banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 10 Maj 2024, 13:12

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 347 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 18  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Dec 2014, 20:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Колико се сјећам, за Градишку важе сва три облика.

Претпостављам да би еклатантношћу ћевапа и научног рада желио исказати њихову одличност. То је једно од могућих значења ријечи (која се код нас можда више уобичајила у значењима "јасан", "истакнут", "(на)очит"), једини проблем је што је све мање еклатантних ћевапа, а поготово научних радова код нас ових дана :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2014, 20:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
:lol: :lol: :lol:

Mislio sam da li postoje određena pravila kad se može koristiti termin eklatantan? :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2014, 20:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Ма, сконтао сам шта си мислио. Досад нисам наишао на неко ограничавајуће правило. Мада, вјерујем да у Сарајеву за ћевапе кажу да су хеклатантни. :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Dec 2014, 12:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:

бројка - значи цифра и не треба је употребљавати у значењу број

брука - дат. бруци

Бруклин - бруклински

бруто - бруто тежина, бруто доходак (према Правопису - без цртице, поготово у вишечланим синтагмама)

брже-боље

бубамара

бубашваба

БУДУЋЕ ВРИЈЕМЕ - пише се састављено од глагола чији је инфинитив на -ти (пићу, Зоку зајебаваћу), а одвојено од глагола на -ћи (ићи ћу, стићи ћу)

буди бог с нама

будзашто

Бугојно - бугојански, Бугојанац, Бугојанка

Букурешт - букурешки и букурештански

булевар - станујем на булевару, долазим са булевара, не у булевару и не из булевара


Тиме смо исцрпли слово "буки".

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Dec 2014, 12:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11362
Lokacija: PL / BL
Daljac je napisao:
Зоку зајебаваћу


:lol:

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Dec 2014, 13:40 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39434
Lokacija: Месечева икра
Daljac je napisao:
Зоку зајебаваћу


Ban popiću..

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Dec 2014, 13:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
:lol:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Dec 2014, 14:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
:lol: :lol: :lol:

Cojones za to nemaću :D :D

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2014, 16:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Цавтат - цавтатски, Цавтаћанин, Цавтаћанка (рјеђе Цавтајка)

цеце-мува

цједиљка - датив цједиљки , генитив множине цједиљки и цједиљака

цијело вријеме - боље све вријеме

цјенкати се - и цјењкати се, оба израза су правилна, књижевни језик предност даје првом

центиметар

цифра - је само подинаначни знак за писање бројева (0,1....9). Погрешни су, дакле, изрази попут астрономске цифре, када треба рећи број, износ, свота, количина

ЦИФРЕ (писање) - У саставу реченице мање бројеве није пожељно писати цифром (осам пута умјесто 8 пута). Није уобичајено почињати реченицу цифром. Не треба мијешати цифре и слова у истом броју (не 115 хиљада, већ 115.000 или сто петнаест хиљада). Приближни бројеви (дванаестак) морају се писати словима, а не цифрама.

ТАЧКА УЗ ЦИФРЕ - Када се у писању вишецифрених бројева одвајају групе од по три цифре, у математици се то чини празним простором. Изван стручних текстова обичније је и практичније одвајање тачком. Ни тачком, ни бјелином не одвајају се четвороцифрени бројеви који означавају године. Тачком послије арапске бројке означавају се редни бројеви. Тачка се изоставља ако непосредно послије редног броја долази још неки знак интерпункције (зарез, црта, заграда), али то не важи за почетну заграду ("1389. (у години када је...))", јер је она од броја одвојена бјелином. Послије римских бројки не ставља се тачка, осим у насловима поглавља, одејљака и сл. када се број и наслов налазе у истом реду (I. MODERATORI, II. TREBA LI ZOKU BANOVATI?, III. DA LI PREDLAGANJE OVOGA PODRAZUMIJEVA SANKCIJE?). Тачка се пише између броја сати и минута (12.15), никако зарез.

цигла - ген. мн. цигала

цикцак - састављено

цилиндар - не цилиндЕр

цирада - и церада

цивилизацијски - онај који се односи на цивилизацију, није исто што и цивилизован

црква - ген. мн. цркава

ЦРКВЕ - Званични називи цркава и вјерских организација пишу се великим почетним словом прве ријечи (Српска православна црква), незванични малим (протестантска црква). Називи храмова и манастира пишу се малим словом (црква светог марка, катедрала у Милану), али само име великим (Ђурђеви ступови).

црнац - увијек малим словом

црно-бијели - али Правопис допушта и састављено у устаљеним изразима (црнобијели филм)

црпсти - црпем, они црпу, црпући, црпао, црпла, црпен. Допушта се и црпити, црпим, црпе, црпећи, црпио, црпила, црпљен.

ЦРТА (повлака) - Црта има двојаку употребу: као знак интерпункције и као правописни знак. У првом случају означава паузу (Тражио сам да Зока буде банован и - види сад ово), издваја уметнуте дијелове реченице (На форуму - кажу људи - има оних који не знају писати ијекавицу), уводи нешто неочекивано (Ушао у кафану, кад тамо - ћаћа!), замјењује предикат у насловима (Звезда и Партизан - домаћини турнира), убоди објашњење значења (каприц - хир) или ближе одређење теме (Романтизам - стилске особености) и означава почетак и крај директног говора у дијалозима.

Као правописни знак, црта има значење "до" (10-15 метара); такође означава везу између два или више предмета (аутопут Загреб-Београд-Ниш). У начелу, црта као знак интерпункције одваја се бјелином, а као правописни знак пише се без размака, осим у случају када су један или оба израза које повезује вишечлани (утакмица Црвена звезда - Глазгов Ренџерс). У неким ознакама напоредних веза (изгубљено-нађено, акција село-град) Правопис допушта писање и са бјелинама и без њих.

Црту треба разликовати од цртице: у нашој штампи обичну се срећу погрешни облици: Баш - чаршија, кад - тад, умјесто Баш-чаршија, кад-тад. У изразима типа хоћеш-нећеш пише се цртица, али Правопис захтијева употребу црте с размаком ако су им дијелови вишечлани (иди ми - дођи ми).

ЦРТИЦА - за разлику од црте, није знак интерпункције, већ само правописни знак; употребљава се у полусложеницама или за разграничавање дијелова ријечи. Увијек се пише без размака.

1) Цртица се употребљава у сложеним придјевима, у двоструким презименима (мислим да је нови правопис ово правило укинуо), послије цифре у сложеницама, испред наставка у промјени скраћеница (ММФ-а) и при растављању ријечи на крају реда.

2) Цртица се пише у симетричним спојевима (од двије ријечи исте врсте које се узајамно одређују: гробари-делије, брже-боље, хоћеш-нећеш) и у приближним ознакама (годину-двије). Не пише се у изразима као што су сликар аматер, јер ту друга ријеч одређује прву.

3) У спојевима двају именица од којих прва, непромјенљива, одређује другу, цртица се задржава у традиционалним изразима (спомен-плоча, клин-чорба), па и у новијим уколико представљају појмовну јединицу (фикс-идеја, фри-шоп, далај-лама). Ту спадају и називи хемијских једињења. Тамо гдје није у питању устаљени израз, него повремени сусрет двају именица које се могу наћи и у другим комбинацијама, цртица није обавезна (рок концерт, поп звијезда, жиро рачун).

4) Писање без цртице препоручује се када је испред именице непромјенљива ријеч страног поријекла, придјевског или прилошког значења (соло тачка, бруто тежина, нето зарада, експрес кафа).

5) Ако је на првом мјесту слово, цртица се пише (H-бомба), али није обавезна уз имена слова (алфа честица) нити уз скраћенице (ПЕН центар).

6) Не треба писати цртицу када двије или више непромјенљивих ријечи одређују именицу (поп или рок музика) нити када иста ријеч одређује двије или више именица (фолк пјевач и пјевачица).

ЦРТИЦА УЗ ИМЕНА - Кад личном имену претходи титула, надимак, ознака сродства или занимања, и када је тај претходни дио непромјенљив, Правопис из 1960. године је захтијевао да се цртица пише у свим падежима, осим у номинативу. Према новом Правопису, цртица је необавезна, а никада је не треба писати ако је прва ријеч сама по себи непромјенљива, односно ако уопште нема облика за друге падеже (кир Јања, хаџи Духотина).

цвилети - ијек. цвиљети, цвилио, цвиљела

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2014, 20:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:01
Postovi: 3306
Lokacija: Banja Luka
Eto, nisam znala za pravilo rimskih brojeva i tacaka, ali slikovito je objasnjeno pa sam sigurna da cu upamtiti. Hvala! :-)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2014, 20:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Ja ne vjerujem ovom o tackama iza rimskije brojeva. Cekam demant.

Zivio sam u neznanju.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2014, 21:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ja to neću iz principa činjet.
Udriću neki znak ako treba, rimski s tačkom neću. :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2014, 23:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Фино је човјек рекао, иза римских бројева се ни не пише тачка. Но, у овом случају кад тачка иде испред њих, важи "првенство" правила да "бројеви који служе за разграничавање појмова (1. …, 2. …, 3. …; I. …, II. …, III. …) не третирају се као редни, и иза њих се увек пише параграфска тачка, било да су писани арапским или римским цифрама." Дакле, то је правило "јаче" од правила да иза римског броја не иде тачка.

Slika

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 00:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Naravno da sam pročitala šta je napisano, kad se navodi može rimski broj pa tačka, kao u tom što si nalijepio, ali može i neki drugi znak (zato i rekoh znak (broj, strelica, crta, neka andrmolja).

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 13:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
чајанка - дат. чачанки и чачанци

чајанка - дат. чајанки и чајанци, ген. мн. чајанки

Чајавец - Чајавца, Чајавчев

чак штавише - плеоназам, или чак или штавише

чарка - дат. чарци, ген. мн. чарки

чаршав

чаура - обичније него чахура

чавка - дат. чавки, ген. мн. чавки

Челси

Чернобиљ

честитка - дат. честитки, ген. мн. честитака и честитики

четворка - дат. четворци и четворки, ген. мн. четворки и четворака

четворо

чинилац

чистоћа - само у материјално значењу, чистота подразумијева духовну сферу

човјечји - боље него човјечији

чукунбаба - боље него шукунбаба

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 13:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:01
Postovi: 3306
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Чајавец - Чајавца

Zašto često čujem čajavEca? ili pročitam, skoro baš u nekim novinama. (znam da neki novinari nisu nešto pretjerano pismeni, ali....)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 14:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Pljuni me kad si najbolesniji ako znam.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 17:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Zar nije zbog narodnog 'eroja koji se prezivao Čajavec? Rudi Čajavec.
Edit: ups, ne vidjeh da je u padežu.
Tako isto kažu i "iz Tivata" a trebalo bi "iz Tivta".

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2015, 19:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
ће - помоћни глагол ће је енклитика, дакле ненаглашена ријеч и стога не може доћи на почетак акценатске цјелине: Нова правила форума, рекли су модератори, ће онемогућити Херцу да пише на екавици. Исправно је само: Нова правила форума, рекли су модератори, онемогућиће Херцу да пише на екавици.

Ћеле-кула

ћер - исправно је само кћи, ћерка, кћерка

ћерка - ово је давнашњи народни облик, забиљежен код Вука. Датив гласи ћерки и ћерци, ген. мн. ћерки, присвојни придјев ћеркин, деминутив, ћеркица и ћерчица

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jan 2015, 17:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
д - испред безвучних сугласника прелази у т: откад, отпадак, потцијенити, натчовјек, отхранити, претходни. Остаје неизмијењено само испред с и ш: средство, подшишати. У промјени именица, испред ц и ч, д се губи: судац - суца, суче, предак - преци; одступања од овог правила могућа су код неких рјеђих именица.

да и што - Најопштије узето, разлика између ових двају везника је у томе што да уводи радњу о којој се тек говори, за којом се тежи или која би се могла догодити, а што - ону коју се узима као готова чињеница. Отуда ће се употријебити што (а не да) у реченицама као "Радујемо се што је Херц папучар", "Разумљиво је што се радујемо због тога", "Како објашњавате што вас нису позвали?". Напротив, у случајевима када реченица испред везника може имати значење говорење или мишљења, могуће је и један и други везник, према томе да ли се реченица послије везника схвата као исказ или као узрок: "Опомените га да касни" (=упозорите га да касни), "Опомените га што касни" (=он касни и због тога треба да га опоменете). Ипак, у данашњем језику све је јача тежња ка употреби да и уз поједине облике који изражавају стварно стање, па се однос ових везника мора посматрати еластичније.

дабоме - и дабогме

дача - вила, љетниковац; даћа - гозба у част покојника

далај-лама - малим словом

Далеки исток

да ли - да л'

даљни - и даљњни; до даљег боље него до додаљњег

дан - када се ген. мн. дана додаје именицама недјеља, мјесец, година, придјев или замјеница требало би да се слажу с првом именицом: сваки мјесец дана, посљедњи мјесец дана, цијелу недјељу дана, посљедњу годину дана правилније је него сваких, посљедњих.

данас-сутра

данас ујутро - данас увече погрешно, треба: јутрос, вечерас

дан-данас - дан-дањи

дан и ноћ - дан-и-ноћ (биљка)

даривалац - и даровалац

дармар

дати - поред дам, даш, дају, допуштају се и народски облици дадем, дадеш, они даду и даднем, даднеш, они дадну. Аорист: дах, они даше, дадох, они дадоше

ДАТУМИ - При писању цифрама могу се сва три броја означити арапским цифрама с тачком или се мјесец означава римским бројем без тачке: 4. 10. 1957. или 4. X 1957. Није неопходно иза посљедњег броја додавати ријеч "године" или "год.". Писање нуле испред једноцифреног броја - 07. 03. 1977. - није препоручљиво изван техничких текстова и пословне кореспонденције. Између имена мјеста и датума увијек се пише зарез, нпр: Бања Лука, 24. VII 1971.

давни - пазити да се не употребљава за релативно блиску прошлост, чему је склон новинарски језик

de, da, d', fon, van - ови и слични приједлози пишу се малим словом када претходи још неко име: Шарл де Гол, Леонардо да Винчи, Лудвиг ван Бетовен. Ако се употребљава само презиме, онда треба писати велико слово.
Француско de транскрибује се као де (не као д). Д са апострофом долази само испред вокала: Д'Артањан, Д'Анунцио...
У шпанском и португалском ови приједлози не чине дио презимена; отуда је боље Фаљине композиције, него Де Фаљине композиције.
У географским именима ови приједлози такође имају мало слово, а мијења се само посљедња ријеч: Рио де Жанеиро, Мар дел Плата.

дјечји - боље него дјечији

Деда Мраз - или Деда-Мраз

декада - означава десет дана, али се под утицајем енглеског језика употребљава погрешно у значењу деценије

дели - дели Радивоје, дели Јован (без цртице)

дјелилац

делинквент - иако у правописним приручницима стоји деликвент, ово је правилније, јер долази од латинског delinquere

дељење - у екавици не делење (ХЕРЦ!)

деманти - не демант

Десанка - Десанки, Десанкин

десерт - не дезерт

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 347 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs