banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 50 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Jan 2017, 19:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Nova pljačka.


https://www.klix.ba/biznis/roba-narucen ... /170130064

BIZNIS

Roba naručena preko interneta skuplja od 50 KM odsad se u BiH preuzima uz angažovanje špeditera


Kupci iz BiH koji naručuju robu iz inozemstva standardnim putem ili putem interneta, a čija vrijednost prelazi 50 KM, od sada moraju platiti špeditera i PDV od 17 posto te nekoliko dodatnih troškova kako bi preuzeli svoj paket.
Roba naručena preko interneta skuplja od 50 KM odsad se u BiH preuzima uz angažovanje špeditera
Foto: Ilustracija
Veliki broj građana javio se redakciji portala Klix.ba kazavši kako im roba stoji na carini, a da su iz carinskog referata dobili obavijest da su dužni u roku od 10 dana angažovati špeditera kako bi se okončao proces carinjenja.

"Službenik carine mi je rekao kako je došla naredba 's vrha' da se mijenja način carinjenja. Na moj upit gdje se nalazi zvanična obavijest o promjeni načina carinjenja službenik mi je rekao da promjena još uvijek nije prošla ni proceduru niti legalizaciju. Na moj daljnji upit kako je moguće da se nešto primjenjuje, a za šta još uvijek ne postoji zakonski osnov, službenik mi je rekao da on nije relevantan da odgovori na to pitanje i da je njima bilo lakše da rade na stari način", kazao nam je jedan od kupaca.

Prema informacijama koje je dobio, novi način carinjenja podrazumijeva da je primalac od sada dužan da angažuje špeditersko pravno lice za zastupanje u procesu carinjenja za sve narudžbe koje prelaze 50 KM.

"U praksi to znači da za nešto što se naruči preko interneta i košta 51 KM treba dodatno platiti špediterske troškove minimalno 50 KM (zavisi od špediterske firme) na šta se onda zaračunava carina (npr. za mobitele je to 10 posto), zatim se na taj iznos zaračunava 17 posto PDV-a, dodaje se 10 KM fiksnih administrativnih troškova i na kraju se naplaćuje otvaranje paketa 3,5 KM - 8,5 KM", kazao je.

Drugi kupac koji je kontaktirao naš portal kazao je kako je preko interneta naručio bateriju u vrijednosti od 45 eura, a samo usluge špeditera iznose 60 KM.

"Naprimjer, ako naručeni mobitel košta 51 KM kupac će morati platiti dadžbine u iznosu od 95 KM tj. mobitel zajedno sa dažbinama će na kraju koštati 146 KM", rekao je kupac.




Glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIOBiH) Ratko Kovačević rekao je za Klix.ba kako "nije došlo ni do kakve promjene zakonskih i podzakonskih akata kada je u pitanju carinjenje robe koja dolazi u BiH putem poštanskih paketa, a naručuje se putem interneta".

"U ranijem periodu je većina paketa koji su stizali u BiH bila carinjena putem poštansko-carinske deklaracije po jedinstvenoj carinskoj stopi od 10 posto i pripadajućim PDV-om od 17 posto jer se radilo o puno manjem broju paketa koji su stizali u BiH i zato što je uglavnom u tim paketima bila jedna vrsta robe. Međutim, na osnovu određenih analiza koje su urađene u UIO u toku prošle 2016. godine možemo reći da je došlo do velikog povećanja uvoza robe u BiH naručene putem interneta i da ta roba stiže putem poštanskih paketa. Uglavnom, sada se najčešće naručuju različite vrste roba unutar jedne pošiljke i više se to ne može cariniti putem poštansko-carinske deklaracije po jedinstvenoj carinskoj stopi, već se za takve pošiljke mora podnositi jedinstvena carinska isprava (JCI), odnosno carinska deklaracija, gdje se roba u procesu carinjenja mora svrstati prema važećoj carinskoj tarifi BiH i na osnovu toga odrediti precizne stope carine za svaku pojedinačnu vrstu robe. To može uraditi samo osoba ovlaštena za provođenje carinskog postupka – špediteri", rekao je Kovačević.

Dodao je da UIO trenutno vrši doradu svoje informatičke carinske aplikacije Asycuda World kako bi se pojednostavio postupak carinjenja navedenih poštanskih pošiljki čija vrijednost prelazi 50 KM. Po okončanju ovog procesa, stvorili bi se uslovi da nadležne pošte u BiH usmeno podnose prijave za poštanske pošiljke naručene internetom manje vrijednosti.

"Umjesto prijavljivanja tih pošiljki putem carinske deklaracije (JCI) i angažovanja špediterskih firmi, stvorili bi se uslovi da bi se moglo odobriti njihovo usmeno prijavljivanje uz izdavanje obračuna indirektnih poreza carinskih organa. U tom smislu bilo bi moguće da se u carinskoj aplikaciji i za poštanske pošiljke podrži ovakav način prijavljivanja uz obračun uvoznih dažbina po redovnoj carinskoj stopi (uz povlačenje elemenata iz važeće Carinske tarife BiH – naimenovanje, tarifna oznaka i stopa carine), te obračuna PDV-a i akcize. Očekujemo da bi se ovi uslovi mogli stvoriti u periodu od narednih mjesec dana, kada bi carinska informatička aplikacija bila spremna za ovakav način carinjenja pošiljki koje građani BiH sve više poručuju putem interneta i stižu putem poštanskih paketa u BiH", kazao je Kovačević.

Istakao je kako građani BiH i dalje mogu primati pošiljke iz inozemstva neznatne vrijednosti ako je riječ o poklonima koje dobijaju od fizičkih lica tako da ih usmeno prijave za uvozno carinjenje bez potrebe angažovanja špediterskih kuća, a u slučaju da prelaze vrijednost od 50 KM mogu se cariniti putem poštansko-carinske deklaracije po jedinstvenoj carinskoj stopi od 10 posto i pripadajućim PDV-om od 17 posto.

Kupci iz BiH smatraju da će ovi nameti dovesti do značajnog pada ili kraja kupovine putem interneta.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2017, 19:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Ne treba nova tema, pišemo o tome na eBay temi. Moderatori, obrišite.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2017, 20:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Ovo je toliko negativno da mora biti nova tema.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 07:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
http://www.oslobodjenje.ba/ekonomija/bi ... oba/191242

Pošte traže istu carinu za sve vrste uvoza roba

Ukoliko bi zahtjev bio usvojen, korisnicima bismo nudili kvalitetniju i bržu poštansku uslugu, kazali su iz Pošta Srpske

18.01.2017 23:00
Piše: Minela PAMUK
0
Porez se za robu naručenu preko interneta ne plaća ako je vrijednost do 50 KM / Foto: Ilustracija
Poštanski operateri u BiH nedavno su uputili inicijativu Upravi za indirektno oporezivanje BiH da se vrijednost robe koja se naručuje putem interneta, a ne podliježe plaćanju carine, poveća sa 50 na 200 maraka. Inicijativa je podnesena kako bi se izjednačili uslovi za one koji naručuju robu iz inostranstva i za građane koji lično unose robu u BiH.

Inicijativa

Naime, prema sadašnjim propisima, svaki državljanin BiH koji prelazi granicu može prenijeti nekomercijalnu robu vrijednu do 200 KM svakog dana. Istovremeno, svaka osoba koja nabavlja iste te robe preko interneta može proći bez plaćanja poreza samo ako taj račun ne prelazi 50 KM.

- Prema važećim propisima, korisnici koji vrše prenos nekomercijalne robe preko javnih poštanskih operatera u BiH stavljeni su u nepovoljan položaj u odnosu na one koji istu vrstu robe prenose u putničkom saobraćaju. Inicijativu za ukidanje carine do 200 KM putem online kupovine pokrenula su tri javna poštanska operatera BiH, Pošte Srpske, HP Mostar i BH Pošta Sarajevo, ali do danas odgovor od UIO nismo dobili. Inicijativa se odnosi na sve više rastuću kupovinu uglavnom posredstvom velikih internetskih trgovina eBaya, Aliexpressa ili Amazona kako bi ih se dovelo u isti položaj kao i kupce koji robu prenose sa sobom preko bh. granice, kazali su nam iz Pošta Srpske.

Direktori tri poštanska operatera inicijativom su upozorili da su na ovaj način korisnici koji vrše prenos nekomercijalne robe preko pošta stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na one koji istu vrstu robe prenose u putničkom saobraćaju.

Usluga

- Ukoliko bi ovaj zahtjev bio usvojen, bila bi brža dostava poštanskih pošiljaka. Korisnicima bismo nudili kvalitetniju poštansku uslugu, a s obzirom na to da je internet-trgovina u stalnom porastu, na ovaj način brže bi bile rješavane sve nabavke putem interneta, kažu iz Pošta Srpske.

Iz UIO su nam kazali kako je novi Zakon o carinskoj politici usvojen, a počeće se primjenjivati stupanjem na snagu odluke o provođenju Zakona. Pored ovoga, potrebno je da se usvoji i odluka o uslovima i ostvarivanju prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina, a ona se trenutno nalazi u procesu javnih konsultacija.

- U tom prijedlogu postoje dva oslobađanja, jedno je za pakete minimalne vrijednosti do 40 KM, a drugo je za pakete koji nisu u komercijalne svrhe do 90 KM. Tako je predviđeno odlukom, što ne znači da će to biti konačna verzija, kazao je Ratko Kovačević, glasnogovornik UIO.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 07:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
al ovi novinari seru, za svu robu koju dostavljaju brze pošte (dhl, ups,...) vas oderu u sarajevu, neće da dostave pošiljku dok ne platite. što se tiče redovne pošte uredba postoji već 3 godine za pošiljke vrednije od 50km kupljene od pravnog lica da se moraju ocariniti podnošenjem jci-a ili putem špeditera. za robe kupljene od fiz. lica i dalje važi isto pravilo carinjenje u skraćenom postupku cpd. za prenošenje robe preko granice važi isto pravilo.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 08:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Zasto nije dovoljan CN22?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 08:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
*ebiga svi moraju da zarade :D

http://www.postesrpske.com/sites/media/ ... -saob1.pdf

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 08:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10244
Ako neko bude isao u narednih par dana da preuzme paket u postu-na carinu kod autobuske u budzaku neka javi da li sve funkcionise kao i do sada :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2011, 15:13
Postovi: 1719
Rider on the storm je napisao:
Ne treba nova tema, pišemo o tome na eBay temi. Moderatori, obrišite.


Kako mislis da neko vidi ovu vijest ako kojim slucajem ne kupuje preko eBay-a i ne posjecuje doticnu temu?

_________________
I am Alpha & Omega, the beginning and the end, the first and the last...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
angelo_gabriel je napisao:


Ne razumijem sta ima na ovom linku.

A to da svi moraju da zarade nije neko opravdanje :D

Da se razumijemo, potrebno je zastiti domace interese, ali ovo je pogresan nacin.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
pravilnik za pošt. saobraćaj u kojem je opisan izvoz. uvoza naravano nema. *CN22

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
I dalje ne razumijem o cemu ti :D

Znaci, firma kad salje postom robu koristi cn22 obrazac, taj obrazac je namjenjen carini u ciljnoj zemlji. Ne ciljnoj posti, tako da nasi postari nemaju bas nista sa tim formularom.

Ako nema ispravnog formulara carina ili vrati posiljku posiljaocu (to ide na njegov trosak) ili primaoca uputi na spediciju. Jel to neko otkrivanje tople vode? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
znam prave ljude na pravom mjestu :D

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2009, 12:08
Postovi: 300
vlakanje je napisao:
Ako neko bude isao u narednih par dana da preuzme paket u postu-na carinu kod autobuske u budzaku neka javi da li sve funkcionise kao i do sada :)

+1

Послато са HUAWEI GRA-L09 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:47 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
dolazimo u situaciju da imas 3( mozda 5) špedicije u bl koje mogu odraditi carinjenje na pošti i većina neće da se zamara takvim pošiljkama.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
bluvulture je napisao:
vlakanje je napisao:
Ako neko bude isao u narednih par dana da preuzme paket u postu-na carinu kod autobuske u budzaku neka javi da li sve funkcionise kao i do sada :)

+1

Послато са HUAWEI GRA-L09 уз помоћ Тапатока


ako je pošiljka preko 50km vrijednosti i procjene da bi se trebala ocariniti, a naručena od pravnog lica uputiće te(vas) u špediciju da podnese carinjenje u vaše ime.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2009, 12:08
Postovi: 300
angelo_gabriel je napisao:
bluvulture je napisao:
vlakanje je napisao:
Ako neko bude isao u narednih par dana da preuzme paket u postu-na carinu kod autobuske u budzaku neka javi da li sve funkcionise kao i do sada :)

+1

Послато са HUAWEI GRA-L09 уз помоћ Тапатока


ako je pošiljka preko 50km vrijednosti i procjene da bi se trebala ocariniti, a naručena od pravnog lica uputiće te(vas) u špediciju da podnese carinjenje u vaše ime.

Do sada su sve stvari koje sam ja narucivao bili oznaceni do max 20$, naravno bile su vrednije, skoro sve. I prolazile su standardnom semom.

Послато са HUAWEI GRA-L09 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 09:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
angelo_gabriel je napisao:
znam prave ljude na pravom mjestu :D

Razumijem ja od pocetka kako se stvar odigrava :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 10:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2003, 17:28
Postovi: 475
Lokacija: BanjaLuka
The_new_Statesman je napisao:
angelo_gabriel je napisao:
znam prave ljude na pravom mjestu :D

Razumijem ja od pocetka kako se stvar odigrava :D


bavis li se jos biznisom ili si batalio?

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i toljagom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2017, 10:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Naravno da nisam ;)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 50 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs