banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 18:38

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Apr 2013, 21:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Kako ukloniti ovaj virus? Kod nas u firmi je u posljednjih nekoliko sedmica sve i jedan usb stick (pa tako i racunar) zarazen time. Kako to izgleda? Ovako:

Slika

Google-ala sam, naravno.
Pokusala s ovim i s ovim. Bezuspjesno. Prvo izgleda da je stvar uspjela, ali u kontaktu sa bilo kojim racunarom opet se pojavi isto-valjda zato sto su racunari zarazeni. Kako trajno zastititi stik od ovoga? Kako ocistiti racunar?
Standardni AntiVirusi ga uopste ne vide.

Sta je problem sa ovim virusom?
Ponegdje ne moze uopste da se otvori USB (valjda na racunarima sa nekom posebnom zastitom).
Kada uploadujete nesto sa USB sticka na mail server, ne mozete doci do zeljenog dokumenta nego se podigne neki exe file. Ludo!
Vjerovatno i sporost racunara, ponekad se prekida konekcija, remeti rad nekih programa...
...

Pretpostavljam da je virus prilicno rasiren kod nas, ali vidim da nije bas zastupljen kao tema.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2013, 22:37 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
ah da, djeluje vrlo poznato
ja sam, u konkretnom slucaju susreta s istim, reinstalirao sistem odmah jer mi se nije dalo razmisljati
medjutim, valjalo bi pokusati nesto ovako, ne drzi me za rijec dal proces ide bas ovim redoslijedom, ali neci ce se neko vec od forumasa koji znaju tacno kako... :
-iskljucis komp s mreze(ako je imate na nivou firme)
- nadjes preko nekog dugog cistog racunara s internetom programcic koji se zove Malwarebaytes(esencijalni alat u ovom procesu) i neku od free verzija anivirus programa... moze npr.AVG, Avira ili ako ti je star i spor komp onda Avast!
- stavis to na usb stick koji nije zarazen doticnim virusom
- pokrenes svoj komp u safe modu ("To start the computer in safe mode
1.
You should print these instructions before continuing. They will not be available after you shut your computer down in step 2.
2.
Click Start and then click Shut Down.
3.
In the drop-down list of the Shut Down Windows dialog box, click Restart, and then click OK.
4.
As your computer restarts but before Windows launches, press F8.
On a computer that is configured for booting to multiple operating systems, you can press F8 when the boot menu appears.
5.
Use the arrow keys to highlight the appropriate safe mode option, and then press ENTER.
6.
If you have a dual-boot or multiple-boot system, choose the installation that you need to access using the arrow keys, and then press ENTER.")

...i ubacis usb stick.
- probas da udjes u folder usb device-a, pokrenes setup/instaliras malwarebaytes pa pokrenes aplikaciju i pustis je da odradi sve sto je u njenoj moci
- onda uninstaliras stari antivirus i instaliras taj novi i ponovis korak kao sa malwarebytes-om
- onda restartujes, podignes sistem u normalnom modu, update-ujes antivirus i proskeniras citav sistem
- pogledas da li se stanje popravilo - koristi prvovjereno ciste stikove za probu)....

Dakle, ako uspije na jednom, uspjece na svim racunarima...nadam se da ih nema 300:)...

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2013, 23:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Uh, to bi bilo previse posla... :)
Mislim da sam u medjuvremenu iscackala i ovo kao moguce rjesenje-Domaci proizvod: http://www.mcshield.net/downloads.html
Upravo je uredno odradio skeniranje, prepoznao virus nazvavsi ga sumnjivim, preimenovao ga (rucno sam ga uklonila), napravio backup svih dotad skrivenih fajlova. Program je brz, lagan (2.5 MB), a i funkcionalan. HardDiscove je veooooma brzo skenirao, valjda zato sto je usko fokusiran na malware koji je specifican za usb.
Ovo mi izgleda kao najbrze rjesenje za konkretno ovaj problem. Moze i bez safe moda.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs