banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Dec 2009, 14:30 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2009, 15:41
Postovi: 48
http://www.wirtschaftsblatt.at/home/int ... 0/index.do



Narode spasavajte pare


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 14:31 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2009, 15:41
Postovi: 48
Zbog cijelog slučaja u Austriji je pokrenuta i službena istraga, a zbog tog skandala, te ogromnih gubitaka banke, koji bi samo tijekom 2009. mogli doseći 1,5 milijardi eura, tamošnji medijiHypo banci proriču vrlo neizvjesnu budućnost.

Izvor: http://www.seebiz.eu/sr/banke/...lovanj ... 61929.html



-------------------------------------

Decision On Hypo Alpe Adria Rescue Seen Before Dec 10

FRANKFURT (Dow Jones)--A decision on the rescue of troubled Austrian bank Hypo Group Alpe Adria is expected to be finalized within a few weeks, a person familiar with the situation told Dow Jones Newswires Tuesday.

The person said the three owners of the bank are likely to make a decision ahead of the company's annual general meeting, scheduled for Dec. 10.

Germany's state-owned Bayerische Landesbank, Hypo Alpe Adria's largest shareholder--controlling about two-thirds of the bank--on Monday had failed to reach a decision with representatives of the Austrian state of Kaernten and Austria's Grazer Wechselseitigen Versicherung. Kaernten holds a 12.4% stake inHypo Alpe Adria, and Grazer Wechselseitigen Versicherung holds a 20.4% stake.

The person familiar with the situation said additional capital requirements of Hypo Alpe Adria were discussed during the meeting on Monday.

There is still a possibility that Hypo Alpe Adria will request state aid from the Austrian government. The bank already received EUR900 million in aid at the end of 2008.

Izvor: http://online.wsj.com/article/BT-CO-200 ... 14077.html


-------------------------------------


Hypo Alpe-Adria May Receive Help From Austria, Handelsblatt Says



By Oliver Suess

Nov. 30 (Bloomberg) -- Hypo Alpe-Adria Bank International, the ailing lender owned by Bayerische Landesbank, may receive more aid from the Austrian government as it regards the bank as “systemically important,” Handelsblatt reported.

A failure of the Klagenfurt, Austria-based lender would lead to “unforeseen consequences” in countries such as Croatia, Bosnia and Serbia, the newspaper cited an unidentified spokesman of the Austrian financial market regulator as saying.

Izvor: http://www.bloomberg.com/apps/news?pid= ... bPadF4h1.k


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Pa ako je bankrotirala, tu su depoziti, tako da je stanovništvo bezbjedno.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
filozof sa vrbasa je napisao:
Pa ako je bankrotirala, tu su depoziti, tako da je stanovništvo bezbjedno.


Ajd ovo pojasni, ziv bio :D

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
maxim and divizija :roll:

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
MuskoBre je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Pa ako je bankrotirala, tu su depoziti, tako da je stanovništvo bezbjedno.


Ajd ovo pojasni, ziv bio :D


Nikola Špirić je jednom prilikom rekao da banke koje rade na prostoru BiH, za svaku uloženu štednju građana moraju imati isto toliko uloženo para kod Agencije za osiguranje depozita.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Depoziti gradjana su osigurani u ovom trenutku na 50.000...Mozes imati 20 miliona, ako banka propadne, dobices 50.000.

Da su depoziti osiguranu o odnosu 1:1, niko ne bi zazirao od stednje i orocavanja.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ljoticu, daj se dogovori sam sa sobom. Prvo kazes da je bankrot a vec u sledecem postu spominjes buducnost :D

Istina je da puca po svim savovima, ali istina je i da Bec Hypo banku smatra bitnom po sistem te nece dozvoliti njenu likvidaciju :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja vjerujem da oni građani koji imaju milione na štednji da su vodili računa o tome i pare raspodjelili preko uže i šire rodbine i da nema zime ni za njih.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:28 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2009, 15:41
Postovi: 48
MuskoBre je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Pa ako je bankrotirala, tu su depoziti, tako da je stanovništvo bezbjedno.


Ajd ovo pojasni, ziv bio :D


mozda je mislio na osiguranje depozita ali to je samo do 20 000 km,sto je sigurno sigurno bolje povuci pare ,ko ih ima ma racunima ,na vrijeme..................


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:30 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2009, 15:41
Postovi: 48
The_new_Statesman je napisao:
Ljoticu, daj se dogovori sam sa sobom. Prvo kazes da je bankrot a vec u sledecem postu spominjes buducnost :D

Istina je da puca po svim savovima, ali istina je i da Bec Hypo banku smatra bitnom po sistem te nece dozvoliti njenu likvidaciju :D


ja sam samo reko da je bankrot i da pozvao narod da spasava pare a sve ostalo su citati sa informativnih portala


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:35 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2009, 15:41
Postovi: 48
BEOGRAD - Hipo Alpe-Adrija banka, za koju se priča da će prodati svoju ispostavu u Srbiji, ostvarila je gubitak od pola milijarde evra u 2008. godini, piše juče i prekjuče austrijski list Klajne cajtung.

U tekstu pod naslovom "500 miliona Hipo gubitka", novinar Adolf Vinkler postavlja pitanje da li će najnoviji gubitak Hipo banke pojesti ranije upumpan kapital Bajernske landesbanke. Banka iz Bajerna je, spasavajući Hipo banku od propasti, prošlog decembra u nju bukvalno upumpala 700 miliona evra, piše ovaj list. Vinkler dalje u tekstu navodi da je zbog loše situacije u kojoj se nalazi ova banka počela sa otpuštanjem radnika u gotovo svim zemljama u kojima posluje.

"Bajernska landesbanka, koja je većinski vlasnik Hipo banke, precrtala je već 350 radnih mesta", piše ovaj austrijski list i dalje navodi da je u centrali Hipo banke u Minhenu već uručeno 50 otkaza, dok je spajanjem dve ćerke banke u Hrvatskoj 300 ljudi ostalo bez posla. Prema pisanju nemačkog lista Sud dojče cajtung, ukupno 5.600 ljudi iz Hipo banke širom Evrope ostaće bez posla. Ove novine do detalja su iznele plan "Herkules", kojim je predviđeno kompletno restrukturiranje Hipo banke, koje podrazumeva jaču kontrolu većinskog vlasnika Bajernske landesbanke nad podružnicama, otpuštanje ljudi i prodaju nekih filijala. Austrijski list Virčafts balt takođe piše da će Hipo Alpe-Adria biti "rekonstruisana", što podrazumeva i nova personalna rešenja. Austrijski mediji, među kojima i Klajne cajtung, pišu da restrukturiranje Hipo banke podrazumeva i prodaju njene podružnice u Srbiji.

"Pored svega, Hipo se prijavila i za 900 miliona evra iz "bankovnog paketa" Savezne vlade Nemačke. Priča se o ulasku države u vlasničku strukturu ove banke", pišu tamošnji mediji.

Na pitanje da li će država Srbija kupiti domaću Hipo banku, ako je centrala bude prodavala, iz kabineta predsednika Vlade Mirka Cvetkovića rekli su da, prema njihovim saznanjima, ta banka neće biti ponuđena na prodaju.
-Ne, direktor Hipo banke je dao izjavu da oni dobro posluju. Tvrdimo da je naš bankarski sistem stabilan, a ukoliko se desi da nekoj banci zatreba pomoć, naravno da ćemo pomoći - rekli su nam u kabinetu predsednika Vlade.

S druge strane, ekonomista Danijel Cvijetićanin smatra da ukoliko većinski vlasnik odluči da proda Hipo banku u Srbiji, država nema pravo da troši pare poreskih obveznika na kupovinu te banke.
- Država im je gotovo besplatno ustupila mesto na tržištu, osnivački kapital za banke bio je svega pet miliona evra. Sada će verovatno državi ponuditi da za tu banku i njene kontaminirane plasmane plati 100 miliona evra. Na taj način oni bi lepo zaradili i otišli odavde - kaže Cvijetićanin i objašnjava da je manje zlo da propadnu depoziti, jer će država u tom slučaju biti na gubitku za novac kojim moraju da obeštete štediše. Cvijetićanin dalje navodi da će, u slučaju da tu banku kupi država i da ona potom propadne, trošak biti dvostruko veći.

- U tom slučaju, centrala bi zaradila na toj transakciji, a potom bi, u slučaju bankrota, država opet morala da isplaćuje štediše. Država bi imala interes da je kupi jedino za pet miliona, koliko su oni i platili za ulazak na ovo tržište, u tom slučaju bi moglo dobro da se zaradi naplatom njihovih potraživanja - rekao je Cvijetićanin."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
To mora biti zbog onoga što im je Ivanić uvaljao Kristal banku za jedan evro. :)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 17:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Neka meni neko ako laiku objasni, da li povlaciti stednju ili sve pare koje su na svim racunima. Da li to raditi, do kad se strpiti prije nego sto dodje moguce stani pani. Jel' sacekati da prodje pokusaj dokapitalizacije preko berze ili?? Danke unaprijed.

Btw koja banka kod nas je sigurna onda, da li postoji neko pametnije rjesenje. Konkretno ako zelim da dio plate odvajam na sigurno, a da samo npr. 40% ostavljam na racunu gdje mi leze plata, da li je to kod nas moguce? danke jos jednom :D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 19:50 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Okt 2009, 12:34
Postovi: 972
Lokacija: 43°48'42.41"S - 18°21'45.06"I
:D šta je s onima koji imaju kredit u toj banci, ako banka propadne?

_________________
street life
"nije budala onaj ko ne zna čitat, već onaj koji vjeruje svemu što je napisano"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 20:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Banka i propada zato što daje pare svakome.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2009, 09:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
Poslovnice po BiH nece propasti jer deru kozu:) kamate su im ogromne

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2009, 00:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2009, 15:41
Postovi: 48
Prema pisanju austrijskih medija
Hypo Group Alpe Adria pred bankrotom?
Austrijski mediji u posljednjih nekoliko sedmica intenzivno pišu o svojevrsnoj bankarskoj krizi u ovoj zemlji.
Hypo Group Alpe Adria pred bankrotom?



Prema navodima tamošnjih listova, Hypo Bank se u vrtlogu finansijske krize našla u velikm finansijskim dubiozama, ponajviše zbog loših kredita u istočnoj i jugoistočnoj Evropi. Tako bečki DiePresse tvrdi da je Hypo imala velike investicione promašaje i u Hrvatskoj, gdje si im partneri bili osuđeni generali Vladimir Zagorec i Branimir Glavaš.

Mutna prodaja

Njega je svojevremeno, navodi list, lično u Klagenfurtu ugostio ekscentrični desničarski guverner Koruške Jorg Haider. Koruška je do 2007. bila većinski vlasnik Hypo Alpe Adria banke, kad je 67 posto dionica prodato minhenskoj banci BayernLB, a austrijski listovi tu prodaju smatraju više nego mutnom.

Zbog svega, tamošnji mediji predviđaju turbulentna vremena za ovu bankarsku instituciju, jer je za spas Hypo Group Alpe Adria hitno potrebno 1,8 milijardi eura. U protivnom banka bi mogla biti prisilno podržavljena ili čak otići u stečaj.

Ova banka u BiH djeluje putem dvije domaće banke, Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. Mostar i Hypo Alpe-Adria-Bank a.d. Banjaluka, sa širokom mrežom poslovnica i brojnom klijentelom. S obzirom da nijedno rješenje za krizu u klagenfurtskoj banci nije isključeno, pa ni stečaj, postavlja se pitanje šta bi se u tom slučaju desilo sa njenim klijentima u BiH.

Iz ove bankarske grupacije poručuju da se osjećaju posljedice krize, ali da nema razloga za zabrinutost, i tvrde da banka ima podršku svojih dioničara kao i države Austrije, te EU.

Finansijska sigurnost

- Hypo Group Alpe Adria spada u grupu banaka u Austriji koje su zaštićene od bilo kakvih turbulentnih događaja. Prema tome, naši klijenti uživaju najveći mogući nivo finansijske sigurnosti, tvrdi Martina Uster, glasnogovornica grupacije.

S obzirom da ugledni bečki listova tvrde jedno, a predstavnici banke drugo, krajnji korisnik mora dobro odvagati da li će novac povjeriti banci ili će poučen iskustvima starih deviznih štediša svoj novac ostaviti u čarapi.

Hypo: Normalno poslujemo

- Eventualni problemi holdinga se mogu reflektirati kroz promjene u vlasničkoj strukturi ne znače i promjene u svakodnevnom poslovanju banaka – kćerki. Mi, svakako, nastavljamo normalno i likvidno poslovati – izjavila je za weekend.ba Julijana Mikulic Jurković, glasnogovornica Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. Mostar.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2009, 00:42 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Dec 2009, 16:32
Postovi: 8
Lokacija: Havaji
zato cuvam pare u duseku :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Dec 2009, 08:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
Mozemo li se mi nekako docepati tog duseka ? :p

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs