banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Poslednja poseta: 23 Jun 2026, 22:15 Danas je 23 Jun 2026, 22:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




 [ 1419 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Jul 2025, 16:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jan 2006, 20:17
Postovi: 2839
Lokacija: BN (Serbian Republic)
Supernova je isto prije par mjeseci podigla cijene ali brzine su ostale iste...


Vrh
  
 
PostPoslato: 08 Jul 2025, 18:10 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2020, 17:21
Postovi: 1747
Vrlo vjerovatno neću dobiti ništa al' bar sam pokrenuo tamo nekog tehničara.
Dobio sam info da na lokaciji gdje koristim NET S+ internet paket na ADSL-u, ustvari je DSLAM sa VDSL pločom. U sistemu m:tel-a (na prodajnom mjestu) kažu da vide da je VDSL odrađen i da je udaljenost od centrale 730m ali da je moja oprema "zastarila" i da preko nje ne mogu imati VDSL brzinu po paketu. U pitanju je ZTE ADSL modem.
Radnik na prodajnom mjestu je zvao radnika tehnike koji mu je rekao da bi ja na osnovu parametara linije (iako je nešto lošija) trebalo da izguram brzinu 25/5Mbps koja je predviđena paketom. E sada, ima li ovde poznavaoca, šta kažete na parametre linije:

Modulation Type - ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) - 893/14542 kbps
Attainable Rate (Up/Down) - 1027/20804 kbps
Noise Margin (Up/Down) - 7.9/16.6 dB
Line Attenuation (Up/Down) - 10.3/16.5 dB
Output Power (Up/Down) - 12.1/20.3 dBm
Data Path (Up/Down) - Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) - 16/1
Interleave Delay (Up/Down) - 6.66/0 ms
INP (Up/Down) - 3/43.9 symbols
LinkEncap - G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) - 0/0
Annex Type - Annex A


Vrh
  
 
PostPoslato: 09 Jul 2025, 09:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2022, 01:48
Postovi: 246
Solidni su parametri, ne bi trebalo biti problema sa 25/5. Koji modem imaš, vidio sam da ide VDSL na ZXHN H267N, osim ako je neki stariji?


Vrh
  
 
PostPoslato: 09 Jul 2025, 10:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2020, 17:21
Postovi: 1747
Imam ZTE ZXHN H208N još od 2016. godine.
Začudilo me da je linija duga 730m dok prema parametrima modema i Line Attenuation od 16.5 dB, DSL calculator kaže da je linija oko 1100m. Uglavnom, zatražio sam zamjenu modema pa ćemo vidjeti šta će biti.


Vrh
  
 
PostPoslato: 10 Jul 2025, 11:34 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2020, 17:21
Postovi: 1747
Došao tehničar danas. Zamjenio modem i poprilično je bahat, nadobudan i po malo ljut. Zašto, ne znam. Ali niti jedan tehničar, do sada nije bio prijatan.
Instalirao mi je VDSL modem, međutim, ništa nisam dobio. On kaže da je linija duga oko 950-1000m i da oni u takvim uslovima nikome ne puštaju VDSL.
Prema parametrima modema, puštena brzina je 25/5Mbps ali speadtest i dalje mjeri oko 13/0,9Mbps. On tvrdi da je to maksimum na mojoj liniji, i da će to tako raditi.
Evo novih parametara modema, pa šta kažeš @Allegro i ostali?

Link status - Up
Modulation Type - VDSL2
Actual rate (Up/Down) - 5155/25767 kbps
Attainable Rate (Up/Down) - 5155/39408 kbps
Noise Margin (Up/Down) - 6/8.9 dB
Line Attenuation (Up/Down) - 8.8/20.8 dB
Output Power (Up/Down) - 7.8/13.5 dBm
Data Patch (Up/Down) - Fast/Fast
Interleave Depth (Up/Down) - 1/1
Interleave Delay (Up/Down) - 0/0ms
INP (Up/Down) - 4/4 symbols
Profile - 17a
LinkEncap - G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Erors (Up/Down) - 0/0
FEC Erors (Up/Down) - 0/57734
HEC Erors (Up/Down) - 0/0


Vrh
  
 
PostPoslato: 30 Jul 2025, 07:37 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2020, 17:21
Postovi: 1747
Evo i obavještenja sa sajta. Dakle, brzine dižu samo na NET S+ i M+ paketima, definitivno ali zato cijenu dižu na svim paketima.
https://mtel.ba/Korisnicka-zona/Vijesti ... snike.html


Vrh
  
 
PostPoslato: 30 Jul 2025, 07:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29904
Lokacija: Banjaluka
NET:L+ sa pristupnom brzinom 200/100 Mbps i cijenom mjesečne pretplate 68.90 KM sa PDV-om.

Hahhaha joj koja govna, a ja imam ovu brzinu u paketu TV + NET i kosta tacno marku vise.


Vrh
  
 
PostPoslato: 30 Jul 2025, 09:01 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2020, 17:21
Postovi: 1747
Njima i jeste cilj da korisnici uzmu pakete usluga, mada će i paketi poskupiti. Hajde, da kažemo da nije problem uzeti paket skuplji za 1KM za vas na optici, ali šta sa ADSL/VDSL korisnicima?


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Jul 2025, 06:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1957
Kad drže monopol, mogu raditi šta im je volja.


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Jul 2025, 08:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jul 2024, 10:06
Postovi: 512
Jebiga, oni drže monopol jer vrana vrani oči ne kopa i svi se slažu kad treba oteti marku od naroda, al zato je narod ovde na forumu kad je bio poziv na bojkot tražio 1000 i 1 manu i svi su znali kako je to trebalo bolje.
Zamisli (utopijskog razmišljanja) da sad na povećanje cijene bude kašnjenje plaćanja računa od strane stotina hiljada korisnika kao upozorenje, kako bi gorilo po upravama i među onima što odlučuju. To je jedini način da se zaustavi divljanje svih ovih korporativnih kompanija koje samo gledaju profit.


Vrh
  
 
 Tema posta: Mtel opticki internet
PostPoslato: 31 Jul 2025, 22:36 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2009, 13:55
Postovi: 595
@bogata

Prema tim podacima, trebao bi moci imati 25-5, a linija je duga oko 850m.
Kad mjeris speedtest, da li mjeris putem Lan kabla i nemas vise nikakve uredjaje nakacene na Lan/WiFi. Takodje, ako je Win uredjaj, obavezno iskljuci Win update.


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Jul 2025, 23:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2020, 17:21
Postovi: 1747
@mickey84
Sve je to tako kako si napisao. Mjerim na LAN kablu, Windows ne povlači nikakve upete. Brzina je oko 13/0,9Mbps. Očito linija stvarno ne može propustiti više.
Mada me čudi da sve radi ok s obzirom da su parametri uplod-a uvijek zakucani na max, tj. koliko linija očitava, toliko je meni pušteno a čini mi se da se to baš i ne radi tako...
Kada sam pitao tehničara, postoje li šanse za skraćivanje linije, on kaže, teško. Teško, jer su linije skraćivane prije 10ak godina i tada su postavljani DSLAM-ovi, i tek tada smo dobili mogućnost da nam linija "propusti" i iptv.


Vrh
  
 
PostPoslato: 01 Avg 2025, 10:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2503
Ne znam koja je razlika u cijeni, ako ti je ok lokacija, možda bolje uzeti ruter (sim) i mobilni internet.


Vrh
  
 
PostPoslato: 16 Avg 2025, 16:25 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Nov 2021, 21:39
Postovi: 2
Juce su mi ugradili optiku u stan,i ONT je HG8145X6-10 koji ima WiFi 6. Nisam jos vidio da dijele ovaj.

Sent from my SM-S936B using Tapatalk


Vrh
  
 
PostPoslato: 21 Avg 2025, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2020, 17:21
Postovi: 1747
Danas sam završio sa m:tel kućnim internetom i pokojnim trion internet paketom na jednoj lokaciji. Nažalost, na selu će ipak morati ostati NET S+ paket jer mobilni internet nije opcija zbog niskog kapaciteta bazne stanice gdje još uvijek nema 4G+.
Optiku sam zamjenio mobilnim internetom i radi super...

Do nekih srećnijih vremena, bye, bye...


Vrh
  
 
PostPoslato: 06 Sep 2025, 09:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2021, 21:22
Postovi: 367
Lokacija: Источно Сарајево
Nisu mi jos povecali brzinu na NET:S+ na GPON.
Kako to inace ide posto ne znam kad da to ocekujem. Od 1. Septembra je najavljeno,jel inace ne ide od prvog odmah? Palio sam i gasio ont.

Sent from my SM-S936B using Tapatalk


Vrh
  
 
PostPoslato: 09 Sep 2025, 12:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2022, 01:48
Postovi: 246
anex_12 je napisao:
Juce su mi ugradili optiku u stan,i ONT je HG8145X6-10 koji ima WiFi 6. Nisam jos vidio da dijele ovaj.

Sent from my SM-S936B using Tapatalk


Da, taj sad ide. Od "novih" stvari ima i EasyMesh. Prijava je malo drukčija, ako ti treba:

Username: telecomadmin
Password: admin@lozinka_za_root (sa stražnje strane ONT-a).


Vrh
  
 
PostPoslato: 21 Sep 2025, 16:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2021, 21:22
Postovi: 367
Lokacija: Источно Сарајево
Pozdrav ekipa.
Imam provedena 2 mrezna kabla od po 15 metara. Jedan je za ruter,a drugi za stb. STB ukidam,i ne znam je li mi bolje kompjuter koji je spojen mreznim kablom od 1 metar na ruter prespojiti na taj koji drugi koji ide od stb-a ili ostaviti ovako iz rutera. Ima li razlike u pingu?

Sent from my SM-S936B using Tapatalk


Vrh
  
 
PostPoslato: 22 Sep 2025, 15:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 10201
Ne znam da je iko spajao računar mrežnim kablom na STB radije nego na ruter. Stoga , iz rutera kabl ide na računar i drugi na STB . Potonji je onda višak....


Vrh
  
 
PostPoslato: 22 Sep 2025, 21:05 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2021, 21:22
Postovi: 367
Lokacija: Источно Сарајево
Pogrijesih pitanje. Je li bolje racunar spojiti direkt na modem ili modem-ruter-PC? Ima li neke bitne razlike u pingu

Sent from my SM-S936B using Tapatalk


Vrh
  
 
 [ 1419 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Anthropic [ClaudeBot] i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs