banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Apr 2013, 19:48 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa znači da se prvi dio tutorijala odnosi na linksys-ov ruter sa tom oznakom....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 18:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
Nije bas vezano za Blic.Net, ali imam pitanje vezano za podesavanje modema/routera.

Naime, imam internet koji bi trebao imati dinamicku IP adresu. Modem za internet koji je trenutno podesen kao router mode. Zvao sam ISP, IP je podesen na IPv4. Medjutim, sta god da odradim (restart routera, factory reset), IP adresa ostaje ista.

E sad pitanja:
1. Da li je cinjenica sto je u router modu upravo to sto pravi problem kod IP promjene? Ako nije, sta bi moglo biti?
2. Ako jeste to problem, kada bih prebacio u modem mode, kako onda radi WiFi? Da li bih nesto posebno trebao i mogao nastimati?
3. Ovi iz ISPa su mi rekli da IP adresu mogu promjeniti (takoreci automatski update-ovati) kroz Windows, medjutim, nemam sa tim iskustva. Jedino sto sam nasao je neko podesavanje na nacin da skopcak lan kablom na modem, podesim u TCP/IP na automatic assign IP adrese, i onda u Modemu takodje prebacim na DHCP i resetujem ga. Medjutim, tu opet dolazimo do pitanja modem vs router mode.

Hvala unaprijed na pomoci...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 18:57 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Koji je provajder u pitanju? Kako je podešeno da dobijaš adresu?
Ako je DHCP, tebi će DHCP server da da adresu, te ako redovno radiš renew (ne gasiš uređaj) - dobijaćeš uvijek istu (sem ako server nije podešen da svaki put daje drugu adresu, a očigledno nije).
Rješenje je da promjeniš MAC adresu CPE-a (rutera) ili da ugasiš CPE dok ne istekne lease time (ako je lease time 6 sati, drži ga ugašenim duže od 6 sati).

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 19:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
A da li bih mogao znati koliki je lease time? Ili mi moraju iz ISPa reci? Mislim, probacu veceras po noci, dosta je valjda cijelu noc, cisto sumnjam da su stavili duze od 10h...

Cudno mi je samo sto mi nisu to rekli, nego krenuli prvo od pitanja da li mi je modem u bridge modu, i onda na kraju rekli da mogu kroz win da promjenim... a ISP je Magenta u AT (bivsi UPC).

Edit:
Nadjoh u podesavanjima lease time za local mrezu podeseno na 86400, nadam se da nisu toliko stavili i ovi iz ISPa...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 19:48 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Lease time i trebao da se vidi na samom klijentu. Kablovski operatori obično idu na manje vrijednosti, obično 3 ili 6 sati.
Gledam sad na Technicolor modemu, pod WAN piše IP adresa i duration, kao i expires (to je vrijeme do kad važi lease).

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 20:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
Nazalost, ne mogu naci WAN ni bilo sta slicno u podesavanjima modema, osim lokalnih adresa i njihovog lease time-a... pokusao i sa nekim testovima, rekoh mozda izbaci, ali jock...

Edit:
Evo ga https://ibb.co/WW6ctLR

_________________
Slika


Poslednji put menjao Archangel dana 04 Nov 2022, 20:09, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 20:03 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Koji je modem u pitanju?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 20:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
Evo nadjoh (link gore)... next lease u nedjelju :) wtf...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 20:29 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Samo vodi računa da klijent radi renew na pola vremena od isteka leasea, tako da se ne začudiš ako se produži cifra, a lease nije ni istekao :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 20:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
Da li ovo gore znaci da moram ugasiti modem u nedjelju u 9, ili ce on sam po sebi promjeniti ip u nedjelju u 9?

I nisam razumio ovo na pola vremena i renew... hoces da kazes da se moze desiti da se lease expire pomjeri sa nedjelje na neki drugi dan?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 20:46 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Klijent inicijalno pita za adresu, dobije je i zna da je lease time 86400 s (uzećemo tu cifru za primjer).
Kada prođe pola vremena (43200 s), on će servera da pita jel u redu da nastavi dalje sa istom adresom (renew).
Ako server odgovori da može, produžava se lease time na 86400 s, ako kaže da ne može - klijent pravi upit za novu adresu.
Ako server ne odgovori na renew, klijent koristi adresu do isteka lease-a i onda ide proces ispočetka.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 22:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
U majku mu, a mogu li taj proces kako prekinuti :D Mislim samo taj dio na pola vremena, da mu kazem da ne salje, jer tom logikom nikada necu dobiti novu IP

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2022, 22:37 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Možeš, ugasiš modem :D
U principu ne, protokol je zamišljen sa ciljem da ne ostaneš lako bez adrese :)
Mislim da bi ti provajder mogao promjeniti IP adresu, samo je pitanje njihove politike prema korisnicima.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2022, 00:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
Pokusao sam mu dolijati, na pola vremena ugasio ruter, tj trebalo bi da je u 21:04 pola vremena, ja ugasio u 15 do 9... upalio oko 21:14, i on samo pokrenuo lease ispocetka, ali sad umjesto na 21:04, lease istice na 21:14, i opet 4 dana duzina... ne znam da li sam trebao drzati malo duze ugasen, a ne samo 10min nakon isteka...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2022, 07:55 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Nije ti dobra ideja: kada ponovo upališ modem, on će da traži adresu, server će vidjeti da ima aktivan lease i daće mu opet istu adresu.
Poenta je da istekne lease, a da se modem ne javi serveru. Sve ostalo će rezultirati da dobiješ istu adresu.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2022, 00:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
U prijevodu, 4 dana drzati ugasen modem... ili u najbolju ruku, malo jace od 2, ako ga uhvatim na pola... smecari... zovem ih sutra...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Nov 2022, 07:57 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Gledano sa njihove strane, oni rade što piše u ugovoru: omogućavaju izlaz na Internet.
Vjerovatno piše da je dinamička adresa, ali je to samo da se ograde ako nekad dobiješ drugu.
Ne vjerujem da igdje piše da moraš svaki put dobiti drugu adresu, tj. u kojim intervalima.
Zovi ih, tehnički ti mogu dodijeliti drugu. Sad, da li će htjeti izaći u susret...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs