, skidajte crvene šešire, sjecite im SiSE, smjesta! Sakaćenje, uništavanje, obrušavanje - miiisiijjaaaa! Dole falsifikovani sistemi! Dosta je! Svaka distribucija nastala iz Debiana postaje Debilna! Smrt milionima distribucija, živio rock'n'roll, dole rap ............. :wav:


prosto ne mogu da vjerujem da sam ovo napisao !



lol .........

sta ces ....... covek se uci dok je ziv ...... samo pazi da i ovo ne poreknes :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2006, 20:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2307
Lokacija: banjaluka
che.guevara je napisao:
che.guevara je napisao:
Sve te distribucije koje si nabrojao su 0 u usporedbi sa Debianom i Slackwareom. Pravi linuksaši su ili "na" Debianu ili Slackwareu. Gentoo samo za prave ovisnike o hardwareu.

Ko je samnom?! U revoluciju, aaaaa! JuriŠ! Kur*e linuksaške, skidajte crvene šešire, sjecite im SiSE, smjesta! Sakaćenje, uništavanje, obrušavanje - miiisiijjaaaa! Dole falsifikovani sistemi! Dosta je! Svaka distribucija nastala iz Debiana postaje Debilna! Smrt milionima distribucija, živio rock'n'roll, dole rap ............. :wav:


prosto ne mogu da vjerujem da sam ovo napisao !


Sta ces mladost-ludost, pubertet.... oprastamo ti ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2006, 00:24 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Pravi BOOOOM!

U suštini, ima tu istine, to je tačno, to je tačno, to je taaačnooo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2006, 17:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Jan 2006, 17:32
Postovi: 71
Lokacija: Banjaluka
Citiraj:
Sve te distribucije koje si nabrojao su 0 u usporedbi sa Debianom i Slackwareom. Pravi linuksaši su ili "na" Debianu ili Slackwareu. Gentoo samo za prave ovisnike o hardwareu.


nidje veze. slackware je isto ko i gentoo za one koji su umislili sebi da su hakeri, pa im kofol smeta sto se u fedori, mandrivi, suse-u i ostalim distribucijama sve konfigurise preko 'lamerskih' konfiguracijskih programa...sto to nije dovoljno profesionalno za njih...

i sam sam imao slackware sve od verzije 8.0 pa do verzije 10.2 kad mi je konacno puko film sto moram sate da trosim na potpuno bespotrebne gluposti i editovanje tekstualnih fajlova za konfigurisanje i dozivio sam prosvjetljenje. dakle, savjet za sve: instalirajte fedoru, mandrivu, suse ili ubuntu jer mnogo su bolji od slack-a (nek izvine patrick volkerding), jednostavniji, a takozvane 'hakere' koji vam savjetuju slackware, gentoo i ostalo smece ostavite da umru u sopstvenim zabludama da su veliki hakeri i neka se muce sa podesavanjem svega i kompajliranjem programa iz izvornog koda ako nemaju sta pametnije da rade u zivotu.

sto se mene tice, dovoljno mi je sto programiranje samo po sebi zahtjeva celicne zivce, samo jos treba i na gluposti tipa podesavanja zvucne i graficke karte i instaliranja paketa trosit vrijeme...

amin!

_________________
Duboko ste me razocarali, duboko...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jan 2006, 17:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Jan 2006, 17:32
Postovi: 71
Lokacija: Banjaluka
da, i licna top lista distribucija:

1. Mandriva
2. Fedora
3. Ubuntu
4. SuSe

...

11. Knopixx
12. Mepis

...

174980 Slackware
999999999 Gentoo

_________________
Duboko ste me razocarali, duboko...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jan 2006, 00:42 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Zanimljivo viđenje stvari ... jedna zamjerka za listu... ja bih stavio Debian na prvo mjesto, a Ubuntu bih spustio ispred ili ispod Knoppixa. Mandrivu bih spustio ispod SuSE'a. ;)

Debian je najbolji za početnike jer ima brdo programa tako da se dotična raja neće morati mučiti sa skidanjem paketa, traženjem dependencies'a i konfigurisanjem, etc, mada i to mora da se uradi jednog dana :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jan 2006, 02:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Jan 2006, 17:32
Postovi: 71
Lokacija: Banjaluka
budimo realni, vecini raje nikada nece biti potrebno neko veliko cackanje po sistemu, osim ako ne zele da budu guzonje i imaju apsolutno najnovije verzije svega ili da instaliraju egzoticne komade softvera koje je pravio neki entuzijasta i za koje treba razbaciti pasulj pa da se otkrije kako je on naumio da taj program radi.
dakle, meni je ipak mandriva zbog jednostavnosti na prvom mjestu, mada mi je sve najbolje radilo pod fedorom...red hat je ipak red hat, svidjalo se to nama ili ne

_________________
Duboko ste me razocarali, duboko...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jan 2006, 20:18 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Pa, sad, ako hoćeš jednostavnost instaliraj Windows, a ne mandrivu :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2006, 22:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Okt 2005, 22:29
Postovi: 140
Lokacija: Republika Srpska
На задња два ДВД-а који долазе уз часопис ''Микро'' (PC World) ставили су iso слике прва три инсталацијска диска Debian 3.1 (од неких 14 укупно...... за основну инсталацију је довољан први ) и могли би наставити објављивати у зависности од интересовања....

На овом фебруарском ДВД-у има и Live дистро Mandrive 2006 ... (мада, мени на жалост неће да се покрене са СD-a -запне негдје на полa пута :( )

Рекох, неког може интересовати да лако дође до Дебијана..... :)

_________________
Izetbegović(92):"®rtvovaću mir, za nez. BiH!''
Silajdľić(92):''Međunarodno priznanje SRBiH biće doprinos stabilizaciji''
Kutiljero(05):''Da Izetbegović nije povukao potpis ne bi bilo rata, ni Srebrenice!''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Feb 2006, 00:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2003, 05:18
Postovi: 933
Lokacija: Los Angeles
@Zlikovac: Tolikim pljuvanjem po Slackware-u i Gentoo-u si pokazao koliko znas o Linux-asima i duhu *nix pokreta. "Izbor" je kljucna rijec. Guram Gentoo na laptop-u, i mijenjao bih ga za Debian da mogu ovoliko brzine izvuci iz Debian-a sa manje konfigurisanja nego sto mi treba da to dobijem od Gentoo-a. Pricas o editovanju tekstualnih fajlova kao da je to losa stvar. Zahvaljujuci tim tekstualnim fajlovima ja sam imao svoju 1280*800 rezoluciju kad tvoj dragi SuSE nije to mogao podrzati kroz bilo kakav GUI interfejs za podesavanja (9.1 Pro). U isto vrijeme editovanje tekstualnih fajlova je natjeralo moj IPW2200BG da radi pod SuSE-om kad su drajveri bili u svakoj sem finalne verzije. Da nije bilo izbora u drajverima koje sam htjeo da koristim, i da nije bilo izbora u nacinu na koji ce ti drajveri raditi, ja ne bih imao ni widescreen rezoluciju ni bezicni Internet. A vjeruj mi da od 1024*768 rastegnute na 1280*800 glava zaboli za par minuta, a kad je bezina konekcija jedina koju imas...jbg.

S' druge strane, sta moj Gentoo kompajlira i ja pregledam...radi super. :) Posto zivim u konzoli (doslovno Konsole ;)) tekstualni fajlovi su mi najbrzi nacin podesavanja.

Debian guram na jednom serveru jer mi treba mnogo manje zajebancije sa hardverom, a FreeBSD na drugom iz istog razloga.

Baj d vej, sta Mandriva i Fedora koriste kao package manager?

_________________
Arte es mi vida.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs