banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 22:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 67 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Jan 2008, 15:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ne odgovara li ovo opisima zmaja koji su nam poznati iz mitologija, knjiga epske fantastike, filmova?

Ovaj opis se nalazi u 41. poglavlju knjige o Jovu


Neću mučati o udima njegovim ni o sili ni o ljepoti stasa njegova. Ko će mu uzgrnuti gornju odjeću? K čeljustima njegovim ko će pristupiti? Vrata od grla njegova ko će otvoriti? Strah je oko zuba njegovih. (Jov 41,3-5)

Krljušti su mu jaki štitovi spojeni tvrdo. Blizu su jedna do druge da ni vjetar ne ulazi među njih. Jedna je za drugu prionula, drže se i ne rastavljaju se. (Jov 41,6-8)

Kad kiha kao da munja sijeva, a oči su mu kao trepavice u zore. Iz usta mu izlaze lučevi, i iskre ognjene skaču. Iz nozdrva mu izlazi dim kao iz vreloga lonca ili kotla. Dah njegov raspaljuje ugljevlje i plamen mu izlazi iz usta. (Jov 41,9-12)

Kad se digne, dršću junaci, i od straha očišćaju se od grijeha svojih. (Jov 41,16)

Da ga udari mač, ne može se održati, ni koplje ni strijela ni oklop. Njemu je gvožđe kao pljeva, a mjed kao trulo drvo. Neće ga potjerati strijela, kamenje iz praće njemu je kao slamka; kao slama su mu ubojne sprave, i smije se bačenom koplju. (Jov 41,17-20)

Ništa nema na zemlji da bi se isporedilo s njim, da bi stvoreno bilo da se ničega ne boji. Što je god visoko prezire, car je nad svim zvijerjem. (Jov 41,24-25)



Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2010, 11:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Šta mislite da li su brojne priče i mitovi o zmajevima više od puke izmišljotine? (kao što mitovi inače po mom mišljenju i jesu puno više od pukih priča)

Da li to što su nekakav oblik priča o zmajevima postojali kod brojnih starih naroda koji se međusobno nisu poznavali ni komunicirali upućuje na to da je u pitanju više od puke priče?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2010, 13:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Vader je napisao:
Šta mislite da li su brojne priče i mitovi o zmajevima više od puke izmišljotine? (kao što mitovi inače po mom mišljenju i jesu puno više od pukih priča)

Mitovi izrastu u mnogo vise od puke price, zato i imaju takav uticaj i popularnost tako reci.
Medjutim ja smatram da su to izvorno najcesce samo puke price.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2010, 15:42 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
Pa zmajevi postoje i danas....:D..http://sr.wikipedia.org/sr-el/Komodo_zmaj......
Mislim da je neki predak ovoga zmaja bio ono što se urezalo u kolektivno pamćenje čovjeka na kojem su nastali mitovi o zmajevima kakve mi poznajemo i da mu je čovjek u strahu pridodao još natprirodnih osobina,jer čovjek je uvijek trebao nešto čega će se bojati.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2010, 17:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ja više šanse dajem tome da su zmajevi kakvi ih mitovi opisuju postojali.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2010, 18:09 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
Mislim da to nije moguće.Kako objasniti riganje vatre ili letenje?Ako su letjeli,onda sigurno nisu mogli biti veličine kakvom su predstavljeni u mitovima...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2010, 18:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
_zoka je napisao:
Mislim da to nije moguće.Kako objasniti riganje vatre ili letenje?Ako su letjeli,onda sigurno nisu mogli biti veličine kakvom su predstavljeni u mitovima...


Ako bih ja mogao koju. Khm,khm. Molim, bez prozivanja, govorim po sjecanju, sa dobronamjernim ciljem :lol:
Gledao sam emisiju na HRT2, prije 2 godine mozda, koja je govorila o postojanju zmajeva. Odabrao je Djelo Hadziselimovic, treba li vise reci 8) . Pronadjeni su neki "polovni" fosili u pecinama Norveske, cini mi se, nalik na zmaja. Struktura krila je sacuvana. Manji su nego u epskim pjesmama, ali opet dovoljno velike zvjerke. Ovako ofrlje krilo je imalo raspon 4-5 metara. Mogucnost da su bljuvali vatru je objasnjena da su bukvalno jeli neke stijene, minerale, sta vec i da je to prilikom izbacivanja plinova iz zeluca stvaralo omanji plamen. Zmajevi su navodno naseljavali ogroman dio Zemlje, ali su se dolaskom ledenog doba povlacili u sjevernije krajeve, jerbo se Zemlja ledila od ekvatora prema polovima. Ovo sve govorim po sjecanju, bilo bi fino ostvariti kontakt sa Djelom pa priupitati ga :)

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2010, 19:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
_zoka je napisao:
Mislim da to nije moguće.Kako objasniti riganje vatre ili letenje?Ako su letjeli,onda sigurno nisu mogli biti veličine kakvom su predstavljeni u mitovima...

Ajoj zoka, pa to što mi (ili ti) sada nešto ne možemo objasniti ne znači ama baš ništa. Ne smijemo tvrditi da nešto ne može postojati samo zato što mi to sada ne možemo shvatiti i objasniti, i to, da stvar bude grđa, objasniti isključivo naučno.

Tako su ljudi prije 200 godina mogli reći da je nemoguće da masa metala koji teže blizu 600 tona može da leti u vazduhu, jer to oni ne mogu objasniti, a danas imamo takav Airbus A380 koji uspješno leti.

Što se tiče mogućnosti zmajeva da lete to nema veze sa njihovom veličinom, mogu biti veliki koliko god, bitno je samo da imaju zadovoljavajući raspon krila za svoje tijelo kao i dovoljnu snagu u njima, a i aerodinamiku tijela, i eto ih u vazduhu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Maj 2010, 19:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5907
Citiraj:
Mislim da to nije moguće.Kako objasniti riganje vatre ili letenje?


Ako su odranjeni na prirodnoj rani, ko Zmaj od Šipova, a ne na koncentratima, sve je moguće. Vjerujem i ja u zmajeve, najviše navijački.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 08:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pročitala sam navode u cjelini i koliko vidim na 40 strani priče o Jovu piše da se radi o slonu.

Spoiler:
10 A gle, slon, kojega sam stvorio s tobom, jede travu kao vo;
11 Gle, snaga mu je u bedrima njegovijem, i sila mu je u pupku trbuha njegova;
12 Diže rep svoj kao kedar, žile od jaja njegovijeh spletene su kao grane;
13 Kosti su mu kao cijevi mjedene, zglavci kao poluge gvozdene.
14 On je prvo između djela Božijih, tvorac njegov dao mu je mač.
15 Gore nose mu piću, i sve zvijerje poljsko igra se ondje. Psal. 104, 14. -
16 U hladu liježe, u gustoj trsci i glibu.
17 Granata drveta zaklanjaju ga sjenom svojim, i opkoljavaju ga vrbe na potocima.
18 Gle, ustavlja rijeku da ne teče, uzda se da će ispiti Jordan gubicom svojom. 1.Moj. 13, 10. -Jer. 12, 5. -
19 Hoće li ga ko uhvatiti na oči njegove? zamku mu provući kroz nos?
20 Hoćeš li udicom izvući krokodila ili užem podvezati mu jezik? Psal. 104, 26. -
21 Hoćeš li mu provući situ kroz nos? ili mu šiljkom provrtjeti čeljusti? Psal. 32, 9. -Isa. 30, 28. -Isa. 37, 29. -Jezek. 29, 4. -
22 Hoće li te mnogo moliti, ili će ti laskati?
23 Hoće li učiniti vjeru s tobom da ga uzmeš da ti bude sluga dovijeka?
24 Hoćeš li se igrati s njim kao sa pticom, ili ćeš ga vezati djevojkama svojim?
25 Hoće li se njim častiti drugovi? razdijeliti ga među trgovce?
26 Hoćeš li mu napuniti kožu šiljcima i glavu ostvama?
27 Digni na nj ruku svoju; nećeš više pominjati boja.
28 Gle, zaludu je nadati mu se; kad ga samo ugleda čovjek, ne pada
str. 41
1 Nema slobodna koji bi ga probudio; a ko će stati preda me? Jov 9, 4. -Jov 39, 37. -Jov 40, 6. -Jov 40, 19. -1.Kor. 10, 22. -
2 Ko mi je prije dao što, da mu vratim? što je god pod svijem nebom, moje je. 1.Moj. 14, 19. -2.Moj. 9, 29. -2.Moj. 19, 5. -5.Moj. 10, 14. -Jov 35, 7. -Psal. 24, 1. -Rim. 11, 35. -1.Kor. 10, 26. -
3 Neću mučati o udima njegovijem ni o sili ni o ljepoti stasa njegova.
4 Ko će mu uzgrnuti gornju odjeću? k čeljustima njegovijem ko će pristupiti?
5 Vrata od grla njegova ko će otvoriti? strah je oko zuba njegovijeh.
6 Krljušti su mu jaki štitovi spojeni tvrdo.
7 Blizu su jedna do druge da ni vjetar ne ulazi među njih.
8 Jedna je za drugu prionula, drže se i ne rastavljaju se.
9 Kad kiha kao da munja sijeva, a oči su mu kao trepavice u zore.
10 Iz usta mu izlaze lučevi, i iskre ognjene skaču.
11 Iz nozdrva mu izlazi dim kao iz vreloga lonca ili kotla.
12 Dah njegov raspaljuje ugljevlje i plamen mu izlazi iz usta.
13 U vratu mu stoji sila, i pred njim ide strah.
14 Udi mesa njegova spojeni su, jednostavno je na njemu, ne razmiče se.
15 Srce mu je tvrdo kao kamen, tvrdo kao donji žrvanj.
16 Kad se digne, dršću junaci, i od straha očišćaju se od grijeha svojih.
17 Da ga udari mač, ne može se održati, ni koplje ni strijela ni oklop.
18 Njemu je gvožđe kao pljeva, a mjed kao trulo drvo.
19 Neće ga potjerati strijela, kamenje iz praće njemu je kao slamka;
20 Kao slama su mu ubojne sprave, i smije se bačenom koplju.
21 Pod njim su oštri crepovi, stere sebi oštre stvari u glibu.
22 čini, te vri dubina kao lonac, i more se muti kao u stupi. Jezek. 32, 2. -
23 Za sobom ostavlja svijetlu stazu, rekao bi da je bezdana osijedjela.
24 Ništa nema na zemlji da bi se isporedilo s njim, da bi stvoreno bilo da se ničega ne boji. Jov 40, 14. -
25 Što je god visoko prezire, car je nad svijem zvijerjem.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 09:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Pročitaj to što si postavila (opis tog stvorenja) pa ćeš vidjeti da se ne radi o slonu. Pored toga tu se spominju i druge životinje, krokodil, ne radi se samo o jednoj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 09:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ne znam šta bih rekla, mislim da je riječ o metaforama, kao i u slučaju sv. Georgia koji ubija aždaju.

Slika

Po Svetom Pismu ne spominje se nigdje direktno nikakav zmaj, prije je to metafora njegove borbe protiv protivnika Hrišćanstva. Inače je bio ratnik i metaforično je prikazan kao ratnik na ikonama i freskama kako se bori... a kako najbolje prikazati njegovog protivnika nego kao zmaja, a zmaj sam po sebi je simbol jačine i moći.

Sa druge strane, sa naučne strane gledano, mislim da nisu nađeni nikakvi fosilni ostaci koji bi mogli ukazivati na postojanje zmajeva ili bar nekih velikih (krilatih) sisara.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Nema sta drugo biti nego zmaj. Sve i jedan stih ukazuje na to. Vjerovatno je izumro kada i dinosaurusi usljed posljedica ledenog doba koje je nastupilo poslije potopa.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:30 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
Jbg sad,pa cijela Biblija je jedna velika metafora....Uzdati se u nju kao validan istorijski spis je malo.....hmmm....neozbiljno...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Naravno da su zmajevi postojali.
Izumrli su u doba kad i sirene, kentauri, vilenjaci, minotauri, hidre, jednorozi i ostali produkti ljudske maste. :roll:

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Meni se cini da je Biblija i te kako istorijski dokazana... Od Egipcana pa do Rimskog carstva.. Gradovi Ninevija, Jerihon, Tir itd.. Ali opet neko ne vjeruje ni kad mu se pokaze i dokaze.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:43 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
ajkula je napisao:
Meni se cini da je Biblija i te kako istorijski dokazana... Od Egipcana pa do Rimskog carstva.. Gradovi Ninevija, Jerihon, Tir itd.. Ali opet neko ne vjeruje ni kad mu se pokaze i dokaze.

Ne kontam....Šta je dokazano?Da su postojala carstva,Egipatsko i Rimsko,da su postojali gradovi?Da je Isus hodao po vodi?Da je sa dvije ribe nahranio 5000 ljudi?Da se Mojsiju obratio Bog?
Nemoj da se ovo sada pretvori u raspravu oko religije i vjere....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ni nemam namjeru da se raspravljam. Ja u Bibliju vjerujem a ti ne moras. Bog je svakome od nas dao slobodnu volju. U ovoj temi razgovoramo o citiranim Biblijskim stihovima a oni ukazuju na zmaja. U SP se nigdje ne spominju krila niti da je zmaj letio. Mozda je zmaj bio vrsta dinosaurusa?!

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:51 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
Možda,ali ja mislim da je on metafora....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2010, 16:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
ajkula je napisao:
Meni se cini da je Biblija i te kako istorijski dokazana... .

Slabo ti se cini.
Ne vidim nista spektakularno u tome sto Biblija spominje pomenute gradove i kulture. Pa? Postoje mnogo relevantniji istorijski izvori koji govore o istim. To sto se imena gradova pominju u Bibliji je sasvim logicno jer je stari zavjet nastao u doba procvata istocnjackih civilizacija i u doba kad je vec postojala pisana istorija. I sta to dokazuje? Al zato dijelovi o zmajevima, zmijama koje govore, magarcu koji filozofira i ostali mitovi izbijaju svaku istorijsku relevantnost i mogucnost bukvalnog tumacenja te knjige. Ja se nadam da necemo o religiji.
Doslovno tumacenje religijskih knjiga ne samo da je besmisleno nego moze biti i opasno.

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Poslednji put menjao Izzard dana 18 Maj 2010, 17:46, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 67 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs