banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 10:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 171 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Avg 2017, 15:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... view#gid=0

Dobri smo, u prvoj trećini. :)

Članak > https://www.cable.co.uk/news/new-broadb ... 700001889/

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2017, 16:01 
WTF broj 50?

Isle of Man nezavisna drzava/republika ili sta vec?

Ja sam mislio da to pripada Irskoj.


Vrh
  
 
PostPoslato: 10 Dec 2017, 16:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2012, 13:24
Postovi: 1109
Situacija je cudna. U RS je najbrzi internet u BiH i regiji (Elta ima paket od 400/200 megabita), a s druge strane i najsporiji koji je ujedno i dominantan (M:Tel-ov od 4 megabita). M:Tel je prije koju godinu pored Open Start paketa (koji je bio povoljniji od sadasnje Open ponude) imao i Open Max paket u okviru kog je bio internet brzine 100 megabita. Danas, najveca M:Tel-ova brzina je 60 megabita (preko optike). Obicno svi idu na povecanje brzine samo M:Tel ide unazad. Cudno je i to sto BH Telecom na ADSL-u ima do 100 megabita dok M:Tel na optici do 60 megabita. M:Tel je do sad trebao imati brzinu interneta do 150-200 megabita i to na ADSL-u (koji moze da podnese inbrzine do 300 megabita). Ovo sa optikom je cist promasaj da cistiji ne moze biti. Sad mnogi cekaju optiku, a M:Tel, svi znamo koliko godina treba M:Tel-u da pokrije optikom citavo podrucje. Samo su sebi i trzistu napravili problem posto zbog te malo optike su digli cijene i to na stetu interneta. Da ne zaboravim i onu zgradurinu, a 4G ni na vidiku. Ko god da vodi M:Tel u zadnjih godina, treba ga smjeniti jer vodi M:Tel unazad ka propasti. Nema te "pljacke" naroda po principu daj marku uzmi 10-20 koja ce ispraviti gomilu losih poteza. M:Tel nudi sve, samo ne ono sto je najbitnije za korisnike, a i kad uvedu 4G najvjerovatnije ce dodatno obogaljiti pakete,a u najboljem slucaju ponuda ce biti kao na zalasku 3G mreze. Politika M:Tel-a je politika najcrnjeg moguceg monopoliste. Mislim da ne bi trebali tako da se ponasaju s obzirom na to da pola RS jos nema iptv (potencijalne musterije). Jos kada na to dodamo cinjenicu da ljudi se sele sa jednog operatera na drugi nakon isteka ugovora, M:Tel-u bi bilo bolje da ponudi bolje usluge kad vec "kolju" sa cijenama. Em internet skup kao da zivimo u Njemackoj ili nekoj drugoj veoma razvijenoj evropskoj zemlji (s tim da u Njemackoj je nekoliko puta brzi internet nego ovdje za datu cijenu). M:Tel misli da to sto imaju najdostupniju infrastrukturu, da mogu da pumpaju cijene i nude najsporiji internet. To je katastrofa koja vodi u jos vecu katastrofu. Steta, M:Tel je firma koja je zaista sve naj u pozitivnom smislu (narocito tehnicka sluzba), ali kad imas pogresnu politiku i mnogo veci giganti od njih su propali zbog lose politike tako da i M:Tel-ova perspektiva, sa ovakvom politikom, je cak nepostojeca!

To je ujedno i najveci krivac za najsporiji internet u RS. M:Tel tj. njihova skroz nakaradna politika u kojoj sve im je bitno osim korisnika: sto postojecih, to buducih, narocito buducih, a i sadasnjih od kojih jedan dio ode odmah nakon isteka ugovora posto M:Tel se sa 4 megabita "bruka", a narocito pred mladjom publikom. Pa pobogu ne koriste internet penzioneri vec mladja populacija, a zadnjih godina djeca od nekoliko godina pa na dalje. Ja koji trenutno imam 29 godina mozda mogu i da zazmurim (u stvari ne mogu, narocito ne sada kada internet mi je potreban na nekoliko uredjaja) na to da je internet spor kao puz (jos kad se na to doda cinjenica da M:Tel garantuje 50-60 odsto od ugovorenog, a sto je na 4 megabita 2 megabita. 'ebo te zivot sta mnogi placaju! A da M:Tel vrati brzinu od 64 kilobita jer kako su krenuli, tih 2 megabita je jedina revolucija koja se desila u posljednjih 2-3 decenije. Jedna decenija za jedan megabit. E moj M:Tel-e. Sta od tebe ucinise tvoji menaDJeri), ali mladima je jos potrebniji brzi internet jer na mladima svijet ostaje. Pa nece penzioneri puniti budzet. Imamo puteve, RS u BiH prednjaci po broju novoizgradjenih puteva, a imamo najsporiji internet. Pa brzi internet, to su drugi putevi. To je danas podjednako bitno koliko i brze ceste. Brze ceste, brzi putevi i brza posta. Bez toga razvijamo cemo se mi opet, da se ne lazemo, ali kao Kanada svojevremeno, dakle 200 godina, s tim da opet necemo biti kao Kanada posto se "brukamo" na "sitnicama" koje zivot znace. Ljudi pitaju zadto mladi odlaze? Evo zasto, na malim sitnicama se gubi omladina. Kada imas 2 megabita u doba kada mnogi imaju mnogo bolji internet, kada za jednu stvar moras ici od saltera do saltera, kada jedini u Evropi nemamo 4G mrezu vec cak uglavnom 2G uz povremenu asistenciju 3G mreze, sve su to sitnice zbog kojih mladi idu, a sa njima i sve ostalo (kapital, znanje, potrosaci, radnici, fakticki i bukvalno sve zivo osim ljudi koji su 5 minuta do Svetog Petra ili sta ih vec zapadne).

Sto se tice naseg najveceg Telekoma i onog sto je u njihovoj moci, kad bi samo povecali brzine (i to ADSL-a, ne optike, postao sam alergican na optiku jer imam 29 godina i sva je prilika da necu dozivjeti njihovu optiku pred svojom kucom koja je 7-8 kilometara od njihove centrale, a kao da je 40-50 kilometara) znatno bolje bi bilo jer M:Tel ima sve najbolje: dostupnost, kvalitet, tehnicku podrsku, SAMO ono sto je najbitnije nema, a to je 'ebeni brzi internet.

Da se ja pitam, da sam ja sadasnji generalni direktor M:Tel ja bih skinuo dosadasnju optiku i nastavio sa ADSL-om i to po cijeni od 20 KM za 100/50 megabita sa sve besplatnom opremom. Vise od toga je sisanje jer to je najniza cijena. Za to ne trebaju investicije vec jaci link, a kojeg M:Tel vec ima (150-200 megabita) samo ne za nas obicne smrtnike dok Elta za privatne korisnike nudi 400/200 megabita. Ko kaze da brzina mu nije bitna, zamolio bih ljude iz M:Tel-a da mu daju 64 kbps pa da vidi sta je internet u 17 godini 21-og vijeka. Ne ocekuje niko od M:Tel-a da se trka sa Eltom, mada nebi skodilo, od viska glava ne boli. Ja bi cak volio da vidim M:Tel kako ima 800 megabita, dok Elta ima 400. E to bi bila konkurencija, a ne da budes nesto bolji od Eroneta i losiji od BH Telecoma, a ne mozes prikljuciti nista od Telekoma osim M:Tel-a. To nije konkurencija, to su Telekom karteli koji jedan drugom sustinski ne ulaze u teren (vrana vrani oci ne kopa), dok manji operateri za njih su neki cobani budale, a narod tj. musterije ovce koje treba sisati i to maksimalno. Valjda ce doci jednog dana zakon ili pozitivna praksa, ako vec ne zakon, u kom Telekom operateri nece ili nece moci da zloupotrebljavaju dominantnu poziciju nasljedjenju jos iz doba komunizma kada je postojao samo jedan Telekom operater sa infrastrukturom i cjenovnikom koji je bio uzmi ili ostavi. Nazalost, ni sada nista nije bolje. Komunizam jos vlada u Telekomunikacijama. Jedina razlika je u tome sto Telekom je tada bio slabiji, ali zato drzao je 100 odsto trzista, a danas 90-95 odsto trzista s tim da je sada situacija jos gora nego u doba komunizma posto sada je mnogo vise korisnika nego tada. To znaci mnogo vise zrtava mafijaskog monopola nego tada i to u doba demokratije, trzisne privrede. 'ebem ti i demokratiju i trzisnu privredu i sve zivo sto ima sa kapitalizmom, ako je ovo trzisni kapitalizam. 27 godina mi smo u demokratiji, a sistem ne da nije demokratski, nije cak ni Titoisticki, vec Staljinisticki i to kombinacija Staljinizma i uznapredovalog divljeg zapada a la italoamericka mafija, samo jos krvi nema, mada firma koja vlada Srpskom na osnovu monopola je crvena i jos pritom kazu "Imate prijatelje". I imali bi smo prijatelje da vi gospodo/drugovi furate iste brzine kao u vasoj firmi u Srbiji (MTS). Zali boze sto imam telefon (tj. moji roditelji) kod M:Tel-a. S obzirom kakve su cijene u M:Tel-u i to je previse od strane mene za najvjerovatnije najvece telekomunikacione derikoze u Evropi!

Gledam nesto Quadro pakete u M:Tel-a. Ono je kao kada dizes kredit u banci. Ono samo neko ko ima platu 1000-2000 KM mjesecno i ko uprkos tome moze da zazmuri na ponudu koja ne prati cijenu od 100-200 KM mjesecno.

Kod M:Tel-a je sve skupo. Hajde mozda i nek je skupo vec i oskudno, osim televizije, a koja je spojena sa oskudnim M:Tel-ovim uslugama. Zali boze i dionicare. Sa ovalvom (komunistickom) politikom, Telekom Srpske je sljedeca Rafinerija nafte u Brodu. Nije ni cudo zasto je TS i finansijski "puk'o", dijelom zbog krize, a dijelom i zbog skromne ponude koja je samo dodatno uticala na los finansijski rezultat. M:Tel mora shvati da mora da privlaci kupce, a ne da ih vise tjera nego privlaci i to ne samo postojece i bivse vec i buduce. Od buducih zavisi i buducnost M:Tel-a, a buduce sigurno nece privuci Trabant netom. Ovo vazi i za sve druge telekomunikacijske kompanije u RS u nekom segmentu ili segmentima. Pravite ponudu po mjeri trzista za promjenu, a ne po mjeri direktora ili penzionerima jer penzioneri mogu i bez interneta, a omladina ne moze. Pocnite da nudite (brzi i jeftiniji) internet posto televiziju ne gledam, a gledam je samo zbog utakmica posto ostalo sve manje gledam, postale su steriodno odvratne (ono samo ko se nabode u venu moze normano gledat'), kao i dosadne (sve na isti kalup), a Dnevnik i politicka scena je postala kao korida, samo cekam kad ce neko nekog da nabode, nadjaca ili nabije, a publika da vikne "ole", a o spanskim, turskim i drugim sapunicama i da ne govorim. Ista prica. Da ne zaboravim ni Farmu u svim njenim stanjima i izdanjima. Tamo ako neko nekog nije pljunuo, udario ili 'ebo, taj kao da nije ni ucestvovao jer takvi brzo ispadnu.

Ja bi da sam RAK, ja bi "udario" visemilionsku kaznu "dominatorima" pa nek vide isplati li im se sisati narod i zloupotrebljavati dominantnu poziciju. Od njih, kao i kod njih, obican kupac ne moze da odabere uslugu koju hoce vec samo onu koju M:Tel odredi. Dodjes u M:Tel da uzmes televiziju i izadjes ili bez da ista pazaris ili i sa onim sto ti ne treba. Gdje je RAK sada da nas zastiti od ove ocigledne zloupotrebe u kojoj M:Tel drugim uslugama uslovljava koristenje televizije. To je, u najmanju ruku, odvratna praksa koja je dobra samo ako hoces da nakratko osjetis blagodet i sutra propadnes.
Da ne bude samo M:Tel pa M:Tel, ali oni su najdominantniji (u RS) pa su i najdominatniji i u ovome. Tu je i Elta koja uslovljava internet televizijom. To je isto kao da odes u prodavnicu da kupis patike i prodavac ti kaze da moras da kupis i trenerku ako hoces patike da kupis. Znaci, zdravo i cao. Nemam ja sta da pricam sa onima koji hoce da mi uvale svoje usluge, a ne da mi prodaju.

Sparam svega ovoga, mobilne komunikacije su mila majka posto internet i razni objedinjeni paketi su leglo stavljanja i muda pod bubrege i naplacivanja kao da smo Svajcarska. I Svajcarci imaju bolji internet za datu cijenu od nas, kao i, jos pritom i popuste, a koji nisu samo simbolicni kao kod nas (primjer 10 odsto kod M:Tel-a, a sto je dovoljno da zijevnem i nastavim dalje svojim poslom).

Moja licna presuda (moje licno misljenje, kao i misljenje mnogih drugih)

Imamo najlosiji internet u Evropi. Sto zbog (pre)visoke cijene usluga, sto zbog skromnih paketa, sto zbog nedostatka prave konkurencije (ima konkurencije, samo ili od loseg jos gori ili bolji, ali ima "glupe" uslove. Ukratko monopol na razne nacine pa ti biraj ko ce da te dere).

_________________
Pravda za Davida!

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2017, 19:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Mar 2017, 04:58
Postovi: 207
Slažem se sve sa tobom osim što nisi u pravu vezi sa optikom. Nisu oni trebali uopšte ulagati pare u VDSL već odma optiku. VDSL ima limite, optika nema, sa dobrom opremom može da ide do 10 GB . VDSL je limitiran na 100 do 150 mbit/s ako si blizu centrale to kod optike ne vazi. Bezveze su pare bačene za VDSL. Ja sam udaljen od centrale 1 km i ne mogu da imam više od 25 mbit/s , samo centar grada može da ima dobre brzine u mom kraju sigurno neće praviti isturene stepene.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Dec 2017, 20:00 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Avg 2011, 17:31
Postovi: 137
Vladimir RUS je napisao:
Da se ja pitam, da sam ja sadasnji generalni direktor M:Tel ja bih skinuo dosadasnju optiku i nastavio sa ADSL-om i to po cijeni od 20 KM za 100/50 megabita sa sve besplatnom opremom.


Zorge je napisao:
...VDSL ima limite, optika nema...


No comment....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Dec 2017, 21:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2012, 13:24
Postovi: 1109
havit je napisao:
Vladimir RUS je napisao:
Da se ja pitam, da sam ja sadasnji generalni direktor M:Tel ja bih skinuo dosadasnju optiku i nastavio sa ADSL-om i to po cijeni od 20 KM za 100/50 megabita sa sve besplatnom opremom.


Zorge je napisao:
...VDSL ima limite, optika nema...


No comment....

Osim sto je u preko 90 odsto slucajeva jos uvijek nema. :D

_________________
Pravda za Davida!

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2017, 13:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2012, 21:18
Postovi: 574
Zorge je napisao:
Slažem se sve sa tobom osim što nisi u pravu vezi sa optikom. Nisu oni trebali uopšte ulagati pare u VDSL već odma optiku. VDSL ima limite, optika nema, sa dobrom opremom može da ide do 10 GB . VDSL je limitiran na 100 do 150 mbit/s ako si blizu centrale to kod optike ne vazi. Bezveze su pare bačene za VDSL. Ja sam udaljen od centrale 1 km i ne mogu da imam više od 25 mbit/s , samo centar grada može da ima dobre brzine u mom kraju sigurno neće praviti isturene stepene.


Ne znam ja sam u centru grada i mtel mi nije mogao ispuniti 30/3mb brzinu jer na oko 900metara od centrale koja je u parku Mladen Stojanovic.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2017, 13:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Cijeli svijet ubrzano prelazi na FTH, kakav kurcev adsl/vdsl. Pa do moje kuce je jos bakar preko par bandera . . .
MTEL je previse glomazan i proces odlucivanja/nabavki je dug i komplikovan, tako da se od njih ne mogu ocekivati inovacije.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2017, 14:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2012, 21:18
Postovi: 574
Rocker je napisao:
Cijeli svijet ubrzano prelazi na FTH, kakav kurcev adsl/vdsl. Pa do moje kuce je jos bakar preko par bandera . . .
MTEL je previse glomazan i proces odlucivanja/nabavki je dug i komplikovan, tako da se od njih ne mogu ocekivati inovacije.


Slazem se u potpunosti, ali eto mislim da se poboljasava situacija daleko sa eltom/mtelom dok je blic totalno beskoristan zadnje dve godine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2017, 17:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 26 Nov 2017, 22:54
Postovi: 95
Ma blic je jad jada...a to je lose jer ako oni ne povecajvaju mtel postaje glavni, elta je kara i dalje, skupi i slabo ko ima eltu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Dec 2017, 17:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9167
I Blic sad ima ponegdje optiku... nadam se da će i oni uzeti maha...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jan 2018, 14:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Dec 2014, 17:54
Postovi: 38
Ma ja predlazem da se i blic i elta i mtel vrate na 64kbit/s internet pa da pocnu ispocetka da se utrkuju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2018, 09:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2006, 19:20
Postovi: 212
Samo da postavim svoj speed test sa BLICNET!!!
Najbolji Internet Servis Provajder u BL! Odlicne cijene, UVIJEK STABILAN INTERNET, VRHUNSKA PODRSKA (koju se nikada ne ceka da rijesi problem nego se radi odmah, ) OPTICKI INTERNET 100/25!!! 50 KM INTERNET, FIKSNA I DIGITALNA KABLOVSKA TV. OPTICKI KABLOVI SE UVODE VEC GODINU DANA SIROM RS.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2018, 09:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Šta ja da kažem :( fino me sramota onoga što moram plaćati Mtelu (raskid ugovora podrazumjeva unaprijed platiti sve mjesečne pretplate do isteka ugovora).

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2018, 10:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Što? Ne isporučuju ono što su obećali po ugovoru?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2018, 13:45 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2009, 16:08
Postovi: 1874
Lokacija: Источно Сарајево
nesoxy je napisao:
Samo da postavim svoj speed test sa BLICNET!!!
Najbolji Internet Servis Provajder u BL! Odlicne cijene, UVIJEK STABILAN INTERNET, VRHUNSKA PODRSKA (koju se nikada ne ceka da rijesi problem nego se radi odmah, ) OPTICKI INTERNET 100/25!!! 50 KM INTERNET, FIKSNA I DIGITALNA KABLOVSKA TV. OPTICKI KABLOVI SE UVODE VEC GODINU DANA SIROM RS.


Šta ti je širom RS? Banja Luka? Toliko su rašireni da nisam čuo za njih nego na ovom forumu.

_________________
https://peugeotclub.ba/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2018, 13:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Uvode se samo sto nisu al u kurcu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2018, 15:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Pa bio je i u mtel-u open extra net 100/20 za 49 KM kada su krenuli sa optikom.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2018, 16:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2029
Bio je i net 100/20 ili 100/50, 25-30 km :D

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2018, 20:47 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Dec 2014, 17:54
Postovi: 38
Glupost. Stavili to 100/20 ili 100/50 kad su poceli uvodit.. Znaci 5 ljudi je moglo samo uzeti.. Nek razvedu svima optiku, pa nek onda stave takvu akciju. To je samo navlakusa bila


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 171 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs