banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 19:14

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Jul 2012, 19:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 22:30
Postovi: 728
Lokacija: Sarajevo
Ovaj post sam davno napisao na jednom forumu, ali eto, kopirao sam ga i stavljam ovdje da bi se raja edukovala! ;)
Otvorio sam ovu temu kako davati konstruktivne kritike fotografijama da bi poboljsali forum.Naime davanje konstruktivnih kritika je vrlo bitno za dalji razvoj fotografa,pogotovo ako je na pocetku svoje fotografske karijere!Konstruktivna kritika znaci upucivanje na greske koje fotograf pravi na svojim fotografijama,u smislu;”Ja bih to na slici promijenio(s obrazlozenjem zasto bi to trebalo biti bolje!),recimo ako neko pravi stalno jedne te iste greske i ne zna neka nepisana fotografska pravila treba ga blago uputiti na greske!Ovo”blago”sam stavio jer je vrlo neophodno,pogotovo pocetnicima,jer ima dosta iskusnih fotografa koji ne znaju uputiti kritiku nekome,nego samo kazu recimo;”Meni samo nije jasno kako neko ima previse slobodnog vremena da stavlja ovakve gluposti na forum!!”To uopste nije kritika,vec idiotizam(od strane ovoga sto je uputio”kritiku”).Isto tako,nista nismo postigli sa kritikom kada nekome kazemo;”Super”!,”Waaau”,”Prelijepo”,to su samo konstatacije a ne kritike.To je ustvari jos gore za pocetnika nego mu reci gdje grijesi,jer ce kasnije misliti da su mu perfektne fotke i pravit ce jedne te iste greske cijeloga zivota(misleci da pravi perfektne fotke!).Znaci,poenta je da treba biti kritika,ali treba znati kako nekome uputiti kritiku i to u BLAGOM obliku,pazeci da pocetnika fotografa odmah ne otjeramo sa foruma!Isto tako,nekome se ne svidja nesto na fotografiji,i to pokusava nametnuti autoru fotke,ali i pri tome treba biti pazljiv i ne pretjerivati,jer je ipak autor fotografije tako htio,to je ipak LICNO njegova fotka i ima pravo od nje raditi sta hoce.Znaci,treba ispostovati autora te fotografije da bude kako je on zamislio,svidjalo se to nekome ili ne.Recimo,iskusnijem fotografu,naprednom ili profesionalcu ne trebamo govoriti u smislu;”Ja bih kropovo fotku,ja bih ovdje stavio centralnu kompoziciju”,jer taj iskusniji fotograf sigurno zna za ova nepisana pravila;pravila trecine,zlatni rez,centralna kompozicija itd,itd….Takvim iskusnijim fotografima mogli bi recimo reci svoje misljenje,sta bi mi uradili na toj fotki,a ne-Trebao si ovo,trebao si ono,jer ipak mislim da je taj napredniji fotograf BAŠ tako htio da mu izgleda fotografija!.Toliko,moze se o ovoj temi dosta razgovarati,nadam se da sam doprinio ovoj temi!? ;)

_________________
Ovako...planiram postati dobar fotograf tamo negdje u 97-oj godini zivota! A onda je zivot preda mnom!
Eh da, I love Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 20:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9326
OK je sve sto kazes, samo koliko sam primjetio na ovom forumu dosta ljudi (a i sam sam takav, ali bar sam toga svjestan i ne kacim slike) uslikaju nesto cim prije stignu, i ne razmisljaju o kompoziciji i ... i okace sliku na temu gdje se namjerava ozbiljno o tome razgovarati i gdje postoje ljudi koji bi to konstruktivno kritikovali. I onda sva kritika gubi smisao kad je on i ne ocekuje, niti razmislja o tome, nego skoro od dosade postavi sliku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 20:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 22:30
Postovi: 728
Lokacija: Sarajevo
blaf77 je napisao:
OK je sve sto kazes, samo koliko sam primjetio na ovom forumu dosta ljudi (a i sam sam takav, ali bar sam toga svjestan i ne kacim slike) uslikaju nesto cim prije stignu, i ne razmisljaju o kompoziciji i ... i okace sliku na temu gdje se namjerava ozbiljno o tome razgovarati i gdje postoje ljudi koji bi to konstruktivno kritikovali. I onda sva kritika gubi smisao kad je on i ne ocekuje, niti razmislja o tome, nego skoro od dosade postavi sliku.

Gdje je to, koji su to ljudi koji znaju dati pravu konstruktivnu kritiku? :(

_________________
Ovako...planiram postati dobar fotograf tamo negdje u 97-oj godini zivota! A onda je zivot preda mnom!
Eh da, I love Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 21:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Nešto sam se zadrž'o u kuhinji. Izvol'te! :laughing6:
Mislim da je navedeno - suvišno. Daleko od toga da se ne slažem sa istim.
Pojedine stvari su izbanalizovane. Činjenica je da su fotografi jedna tašta sorta, ali što reče treba imati obzira prema tuđem projektu/vlasništvu/zamisli.
Takvu ideju treba nadograđivati i usmjeravati tok kritike.

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2012, 23:26 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17182
Lokacija: Q5HW+6W
Sve je to fino, sve je to super, ali ako ja sam sebi prišijem titulu iskusnog fotografa, to vrlo vjerovatno ne važi u ostatku svijeta ;) Ja u svom poslu (koji nije fotografija) imam dosta toga urađenog koje govori dosta o meni, a bogami i glas drugih ljudi koji govori o mom radu... a da ću ja sam reći da sam stručnjak - neću, mogu samo reći i pokazati šta znam da radim, a drugi nek kažu jel to to ili nije to to. Znaš kako kaže narodna, ako ti trojica kažu da si konj, lezi na zemlju i valjaj se...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 10:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 22:30
Postovi: 728
Lokacija: Sarajevo
<Enter_name> je napisao:
Sve je to fino, sve je to super, ali ako ja sam sebi prišijem titulu iskusnog fotografa, to vrlo vjerovatno ne važi u ostatku svijeta ;) Ja u svom poslu (koji nije fotografija) imam dosta toga urađenog koje govori dosta o meni, a bogami i glas drugih ljudi koji govori o mom radu... a da ću ja sam reći da sam stručnjak - neću, mogu samo reći i pokazati šta znam da radim, a drugi nek kažu jel to to ili nije to to. Znaš kako kaže narodna, ako ti trojica kažu da si konj, lezi na zemlju i valjaj se...

Opet ides u pogresnom smjeru, ali ne zelim da skrecem sa teme Enter, svaka tebi cast na poslu kojim se bavis, ovdje je rijec o davanju kritike i poducavanje kako je treba dati nekom fotografu.Necemo skretati sa teme, imam i ja zasluga mozda malo vise od ostalh sa ovog foruma, ali nije sada o tome rijec, dakle radi se o tome da treba komunicirati ljudski, kao sto poslovni ljudi komuniciraju u svojim firmama, uputiti nekoga na greske(ako postoje), i sve to sa blagim tonom, bez nekog prkosa i inata(a ovdje toga ima dosta!).Znaci, poenta je; komunicirajmo civilizacijski-ne?
Znam sta si mislio reci, citam izmedju redova, radi se o tome da onaj ko dadne kritiku na fotografiju treba ocekivati i da autor fotografije odbrani svoj rad, kao u skoli sto ucenik brani svoj rad-sto je ogicno, znaci ako mi neko kaze da je slika pregorena, ja cu ga demantovati dokazima, jer sam je dobro probacio kroz program da se to ne bi desilo, znaci eto-takva kritika nije na svom mjestu!? A to sto je obradjena fotografija, i sto neko kaze da ne voli obradjivati svoje fotke-pa to naravno pricaju ovi turist fotografi, koji zele da pokazu svojim komsijama da su bili u tom mjestu, iole napredni fotograf i profesionalni fotograf MORA obradjivati fotke-htio to ili ne, jer ko se imalo trudi oko svojih fotografija, taj ce slikati u RAW formatu-zar ne? A slikanje u RAW-u zahtijeva kasniju obradu fotografija-zar ne? Eto to sam fino obasnio, e sad da li se nekome to svidja ili ne-ja to gledam ovako:Odem ja licno u pogon Mercedesa i predstavim se da sam fotograf iz Sarajeva, ljudi me srdacno prime, obidjem pogone i kazem im; "Znate sta, nemojte vise da ovoliko spustate Mercedese, malo ih podignite od zemlje, jer ne mogu zimi vozit kad napada velik snijeg!"Eto, neka sam im rekao, oni ce me samo pogledati i ako uspiju da se ne nasmiju....mislim, ko sam ja da strucnjacima koji ne spavaju nocu nego razmisljaju kako usavrsiti vec savrsen model dajem neka svoja"strucna"misljenja.Lijep primjer-zar ne?

_________________
Ovako...planiram postati dobar fotograf tamo negdje u 97-oj godini zivota! A onda je zivot preda mnom!
Eh da, I love Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs