banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 18:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 15 Avg 2010, 16:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Nedavno sam čuo za ovu pojavu pa sam tražio fotografije na internetu. Sve što sam našao je ovo:
http://blog.vecernji.hr/misak/2010/06/08/urbani-svjetlosni-piktogrami/
(ne znam kako se pojava zove na engleskom, pa ne znam ni šta da tražim)

Kako piše u tekstu, ove svjetlosne pojave su se počele dešavati 90-ih godina i od tad je primjećeno povećavanje kompleksnosti i boja. Radi se, ako sam dobro shvatio, o neobično oštrim, fokusiranim i pravilnim svjetlosnim crtežima koji se pojavljuju samo u gradovima, prilikom refleksije svjetlosti od stakla kojima je prethodno, na neki nepoznat način, izmjenjena struktura.

Najčešći oblik je krst u krugu i gledajući ove slike ne mogu da se otmem utisku da sam već negdje vidio ovakve "piktograme", ali nisam obraćao pažnju jer tad nisam znao za te stvari.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Avg 2010, 17:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5019
Lokacija: Banja Luka
Koliko sam ja vidio na slikama, ovo su odsjaji od staklenih fasada i prozora. :D

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Avg 2010, 17:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
I ja sam razumio da su to odrazi, ali su čudni zbog toga što imaju taj neobični oblik koji se ponavlja a koji navodno nije primjećivan ranije. Kako oni kažu, da bi se uopšte dobio takav oblik odraza, staklo je moralo na neki način da promjeni svoju strukturu, pa se izvodi zaključak da stakla u gradovima širom svijeta, iz nekog razloga, mijenjaju svoju strukturu na isti način. E sad, ja sam davno izašao iz faze kad sam nekritički prihvatao sve što je imalo prizvuk misterioznog i natprirodnog, tako da ne želim da bespogovorno tvrdim da se radi o natprirodnoj pojavi. Razlog zbog kojeg sam postavio temu je taj što sam prilično siguran da sam nekad, negdje vidio takvu pojavu (samo što nisam obraćao pažnju) pa je sasvim moguće da je još neko od forumaša uočio sličnu stvar...

Mada, kad sam od prijatelja nedavno prvi put čuo za ovo, očekivao sam da će ta pojava biti nekako spektakularniji prizor :D

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Avg 2010, 09:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39469
Lokacija: Месечева икра
Meni je vjerovatnije da se staklo vremenom pod uticajem atmosferskih pojava polako "slijeva" tj gubi svoj prvobitni oblik i postaje sve tanje pri vrhu,a deblje pri dnu....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2010, 22:38 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2008, 16:49
Postovi: 37
Lokacija: Prednja sfera
Vjerovatno je u pitanju deformacija stakla uslijed "slijeganja". Kao što svi znamo, staklo je visoko viskozna tečnost. S vremenom se slijeva. Ali zbog svoje velike viskoznosti često se ne slijeva samo na dole, kao na starim prozorima koji su su imali lufta između stolarije i samoga stakla, već se kao tjesto koje se razvlači, tanji na sredini i prema stranama koje ga drže. Moguće je da je to uzrok sličnih svjetlosnih uzoraka koje podsjećaju na rotirani krst (primjetićete da krakovi idu prema ćoškovima stakala).

Inače, stari mi je staklorezac po zanimanju i kao klinac sam ga pitao kako je moguće da staklo puca isključivo po mjestu gdje ga zarežeš staklarskim nožićem iako je je procjep neznatno dubok (nanometri su u pitanju). Onda mi je stari objasnio da je u pitanju ravnoteža između kristala u staklu. U suštini, nož ne napravi rez već pogura kristale na površini stakla jedne od drugih (kao kad šibom udarite po vodi) te se ta sila raspodjeljuje na ostale kristale koji tako dobijaju inicijalnu kinetičku energiju i tendenciju da se kreću određenom pravcu. Tako kada napravite dovoljan "pomoćni" pritisak ti kristali se eventualno razdvoje tačno na granici raspodjele pravca tog inicijalnog kinetičkog naboja.

Vjerovatno se tom logikom staklo na modernim građevinama sliježe prema svim stranicama jer mu konstantno hlađenje i grijanje uslovljavaju pravac kinetičkog naboja. A taj naboj je, ukomponovan sa silom koju skupljanje i širenje stakla pravi, vjerovatno snažniji od naboja i sile koju pravi gravitacija. Nadam se da sam rasvjetlio slučaj, koliko toliko.

Što se tiče pitanja zašto se pojavljuje tek u poslijednje vrijeme i kako to da se zaustavilo na tačno toliko loma. Pa vjerovatno zato što se tek u poslednje vrijeme misli na energetsku štednju pa se tek u poslednje vrijeme stakla hermetički "zavaruju" što stvara gore opisani efekat. A što se tiče zaustavljanja promjene debljine i oblika uopšte, to je tek jasno. Čak ni najstarija stakla se neće slegnuti skroz već će se zaustaviti na tački kad gustina (viskozitet) može da fizički izdrži pritisak koji stvaraju određeni djelovi stakla jedan na drugog.

_________________
Ya man all! Don't fight your conscience!
Be aware of you sub-conscience!
It's complicated living down here

fighting pollution and fear!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs