banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 11:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Jul 2008, 22:56 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Jul 2008, 14:40
Postovi: 54
Podešavanje ZoneAlarma nije ništa posebno zahtjevno ali ipak zahtjeva određeno znanje. Zbog toga ću slikovito pokušati objasniti funkcije koje se nalaze u njemu. Na vama je da radite podešavanje jer se svaki komp razlikuje a i razlikuju se ljudi koji na njemu rade. Tako da se ne može napraviti univerzalno podešavanje, primjenjivo na svakoga.

Ono što ću prikazati je ZoneAlarm pro. Non-pro verzija je ista, osim što ima manje mogućnosti i jeftinija je (besplatna za osobnu upotrebu). Također je sasvim dovoljna za kućnog korisnika. Poslovni korisnici je trebaju platiti pa će tako radije uzeti pro verziju jer se u njoj nalaze one stvari koje njima trebaju.

Svakome ću prepustiti samu instalaciju jer nije komplicirana a ništa se ne može lože napraviti ako se malo razmišlja.

Slika
Slika 1: Overview – Overview

Pri prvom pokretanju ZoneAlarma se pojavi prozor u kojem ništa važno ne piše ali je uvod u sam software. S lijeve strane se vide navigacija, do toga se nalaze informacije o toj slici, dok se u desnom, gornjem kutu nalaze kartice za navigaciju po tom području.

Na dnu ekrana su gumbi za skrivanje info teksta i resetiranje postavki. To se nalazi na svakoj stranici.

Slika
Slika 2: Overview – Product info

Druga kartica služi za informacije o verziji, licenci, podršci i registraciji. Ovdje se može kupiti software tako da se spoji na stranicu proizvođača i dobije broj za licenciranje.

Slika
Slika 3: Overview – Preferences

Treća kartica je namijenjena za opća podešavanja.

Možete kreirati password da spriječite neovlašteno mijenjanje postavki, izraditi back-up postavki, potražiti update i sl.

Pod General i Contact with ZoneLabs ostavite sve uključeno. Sam tekst kaže što se od vas traži.

Slika
Slika 4: Firewall – Main

Sada se dolazi do važnog i osjetljivog dijela. Podešavanje klasičnog firewalla se provodi tako da se odredi djelovanje na Internet i Trusted zoni. U osnovi je to dobro podešeno i nema potrebe ništa mijenjati. Internet zona nam daje mogućnost da pretražujemo Internet ali bez sharing-a. Za to služi Trusted zona.

Na dnu stranice se nalazi Advanced Settings. Na tom se mjestu podešavaju vaši gateway uređaji i rad s njima ili ukoliko je vaš stroj gateway. Ukoliko nije niti jedno od toga, dovoljno je ostaviti originalne postavke.

Slika
Slika 5: Firewall – Main – Advanced

Slika
Slika 6: Firewall – Zones

Pošto smo odredili što je u svakoj zoni dozvoljeno (i što nije), valja odrediti što se nalazi u kojoj zoni. Dovoljno je odrediti što je Trusted i Blocked dok se sve ostalo tretira kao Internet zona. Tako se pri Internet konekciji ona automatski stavlja u Internet zonu. To možemo kontrolirati po host/site imenu, IP adresi, IP range i subnetu. Jednostavno i učinkovito. Preporučam da subnet nije Trusted nego samo točno određeni komp ili server. Router neka bude Internet.
Slika
Slika 7: Firewall – Expert

Za one kojima to nije dovoljno, mogu se postaviti i posebna pravila. Podešava se tko, prema kome, po kojem protokolu i u koje vrijeme ima (ili nema) pristup. Može se taj dio izuzeti iz logiranja i obavještavanja. Korisno je kada imate posebne zahtjeve i želite nadgledati potpuni promet mrežom. Također se mogu kreirati grupe strojeva radi lakšeg upravljanja.
Slika
Slika 8: Program Control – Main

Aplikacijska kontrola je ključna za sigurnost vašeg kompa. Na ovom mjestu se podešavaju sve njene postavke. Pod Program control se podešava kako se ponaša prilikom pokušaja programa izlaska na LAN. Preporučam da se ostavi na Medium. Tako će pitati za dozvolu za svaki novi program i naučiti ono što ste odredili ako ste kliknuli na kvačicu "Remember". Custom Program control uključuje zaštitu protiv mijenjanja programa. Svakako uključiti.

Program Wizard automatski postavlja dozvole određenim programima kao Default web browser i Windows web component. Taj smo dio prošli prilikom setupa a slobodno možete to napraviti jer uključuje ono što je potrebno tipičnom korisniku.

Slika
Slika 9: Program Control – Main – Advanced – Alert & Functionality

Vrlo važna funkcija za one koji imaju DNS i/ili DHCP server. Valja isključiti Deny access if…
Slika
Slika 10: Program Control – Programs

Ovdje se nalazi osnovna kontrola programa. To je sve ono što vas je pitao tokom korištenja. Ukoliko ste neku stvar pogriješili, možete popraviti na ovom mjestu. Za svaki program posebno se može posebno podesiti security i expert rules klikom na options. Zgodno i prilagodljivo. Osobito što možete zabraniti korištenje Internet Explorera u vrijeme dok ste na poslu. I dalje će imati funkcionalnost ali vaš klinac neće moći na Internet.
Slika
Slika 11: Alerts & Logs – Main

O logiranju se nema što posebno reći. Na vama je da li ćete mu to dozvoliti ili ne.

Slika
Slika 12: Privacy – Main

Podešavate ono što ćete dozvoliti vašem browseru. Cookie, animacije, bannere, pop-upove, skripte i sl. Sve se to može odnositi na određene stranice koje posjećujete. Dakle, za svaku stranicu se može posebno odrediti što joj je dozvoljeno na kartici Site list. Cashe cleaner određuje koliko često želite nešto očistiti. Pogledajte sami što nudi i koliko vam je to korisno.
Slika
Slika 13: E-mail Protection – Main

Možete kontrolirati mailove koji dolaze ili koji izlaze od vas. Pod Advanced se podešava koliko mailova može izaći u kojem vremenu i koliko maksimalno može imati primatelja. Možda je ograničavanje ali isto tako i ograničava djelovanje NetSky-a i sl. zločinaca.

Kartica Attachments služi za određivanje onih ekstenzija koje će biti prikrivene. Jednostavno ih preimenuje i spriječi njihovo izvršavanje u npr. Outlook-u. Možete dodavati i neke druge ekstenzije osim onih koje su preporučene.

Web Fitering ne bi objašnjavao jer je potpuno jasan za korištenje a i nemaju ga svi paketi ZoneAlarma.

Nadam se da sam ovolikim pisanjem nekome pomogao i da će biti neke koristi od ovoga.

_________________
Kod:
www.world-sattv.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2008, 07:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2005, 18:04
Postovi: 597
Lokacija: BL
Svirac, jako lijepo od tebe što želiš biti od koristi, ali nekoliko stvari:

1° tekst je od riječi do riječi iskopiran sa forum.hr arhive... kao i većina tvojih tekstova. Jedino što mijenjaš su stilovi - bold, color, itd;
2° tekstovi su malo out-of-date... ono iznad datira iz 2004. godine;
3° pravopis u pojedinim postovima... no comment

Eto, nadam se da ću pomoći svojim opaskama :wink:

_________________
Life would be much easier if I had the source code!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2008, 08:57 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Jul 2008, 14:40
Postovi: 54
BuDalajLama je napisao:
Svirac, jako lijepo od tebe što želiš biti od koristi, ali nekoliko stvari:

1° tekst je od riječi do riječi iskopiran sa forum.hr arhive... kao i većina tvojih tekstova. Jedino što mijenjaš su stilovi - bold, color, itd;
2° tekstovi su malo out-of-date... ono iznad datira iz 2004. godine;
3° pravopis u pojedinim postovima... no comment

Eto, nadam se da ću pomoći svojim opaskama :wink:



hehehe predpostavio sam da će mi to neko reći,druže dolazim sa jednog foruma, i na tom sam forumu radio maximalno,al evo došao sam medju svoje ljude da pomognem koliko mogu, ne brini nije sve kopirano dosta je znoja uloženo u ovo!!!!samo se nemoj brinuti.....
a ako nekom smeta ovo sve što postavljam neka mi kaže ako sam uljez ja odlazim!!!!pozdrav
i nikad nisam posjetio taj forum gore što si naveo

_________________
Kod:
www.world-sattv.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2008, 09:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Jul 2008, 14:40
Postovi: 54
Druže znaš koliki je svijet i možeš nadji na internetu šta god poželiš znači sve što ima na ovom forumu može se pronaći i na svim ostalim 100%, a zašto nebi bilo da sve bude na ovom forumu?
Znači po tvom ispada da treba samo kačiti linkove na ovaj forum gdje se šta nalazi!!!!

_________________
Kod:
www.world-sattv.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2008, 10:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2005, 18:04
Postovi: 597
Lokacija: BL
Svirac je napisao:
Druže znaš koliki je svijet i možeš nadji na internetu šta god poželiš znači sve što ima na ovom forumu može se pronaći i na svim ostalim 100%, a zašto nebi bilo da sve bude na ovom forumu?
Znači po tvom ispada da treba samo kačiti linkove na ovaj forum gdje se šta nalazi!!!!


Po mom ne ispada ništa, da izvineš :lol: :lol: :lol:

_________________
Life would be much easier if I had the source code!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2008, 10:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Jul 2008, 14:40
Postovi: 54
bez ljutnje nemoj misliti da te provociram...pozdrav prijatelju

_________________
Kod:
www.world-sattv.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2008, 22:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jul 2005, 15:20
Postovi: 462
Lokacija: Banja Luka
Ajd da iskoristim ovaj topic i da postavim pitanje vezano za Zone Alarm. Elem, koristim Zone Alarm PRO (mislim da je jedna od poslednjih serija 8.059 ili tako nesto) i primjetno mi usporava internet protok. Ajd, kontam i to filtriranje i pretpostavljam da je normalno to usporavanje protoka, al desi mi se ako kompjuter ode u "stand by" i kad ga nakon toga pokusam nakaciti na net, da nema shanse da se nakaci dok ne iskljucim Zone Alarm. Sva podesavanja su bila po defaultu. Posto me to vec izvjesno vrijeme isfurava, degradirao sam Zone Alarm PRO u free 7.0, misleci da ce ova free verzija manje opterecivati konekciju i da nece praviti probleme, medjutim i ovaj free se ponasa isto.

E sad, ako ima neko resenje.. :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2008, 22:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Ja sam se rijesio patnje tako sto sam se rijesio ZoneAlarm-a.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 16:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Zone Alarm nije uopšte teško podesiti. Meni je problem pravio BitDefender. Na kraju sam ga skinuo i kontam ipak instalirati SyGate. Najbolje je radio.

Nego ono što bih ja volio znati je kako podesiti SNORT.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs