banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 13:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 50 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Feb 2017, 21:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Jan 2007, 00:30
Postovi: 251
Praksa u EU
http://ec.europa.eu/taxation_customs/in ... country_en

Citiraj:
Customs Duty is not due for goods, provided directly to the buyer when their value does not exceed 150 euros.

This exception does not apply to perfumes and toilet waters, tobacco or tobacco products and alcoholic products which are subject to special limits on the quantity provided.

To bi bilo to pravilo da je 150e limit za robu oslobođenu od plaćanja carine.

Ali takođe:
Citiraj:
VAT is not due when the total value of all goods in a consignment (value not inclusive of customs duties or transport costs) is less than a threshold. The threshold may vary from 10 euros to 22 euros, depending on the EU country. For an overview see the pie chart below (information available for 24 Member States). Certain countries (like Sweden and Poland) however, exclude mail orders from the exemption. This exception does not apply to tobacco or tobacco products and alcoholic products.


Na sve pošiljke vrijednosti preko 10 ili do 22 evra (u zavisnosti od države članice EU) plaća se PDV. Izguglao sam da je to u Hrvatskoj npr. limit od 22 evra. Na brzinu sam iščitao pa je moguće i da mi je nešto promaklo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2017, 03:16 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
vverbatim je napisao:
Poucen iskustvom u vezi sa drugim problemom, mislim da "talasanje" moze pomoci. Jedan sastavljen mejl upucen na vise adresa, ako ga jedna od 10 osoba pretoci u aktivnost iz svoje nadleznosti moze dati rezultat.
Evo prijedloga:

Komisija za spoljnju trgovinu i carine Parlamentarne skupstine BiH https://www.parlament.ba/committee/read/26 ima tu "znanih" likova, od kojima se nekima povraca, ali sto ne pokusati, na kraju krajeva, mi, gradjani ih placamo

Udruzenja potrosaca u RS http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/MTT/Za%C5%A1tita%20potro%C5%A1a%C4%8Da/Pages/default.aspx
na dnu stranice je evidencija sa kontaktima. I njihove projekte finansira Vlada, odnosno mi, gradjani i zasto im se ne obratiti sa zahtjevom da pokrenu aktivnost na zastiti potrosaca.


PS
I od mene + za poslovnost i cijene Posta. Cesto koristim usluge "placanje pouzecem" i "brza posta" i zaista nemam problema. Odnedavno je moguce slati brzu postu sa otkupninom na teritoriji cijele BiH (do sada otkup mogao samo na teritoriji RS) po cijeni od 8 KM, a privatne kurirske sluzbe tu uslugu naplacuju od 15 KM navise.

Dobra ideja.

Prijedlog - ako hoćeš da više ljudi vidi ovo i zapravo nešto odradi, napravi FB event / grupu, sastavi draft email, napiši tačne instrukcije i pošalji pozivnice ljudima, koji treba da ih šalju i drugima.

Ovako se barem na zapadu radi i stvari se prošire među ljudima vrlo brzo...
Recimo, onaj women's march se tako organizovao za vrlo kratko vrijeme, a skupio je stotine hiljada ljudi, te se proširio na desetine država.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2017, 10:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2006, 19:20
Postovi: 212
Sada ne mogu da nadjem link, ali be obzira procitao sam prije dva dana, iz UIO su objavili da ce u poste instalirati software modul koji omogucava carinjenje robe preko 50 KM bez posredovanja speditera. I to nam je nije dobra vijest jer bez softvera je dosada 100 KM "rjesavalo carninu i pdv" i za naj naj skuplje posiljke, tipa ultrazvuk za veterinu 4000 KM, Apple laptop 1500 KM itd!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2017, 10:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2009, 12:08
Postovi: 300
nesoxy je napisao:
Sada ne mogu da nadjem link, ali be obzira procitao sam prije dva dana, iz UIO su objavili da ce u poste instalirati software modul koji omogucava carinjenje robe preko 50 KM bez posredovanja speditera. I to nam je nije dobra vijest jer bez softvera je dosada 100 KM "rjesavalo carninu i pdv" i za naj naj skuplje posiljke, tipa ultrazvuk za veterinu 4000 KM, Apple laptop 1500 KM itd!


Mislim da ce i sada to moci, tj da svaki paket prije poste svakako mora proci carinu, tj da carinik utvrdi da li je nesto skuplje ili ne.
Ne vjerujem da ce se oni tako lako odreci baksisa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2017, 11:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
I onda vicu: U jebote u kojoj vukojebini zivim, a ovamo zale sto ne mogu podmititi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2017, 11:14 
zalosno i jeste sto se mora podmititi da bi se ustedila neka crkavica...


Vrh
  
 
PostPoslato: 03 Feb 2017, 11:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Shvatas li sta znaci pojam klanja gice zbog pola kile mesa?

Dakle, u Austriji je ovako. A sigurno i u Njemackoj:

Do 22€ ne placas nista.

Za robu od npr. 25€ placas jos 10 € carinski pregled pa na sve to PDV.

Za robu od 155€ placas carinu, 10€ carinski pregled pa na sve to PDV.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2017, 12:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2006, 19:20
Postovi: 212
CARINA JE ZLO! Bilo gdje i bilo koliko! Isporuka, carina, porez pregled i eto ti ga 50 - 60% skuplje. I sto rece iznad , da bi se bilo kakva crkavica ustedila, da mozemo bilo sta kupiti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2017, 13:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Pa kod nas je i do sad carinski pregled za robu od 50 do 300 maraka bio 10€. 8)

Za skuplju robu sramjerno pojačati iznos. :D

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2017, 20:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5577
Lokacija: Banja Luka
Meni je sad to konfuzno, te ima, te nema...

Sent from my m2 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 50 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs