banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Nov 2011, 13:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Nov 2010, 18:06
Postovi: 216
Cijenjene kolege forumasi,

Da li bi neko od vas moga preporuciti dobru knjigu za css? Na netu sam pronasao par tutorijala, ali me zanima odakle je po vasem misljenju najbolje poceti? Tek odskora sam poceo sa html kreiranjem, i to sam poprilicno savladao, ali me zbunjuje par stvari vezano za css.

Unaprijed zahvalan,
Hemicar


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2011, 13:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Sajt http://www.w3schools.com/
Odatle ja učim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2011, 16:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Probaj

CSS Web Design for Dummies
Beginnig CSS Web Development
Pro CSS and HTML
CSS3 for Web Designers (najnoviji standard, CSS 3)

Ali ako radiš po knjigam za Dreamweaver u njima uvijek ima i ponešto o CSS-u:

Dreamweaver CS5 Bible


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2011, 17:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Nov 2010, 18:06
Postovi: 216
Nisam nikako koristio Dreamweaver, mada sam cuo dosta dobrih stvari o njemu. Zanimam se cistim html kodom, koji kreiram u notepad++
Trenutno pravih sajt za hemiju u procesu obrazovanja. Imam dosta ideja, ali problem je sa znanjem css-a za dizajn stranice. Nasao sam mnogo "templejtsa" na netu, pa jos uvijek ucim, mijenjajuci vec gotove stvari u zeljeni oblik. Nakon toga nesto slozenije dolazi na red.

Probacu ove stvari sto ste naveli. Engleski bar nije problem.
Mozda se i snadjem :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2011, 19:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Daleko najbolji izvor iz kojeg sam učio sve što danas znam o tim nekim osnovnim layout stvarima je http://selfhtml.org/, nažalost samo na njemačkom i francuskom, pa ako znaš barem jedan od tih jezika, skloni sve knjige sa stola jer ti neće trebati, i uči iz ovoga, nigdje nećeš brže i sa više uživanja naučiti tako zamornu materiju, uz svaki konstrukt imaš primjere tako da odmah vidiš kako funkcioniše, i možeš kod kopirati u svoj editor i eksperimentisati.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2011, 21:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Nov 2010, 18:06
Postovi: 216
Lijepo zvuci, ali nazalost te jezike nisam nikad ucio :/
Znaci, engleski ili nas dolaze u obzir..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2011, 23:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2011, 15:13
Postovi: 1719
Ja ne preporucujem knjigu vec za pocetak www.w3schools.com a kasnije video tutoriali, YT ih je pun.
Takodje ne preporucujem Dream, notepad je majka, jedino, mozda za pocetak da nadjes neki bolji tekst editor zbog potencijalnih ispravaka, preporucujem PHP Designer, koristim sedmicu, odlican je ne samo za php, vec i za css, html, js, xhtml, pa i za VB, C# i ostale, jednostavno izaberes koji jezik koristis i imas milion definisanih kodova, mnooogo dobro za pocetnike.

_________________
I am Alpha & Omega, the beginning and the end, the first and the last...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2011, 00:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ne bih se ja patio u Notepadu ali ako vam je tako lakše onda radite tako. I u DW se može kucati kod. Inače DW je odličan, sumnjam da ima nešto bolje za web dizajn. Ali svakako je potrebno znati kod pa nije preporučljivo odmah krenuti raditi u DW u dizajn režimu, da crtaš tabele, forme i ostalo a on sam piše kod. Treba poznavati kod.

Inače za učenje su puno bolje knjige nego neki tutoriali na internetu. Pređeš bar jednu dobru knjigu a onda počneš sam da radiš neke sitnije projekte, sam osmisliš šta bi mogao napraviti i onda kroz to učiš, kroz to se i najviše nauči. Možeš tada uzeti i neke konkretne tutoriale za izradu ovoga ili onoga. Ali prije svega toga bar jednu dobru knjigu preći.

Što se tiče pomenutog PHP Designera baš nedavno sam probao sedmicu ali nije mi na prvu nešto sjeo, radim u Net Beansu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2011, 19:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Nov 2010, 18:06
Postovi: 216
Vader je napisao:
...svakako je potrebno znati kod pa nije preporučljivo odmah krenuti raditi u DW u dizajn režimu, ...


Toga sam se odmah i prihvatio. Nakon nekog vremena proucavanja html-a, covjek pocne internet stranice posmatrati drugim ocima. Recimo, desava se, da nakon sto posjetim neki sajt, vidim neko zanimljivo graficko rjesenje, pa se zapitam koji kod je iza svega toga. Prednost je sto se mogu pogledati kodovi stranica, ali ipak, ne sadrze sve podatke vezane za css postavke.

Napredujem polako. Hvala na korisnim savjetima.
Ukoliko neko ima bilo sta korisno, vezano za temu, neka izlozi, moze pomoci i drugim forumasima.

Naravno, posto sam bez lazne skromnosti ekspert u hemiji, ako nekome treba pomoc u toj oblasti, neka se obrati na adresu :)

pozz


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2011, 19:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
hemicar je napisao:
Prednost je sto se mogu pogledati kodovi stranica, ali ipak, ne sadrze sve podatke vezane za css postavke.

Možeš vidjeti itekako, ili mislimo na različite stvari. Najprimitivnija metoda je da potražiš URL-ove za .css unutar HTML fajla i kopiraš u adresnu lajsnu, i onda tražiš deklaracije stilova.

Najbolja metoda je da u Firefoxu instaliraš extenziju Firebug, otvoriš neku stranicu, pritisneš F12 i magija počinje :) Ako imaš Chrome još bolje, tamo isti funkcionalitet dobiješ isporučen sa browserom, meni se lično više sviđa Firebug pošto možeš stilove editovati u real-time, ne znam da li Chrome to može, nisam vidio.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2011, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Hristov je napisao:
Ako imaš Chrome još bolje, tamo isti funkcionalitet dobiješ isporučen sa browserom, meni se lično više sviđa Firebug pošto možeš stilove editovati u real-time, ne znam da li Chrome to može, nisam vidio.


Može, go and try. :D I meni je Firebug prije bio mnogo zgodniji, ali sad se navikavam na ovaj Chrome-ov "inspector", jer Chrome najviše i koristim.

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 00:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2011, 15:13
Postovi: 1719
Inspector je zakon, Chrome takodje, ali svakako savladati osnove da se zna cime se barata.
Dajem prednost w3 skoli zbog interaktivnosti, prvo u kracim crtama objasni najpotrebnije, kasnije se lako moze na istom sajtu prosiriti obim saznanja, primjeri su odmah vidljivi, a imaju i testovi koji su jako zanimljivi, jednostavno, isto k'o neka knjiga iznad prosjeka samo sto jos imas ucitelja kraj sebe.

_________________
I am Alpha & Omega, the beginning and the end, the first and the last...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 03:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Ја са три скрипте у css-у и све у gedit-у, пјешке за 2 дана направио основу сајта. Следећих 10 дана подешавао трице и кучине да ми изгледа баш како треба...па инсталирај све могуће браузере, па тестирај у њима, па под lin-om па под win-om... јбт, никад нисам за мање посла добио више пара! :)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 09:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
I ja moram početi s tim, takođe mi preporučuju w3schools.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 16:38 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Nov 2010, 18:06
Postovi: 216
Hristov je napisao:
...da potražiš URL-ove za .css unutar HTML fajla i kopiraš u adresnu lajsnu, i onda tražiš deklaracije stilova.



Probao, funkcionise :) hvala na sugestiji! Nisam znao za to, iskreno, nije mi ni palo na pamet. A i ovo sto sam do sada naucio, vecinom sam, mozgajuci ŠBBKBB šta bi bilo kad bi bilo :)

Hristov je napisao:
Najbolja metoda je da u Firefoxu instaliraš extenziju Firebug, otvoriš neku stranicu, pritisneš F12 i magija počinje :) Ako imaš Chrome još bolje, tamo isti funkcionalitet dobiješ isporučen sa browserom, meni se lično više sviđa Firebug pošto možeš stilove editovati u real-time, ne znam da li Chrome to može, nisam vidio.


Ovo nisam jos probao, moram tek instalirati taj kako se vec zove Firebug..
Javim kad odradim, da vidim da li sam na dobrom putu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 17:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Opera Dragonfly isto moze (valjda 8) )...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2011, 12:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
ja se nakon cssa i htmla bacio na php. Radio sam neki sajt u wp i nakon sto neki pluginovi nisu radili kako su trebali, morao sam ih sam prepravljati i kucati pa sam skontao da php i nije toliko strasan. Mada me uzasno nervira sto i mala greska izbacuje error ali to je valjda programiranje.

Inace sto se tice cssa i htmla, da w3schools je zakon. Nakon w3schoola se baci na tutsplus.com, posto tu imas tutoriale za pravljenje citave stranice, sto je odlicno kad pohvatas osnove kodova sa w3schoolsa...Nakon tuta, skini neki dobar html templejt pa pocni da ga prepravljas. Ili mozes vec gotov sajt na netu prepravljati uz pomoc firebuga i inspect elementa.

I ako se da primjetiti, u zadnje vrijeme 90% html templejta je identicno. Gore meni, sredina 3d cubber slideshow, ispod 3/4 reda ko smo , sta smo, sta nudimo, u footeru linkovi i to je to...

I isto tako, IE me ubija jos od 6. , cak i sad kad bi IE9 trebala da podrzava css3, kako oni to kazu, par funkcija i dalje ne rade, dok u ff i chromu rade bez problema

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2011, 12:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
I ako vec kucas kod i ne koristis dreamweaver, instaliraj si Notepad++ , a ako si pocetnik bolje je poceti sa notepadom negko dreamweaverom.

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2011, 15:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
IE je smiješan sa CSS3, ja nisam mogao vjerovati šta oni od CSS3 nisu podržali ni u najnovijem IE pa neki efekti koje sam radio za sajt i koji rade u svim ostalim browserima ne rade u IE.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2011, 15:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Vader je napisao:
IE je smiješan sa CSS3, ja nisam mogao vjerovati šta oni od CSS3 nisu podržali ni u najnovijem IE pa neki efekti koje sam radio za sajt i koji rade u svim ostalim browserima ne rade u IE.


aha :)

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs