banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Jan 2009, 17:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Nov 2008, 23:09
Postovi: 236
Lokacija: In the middle of nothing
Evo ovako, malo mi je dosadno pa cu napisati kako da podesite WADSL router.Posto vidim da se mnogi zale zato sto im blic to naplacuje, pa evo sada mozete i sami ;).
Prvo cemo za linksys router BEFSR41 :
Prije svega prikopcajmo kabl od wadsl-a u vas novi router, prikopcajte ga iza routera u ulaz zvani WAN(pise vam Internet iznad ulaza), a jedan kabl pripremtie da spojite router sa racunarima(jedinim ili vise).Potreban vam je obicni UTP lan kabl kojeg mozete naci u svakoj prodavnici PC opreme u BL.Jedan kraj kabla spojite u lan kartu vasega PC-a, a drugi kraj u bilo koji port(prikljucak) na vasem routeru.
Sada prelazimo na malo tezi dio.
Prvo otidjite na defaultnu ip adresu od routera, a ta je :192.168.1.1 .
Zatim ce vas pitati za username i password, probajte da u username ne upisete nista, a u password admin, ili u oboje admin.Posto u jednoj veriziji routera je ovako, u drugoj onako.
Zatim ce vam se pokazati web stranica vasega routera, koja izlega otprilike ovako:
Slika
Sada cemo se malo zadrzati na toj stranici.
Idemo po redu:
--->Router Name: ostavite prazno ne pisite nista.
--->Domain Name: Takodjer ostavite prazno ili upisite BLIC.NET.
--->Lan IP adress: Upisite 192.168.1.1 (znaci istu kao sto ima vas router, to i jeste njegova ip adresa).
--->Subnet Mask: Odaberite kao ovaj na slici 225.225.225.0. ili 225.225.225.225.
--->WAN ip adress:Sada tu odaberite obtain an ip adress automatically
--->PPPOE: I sada pisite tu u UserName i Password svoj username i password od blic.net wadsl internet konekcije(znaci one koje ste dobili kada ste sklapali ugovor).
--->Connect on deamand kliknite enable
--->Max idle time 0.
I tu smo zavrsili sto se tice ovoga routera :)

Linksys WRT54GL :
Znaci ovdje uradite prvo sve isto kao sa prijasnjim routerom, znaci kablove sredite.
Sada isti postupak ko i sa prijasnjim routerom loginajte se na ip adresu vasega routera koja je : 192.168.1.1.
username: admin
password: admin
Ako vam bude pravio probleme sa passwordom i usernameom onda probajte ili da ne upisete username ili da ne upisete password.
Sada kada ste usli na web stranicu od vasega routera odaberite Connection type: PPPOE!
To bi trebalo izgleda ovako :
Slika
---UserName; pisete svoj username od blic.net wadsl interneta.
---Password: pisete svoj password od blic.net wadsl interneta.
Zatim odaberite keep alive:redial period 30 sec.
---Hostname: Ostavite prazno ili upisite BLIC.NET
---MTU: Odaberite enable i pisite 1492
---Local ip adress:192.168.1.1
---Subnet Mask: 225.225.225.0 ili 225.225.225.225
Zatim sto se tice DHCP samo upisite du dole u Starring ip adreese 2 i ostalo ostavite kako jeste.
Zavrsili smo sa konfiguracijom neta na vasem routeru i sada bi trebalo da radi.
Sto se tice podesavanja wirelessa, to je isto veoma jednostavno:
U gornji tab odaberite WIRELESS:
To bi sada trebalo izgledati ovako:
Slika
U basic wireless settings
--Wireless network mode MIXED
Wireless Network name(SSID): Upisite zeljeno ime vase bezicne mreze.Npr. Markova Wireless Mreza.
Wireless SSSID Broadcast: Enable
Sada kliknite SAVE SETTINGS i idite na drugi pod tab koji se zove Wireless Security
On izlgeda ovako:
Slika
Sada o tome se moze dosta pricati,jer wireless zastita je danas vrlo variabilna.Skoro svaki key se moze probiti ako se zna kako, ali za vasu osnovnu zastitu uradite sljedece:
Security mode: WPA PERSONAL
WPA algoritmins:TKIP
Wpa shared key:On ce vas traziti da upisete key sa odredjenim brojem znakova,nisam siguran sa koliko posto postoje 3 vrste wpa keya.
Vi kliknite save settings i on ce vam izbaciti upozoravajucu poruku da trebate upisati toliko i toliko slova,brojeva ili sibola u key.
Ako nemate ideje za key posjetite ovaj web : http://www.yellowpipe.com/yis/tools/WPA ... erator.php
Kada ste i to uradili ponovo save setting i vas router je spreman za rad :D.
Nadam se da sam vam bar malo pomoga.
Takodjer oprostite za gramaticke greske, pisao sam dosta brzo :)
BTW.Molio bih da ovo admini stave u sticky da ljudi imaju na dohvat ruke.
Uzivajte i pozdrav!

_________________
Use google b4 u ask stupid questions!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2009, 15:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2005, 10:15
Postovi: 1239
Lokacija: Wien / София / Banjaluka
svaka cast na tutorial-u, mislim da ce mnogima pomoci!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2009, 01:32 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2007, 18:54
Postovi: 484
Lokacija: Xizang
A sta cemo sa podesavanjem switch-a :lol:

_________________
"Daj više odmora jeziku nego rukama"
"Najbolja upotreba reči je ćutanje"
"Ako ste ućutkali nekoga niste ga i preobratili"
"Oni koji umeju da govore, govore kratko"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2009, 01:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2004, 01:11
Postovi: 1590
Lokacija: Banja Luka
a kako to izgleda "uživo" sa TP-LINK ruterom saznaćete ovdje
http://www.tp-link.com/simulator/TL-WR5 ... /index.htm

_________________
CIA snajka, CIA...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2009, 13:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
Svaka čast Sm00ti!!!

Uradio si nešto što je bila obaveza jedne firme u BL (nećemo ih pominjati)!
Dobor objašnjeno, a nekima će zaista biti korisno...
Čak si se osvrnuo i na sigurnost mreže!
Čestitke!

Samo si trebao dodati, ruter podešavate na vlastitu odgovornost!!! :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2009, 18:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Slicna podesavanja važe i za ostale rutere (podesavanje Wireless-a, WAN porta,..). Preporuka je da prilikom podesavanja Wireless-a odaberete recimo Japan da bi imali sve kanale dostupne. Većina rutera dolazi sa podešenim 6. kanalom i slobodno pomjerite koji kanal gore ili dole da se "ne sudarite" sa komšijom.

Gore spomenuti TP Link je odlična kupovina (oko 60KM u jednoj firmi koju ne bih reklamirao :) - info na PP) ali imajte na umu da ako ga podesite uz pomoć wizard-a imate nezaštićen wireless dio i morate se vratiti i uključiti enkripciju...

Ukoliko ne vidite svoj ruter u eteru (na skenu) spustite kanal ispod 11-og jer postoji mogućnost da je wireless kartica računara podešena/zaključana za USA područje gdje je dozvoljena upotreba samo prvih 11 kanala.

Inače u firmi gdje radim jedno vrijeme smo prodavali rutere i svima je bilo besplatno podešavanje bez obzira na provajdera. Štaviše danas ih ne prodajemo i opet ne odbijamo učiniti nekome uslugu od 3 minute vremena... Nezavisno od provajdera...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2009, 19:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Nov 2008, 23:09
Postovi: 236
Lokacija: In the middle of nothing
hehe hvala :)
Ovo sam uradio cisto iz razloga sto vidim da blic ne stavlja nikakvu zastitu na mreze(koje oni namjeste).
Ja u okolini svoje zgrade imam bar 5-6 ne zasticenih mreza lol, i sve su od blica.

_________________
Use google b4 u ask stupid questions!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2009, 23:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2005, 18:04
Postovi: 597
Lokacija: BL
smOOti je napisao:
hehe hvala :)
Ovo sam uradio cisto iz razloga sto vidim da blic ne stavlja nikakvu zastitu na mreze(koje oni namjeste).
Ja u okolini svoje zgrade imam bar 5-6 ne zasticenih mreza lol, i sve su od blica.


to ne mora ništa značiti; vrlo je moguće da su korisnici sami kupili routere i ukopčali ih bez da podese zaštitu.

_________________
Life would be much easier if I had the source code!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2009, 14:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Citiraj:
Gore spomenuti TP Link je odlična kupovina (oko 60KM u jednoj firmi koju ne bih reklamirao :) - info na PP) ali imajte na umu da ako ga podesite uz pomoć wizard-a imate nezaštićen wireless dio i morate se vratiti i uključiti enkripciju...


ja opet cuo da ljudi imaju problema sa njim bruku ..
kazu ugasi se odjednom, zabaguje itd ..
a cijena mu je super, bas kontao da ga uzmem :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2009, 18:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
@"Zentoniks"

Kroz ruke mi prošlo preko 100 komada i da kucnem u drvo 0% pokvarenih... Po meni bolji je od bilo kojeg Ovislinka koji su i do 30% skuplji... :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2009, 20:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20445
Lokacija: SAO Krmine
XentoniX je napisao:
Citiraj:
Gore spomenuti TP Link je odlična kupovina (oko 60KM u jednoj firmi koju ne bih reklamirao :) - info na PP) ali imajte na umu da ako ga podesite uz pomoć wizard-a imate nezaštićen wireless dio i morate se vratiti i uključiti enkripciju...


ja opet cuo da ljudi imaju problema sa njim bruku ..
kazu ugasi se odjednom, zabaguje itd ..
a cijena mu je super, bas kontao da ga uzmem :)


Ja imam jedan vec nekoliko mjeseci, zasad nisam imao nijedan jedini problem.

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2009, 20:43 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Svaki ruter će dobro raditi svoj posao, ali nisu svi kadri da izguraju veliki broj paralelnih konekcija (torrent recimo), što dovodi do zaglupljivanja (osjetio na vlastitoj koži). Na sledećem linku se move vidjeti da se skuplji ruteri bolje nose sa ovim... ali ko će realno odvojiti preko 200 KM za wireless ruter??? Stvarno je malo takvih...

http://www.smallnetbuilder.com/componen ... chart,124/

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2009, 21:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
a kod mene torrent pici 24/7. :)
nemam pojma, ja samo prenosim kako sam cuo ..
isfurao bih se da ga kupim a on zaglupljuje svako malo ..

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2009, 21:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20445
Lokacija: SAO Krmine
Ne znam kako se ovaj 'nosi' sa torrentom, buduci da ga nisam korisito .. ne pamtim .. :oops:

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2009, 21:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ma da, sve burzuji, samo rapid share furaju :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2009, 21:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20445
Lokacija: SAO Krmine
Tako nekako :D

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2009, 19:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ovako, sedam dana imam Linksys WRT54GL, nisam mijenjao fabrički firmware. Do juče poslijepodne je sve radilo perfektno, torenti su išli kao i prije bez rutera, surf takođe dobro, i što je bitno radio je paralelno sa torentima. Juče negdje poslijepodne surf jako teško, ne sporo već stranice pucaju, neće da ih otvori, kao da nisam ni konektovan, a kad otvori onda otvori jedva samo neke dijelove stranice a ostale ne, znači dio slika ne učita. Takođe konekcija na ruter ide ili jako sporo ili ni ne može da se konektuje. To se dešavalo kada je radio torent a radio je prilično dobro. Sinoć kada sam isključio torent stvari su se popravilešto se tiče surfanja.

Onda sam googlao i vidio da je to čest problem, ne samo na ovom ruteru. Navodno se tabele popune a neko reče da se stare konekcije čuvaju 5 dana što se poklapa sa tim da je meni 5 dana sve radilo odlično. Tih pet dana me čudilo zašto se inače žale na fabrički firmware, a sad mi postaje jasno :). Uglavnom se predlaže da se stavi DD-WRT ili Tomato firmware, i da se čačka u opcijama, na primjer neko je rekao:

Citiraj:
The first thing I changed (in DD-WRT) was the NAT table settings, increasing the table size from the default 512 to 4096, and dropping the NAT timeout from 3600 seconds to 90. In English this basically tells the router "store heaps of connection details, but discard them pretty sharpish if you don't need them anymore", which is exactly the behaviour we want with Bittorrent and other P2P apps. The result? Bittorrent downloads are consistently 50-100kBps faster than I’ve ever had them, and web browsing is still possible with torrents running.
The stock WRT54GL firmware is complete, unmitigated garbage, I highly recommend updating to the latest Tomato firmware. DD-WRT is also ok, but Tomato is nice and clean and has really cool interactive bandwidth graphs.


Zanima me kakva su iskustva ovde sa ovim stvarima, da li se neko susretao sa ovim problemom da torenti počnu da guše surfanje, i šta radite u tim situacijama? Da li neko ovde ima iskustva sa Tomato i DD-WRT i koji se pokazao bolji za ove konkretne stvari, da torenti rade dobro, ali i da ne guše sufranje?

I kako se ruter može vratiti u prvobitno stanje da bude kao kada je pet dana radio dobro, a bez promjene firmwarea? Da li se to radi sa resetom, koji opet ide na neke fazone, valjda se reset drži pritisnut 30 sekundi, i možda još nešto?

Da li MTU može imati veze sa svim ovim? Po defaultu je bio podešen na Auto a ja sam stavio 1492 po uputstvu sa ove teme.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2009, 22:31 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
MTU može da pravi problem ako se podesi na veću vrijednost nego što je koristi provajder. WADSL koristi defaultnu vrijednost 1492. Manja vrijednost ne škodi, al umanjuje performanse. To što si opisao je tipično za rutere (o tom sam prethodno pisao) pošto ruter defaultno prati konekcije par dana (kao što si već naveo). Reboot pomaže (isključi ga iz struje i ponovo uključi). Alternativni firmware-i omogućuju (a mislim i da defalultno to rade) da se ta vrijednost spusti što oslobađa connection list... uglavnom, imam iskustva s DD-WRT-om i extra je, jednom sam radio s Tomato-m i djelovao je OK, ima fine realtime grafove za protok. Moj glas ide DD-WRT-u, mada je i Tomato dobar izbor. Na stari firmware se može vratiti, uploaduje se na ruter, reboot i to je to.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2009, 23:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
<Enter_name> je napisao:
ruter defaultno prati konekcije par dana (kao što si već naveo). Reboot pomaže (isključi ga iz struje i ponovo uključi)

Znači reboot (isključivanje iz struje i uključivanje) briše tu listu konekcija koju ruter čuva nekoliko dana ukoliko je stalno uključen?

Probaću prvo sa tim a kasnije ću ako zatreba staviti DD-WRT. Ako se ne varam kod stavljanja DD-WRT se prvo stavlja neka manja verzija pa tek onda ona standardna ili neka druga koja može da ide u WRT54GL, ali sam negdje čitao da može odmah standardna na v1.1 WRT54GL a ja imam taj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2010, 00:11 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Dec 2009, 16:05
Postovi: 2
sve je to uredu tutorijal je dobar ali ja kad kabal od wadsl-a ukopcam u ruter ipovezem sa pc nemam konekcije pa kako da odem na adresu koju navodite i da izvrsim podesavanje


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs