banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 03:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 21 Maj 2009, 22:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
http://www.aidrs.org/sr/

Lutajući po netu naletih na ovu interesantnu agenciju. :) U svim državama one su motor pokretač informacione pismetnosti ljudi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Maj 2009, 22:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
pa da. evo sam citao malo o epotpisu.
hoce li pokrovitelj za certifikaciju biti Posta ili neko drugi?
bilo ej govora da ce to biti Centralna banka, pa se odjednom usutilo po tom pitanju.
ne vjerujem da je Posta RS nesto jaca.
za to bi trebalo neki drzavni organ, da se razvije samo za to.
ja bih da apliciram na to radno mjesto. rado.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Maj 2009, 10:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
С обзиром на то да су Поште Српске растјерале сав квалитетан информатички кадар, који је гурао ту причу око тога да Поште постану сертификационо тијело, просто сумњам да је то сада могуће.

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Maj 2009, 13:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Po meni Pošte Srpske su totalno pogrešan izbor.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Maj 2009, 17:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
medi je napisao:
С обзиром на то да су Поште Српске растјерале сав квалитетан информатички кадар, који је гурао ту причу око тога да Поште постану сертификационо тијело, просто сумњам да је то сада могуће.


cuo sam nesto o tome.
imas li neke konkretne primjere? moze i na pp.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Maj 2009, 21:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Ne trebaju primjeri pošto se slično dešava i u poreskoj upravi recimo. Ljudi koji znaju posao dobijaju bolje ponude od drugih firmi (domaćih i stranih) i ostavljaju štelaroše, tatine sinove i ostalu boraniju da se sama guši.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2009, 13:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Okt 2007, 19:30
Postovi: 288
Lokacija: BL
Ta agencija proizvodi samo gomilu - papira. A ko je imao priliku da procita ove njihove zakone, moze vidjeti da su puni katastrofalnih supljina. Tako obicno bude kad zaposlis nekog frisko pristiglog pravnika, da radi posao koji, hm, bas i nije za njega. Blago receno. Na stranu, sto vec postoje vecina zakona, na drzavnom nivou, napisanih korektno, i to od strani nasih ljudi (za vrijeme dok je Dokic bio ministar), koji su se samo trebali preslikati. Zasto ne uzeti nesto sto je ok. Ah, da, pa treba prodavati maglu i uzeti pare... za "nesto". Inace, ovo u ovakvoj formi je uglavnom maznuto od hrvatske. Da ne pomisli neko da su se i to potrudili da "urade"...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2009, 23:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
ziggy je napisao:
Ta agencija proizvodi samo gomilu - papira. A ko je imao priliku da procita ove njihove zakone, moze vidjeti da su puni katastrofalnih supljina. Tako obicno bude kad zaposlis nekog frisko pristiglog pravnika, da radi posao koji, hm, bas i nije za njega. Blago receno. Na stranu, sto vec postoje vecina zakona, na drzavnom nivou, napisanih korektno, i to od strani nasih ljudi (za vrijeme dok je Dokic bio ministar), koji su se samo trebali preslikati. Zasto ne uzeti nesto sto je ok. Ah, da, pa treba prodavati maglu i uzeti pare... za "nesto". Inace, ovo u ovakvoj formi je uglavnom maznuto od hrvatske. Da ne pomisli neko da su se i to potrudili da "urade"...


pa ne mislim da u Postama Srpske rade bas tako pripravnici.
to da se klepa od HR, opce poznato. a zasto izmisljati toplu vidu, treba iskoristiti sve sto se iskoristiti da. i naravno, dodati novine koje pasu nasem okruzenju, zakonu itd.
je li ti radis u Postama pa znas nesto vise?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2009, 09:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Okt 2007, 19:30
Postovi: 288
Lokacija: BL
Nema ta agencija nikakve veze sa postama, nego ministarstvom nauke i tehnologije. I zaduzena je da izmislja "toplu vodu". Birokratija obicna.

A sto se tice poste, dovoljno je reci da sef i inzenjer sa iskustvom moze imati oko 1300-1400 maraka... zato niko ziv i ne zeli tamo da radi vise. Znam ljude koji su otisli, jednostavno slabo placeno, bez ikakvog izgleda da se poveca u doglednom periodu... vece su sanse da dole ide.

Ako bi morao da nagadjam ko ce uci u ovu pricu i dobro se "ovajditi", tipovao bi na ETF banjalucki. Kako, zasto, ne pitajte...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2009, 12:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
ETF ima nekoliko asistenata i ostalih ljudi koji rade na održavanju i mislim da su u stanju odraditi to kako treba. Jeidno nisam siguran da to mogu fizički stići pošto tamo rade poslove širokog dijapazona (od akademskih mreža do vađenja papira iz povampirenog štampača)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Maj 2009, 21:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
pa tako je svugdje, ti si,, ne znam, certificirani ciskovac, i onda teta te zove jer ne zna footer da stavi na dokument. ili nece da joj se upali racunar, i nece i nece, a ono zaboravila upaliti monitor. itd itd.
nego, ETF, to je elekto fakultet, imaju li oni neki odsjek informatike?
dobro, ha vjerovatno znate par strucnih lica, ali vjerujte mi nije sve ni u znanju rada u pojedinim oblastima, to je, ipak, i pitanje zakonske regulative, komercijale, i cega sve ne.

ja bih mnogo voleo da apliciram za to radno mesto...

ima li neko nekoga tamo, kako bih ja mogao da diplomu verifiiram i sta bi mi jos trebalo za Mr?
kad bi neko odavde, sa foruma, mogao da mi to dojavi, ja bih dosao gore da to zavrsim, i naravno koliko je sve too para?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2011, 19:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Internet policija za zaštitu podataka RS

V. Džodžo | 26. 05. 2011. - 00:02h | Komentara: 0
BANJALUKA - Republika Srpska bi do kraja godine trebalo da dobije telo koje će raditi kao internet policija i štititi elektronske podatke javnog sektora od krađe ili zloupotrebe. Po ugledu na rešenja za informacionu bezbednost u EU, ovo telo zvaće se Kompjuter emerdžensi rispons tim, odnosno CERT, a radiće pri Agenciji za informaciono društvo RS.


Do sada su napadali državne stranice, ali nisu krali podatke
Praktično, ovaj tim će se baviti sprečavanjem bezbednosnih rizika u javnom sektoru, ali i interventno delovati kada bezbednost elektronskih informacija bude ugrožena. Osnivanje ovog tela predviđeno je nacrtom Zakona o informacionoj bezbednosti u RS, koji je na javnoj raspravi.

U Agenciji za informaciono društvo ističu da u RS nije bilo ozbiljnih pretnji informacionom sistemu državnih i lokalnih institucija, ali da se zakon donosi da bi se to sprečilo.


- Imali smo neke incidente, ali uglavnom benigne. Bili su to napadi na internet stranice institucija kojima je bio samo cilj da se onemogući prikazivanje tih stranica ili funkcionisanje informacionog sistema. Nije bilo krađe podataka. Ovim zakonom želi se sprečiti da se takvi incidenti pretvore u nešto više, a to je i preporuka Evropske komisije, da se ide ka normativnom regulisanju informacione bezbednosti - kaže direktor Agencije Srđan Rajčević.

Po njegovim rečima, CERT će imati ovlašćenje da deluje kao vrsta internet policije, odnosno da budu na mestu događanja bezbedonosnih rizika, prikupi relevantne podatke, a ako postoji potreba da se neko krivično procesuira, te podatke prosleđivaće MUP-ovom odeljenju za ovu vrstu kriminala. Uspostavljanje ovog tela koštaće oko 200.000 maraka.


Srđan Rajčević
Predviđeno je da pola godine nakon stupanja na snagu novog zakona Ministarstvo nauke i tehnologije donese pravilnik o standardima informacione bezbednosti, a Vlada propiše mere kako da se ti standardi primenili u republičkoj i lokalnoj upravi.

U Asocijaciji informatičara BiH ističu da je donošenje ovakvog propisa i te kako potrebno jer većina ljudi, uključujući službenike u institucijama, nije ni svesna opasnosti u koju može da dovede podatke u sistemu ili na svom računaru.
- Ljudi ne znaju ni da samo ako otvore stranicu da pogledaju video-zapis ili nešto slično, otvaraju kanale kojim neko spolja može da pristupi njihovom računaru i podacima na njemu.

Budući da, po procenama, imamo tek polovinu informatički pismenih ljudi, to i ne čudi. Zato je zaštita elektronskih informacija bitna, a većina takvih informacija nalazi se upravo u javnom sektoru - kaže Slododan Dragičević iz banjalučke kancelarije Asocijacije informatičara.

On objašnjava da je problem to što su ljudi uopšte malo i zainteresovani za ovakve teme, jer malo o njima znaju.
- Organizatori moraju da pozivaju i predstavnike firmi ili ljude koji rade na fakultetima da učestvuju u raspravi i daju neke korisne sugestije ili predloge - kaže Dragičević.

Standardizacija veb-stranica
Agencija za informaciono društvo pripremila je i preporuke za održavanje i izradu veb-prezentacija institucija RS, a cilj je da se prvi put standardizuju i unificiraju njihove internet stranice. Definisano je koji sadržaji smeju da se nađu na zvaničnim veb-prezentacijama, a stranice bi trebalo da imaju i jedinstven grafički identitet. Konačnu odluku o obavezi primene ovih preporuka uskoro će doneti Vlada RS.

http://www.blic.rs/Vesti/Republika-Srps ... odataka-RS

Nekako se osjećam mnogo lakše, a vi?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2011, 20:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 09 Apr 2008, 18:52
Postovi: 380
heh Srđan Rajčević direktor te agencije, u naselju poznat kao "krema"
Ko je živio u AJ. zna i priču.

_________________
prije sam imao sindrom podvojene licnosti, sad smo obojica dobro!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Okt 2011, 11:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Citiraj:
- Ljudi ne znaju ni da samo ako otvore stranicu da pogledaju video-zapis ili nešto slično, otvaraju kanale kojim neko spolja može da pristupi njihovom računaru i podacima na njemu.


Šta bi kog vraga ovo trebalo da znači?

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2016, 21:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Iz Agencije za informaciono društvo poručuju da svaka informacija koju ostavite na internetu – tamo ostaje trajno. Relativna anonimnost je najviši stepen privatnosti koji možete postići. Preporučuju korišćenje Tor pretraživača ili virtuelnih privatnih mreža. Pozivaju građane da se informišu kako da se zaštite na internetu.

“Mogu da se obrate Agenciji za informaciono društvo, odnosno odjeljenju za informacionu bezbjednost. To tijelo već godinu i po dana funkcioniše u Republici Srpskoj, i Srpska je jedina institucionalizovala to pitanje u okviru tog odjeljenja. Mi imamo i Zakon o informacionoj bezbjednosti pa bi bilo dobro da se građani upoznaju sa regulativom koju RS ima”, rekao je Srđan Rajčević, direktor Agencije za informaciono društvo RS.

http://www.atvbl.com/koliko-brinemo-za- ... internetu/

ni glupljeg clanka ni glupljih zabrinutih gradjana

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2016, 21:27 
I sta kada saznaju sta gledam?


Vrh
  
 
PostPoslato: 23 Okt 2016, 22:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9216
Ništa, pokušaj uhljebljavanja moj Mića, viš da tijelo košta 200k maraka a jel čuo iko za njega CERT...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2016, 23:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sehxora zaposliti da bude komandir JSO za internet.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs