banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 17:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 31 Maj 2009, 20:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
И ево још само о "Lazarus-u" опис из Убунту-ове базе програма:

Citiraj:
Pascal. Free Pascal is a (L)GPL'ed Pascal and Object Pascal compiler that runs on Windows, Linux, Mac OS X, FreeBSD and more.
Lazarus is the missing part of the puzzle that will allow you to develop programs for all of the above platforms in a Delphi like environment. The IDE is a RAD tool that includes a form designer. Unlike Java's "write once, run anywhere" motto, Lazarus and Free Pascal strive for "write once, compile anywhere". Since the exact same compiler is available on all of the above platforms you don't need to do any recoding to produce identical products for different platforms. In short, Lazarus is a free RAD tool for Free Pascal using its Lazarus Component Library (LCL). This package contains the lazarus IDE, LCL and components.

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 21:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2003, 22:48
Postovi: 542
Lokacija: Gradiška :: Banja Luka
Odlično! Po screenshotu Lazarus je identičan Delphiju. Nadam se samo da je manje bugovit.

Nema šta, mislim da ću instalirati Ubuntu na laptop koliko je sutra, samo još jedno pitanje.

Pošto već imam Windows 7 na laptopu, mogu li nekako instalirati Ubuntu, ali tako mi on ne ubaci svoj bootloader, nego da ostane Windowsov? Takođe, da li Ubuntu može regularno da čita NTFS, a Windows ext4?

_________________
Where the prophecy begins and ends, there shall be me...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 21:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Па не знам која ти је сврха инсталације ако нећеш моћи да га boot-аш? Како си мислио да покрећеш Убунту без bootloader-а? Или си са овим мислио нешто друго?

Убунту регуларно чита NTFS. На лаптопу ми је D: партиција управо NTFS (оставштина "пенџера"...) и све ради перфектно.
Обрнут случај, да "пенџери" читају ext4... хм... нисам пробавао али се у то нешто не бих баш кладио, познавајући монополисте из Редмонда...

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 21:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
@EiLeen,
Још једном велико хвала за препоруку, Амарок је супер!!!

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 21:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
@kolja : moguce je ostaviti windows-ov boot loader, ima vise uputstava na netu kako se to radi, ali sta ce ti to? grub koji dolazi pod ubuntuom radi savrseno, a i mnogo ga je jednostavnije instalirati. ne boj se, nece zli grub da pojede windows :)
sto se tice IDE-a za linux, tu je daleko najpoznatiji eclipse, vjerovatno se mogu bez problema skinuti dodaci za pascal i ostalo. mada, emacs+gcc+gdb kombinacija je neuporedivo bolja, ako se radi o c-u

@EiLeen : pretpostavljam da mislis na kubuntu, a ne xubuntu. xubuntu dolazi sa xfce-om i namijenjen je (teoretski) manje 'mocnim' racunarima

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Maj 2009, 21:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2003, 22:48
Postovi: 542
Lokacija: Gradiška :: Banja Luka
@BrankoP: Mislio sam pomoću Windowsovog bootloadera.
@Milanko Djeric: Hvala, potražiću, bitno mi je da znam da može.

_________________
Where the prophecy begins and ends, there shall be me...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jun 2009, 05:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2006, 11:25
Postovi: 898
Moras koristiti GRUB ili LILO Windowsov bootloader ne moze bootovati windows, a linuxov samo pokrene windowsov kad izaberes "boot windows".

Sad za IDE tu su Eclipsa i NetBeans, ja koristim NetBeans.

Sto se tice lazarusa, svakako napreduje i sve je bolji i bolji ali da je zamjena delphi-u ni blizu. Inace Najobicni program kad kompaljiras sa njim dobijes izvrsini od 18mb, pa onda sa kojekakvim programima ga moras smanjivati... Nego CodeGear je najavio da rade na unapredjenom kompajleru(fronted + backend) za delphi koji bi trebao podrzati x86/x64 platforme i to za windows, linux i macos, a kako se sam delphi kompaljira upravo sa delphiom logicno je ocekivati da ce se i razvojno okruzenje pojaviti za pomenute platforme.

_________________
U raju je lijepo, ali u paklu je raja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jun 2009, 13:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
moze se linux bootovati iz windowsovog boot loadera pomocu loadlin.exe programa, ali to je vrlo peglativno i bespotrebno. grub je mnogo bolje i lakse rjesenje

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jun 2009, 18:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Milanko Djeric je napisao:
@EiLeen : pretpostavljam da mislis na kubuntu, a ne xubuntu. xubuntu dolazi sa xfce-om i namijenjen je (teoretski) manje 'mocnim' racunarima

mislim na kubuntu, greška u kucanju...
BrankoP je napisao:
@EiLeen,
Још једном велико хвала за препоруку, Амарок је супер!!!

Jesam ti rekla :D Nema na čemu :D

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jul 2009, 10:36 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2009, 23:48
Postovi: 79
Lokacija: Banja Luka
Kolja je napisao:
Odlično! Po screenshotu Lazarus je identičan Delphiju. Nadam se samo da je manje bugovit.

Nema šta, mislim da ću instalirati Ubuntu na laptop koliko je sutra, samo još jedno pitanje.

Pošto već imam Windows 7 na laptopu, mogu li nekako instalirati Ubuntu, ali tako mi on ne ubaci svoj bootloader, nego da ostane Windowsov? Takođe, da li Ubuntu može regularno da čita NTFS, a Windows ext4?


Mozes da pokusas sa http://www.vmware.com/ moze si vec cuo za ovo...Al' sa tim programom mozes da pokrenes ubutnu il' bilo koju drugu linux distribuciju il' obrnuto da imas npr. instaliran linux a hoces i win da koristis ovo je jednostavno ....Samo nezz kako ti se svidja pogledaj sam ...Pa ako budes zainteresovan dacu ti linkove za full download vmwarea i pomoc ako ti treba ,koristim ovo vec :) tako da cu ti pokusati pomoci :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2010, 14:34 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Okt 2010, 16:26
Postovi: 30
Choose Ubuntu... Choose a job,choose a career,choose your friends... :D

Choose life,choose Ubuntu!
Peace!

_________________
Down on the street where the faces shine,
floatin` around, i`m a real-0-mind.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs