banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 00:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6401 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273 ... 321  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 10 Dec 2017, 22:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 20:33
Postovi: 1635
Zorge je napisao:
Jbg tako ti je to gde imas konkurenciju, ovde kod nas je sve podeljeno i operateri su u dilu.
Ovde ljudi ne posu o mtel optici jer ih ima malo a nemaju više problema sa netom.
Mene zanima koji dijelovi Banja Luke imaju mtel optiku?


Centar, borik, starčevica, rosulje, mejdan, priječani i lauš čini mi se. Više nego što se misli.

_________________
http://www.studiosaycheese.com www.facebook.com/saycheesebch


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 10 Dec 2017, 22:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2013, 09:17
Postovi: 542
Nema cijeli Borik. A ni ostalo sto si naveo, samo poneki dijelovi.

Sent from my MI 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 10 Dec 2017, 22:50 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Mar 2017, 04:58
Postovi: 207
Nije loše, sledeće će godine sigurno proširiti.
Kako stoje ostali gradovi sa optikom?
Da li planiraju povećavati brzinu neta početkom sledeće godine?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 10 Dec 2017, 23:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 20:33
Postovi: 1635
Pa zar nije logično da nemaju svi? Ne razumijem kako neko očekuje da se preko noći čitava naselja prebace sa bakra na optiku, dakle nešto što je godinama građeno da se sad uradi za dan, fantastično :D
Evo sad gledam npr. na starčevici, većina zgrada u Save Ljuboje, Rajka Bosnića, Kosovke djevojke i Ognjena Price je na optici. Sad se rade one zgrade pored Eliosa, Koste Jarića ulica. Nove zgrade u Đede Kecmanovića i par zgrada u Josifa Pančića, Sime Miljuša manje-više sve zgrade i sve zgrade u onom dijelu kod Gardena, Slobodana Kusturića se zove ulica ja msm. Tu je i Red Brick nova zgrada odrađena u fulu preko optike. Boška Tošića, to su one novije zgrade kod Neškovića i ona skroz nova zgrada pored ugostiteljske škole, Jasenovačkih logoraša - ful optika (elta dala par mj. gratis kablovsku svima btw :D). Tu je blizu i Starog Vujadina, sve su kuće i svi su na optici (bakar je bio užasan u toj ulici ali eto dočekali su ljudi). Bulevar vojvode Stepe je dobar dio na vdsl-u. Pogledajte maps pa će vam biti lakše skontati kako su poredali prioritete za izgradnju optike. U Boriku je to Gundulićeva, Branka Ćopića (ofc :D), Aleja i Surutka. Ivanić je dobio pa sad može i ostatak Nikole Pašića. Ovaj dio uz pumpu je spojen, sad idu valjda ove manje zgrade. Milana Rakića je spojena ona zgrada preko puta Herza, ovo ostalo ne znam. Na bulevaru brojevi 2 i 4 ja msm. Ovdje u Novoj ima na prekide, ali uglavnom ove novije zgrade i Ravnogorska, i npr. skoro svi ulazi u Voždovačkoj su optika, a tamo u Trive Amelice je vdsl skoro sve. Tamo na drugu stranu, one zgrade Đure Đakovića, dio Branka Koščice i Miloša Obilića ja mislim skoro sve. Siva pasarela, ulica Maksima Gorkog one zgrade... Ima toga dosta, nama sa strane izgleda dosta isprekidano i haotično, ali oni vjerovatno imaju neku računicu u glavi kad slažu prioritete. Treba uzeti u obzir da se paralelno radi i na broju vdsl korisnika, što je dosta lakše i brže, zamjeniš modem i eto ga duplo... Nije ni to toliko loše.

_________________
http://www.studiosaycheese.com www.facebook.com/saycheesebch


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 11 Dec 2017, 00:35 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Blago vama mi u manjim gradovima sanjamo optiku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 11 Dec 2017, 07:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9216
GTK_Marko je napisao:
Pa zar nije logično da nemaju svi? Ne razumijem kako neko očekuje da se preko noći čitava naselja prebace sa bakra na optiku, dakle nešto što je godinama građeno da se sad uradi za dan, fantastično :D
Evo sad gledam npr. na starčevici, većina zgrada u Save Ljuboje, Rajka Bosnića, Kosovke djevojke i Ognjena Price je na optici. Sad se rade one zgrade pored Eliosa, Koste Jarića ulica. Nove zgrade u Đede Kecmanovića i par zgrada u Josifa Pančića, Sime Miljuša manje-više sve zgrade i sve zgrade u onom dijelu kod Gardena, Slobodana Kusturića se zove ulica ja msm. Tu je i Red Brick nova zgrada odrađena u fulu preko optike. Boška Tošića, to su one novije zgrade kod Neškovića i ona skroz nova zgrada pored ugostiteljske škole, Jasenovačkih logoraša - ful optika (elta dala par mj. gratis kablovsku svima btw :D). Tu je blizu i Starog Vujadina, sve su kuće i svi su na optici (bakar je bio užasan u toj ulici ali eto dočekali su ljudi). Bulevar vojvode Stepe je dobar dio na vdsl-u. Pogledajte maps pa će vam biti lakše skontati kako su poredali prioritete za izgradnju optike. U Boriku je to Gundulićeva, Branka Ćopića (ofc :D), Aleja i Surutka. Ivanić je dobio pa sad može i ostatak Nikole Pašića. Ovaj dio uz pumpu je spojen, sad idu valjda ove manje zgrade. Milana Rakića je spojena ona zgrada preko puta Herza, ovo ostalo ne znam. Na bulevaru brojevi 2 i 4 ja msm. Ovdje u Novoj ima na prekide, ali uglavnom ove novije zgrade i Ravnogorska, i npr. skoro svi ulazi u Voždovačkoj su optika, a tamo u Trive Amelice je vdsl skoro sve. Tamo na drugu stranu, one zgrade Đure Đakovića, dio Branka Koščice i Miloša Obilića ja mislim skoro sve. Siva pasarela, ulica Maksima Gorkog one zgrade... Ima toga dosta, nama sa strane izgleda dosta isprekidano i haotično, ali oni vjerovatno imaju neku računicu u glavi kad slažu prioritete. Treba uzeti u obzir da se paralelno radi i na broju vdsl korisnika, što je dosta lakše i brže, zamjeniš modem i eto ga duplo... Nije ni to toliko loše.
Da nije Ivanić dobio ne bi ni cijela Pašićeva , jel tako?
;-)
Prioriteti se moraju znati. Nego, što na obavjesti na ulazima piše i Lanaco uz Mtel?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 11 Dec 2017, 10:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2013, 09:17
Postovi: 542
GTK_Marko je napisao:
Pa zar nije logično da nemaju svi? Ne razumijem kako neko očekuje da se preko noći čitava naselja prebace sa bakra na optiku, dakle nešto što je godinama građeno da se sad uradi za dan, fantastično :D
Evo sad gledam npr. na starčevici, većina zgrada u Save Ljuboje, Rajka Bosnića, Kosovke djevojke i Ognjena Price je na optici. Sad se rade one zgrade pored Eliosa, Koste Jarića ulica. Nove zgrade u Đede Kecmanovića i par zgrada u Josifa Pančića, Sime Miljuša manje-više sve zgrade i sve zgrade u onom dijelu kod Gardena, Slobodana Kusturića se zove ulica ja msm. Tu je i Red Brick nova zgrada odrađena u fulu preko optike. Boška Tošića, to su one novije zgrade kod Neškovića i ona skroz nova zgrada pored ugostiteljske škole, Jasenovačkih logoraša - ful optika (elta dala par mj. gratis kablovsku svima btw :D). Tu je blizu i Starog Vujadina, sve su kuće i svi su na optici (bakar je bio užasan u toj ulici ali eto dočekali su ljudi). Bulevar vojvode Stepe je dobar dio na vdsl-u. Pogledajte maps pa će vam biti lakše skontati kako su poredali prioritete za izgradnju optike. U Boriku je to Gundulićeva, Branka Ćopića (ofc :D), Aleja i Surutka. Ivanić je dobio pa sad može i ostatak Nikole Pašića. Ovaj dio uz pumpu je spojen, sad idu valjda ove manje zgrade. Milana Rakića je spojena ona zgrada preko puta Herza, ovo ostalo ne znam. Na bulevaru brojevi 2 i 4 ja msm. Ovdje u Novoj ima na prekide, ali uglavnom ove novije zgrade i Ravnogorska, i npr. skoro svi ulazi u Voždovačkoj su optika, a tamo u Trive Amelice je vdsl skoro sve. Tamo na drugu stranu, one zgrade Đure Đakovića, dio Branka Koščice i Miloša Obilića ja mislim skoro sve. Siva pasarela, ulica Maksima Gorkog one zgrade... Ima toga dosta, nama sa strane izgleda dosta isprekidano i haotično, ali oni vjerovatno imaju neku računicu u glavi kad slažu prioritete. Treba uzeti u obzir da se paralelno radi i na broju vdsl korisnika, što je dosta lakše i brže, zamjeniš modem i eto ga duplo... Nije ni to toliko loše.

Nije logicino. Logicno bi bilo da u 2017. godini ima velika vecina grada, a uzi centar citav. Ne ocekujem da se preko noci prebaci, ali za nekoliko mjeseci da. Elta je provukla optiku u mojoj zgradi ima godina dana (necu da ulazim u to kakva je elta i slicno, zadovoljan sam sa mtelom). Cinjenica je da mtel ne ulaze koliko bi trebalo, vec gleda da bude mrvicu ispred katastrofalne konkurencije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 11 Dec 2017, 11:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Sa paketima od max 60 Mbps, na primjer Boriku i ne treba optika. Dovoljan je VDSL. Očekuješ da u 2017. godine bude skoro cijeli grad pokriven, a da su u NS i BG tek krenuli sa tim. Dok nije se ispetljao mtel sa prelaskom u novu zgradu, nisu ni imali dozvole od grada da šire mrežu. Elta na miru prekopavala livade, ali su kopali oni još nešto pa ostali bez SK :)
A sada ne razvlači mtel optiku, nego podizvođači. Oni fizički na početku nisu mogli stići odaraditi sve, jer mtel traži da se za cijelu vertikalu pripremi mreža, pa dok se sva oprema postavi, poveže, pa zezanje sa ZEV-om i sa njima kuda da provuku optički kabl... Ali zato naredni ko se u ulazi javi za optiku ide dosta brže. Iz Srbije su dolazili ljudi koji su radili splajsovanje, pa dok su ovi naši naučili, ali treba i oprema za to. Nisu to kliješta, pa namotaj. I u velikom dijelu grada odavno je optika stigla do zgrada ili je blizu... Zato sam trideset puta napisao da kontaktiraju podizvođača dokle je mreža stigla, a ne mtel.
Ali nije neko ludilo za optikom, da sada svi trče da pređu. Jesu dok su prošle godine bile akcije, 30 KM za 100/20 Mbps ili Trio extra net za 50 KM.
I dalje je velikoj većini ljudi dovoljno i 5-10 Mbps, samo da je najjeftinije. Gdje je onaj stručnjak što kaže da je trebalo ostati na ADSL i pustiti svima 100 Mbps i to za 20 KM. Dijete drago. Nadam se da je klinac. Ja naveče pustim na PC-u HD strim i ode par GB za čas. Tako da onih 100 GB što nudi Telenor na velikim brzinama i nije nešto nedostižno. I da ti odgovorim za to. Uređaj koji moraš ili kupiti, ili ga dobiješ u sklopu pretplate ako potpišeš na 24 mjeseca podržava tih 150/50, a pristup je do 50 Mbps. Na tim mobilnim mrežama zna često doći do zagušenja, posebno u večernjim časovima. A tek što ping zan da divlja... Tako da je to za osnovnu internet konekciju onako... Dobro je što možeš povezati tih 100 GB sa paketom za mobilni postpaid, ali da je preko 1500 din pretplata. Ima i onaj detalj kada se potroši tih 100 GB, da li ti dok kraja mjeseca ostaje po 2 Mbps ili ništa. I to je poetna toga, da ljude privuku na skuplju preplatu i na svoju mrežu. Nema tu filantropije. Nego samo koliko si velik i jak da možeš i ispod isplativosti neke stvari da nudiš, da bi konkurenciju oslabio...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 11 Dec 2017, 12:11 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2013, 09:17
Postovi: 542
Slažem se. Nemojmo se ni sa Srbijom porediti, i oni su banana drzava kao i mi. To sa dozvolama, nije problem korisnika, vec mtela. Brzina od 60mbps je dovoljna, ali npr. kod mene je 30 na kabal i sa tim sam zadovoljan, ali preko wi fi, je do max. 15 zbog mtelove lose opreme. Kada jos neko koristi net, meni HD stream steka. Nije tragedija, ali eto, ako vec imam 30/6 trebalo bi da svi mozemo opušteno da koristimo net. Borik je ok, sto se tice neta, a i ja sam blizu centrale. Ali dosta drugova imaju problema sa variranjem brzine.

Sent from my MI 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 11 Dec 2017, 12:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Poredim sa Srbijom naš i njihov telekom. Istog vlasnika. Skoro isti podizvođači. Ovo za Telenor je druga priča. Realno, BG je najslađi kolač za sve u ovom dijelu, pa je i tamo konkurencija najjača. Ali često lijepo sve to bude kod komšije na papiru.
Što se tiče WiFi, ja sam na HG8245H "pogurao" i 100 Mbps na 802.11n mreži. Iako je signal slabiji nego kod VDSL modema. I neka ž wireless kartica na PC-u. To više zavisi od komšiluka i da ganjaš što manje preklapanja kanala. i 40 MHz širina kanala da bude. Instaliraš inSSIDer pa podešavaš. Ja sam znao ganjati u cm gdje da stavim antenu da bude najbolji signal :) Svaki dBm je bitan. Pošto većina rutera kada se stavi da bira kanal automatski, pa postavi na channel 1, 3, 6... Pa ti kreneš od zadnjeg kanala, 13, 11...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 11 Dec 2017, 21:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2012, 13:24
Postovi: 1109
Kvart po kvart; citava Banja Luka, ostale ko sisa. :D

Desetine miliona KM otisle za novu upravnu zgradu, taman pare za optiku po citavoj RS i jos da ti ostane para, a sto je jos gore posljedice M:Tel-ove rastrosnosti placaju M:Tel-ovi korisnici kroz vecu cijenu i spor internet. Istrazivao sam malo, ADSL moze do 24/8. Neka M:Tel da neki paket sa maksimalnom ADSL brzinom i primamljivo povoljnom cijenom, a ovima sto lete na optici, eto im optika, a meni treba nesto jace od 4 megabita, 10 megabita po cijeni 4 nebi bilo lose. Sa tom brzinom bih se skrasio godinama. Taman za iptv streaming kanala u SD rezoluciji preko Android boxa i internet surfanje, stabilan gaming i povremeni download. Sa 10 megabita za 20-25 KM ja bi bio sretan. Osim toga, ADSL je za mlade starce. Ja sam mlad starac. Imam 29 godina, a bio sam tinejdzer od 16 godina kada je Telekom tek uveo ADSL. Ovo je tehnologija za mene, a sadasnji mladi tj. tinejdzeri neka cekaju optiku, u medjuvremenu, dok M:Tel-ova optika dodje nece im ni trebati, osim mozda po nizoj cijeni. Neka M:Tel malo vise snizi cijene ADSL-a i stavi stalno nizu cijenu za isti ako misli na nove kupce.

_________________
Pravda za Davida!

http://www.youtube.com/watch?v=1TLFrWMYAns


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 11 Dec 2017, 22:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 20:33
Postovi: 1635
Adsl moze na tu brzinu u idealnim uslovima na idealnoj liniji. Na realnoj liniji mogu oni paketi koje vidis. Svakodnevno se desavaju odbijeni zahtjevi za jacim paketom jer ne postoje tehn. mogucnosti. Kad ne moze ne moze, tacka.

_________________
http://www.studiosaycheese.com www.facebook.com/saycheesebch


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 11 Dec 2017, 23:53 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Radio bi i ADSL i VDSL na većim brzinama da Nikola Tesla nije zadnji put postavlj'o kablove.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 12 Dec 2017, 08:28 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Okt 2017, 13:25
Postovi: 13
Da je Tesla postavljao kablove sve bi to bolje funkcionisalo :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 12 Dec 2017, 10:04 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2030
Pa tesko je raspodijeliti 6 Mbps uploada na par ljudi, a da ne steka svima...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 12 Dec 2017, 10:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2013, 09:17
Postovi: 542
vojopd je napisao:
Pa tesko je raspodijeliti 6 Mbps uploada na par ljudi, a da ne steka svima...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Na dvoje mislim da je sasvim dovoljno. 2 stream-a bi moralo da rade normalno.

Sent from my MI 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 12 Dec 2017, 10:11 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2030
To si u pravu. Imam vdsl (30/6) u bl i u pd optiku (60/30) bas se osjeti razlika kad se nakaci nas 3, 4 sve super radi, dok ovamo vec se osjeti blago usporavanje, ali sta je tu je.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 12 Dec 2017, 12:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2013, 09:17
Postovi: 542
Evo kako to kod mene radi. Posljednji rezultat je nakon restarta rutera. Samo ja povezan na mrežu u oba slučaja. Slika

Sent from my MI 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 12 Dec 2017, 13:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Evo ta ista "mtel-ova loša oprema"
viewtopic.php?p=2555540#p2555540

Ne kažem da nije nemoguće da postoji neki problem sa tipom mreže, enkripcijom, ... vezano za hardver na telefonu i ruter. Pa možda neke stvari treba ručno podesiti, ili je nešto banalni tipa komšija se kači :D Ali da oprema ne može brže, može.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Poslednji put menjao danijell dana 12 Dec 2017, 14:10, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ADSL
PostPoslato: 12 Dec 2017, 13:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2013, 09:17
Postovi: 542
danijell je napisao:
Evo ta ista "mtel-ova loša oprema"
viewtopic.php?p=2555540#p2555540

Ne kažem da nije nemoguće da postoji neki problem sa tipom mreže, enkripcijom, ... vezano za hardver na telefonu i ruter. Pa možda neke stvari treba ručno podesiti, ili je nešto banalni tipa košija se kači :D Ali da oprema ne može brže, može.
Nemamo istu opremu. Kod mene je zte, a kod tebe huawei. Opet nije moje da se obucavam i podesavam opremu, ja sam korisnik, ne bih cak ni smio da cackam puno oko toga.

Sent from my MI 5 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6401 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273 ... 321  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs