banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Maj 2024, 05:33

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Nov 2013, 16:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 15:21
Postovi: 123
Dok su slobodarske demokratske ideje prodirale makar i u državne ustanove od Evrope do Amerike . . . Ruska je carevina,ipak ostajala pod okriljem reakcije.


U Rusiji je u spoljnoj politici devedesetih godina devetnaestoga vijeka izbio u prvi plan . . . „Daleki istok“.
Prije svega ekspanzija u Kinu , iza koje je stajao (ne na posljednjem mjestu) veliki petrogradski kapital.Tada je veliku ulogu igrao projekat . . . mandžurske željeznice kroz kinesku teritoriju.
Evropski , američki i ruski političari ali i bankarski sindikati podmićivali su u Pekingu i Petrogradu kineske ministre,zarad nadmetanja.

Tadašnji ruski premijer Sergej Vite(zbog svojih zasluga)proglašen je za grofa , a i sam se proslavio u željezničkom saobraćaju , naročito u unapređivanju željezničke mreže.
Imao je sopstveni fond za podmićivanje kineskih dostojanstvenika , pa je Kina konačno dozvolila Rusiji izgradnju željezničke pruge kroz Mandžuriju za Vladivostok.

Došlo je i do kompletnog prisajedinjenja Mandžurije poslije takozvanog Bokserskog ustanka 1900. godine.Bila je to pobuna jednog tajnog neprijateljskog saveza prema strancima.Pri tome su se Kinezi napadajući misionarske stanice i željezničke linije . . . instiktivno bacili protiv dužničkog kmetstva i podjele svoje zemlje dok je Vilhelm 2. sav naduven od ponosa zbog svog „maršala svijeta“Valderzea preporučio u svom „hunskom govoru“ da protiv Kineza treba bješnjeti poput Huna.Ali i dalje ekspanzivne ruske težnje prema Koreji su dovele do sudara s Japanom.Nakon što su Rusi s jedne strane cijelu godinu pregovorima vješto zaustavljali Japance . . . a Japanci s druge strane tražili od Rusa sve više i više , kada su japanski torpedni čamci 27. januara 1904. godine bez objave rata napali rusku dalekoistočnu flotu u Port Arturu.
Već prve izgubljene bitke u rusko –japanskom ratu od 1904./5. koji je doveo do daljnjeg uspona Japana a Rusiju koštao 200 000 mrtvih,gubitka njenih pomorskih oružanih snaga,dvije i po milijarde rubalja i velikog gubitka prestiža . . .su dovele Rusiju do izbijanja revolucije.

Rat . . . kolonijalni rat na krajnjoj granici Carstva bio je kod naroda nepopularan onoliko koliko i kod trupa seljačko stanovništvo bilo je bez posjeda ili prezaduženo.Njegova je beda,usljed čestih slabih žetvi i katastrofalnih gladovanja na prelazu vijekova bila prosto neizdržljiva.Socijalni status radništva bio je u ponečemu ravan engleskom . . . pola vijeka ranije.Nije bilo zaštite na radu žena i djece koja su počev od šeste godine i u noćnim smjenama teško radila po 13 do 15 časova dnevno za 3 do 5 kopejki dok se dnevna zarada muškaraca kretala od 30 d0 50 kopejki.U Moskovskoj guberniji u preduzećima koja su očigledno posebno“voljela djecu“ skoro trećina svih radnika bila je mlađa od 15 godina.
Doduše 1897. godine snižen je opštevažeći radni dan na jedanaest i po časova.Ali je to djelovalo kao „poruga usred te radničke bede“ koju je međutim Pije X htio da održi kao „sveti poredak“ i tek je 1912. godine Duma donijela zakone za zaštitu žena i djece na radu.


Na dan 9. januara 1905. godine jedna demonstracija pred Zimskom palatom dospjela je pod vatru dvorske straže (nekoliko stotina mrtvih) među njima žena i djece . . . ostali su da leže na trgu.Nesrećnu povorku predvodio je pravoslavni sveštenik Gapon – policijski provokator!
Za „krvavom nedjeljom“ slijedili su brojni štrajkovi ulične borbe,nasilja seljaka naročito u području Volge,kod Estonaca i Letonaca,oklopnjača „Potemkin“ istakla je u Sevastopolju crvenu zastavu,u Moskvi pada general-gubernator veliki knez Sergej Aleksandrovič,nastaje prvi radnički sovjet u Petrogradu,Trocki se pojavljuje i nestaje u sibirskom progonstvu,Lenjin je pohitao i pobjegao za Finsku.Car Nikolaj je morao da učini izvjesne ustupke,došlo je do „Edikta o toleranciji“.U Rusiji je počela epoha ustavne monarhije . . . neosporno kripto-apsolutistički ustrojene , pri čemu su se između 1906. i 1917. godine smijenile četiri Carske dume . . . Maks Veber je govorio o tom ruskom prividnom konstitucionalizmu.


Ali je cijela evropska buržoazija pri izbijanju revolucije stajala na strani carističke Rusije.Francuske su banke 1906. godine dodijelile pozajmicu od milijardu franaka . . . vilhelmovska Njemačka je prijetila ulaskom svojih trupa a ponajviše je papa žalio zbog ustanka potlačenih . . . naročito što je strahovao od povratnih dejstava na ostali svijet.

„Sveti Otac“je sada činio sve da bi učvrstio autoritet carizma.Već je u jednom pismu poljskim biskupima Rusije od 3. decembra 1905. godine strogo opomenuo katolike da čuvaju mir i „red“ čak da se bore za njihovo održavanje.Naročito je Pije htio da se radnici povezivanjem u katolička radnička društva otrgnu od „partija poludjelih ljudi“.
„Podanici su dužni da poštuju svoje vladare i da im budu odani“ zahtijevao je.“Oni treba da čuvaju postojeći sveti poredak i da se uzdrže od svih sredstava na koje ih navodi jedna štetna sekta(socijalisti)i da spriječe svaki nemir“.

Naročito se strahovalo od zajedničkih akcija ruskih i poljskih radnika i težilo se njihovom . . . što je moguće većem uzajamnom otuđenju osnivanjem čisto katoličkih društava.Uz Papinu pomoć počela je dakle ovdje ista politika kao u Francuskoj,Njemačkoj i Italiji.Poljski biskupi i sveštenici trudili su se svim silama da stvore katolička radnička društva vođena striktno po klerikalnim propisima . . . a istovremeno su nagonili na nadogradnju već postojećih u Galiciji,pruskoj Poljskoj i Šleziji da bi spriječili po svaku cijenu prelijevanje revolucije u Njemačku i Austriju.

Pije X u svom pismu poljskim biskupima od decembra 1905. godine nije propustio da u zaključku pohvali velike zasluge Nikolaja 2. za katoličku crkvu . . . takođe za slobodu savjesti koju je monarh dao svim vjeroispovijestima a nju ,papa, međutim nije priznao ni svojim sopstvenim vjernicima.A car koji se već dvije godine prije“Edikta o toleranciji“ pokazao predusretljivim prema katoličkoj crkvi . . . olabavio je pred pritiskom revolucije i odredbe o mješovitim brakovima i takođe ukinuo postojeće kazne u ruskom Kaznenom zakonu za prelazak sa pravoslavne na katoličku vjeru.Štaviše . . . 1906. godine u Moskvi je obrazovano udruženje s ciljem da rusku državnu crkvu privedu papstvu , jer u očima carističke vlasti vlastiti kler je zakazao u vezi sa revolucijom.
Nisu ostvareni pravoslavni pokušaji da se po zapadnjačkom modelu stvori“hrišćansko-socijalni“radnički pokret za obuzdavanje socijalizma . . . pri čemu uzori nisu bili niko drugi do Lav XIII „radnički papa“,biskup Ketler“radnički biskup“.Baš naprotiv ,kardinal-državni sekretar Meri del Val mogao je da se ponosi antirevolucionarnim zaslugama katoličkog episkopata u Rusiji.Sam je car zahvalio i priznao papina djela pri suzbijanju socijalizma i s tim u vezi je ne manje hvalio Vilhelma II , Centrum,kao i uzorne antisocijalističke organizacije njemačkih katolika.
Nije ni čudo što je tadašnje rusko plemstvo,visoke službenike . . . pa čak i pravoslavni kler zahvatila jedna oprezna tendencija ka rimskom katolicizmu.Knez Bjelosjelski,sin ministra Jevrainova,nekoliko popova i 300 000 unijata promijenila su vjeru.Plemić Korostovec poziva 1906. godine rimokatoličkog biskupa Čepina iz Sjedinjenih Američkih Država u Rusiju.


Pije X mrzio je nacionalno-revolucionarna stremljenja . . . naročito slovenska i gušio je prije svega prevratnički elan katoličkih Poljaka .Time je kao i tolike druge pape stajao pored pravoslavnog cara a protiv poljskih katolika među kojim su mjere rusifikacije stalno napredovale.
„Ta opet ti Poljaci!“ vikao je Pije.“Oni su prije svega Poljaci,pa onda opet Poljaci i po treći put Poljaci,a tek onda katolici.On je prilikom novogodišnjeg prijema krajem 1905. godine ponovo najoštrije prokleo revoluciju i time bio veoma zadovoljan ruski rezident pri Vatikanu.
K.M.Nariškin koji je u Peterburg već bio javio o“napetoj pažnji“ s kojom visoki rimski kler prati razvoj događaja u Rusiji nakon „krvave nedjelje“ a godinu dana kasnije istakao da su papa i kurija uložili sav svoj duhovnički autoritet . . . protiv revolucionara.

Time je Pije X podupirao energično jedan režim koji ne samo da je gotovo besprimereno cijedio svoje seljake i radnike nego je takođe brutalno proganjao Jevreje . . . čiji su najžešći protivnici u Rusiji bili državna uprava i pravoslavna crkva.

Vlade oba posljednja cara Aleksandra 3. i Nikolaja 2. bile su otvoreno objavile da će svoje jevrejske podanike šikanirati dotle dok jedna trećina ne izumre,jedna trećina se iseli a ostatak ne postane pravoslavan.Tako je već 1881. godine došlo do uskršnjih pogroma kojima su u Varšavi,Kijevu,Odesi i drugim gradovima kao žrtve pale stotine kuća i radnji,mnoge sinagoge kao i ponekad uz pomoć vojske više stotina Jevreja.Pod Nikolajem 2. veoma surovim antisemitom – a njega Pije X naročito podržavao – izbila su prvih godina 20. vijeka u 284. ruska grada proganjanja Jevreja u kojima je negdje uz zvonjavu zvona kao znak za početak juriša pobijeno . . . oko 50 hiljada ljudi.
Iz Rusije gdje je živjelo dvije trećine svih Jevreja . . . prije kraja 19. vijeka pobjeglo ih je gotovo jedan milion a onda početkom 20. vijeka slijedilo je gotovo dvostruko toliko.Samo između 1903. godine kada je počeo nov talas pogroma i 1908. godine dospjelo je oko pola miliona izbjeglih istočnoevropskih Jevreja u Sjedinjene Države.Da su se upravo kinjeni Jevreji . . . naročito intelektualci priključivali u velikoj mjeri revolucionarnom pokretu gdje su često dospijevali na vodeće položaje , skoro da se podrazumijeva samo po sebi.

Ali sada Pije X nije više jačao samo cara . . . nego je ujedno i pokušao (shodno dvojnom moralu kurije) iskoristiti ratom i revolucijom oslabljenu rusku vladu za stari plan pridobijanja pravoslavne crkve,radi čega je postepeno izgrađen jedan moćan aparat.

Uostalom već je Lav XIII naglasio:“Dajte nam vaše popovske kandidate,vaspitavaćemo ih kod nas sedam godina i u njima ćete imati najlojalnije i najodanije saborce protiv socijalizma i revolucije imune protiv svih uticaja a takođe i protiv poljskog nacionalnog pokreta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Nov 2013, 21:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 15:21
Postovi: 123
Na početku ovog (njegovog) pontifikata . . . u evropskoj je Rusiji izbrojano 4.621.232 katolika s 1500 sveštenika , koji su stajali „na najnižoj stepenici“ kako se priznavalo čak i s katoličke strane , 1300 crkava (naravno bez Poljske i unijata) a uz to je dolazilo oko 70 000 katolika u azijskom dijelu Rusije.

Za tu satisfakciju . . . Carevina je plaćala 1.571.671 rubalja.

Ali . . . premda je borba protiv revolucije povezala cara i papu , ipak je rusko -katolička crkva napredovala . . . sasvim lagano.
Ona je protiv sebe imala ne samo daleko preovlađujuće pravoslavlje s njegovim jako povlašćenim državnim dotacijama i naravno , njegovim vjekovnim nepovjerenjem , ali takođe nepovjerenje vlade i tajne policije a ono je raslo u istoj mjeri . . . u kojoj su se smjenjivale strahote revolucije.
To se nepovjerenje zasnivalo na buntovničkom ponašanju poljskih katolika . . . a još više na sve tješnjem akcionom jedinstvu pape s Austrougarskom i carskom Njemačkom . . . obje su one imale ekspanzionističke prohtjeve prema istoku i jugoistoku , pri čemu su se njihovi interesi , naročito u Galiciji i na Balkanu . . . uzajamno uslovljavali s interesima Vatikana.


Ipak je (on) , papa htio da operiše čak i u samom srcu Rusije.I nije slučajno da se za to poslužio jednim specifičnim redom , koji je stalno pokušavao da pridobije pravoslavni Istok za taj . . . rimski katolicizam.
Jezuitima . . . „najopasnijim od svih društava“.
Oni su donijeli više nesreće , nego svi ostali zajedno , tako je to bar smatrao Napoleon.
Uskoro poslije Pijevog stupanja na presto , godine 1904. koja je zapravo jezuitima opet otvorila vrata Njemačke , odande je u carsku Rusiju ubačen . . . njemački jezuita Feliks fon Vjerčinski.Bila su mu izdata dva pasoša.Jedan za put u Austriju i Rumuniju , a drugi za ulazak u Rusiju , koji ga zapravo nije legitimisao ni kao duhovnika , ni kao jezuitu.

Zašto?

Zato što je Rusija svojevremeno zabranila (načelno) ulazak jezuitima . . . dopuštajući ga privremeno samo u izuzetnim slučajevima.
U Moskvi je Vjerčinski neobično lijep i veoma obrazovan saobraćao u najvišim društvenim krugovima , u najotmjenijim salonima.Uživao je naročitu naklonost dama i izgradio je jednu njemačku katoličku crkvenu opštinu.
Hmmm . . . tek poslije više godina postao je sumnjiv vladi , pa su kućni preteres i saslušanje otkrili njegovo članstvo u jezuitskom redu i njegovu specijalnu povezanost s papom.

I njemačke novine „Weser Zeitung“ napisale su 11. aprila 1911. godine da su . . . preko Vjerčinskog tristo sedam žena i 331 muškarac prešli iz pravoslavne u katoličku vjeru , pisale su i o jednom dobro smišljenom planu , kao i o pronađenom dokumentu jezuitskog generala Vernca za Vjernčinskog “s dozvolom osnivanja religiozne kongregacije u Moskvi“.

Već nakon godinu dana od Vjerčinskovog dolaska u Rusiju . . . Rim je planirao osnivanje jedne sopstvene unijatske rusko - katoličke biskupije.Car se borio protiv revolucije i simpatisao katolicizam . . . tako je kurija po prvi put 1906. godine dodijelila dozvolu za upotrebu ruskog jezika u crkvenim molitvama i u propovijedanju.Odobrila je liturgijsku upotrebu staroslovenskog jezika . . . čak i na glagoljici.

Kao kandidat sa dobrim izgledima za biskupa , važio je brat saksonskog kralja , profesor teologije na univerzitetu u Frajburgu u Švajcarskoj . . . princ Maks od Saksonije.
Pošto je poticao iz vladajuće kuće , nadali su se da će se preko njega moći još više popraviti kontakti s prokatoličkim krugovima oko cara.
Ipak , nakon temeljitog proučavanja , princ Maks je došao do ubjeđenja da se Istočna crkva nije ni odvojila od Rimske , nego zapravo . . . Rimska od nje.
Zbog čega bi se Rimska crkva trebalo da priključi Istočnoj a ne obrnuto?
To saznanje nije ni bilo korisno za teologovu biskupsku kandidaturu.

Kada su krajem 1910. godine njegova (parafraziram)„Pensees sur la question de l *union des eglises“ . . . (razmišljanja o problemu ujedinjenja crkava) u časopisu „Rome et l*Orient „ . . . tek oprezno najavila njegova ubjeđenja , Pije je pozvao autora u Rim i naredio opovrgavanje i uništavanje članka.
Princ je Maks početkom januara 1911. godine izjavio i jednim poniznim pismom stvarno povukao svoje tvrdnje , koje su pobudile papino negodovanje.
Razumije se . . . nije propuštena prilika da se svijetu obznani potčinjavanje „dragoga autora“. Iako je članak jedva mogao da postane poznat . . . zbog povlačenja lista koje je smjesta uslijedilo, Pije je polemisao protiv njega u jednoj sopstvenoj enciklici . . . upućenoj svim istočni biskupima i na kraju izrekao nadu , da će do „ponovnog ujedinjenja istočnih crkava s Rimom doći . . . što prije , to bolje“.


U suštini veći značaj od jezuita fon Vjerčinskog i princa Maksa , čiji su spisi od vremena Benedikta XV navodno uticali na mnoge rimske stavove , imao je mladi unijatski mitropolit grof Šepticki . . . slijepo odan papi u Habzburgu.

Ukrajinski je narod bio duboko pocijepan na unijatski i pravoslavni dio , što je u njegovoj istoriji imalo kobne posljedice.Na austrijsko – ruskoj granici postavljane su uoči Prvog svjetskog rata na putu preko crkava . . . mine i protivmine.Nastao je jedan mali rat , koji je ipak na kraju poslužio vojnom obavještavanju obiju monarhija.
Crkveni emisari Rusije prodirali su u Austrijski dio Galicije i vrbovali za priključenje carevini . . . a papstvo je u savezu sa Austrijom preko bogatog poljskog klera sprovodilo dalju latinizaciju unijatske crkve , praveći od nje bedem protiv Rusije.Trebalo je spriječiti svako povezivanje ruskog i ukrajinskog naroda . . . a podržavati polonizaciju pri čemu su jezuiti igrali vodeću ulogu.
Ta „galicijska“ misija koja je već bila upražnjavana pod samim ljubiteljem istočne crkve i Slovena , Lavom XIII sasvim prirodno je da je pod Pijem X morala da se nastavi.Pa zar nije spadalo u „staru tradicionalnu politiku“ Habzburga . . . kako je 1868. godine pisao kasnije njemački kancelar knez Klodvig cu Hoenloe Šilingsfirst da se zajedno s Vatikanom i jezuitskim redom ide protiv Rusije?

Na najisturenijem frontu stajao je tamo nadbiskup Andrej grof Šepticki.Mlad i slavohlepno-fanatičan iz strogo katoličke porodice krupnih zemljoposjednika . . . koja se kao čitavo konzervativnopoljsko plemstvo suprotstavljala . . . panslavizmu i zastupala interese Austrougarske.Neki Lav Šepticki je već u 18. vijeku kao unijatski biskup napravio veliku uzbunu zbog jednog dugog procesa s vasilijanskim monasima oko crkvenih dobara.Jedan brat nadbiskupa Andreje bio je poljski general . . . on je u 20. vijeku postao vođa i idol klerikalno-nacionalističkog ukrajinstva , koje se oštro borilo protiv Rusije,klasičan spoj plemićkog velikog zemljoposjednika i despotskog popekanje - tip koji je vijekovima vladao Galicijom i nemalo doprinio da se široke narodne mase seljaka drže u tami i pokornosti i dugo vremena ostanu objekt iskorištavanja vladajućih krugova.

Nije cilj Šeptickog bio rusko-katolička crkva nego zapravo . . . katolička crkva u Ukrajini pod vlašću Austrije.Operativna baza mu je bila njegova vlastita mitropolija , pet miliona Rusina povezanih s Rimom , koji su se prema prilikama naginjali . . . čas Beču čas Moskvi.Od Rusa osumnjičen Šepticki je naročito 1907. godine razvio grozničavu aktivnost a podržavali su ga ravnomjerno austrijski car i austrofilski papa , obojica njemu lično i upadljivo naklonjena.Nije zapravo bilo nikakvo čudo što su Šeptickom kako naglašava jezuit Aman „stajala na raspolaganju skoro neograničena sredstva.“

Dana 17. februara 1908. godine Pije X je dodijelio nadbiskupu u jednom tajnom indultu . . . velika mada neodređena ovlašćenja.U pitanju je bio stari koncept da se iz Galicije osvoji Rusija.Papi je lebdjela pred očima jedna rusko-katolička patrijaršija koju je monsinjor Šepticki(pošto vrijeme za to još nije bilo sazrelo) trebalo da organizuje bar u njenim počecima.Pri tome je „misionar Svetoga Oca“ morao dvaput da putuje kroz Rusiju s lažnim pasošem . . . što podsjeća na druge rimske“misionare“ recimo na jezuitu Feliksa Vjerčinskog.
Iste te godine kada je Sekretarijat za strane kultove sproveo protjerivanje Vjerčinskog . . . policija zatvara unijatsku crkvu , koju je u Petrogradu otvorio Šepticki.
Njegov 1913. godine osnovani mjesečnik „Slovo Istini“ ugasio se već 1914. godine.Njegova je mitropolija u istočnoj Galiciji trebalo međutim da u „nastupu vojski na istočnom frontu“ bude od naročitog značaja . . . a i on sam da i poslije klanja . . . još agituje.
Ali i ta rusko-katolička crkva . . . jedva se razvijala i to uglavnom u centrima pokreta za katolizaciju , u Petrogradu i Moskvi.Njene su pristalice bile uglavnom plemići , što je zapravo indikativno.
Narod ju je odbacivao a nepovjerenje tajne policije (Ohrana) stalno je raslo.Pa i te 1907. godine vrhovni natpastir Vilne , baron Eduard Rop kojeg je smijenio Nikolaj 2. a 1910. godine zabranjen je neposredni kontakt s kurijom . . . isto tako kao i objavljivanje papskih ukaza bez vladinog odobrenja.
Hiljadu devetsto trinaeste godine je zatvorena slovenska kapela u Petrogradu iako je tamo „to tako blagosloveno propovijedano na ruskom jeziku“.

Što se više približavala 1914. godina , to su Rusi bili sve oprezniji.Dva žalbena papina memoranduma o položaju rimokatoličke crkve u carevini zapravo su ciljala na prekid odnosa.To je , međutim , ministar inostranih djela Šazonov (nekadašnji dugogodišnji poslanik pri Vatikanu) htio bezuslovno da izbjegne.
„Na pomolu mogućnosti sudara Rusije i Austrije“ , argumentovao je on pred carem, „ Poljaci počinju da se pripremaju da uz . . . pomoć Austrije (spremne na usluge) popune redove austrougarske vojske i da nam raspaljivanjem narodnog otpora istovremeno prirede nove teškoće u našoj političkoj guberniji , u slučaju da dođe do izbijanja sukoba.

Iritirani Rusi su tih posljednjih predratnih godina , takođe pratili unijatske pokrete na Balkanu – u Albaniji,Rumuniji,Bugarskoj , koje je Austrija podržavala.I dok je Pije X po pitanju crkvene unije za Rusiju stavio u prvi plan samostalni istočnocrkveni obred , kod Jugoslovena Austrougarske monarhije . . . on je provodio sasvim u saglasnosti sa vladajućim krugovima , energičnu latinizaciju i ograničenje crkvenoslovenske liturgije na glagoljičnom pismu.
Bila je to dvoličnost koja naravno . . . nije izmakla ruskim diplomatama.

Što se rat više približavao , papa je sve intenzivnije naginjao na stranu Centralnih sila i postajao sve netrpeljiviji prema Rusima.
Iako je za vrijeme revolucije , zajedno sa drugim zapadnim silama , potpuno podupirao cara . . . sada se upuštao u opširne gorke izjave „o nevjernom i licemjernom caru kao i o lažima moskovitske diplomatije“.Išlo se dotle da je ruskom ministru-rezidentu pri Vatikanu . . . D.A. Nelidovu , „duboko ozbiljno i s punim vladarskim pravom“ izjavio da ne može više da prima čestitke jedne sile koja uprkos svem njegovom strpljenju i toleranciji nije ispunila ni jedno jedino obećanje dato njemu i katoličkim Rusima.


Kada je poslanik usplahireno odgovorio da to ipak nije istina , papa je ustao i gnjevno pokazao vrata Nelidovu , na šta se ovaj . . . „mrtvački blijed oteturao napolje“.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Nov 2013, 00:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 15:21
Postovi: 123
„Isus Hristos je takođe bio plemić.“
„Siromašni će se onda radovati bogatstvu bogatih i osloniti se puni pouzdanja na njihovu pomoć . . .“


Benedikt XV


U vrijeme „februarske revolucije“ - po starom kalendaru krajem februara 1917. godine – car Nikolaj 2. je sredinom marta boravio u glavnom sjedištu u Mogiljevu ne shvatajući ozbiljnost situacije.Prisiljen je bio na abdikciju . . . a time je poslije trista godina vladavine , svrgnuta dinastija Romanova.
Odlučujuće je bilo pri tom da je petrogradski garnizon od oko 160 hiljada ljudi prešao na stranu demonstranata i spontani ustanak se počeo brzo širiti.Skoro niko nije ni branio stari režim.Od ekstremnih revolucionara do konzervativaca . . . svako ga je odbacivao i bilo je vrlo malo žrtava.Iz Dumine većine nastala je tada „privremena vlada“ , pod premijerom knezom G.J. Ljvovom liberalnim krupnim zemljoposjednikom.Ali odmah su se predstavnicima visoke buržoazije suprotstavili predstavnici proleterijata,radikalni radnički i vojni sovjeti . . . kao neka vrsta paralelne vlade čak štaviše , zahtijevali su kontrolu novog režima.Došlo je do dvostruke vlasti koja je postepeno sve dublje i dublje bacala zemlju u metežno stanje.Lenjin se vratio iz švajcarskog egzila i zahtijevao u „Aprilskim tezama“ okončanje rata i svjetsku revoluciju.
Kurija je dabome pratila to pažljivije od svake vlade.Ali . . . dok je cio svijet pozdravljao „februarsku revoluciju“ koja je Rusiju faktički učinila republikom a koju su Rusi doživljavali kao oslobođenje od carizma,saveznici kao pobjedu demokratije,Centralne sile kao znak sloma . . . Vatikan ju je posmatrao sa pomiješanim osjećanjima.
S jedne strane cijenio je carizam kao pouzdanog saveznika protiv socijalizma i komunizma a s druge strane , uvijek je žalio zbog tijesne veze ruskih vladara s pravoslavnom državnom crkvom.A upravo je strahovao zbog onih obećanja što su ih u Petrogradskom tajnom ugovoru saveznici dali Rusiji u slučaju pobjede , naročito u pogledu Poljske i Carigrada.Jer jedna takva pobjeda bi spriječila obnavljanje katoličke Poljske . . . države tampona prema šizmatičkom Istoku , a Rusima pribavila na jugu prilaz moreuzima.I upravo ta mora tada je bila spriječena.Da se poslije poraza Turske gleda kako rusko pravoslavlje ulazi u Aja Sofiju , što bi bila možda još gora katastrofa nego reformacija , kako je to izjavio kardinal Gaspari.

Uopšte . . . u Rimu je uskoro preovladao optimizam.Smatralo se da je „privremena vlada“ koju boljševici nisu podržavali , nego su je uz pomoć njemačkog vojnog vođstva podrivali , zaustavila dalji revolucionarni razvoj.Dabome , bilo je to naročito važno za jedno tako zadrto konzervativnog papu porijeklom iz italijanskog visokog plemstva , koji je u svojoj novogodišnjoj poruci „urbi et orbi“ 1917. godine , mogao da poučava

: „Pred Bogom nema razlike među ljudima , ali stoji van svake sumnje , kako kaže sveti Bernhard , da je vrlina otmjenih Bogu ugodnija pošto svjetlije sija.I Isus je bio plemić , Marija i Josif takođe" . . . da papa je tvrdio da je „Hristos“ stajao na „izuzetan način u vezi sa zemaljskim plemstvom“.

Takvog čovjeka . . . koji je klasnoj borbi sasvim ozbiljno suprotstavio „značajne enciklike“ Lava XIII cijenili su i novi gospodari na istoku i pozdravljali kao kontrarevolucionarnu snagu u borbi protiv radikalizma.Oni su se na sve načine udvarali kuriji a kod nje ih je zastupao ne više otpravnik poslova , nego poslanik a nekadašnji biskup Vilne , baron Rop – kojeg je car udaljio a Benedikt imenovao za nadbiskupa Mogiljeva . . . sjedio je u Dumi.Pravoslavna crkva je izgubila svoje privilegije , jezuiti su mogli da se vrate.


Dakle poslije odstranjenja carizma , u Rimu su bili uglavnom zadovoljni.Čak se slutila šansa za misiju.Za pripajanje rusko-pravoslavne crkve katoličkoj.Nadbiskup Šepticki zbog veleizdaje , namjeravanog otcjepljenja Ukrajine , strpan u kazneni manastir gdje ga je strogo nadgledao pravoslavni arhimandrit.Amnestiran je već 8. marta 1917. godine i pušten na slobodu.U Petrogradu je odmah počeo da organizuje rusko-katoličku unijatsku crkvu čiji je poglavar papa.U saglasnosti jedino s biskupima Mogiljeva i Vilne , sazvao je krajem maja sinod pod svojim predsjedništvom i 8. avgusta 1917. godine izdejstvovao od „privremene vlade“ dozvolu za osnivanje dotle zabranjenog vjerskog zavoda.
Međutim Benedikt je svojim motu proprio „Dei Providentis“ (iz svoje pobude „Božjom promišlju“ ) osnovao u maju „congregatio pro ecclesia orientali“ sa sopstvenom komisijom „Pro Russia“.Ona je imala da unapređuje unijatski pokret među pravoslavnima koji sada više nisu imali oslonca u caru i da obrazuje misionare za Rusiju.Kongregacija je posjednuta . . . najprominentnijim purpuronoscima , a i sam papa joj je predsjedavao.U oktobru je uspostavio još jedan orijentalni institut . . . „Pontificii Institutum Orientalium Studiorum“ koji je ne samo istraživao crkvenu istoriju , opštu istoriju , etnografiju i geografiju Istočne Evrope i Prednje Azije , nego je takođe imao da obrazuje istočne misionare.“
Kod prodora njemačkih trupa do Kavkaza 1918. godine pitanje crkvene unije . . . igralo je već političku ulogu.



Ali . . . papski snovi se nisu ni ovoga puta ispunili.Razvoj u Rusiji je sve više izmicao iz ruku „privremene vlade“.Već je počela ilegalna eksproprijacija zemljoposjednika.Puč ljevoradikalskih krugova u Petrogradu jula mjeseca , nije doduše uspio . . . ali je dotadašnji premijer liberal knez Ljvov smijenjen 20. jula , ipak zamijenjen socijalrevolucionarnim Aleksandrom F. Kerenskim.Lenjin je pobjegao u Finsku ali je uskoro prekinuo svoje spise o „Državi i revoluciji“ s primjedbom da je mnogo veselije praviti revoluciju nego o njoj pisati . . . pa se prerušen vratio u Petrograd gdje su u međuvremenu Trocki i Staljin i dalje gurali stvar u pravcu prevrata.

Ničeg se Vatikan nije više bojao od toga , naročito zbog toga što je počeo da računa s proširenjem revolucije na Poljsku i cijelu Evropu.
Ničeg se više nije Vatikan bojao od gubitka autoriteta dotadašnjih vladara i sloma opšte nepravde , ničeg se više nije plašio nego tog unutrašnjeg rata . . . „kao da se radi o neprijateljskim armijama koje se neprekidno i ogorčeno bore : na jednoj strani vlasnici a na drugoj strani proleterijat , radnici“ kako je pisao Benedikt.
Trebalo je da ne slijede osjećanja mržnje , da ne zavide bogatima i da se ne dižu protiv njih kao da su kradljivci – bili su to tonovi koji su se sa bednim sofističkim majstorstvom . . . čuli već kod Avgustina.
Biskupi , podučava Benedikt , trebalo bi da propovijedaju bratsku ljubav da bi se oni „koji zastupaju više pozicije na izvjestan način spustili . . . ka onima na nižim pozicijama i s njima postupali u trpeljivom i prijateljskom duhu.Siromašni će se onda radovati bogatstvu bogatih i osloniti se , puni samopouzdanja , na njihovu pomoć.“ Ali ta socijalna načela katoličanstvo obznanjuje još od Antike - s katastrofalnim uspjehom.Zato visoki kler sve više drhti pred prevratom.
Zato je nuncije Pačeli čak pomišljao na ipak neočekivanu – mogućnost da“u Rimu kao posljedica revolucionarnog pokreta , javni poredak bude uopšte doveden u pitanje , da stari grad papa , pa i ako samo privremeno bude izručen pljačkaškoj rulji a da sama italijanska vlada bude sasvim nemoćna da se tome suprotstavi.“



Očigledno pod utiskom prijeteće revolucije u Rusiji koja zapravo u februarskim događajima nije bila ni izbila , Benedikt je poglavarima zaraćenih naroda poslao svoju mirovnu notu , datiranu 1. avgusta 1917. godine a poslanu 14. avgusta.
Značajno je takođe da je to njegova jedina zvanična mirovna nota za vrijeme cijelog rata.I značajno je i to da su to bili prvi i posljednji put , detaljni prijedlozi u sedam tačaka , ne samo kako on sam navodi . . . sasvim uopšteni podsticaji - za šta su pape inače bili veliki majstori , nego opipljive i praktične propozicije.
Takođe . . . se poslužio moralističkim , stilski kitnjastim patosom u njegovom krugu omiljenom , istinskim državnim domenom Vatikana.Potkrepio je svoju potpunu nepristrasnost i dužnost da svoju djecu obuhvati jednakom očinskom ljubavlju – to se razumije samo po sebi.
To ne košta ništa . . . a usrećuje glupake.



Mnogo bi bilo zanimljivije da je Benedikt XV u svojoj slavnoj noti (i u nuždi) istupio za ponovno uspostavljanje poljske države , podijeljene 1795.Nota je objavljena vjerovatno zato da se mirovne akcije ne bi prepustile jedino . . . internacionalnom socijalizmu , „da bi se socijalizmu bar malo potkopali temelji“ onako kako je rekao baron Riter ili da se „socijalistička partija preduhitri“, kako priznaje nuncije Pačeli.
I ne manje je zanimljivo da je papa od Njemačke , doduše , zahtijevao da u zamjenu za povraćaj svojih kolonija napusti Francusku i Belgiju.Ali nije predviđao nikakvo povlačenje iz poljsko – ruskih područja koja su okupirale Centralne sile!
Već bogami 27. jula , je zbog toga bavarski otpravnik poslova u Berlinu , fon Šen izvještavao : „O Rusiji program nuncija ne sadrži ništa , tako da se u službi spoljnih poslova naginje shvatanju , kao da Rusija treba da bude prepuštena nama.“

On (papa) je htio Poljsku kao katolički blok protiv pravoslavlja!

Centralne su sile već krajem 1916. godine bile spremne za proglašenje jedne odgovarajuće kraljevine , pri čemu je veći dio Poljaka koji su ih simpatisali . . . htio pripajanje austrougarskoj , a manji Njemačkoj.


Kad je stigla revolucija . . . papi koji se već često oglašavao uopštenim kuknjavama (a tri godine nije uputio vladajućima ni jednu jedinu mirovnu notu ) ništa nije bilo dovoljno brzo da se taj „beskoristan pokolj“ (inutile strage) , kako je pisalo u njegovom zaključnom apelu ( a dugo vremena rat za njega nije nikako bio „beskoristan“ ) okonča barem prema zapadu.
Slično će Pije XII delati i u Drugom svjetskom ratu.Ali Benedikt XV , koji je 5. maja 1917. godine naložio da se u svi katoličkim crkvama svijeta . . . moli za mir , sada je svoje pismo požurivao da se državni sekretar Gaspari morao izvinjavati - jer njemačka vlada u Berlinu je (doduše) pitana u vezi s tim . . . ali se zapravo uopšte nije ni čekalo na njen odgovor.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2013, 22:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 15:21
Postovi: 123
Kad je Car 1917. godine morao da se povuče čime je srušena monarhija stara preko hiljadu godina . . . samo malobrojni pravoslavni sveštenici založili su se za njega.Većina jerarha je ćutala.Ostali su , kao i obično u takvim slučajevima (skroz pasivni) strogo pazeći da se ne kompromituju.
Arhiepiskop novogordski Arsenije je navodno čak i doviknuo svojim popovima :“ Nema Cara , nema crkve! . . . radite šta hoćete.“
Nerijetko su niži duhovnici mahnitali protiv sopstvenih omraženih nadpastira „sa stravičnim bijesom“ , dok su vođama revolucije slali telegramske čestitke.
Ali . . . ma kako da je sveštenstvo bilo zakrvljeno , osim malih izuzetaka i dalje je pomagalo rat , koji su tadašnji vlastodršci odlučno nastavljali.
Jedna od njihovih mjerodavnih glava Miljukov , izjavio je 18. marta ambasadorima antante da se „vlada smatra privremenom i da ona svojim glavnim ciljem smatra produžavanje rata u zajedništvu sa saveznicima.Samo dva dana ranije je Bonar Lav u donjem domu izjavio „: Za nas je istinsko olakšanje da pokret ne stremi postizanju mira“.
Ali pravoslavcima je iz straha od stvarne revolucije bilo iznad svega stalo da ponovo uspostave vojničku disciplinu među“hristoljubivim vojnicima“ , naravno „: U ime Hrista , samo je 5000 vojnih sveštenika nastojalo da budnim održi ubilačko oduševljenje".
Popovi - semper idem – radili su zajedno s oficirima i bosovima za naoružanje.Putovali po frontu , priređivali molepstvija i litije za podršku trupama , dijelili letke s prigodnim biblijskim izrekama „: Nisam došao da donesem mir , nego mač“ . . . „ Ko nema mača neka proda svoj plašt i kupi ga“.
Na jednog vojnog propovijednika Treće armije jurnuo je neki vojnik s uperenim oružjem i viknuo : „Ako hoćeš da se boriš , uzmi pušku i idi u rov jer mi idemo kućama!“

A boljševici koji su 1918. godine osnovali „Rusku Sovjetsku Federativnu Socijalističku Republiku (1922. „Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika“),bili su za ljude pravoslavne crkve izdajnici otadžbine , produžena ruka Nijemaca i neprijatelji Hrista.
Van svake sumnje je da se ruska crkva 1918. godine borila protiv sovjetskog režima kao smrtnog neprijatelja i pokušavala da ga sruši.Sovjeti su i dalje pooštravali mjere protiv crkve , ali nisu preduzeli nijedan pokušaj da crkvu ili religiju ukinu.
Ako bi se sudilo prema izvornim ciljevima sukobljenih strana . . . crkva je izgubila a sovjeti pobijedili.

Novi gospodari su zaključili . . . s Lenjinovim potpisom u „Dekretu Vijeća narodnih komesara“ januara 1918. godine odvajanje države od crkve i oglasili crkveni posjed“nacionalnom svojinom"(član 13.).Ako je rusko pravoslavlje već padom carizma izgubilo svoj najjači oslonac , eksproprijacija (podruštvljenje)njenog cijelog zemljišnog posjeda , uzdrmala ju je još više.
Čak su crkvene zgrade i obredni predmeti postali sad državna svojina.Doduše oni su stajali opštinama na raspolaganju ali samo dok ih one ne bi zloupotrijebile na nelojalan način protiv vlastodržaca.Otpali su takođe crkveni porezi(član 11) a škola odvojena od crkve.


Vlada je garantovala dozvolu svih religija i slobodu savjesti . . . ali u stvarnosti je uvela bezobzirno proganjanje.Najprije protiv stare crkve a ona je bila najteže pogođena i takođe je odmah krenula u juriš protiv dekreta o odvajanju koji je čak i veoma lijevim novinama Maksima Gorkog „Novaja žiznj“ izgledao isuviše rigorozan.
Protivljenje se prostiralo od trodnevnih postova preko litija , do batinanja i otvorenog otpora.Prema jednoj sovjetskoj publikaciji . . . prilikom religioznih nemira između februara i maja 1918. godine poginulo je 687. osoba.
Pri tome se narod uopšte uzevši . . . držao mirno a vlada izbjegavala direktan sukob sa crkvom.
Zapravo , boljševička revolucija imala je za nekad tako moćno pravoslavlje , katastrofalne posljedice.Nakon viševjekovne povezanosti sa državom . . . odvojila se odjednom.Rusko sveštenstvo je izgubilo svoje povlastice i zatvoreno je na stotine manastira.
Najoštrijoj ideološkoj suprotstavljenosti priključio se još i crkveni raskol , pošto su razni jerarsi vojevali jedni protiv drugih , a neki su čak održavali kontakte s katolicima.
Mnogi episkopi , teolozi i vjernici otišli su u emigraciju.

U tim grozničavim danima oktobarske revolucije , sveruski sabor u Moskvi od 4. novembra 1917 godine izabrao je kockom - između trojice predloženih arhiepiskopa Vilne , Tihona(1865-1925) , za patrijarha Moskve i cijele Rusije.
Tako je poslije preko dvije stotine godina od smrti patrijarha Adrijana(1700 godine) stajao opet patrijarh na čelu ruske pravoslavne crkve.
Tihon je 1918. godine blagoslovio zatočenog cara , žigosao njegovo ubistvo kao „najveći od svih zločina“ i održao za njega posmrtno molepstvije i posmrtnu liturgiju.
I dok su nadbiskup baron Rop i Vatikan oprezno taktizirali . . . patrijarh je snažno žigosao sovjetski sistem : „Dođite sebi , vi bezumnici! Prestanite s vašim krvoprolićima!Ono što činite djelo je satanino.“
Već 1919. godine Tihon je ipak pokušao da napravi aranžman s“bezumnicima“ ali je ipak 1922. godine stavljen u zatvor i smijenjen.Optužen je za otpor državnim vlastima , podbunjivanje stanovništva , povezivanje s belogardejcima , s duhovnicima emigrantima , sa zastupnicima stranih sila , za agitaciju upravljenu na rušenje sovjetske vlade . . . a sve to teško da je bilo izmišljeno.
U svakom slučaju kontrarevolucionarne djelatnosti pravoslavnog sveštenika su dovoljno posvjedočene.

Ali . . . poslije trinaest mjeseci zatvora - kada je zaprijetila opasnost od raskola tada osnovane i od države najprije štićene „Žive crkve“ - patrijarh Tihon domilio je do krsta ili – do srpa i čekića?

Dana 16. juna 1923. godine iznudio je od sebe neuvijenu izjavu kajanja i lojalnosti.
„Gonjen svojom svešteničkom savješću“ tvrdio je on „od sada više nisam neprijatelj sovjetske vlasti.Distanciram se konačno i odlučno kako od inostrane , tako i od unutrašnje monarhističko-belogardejske kontrarevolucije.“
Obećao je 28.juna 1923. godine da priznaje boljševički ustav i da će slušati nove gospodare , na šta je smio da preuzme svoje funkcije.Uskoro je umro.
Do početka Drugog svjetskog rata preživljavanje ruske crkve izgledalo je pod znakom pitanja a onda je ona ipak profitirala od rata.Faktički . . . ona nikad nije bila odvojena od države , nasuprot zvaničnom rješenju a i do danas stoji potpuno u vrtlogu ruske crkvene politike.

Svojevremeno je Vatikan ta vratolomna vremena svoje velike rivalke na istoku . . . pokušavao da hladnokrvno iskoristi.


Nastankom Poljske i baltičkih republika Estonije,Letonije i Litvanije , broj rimskih i pounijaćenih katolika u SSSR –u opao je sa 15 na 1,6 miliona.Dok je na početku pravoslavnu državnu crkvu zadesio glavni udarac vlade . . . izgledalo je da katoličku crkvu vlasti podržavaju.
Tako je u ljeto 1918. godine profesor Tšećak , Poljak iz Rusije izvještavao u listu „Kölner volkszeitung“ da se čak pomišlja na rimokatoličku biskupiju za Sibir.Situacija se promijenila samo utoliko što je obustavljena isplata dotacija svim crkvama.
Ali u ponašanju boljševika prema katoličkoj crkvi pokazuje se ne samo trpeljivost . . . nego ako se smije tako reći izvjesno davanje prednosti nasuprot držanju prema pravoslavnom duhovništvu.
Ovo se objašnjava time . . . „što boljševici u latinskom sveštenstvu vide žrtve carističke vlade , dok pravoslavno duhovništvo drže za reakcionare.“
Uprkos finansijskim žrtvama postoje „pak mogućnosti slobodnog razvitka sveštenstva.“
Međutim za nekoliko godina katolički biskupi takođe su bili pozatvarani protjerani ili postrijeljani a većina od njihove 4234 crkve i 1978. kapela zabravljene ili profanisane a sve svešteničke škole pozatvarane.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2014, 23:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 15:21
Postovi: 123
Pobjeda komunizma bila je težak šok za Rim.

Ali ipak on ni u kom slučaju nije izgubio živce.On se tješio time , „da pravoslavna crkva ne posjeduje više nikakve povlastice i da katolička crkva ne podliježe nikakvoj zakonskoj diskriminaciji“.

Ponekad je uništenje carizma smatrano kao „Božje proviđenje“ , naročito što su se u Rimu nadali da „anarhistički“ boljševizam ne može dugo postojati i da će oni sami požnjeti plodove.
Tako je baron Monti , jedan papin blizak prijatelj (Benedikta XV) kazao da je Njegova Svetost mišljenja „da tek kad jednom prođe talas vjerskih progona , zločini i krvoproliće bi jednog dana , mogli da koriste širenju katoličke vjere“.
Sve u svemu vrijeme je Vatikanu izgledalo prije povoljno za crkvenu uniju.

Lisakovski . . . koji je pri Papskoj stolici zastupao Kolčakovu kontrarevolucionarnu vladu , koja je 1918/19. privremeno vladala istočnim dijelom carevine , izvještavao je 23. jula 1919. godine čak o „simpatiji koju papa danas pokazuje prema Rusiji“.
Ta se simpatija zapravo odnosila na . . . kontrarevoluciju.
Tako je Lisakovski pisao 14. oktobra 1919. godine povjerljivo ministru inostranih djela Kolčakovljeve vlade , S.D.Šazonovu : „ Sveta stolica stoji sa simpatijama i dalje prema(bjelogardejskoj) Rusiji i podupire borbu protiv boljševizma , koji naročito suzbija.
U svom motuproprio „Bonum sana“ od 25. jula 1920. godine papa je izričito osudio boljševizam i upozorio na realizovanje „jedne univerzalne republike potpune jednakosti ljudi i zajednice dobara , gdje bi iščezla svaka razlika među nacijama i gdje se ne priznaje nikakav autoritet oca nad djecom i države nad građanima , niti Boga nad ljudskim društvom.“
Ipak Benedikt XV je bio dovoljno moralno oguglao da je svoje poslove mogao da pravi i s komunistima koji su plivali u krvi.
Ne svjedoči samo tadašnji italijanski ministar inostranih poslova , grof Sforca - koji se poslije Musolinijevog preuzimanja vlasti povukao i postao jedan od najogorčenijih protivnika fašizma , nego je čak i istoričar fon Zikel koji se inače divio papstvu svrstao Benedikta u „tip beskrupuloznog kurijalnog prelata koji se ničeg ne užasava“.
Samo se treba podsjetiti , na vatikanske glasine o njegovom ubistvu državnog podsekretara i ranijeg uditore-a nuncijature u Minhenu i Beču . . . Tarnasija.

Poslije sloma carske vladavine , papa je osnovao „Odsjek za poslove orijentalne crkve“ i Orijentalni institut kao instrumente za širenje katolicizma na Istok.
10. marta 1919. godine Benedikt je . . . na tajnom konzistorijumu ponovo popunio deset biskupija zapadne Rusije ili ih je čak tek tada stvorio.I to su razumije se samo po sebi bili . . . katolički bedemi protiv Sovjetskog Saveza.
Pri tom je Rim držao na oku pravoslavnu crkvu i to ne samo rusku.Počeli su se bojati još i pravoslavne Grčke kao ozbiljnog rivala , kada početkom dvadesetih godina nije izgledalo isključeno osvajanje Carigrada i učvršćivanje Grka u starom centru istočnog hrišćanstva.
Zato je Vatikan (istina ne jedini) ali presudno podstakao Francusku da pomaže Tursku i onda je ona slala Turcima iz Sirije topove , municiju i vojne savjetnike . . . zbog čega je skoro čisto muhamedanska Turska pod Mustafom Kemalom Ataturkom mogla da 1921/22. godine protjera hrišćanske Grke iz Male Azije.

A vatikanska intervencija je tek uslijedila.Iako je takođe i Sovjetska Rusija snadbijevala Turke oružjem i čak zaključila s njima u Moskvi 11.marta 1921. godine – na osnovu više intervencija Lenjina i Staljina –„ugovor o prijateljstvu i bratstvu“.
Zahvalna Turska u kojoj je do 1928. godine islam bio državna religija , sagradila je decembra 1921. godine Benediktu XV , još za života ,veliki spomenik u Carigradu . . . posvećen dobročinitelju koji je pružao nesebičnu pomoć bez ikakvog razlikovanja rase i religije.
Ipak to katolička apologetika . . . dovodi u vezu s papinim „mjerama pomoći“ za vrijeme svjetskog rata „bez obzira na vjersku,nacionalnu ili etničku pripadnost.A zapravo , zvanično se to drugačije i nije moglo deklarisati.
Ko je inače podigao spomenik Benediktu za njegovu „samarićansku službu“ - koja zapravo nije bila ni kap u moru , pa ipak . . . propagandistički trajno upotrebljivu?
Hrišćanska Njemačka? . . . Katolička Austrija?
Ne nego, muhamedanska Turska!
A njoj je protjerivanje (hrišćanskih)Grka iz Male Azije moralo značiti mnogo a . . . papsko milosrđe nimalo.

Bilo kako bilo . . . ali jedan dodatni slavni čin „nevjernika“ – njihov genocid nad Jermenima – baca najljepše svjetlo istorije spasenja , na rimsko insistiranje oko pomoći Turcima u oružju i na turske visoke počasti papi.
Turci su 1895/96 , 1909. i 1914/15. godine masakrirali ili umorili glađu najprije 200 hiljada,onda 600 000 hrišćanskih Jermena , takođe su oko 100 hiljada jermenskih žena i djevojaka odvukli u svoje hareme.

Diplomatske veze kurija je uskoro održavala ivičnim državama . . . Poljskom , Litvanijom , Letonijom ,Estonijom a na kraju i s Finskom.
Kao tzv.“Antemurale Christianitatis“ . . . branu protiv buntovne Rusije , vatikanska politika je težila da stvori katolički blok moći , od Litvanije preko Poljske , Bjelorusije i Ukrajine koja je pod atamanom Petruljom čak poslala sopstvenog zastupnika pri Rimskoj Stolici , sve do Mađarske i Austrije.Pri tome su se Benediktovi napori najtješnje podudarali s naporima Sjedinjenih Država . . . čija je monetarna i privredna hegemonija već ostavila snažan utisak na Vatikan.


Prije svega Amerika je naravno finansirala protestantske misije radi“dezintegrisanja pravoslavne Rusije“.Evangelisti nisu htjeli da ništa manje love u mutnom nego papa.Jedan posmatrač , Mek Kalah koji je 1923. godine u Varšavi vršio inspekciju “divizijskog štaba“ velike protestantske organizacije „za duhovno osvajanje Rusije“ , čije je „vojno sjedište“ bilo u Berlinu a „glavno sjedište“ u Londonu . . . mislio je čak da će uspjeh tih misionara „značiti pad jerođakona , jeromonaha , protojereja , arhimandrita , mitropolita , i patrijaraha . . . isto kao što je uspjeh revolucije 1917. godine značio pad komornika , državnih savjetnika , junkera , dvorskih dama , velikih knezova i – cara“.

Da bi došao u kontakt sa sovjetima , Benedikt XV je već s proljeća 1918. godine poslao prefekta Vatikanske biblioteke , Akila Ratija koji je četiri godine kasnije i sam postao papa , na političko informativno putovanje po istočnoj Evropi.Benedikt ga je naimenovao za“visitatore apostolico per la Polona“.Tek nakon dugotrajnih pregovora nunciju Pačeliju je pošlo za rukom da progura Ratijevo naimenovanje.
Budući papa , s kojim je Pačeli (i sam bivši papa)stajao u tijesnoj vezi i čije je prve korake na diplomatskom parketu lično vodio . . . trebalo je da bude kao apostolski vizitator nadležan i za baltičke države i čitavu Rusiju , ali mu je , ona , uprkos živahnom interesovanju ostala zatvorena.

Kada je Rati krajem maja 1918. godine stigao u Poljsku zemlja je još bila okupirana od Centralnih sila ali je ipak funkcionisalo Regentsko vijeće.U tom organu , koji je pripremao samostalnu Poljsku . . . Rimska crkva je imala odlučujući uticaj.
Stvarna glava Regentskog vijeća bio je varšavski nadbiskup ,Aleksandar Kakovski sekretar Regentskog vijeća , koji je takođe bio prelat.
Sada je trebalo Poljsku po mogućstvu ojačati i ponovo učiniti „predziđem hrišćanstva“.
„Vatikan“ javlja kratko nakon Ratijevog naimenovanja . . . bavarski poslanik , baron Riter „neće dopustiti da nedostaje najšira predusretljivost da bi , poslije raspada Austrougarske monarhije dobio u Poljskoj novo uporište katoličke crkve i bedem nasuprot antikatoličkim strujanjima sa istoka a Poljska će sigurno pokušati da se posluži pomoću crkve , kako bi ojačala svoj spoljnopolitički položaj prema ruskim ivičnim državama“.


Akile Rati , trostruki doktor . . . vodio je život naučnika.Kao diplomata bio je neiskusan i ovako je pisao svom gospodaru , pošto je 29. maja 1918. godine stupio na svoje mjesto u Poljskoj : „Bila bi moja najveća radost kada bih mogao da svoju krv prolijem zbog Rusije“.
Zapravo . . . Rati nije bježao , čak ni kad je bio licem u lice s Crvenom armijom pred Varšavom - sasvim svejedno da li su ga držali „pipci ateističkog komunističkog čudovišta“ ili kakva mekša šapica prestonice.
Početkom februara 1919. godine prenio je informaciju . . . jedan telegram iz Rima u kome papa Benedikt „svesrdno“ moli „gospodina Lenjina“ da migoljevskog nadbiskupa , monsinjora barona Ropa (od 1917. godine mitropolita cijele Rusije) „odmah“ pusti na slobodu.
Gospodin Lenjin koji je još u jesen 1918. godine upozorio drugove: „ U borbi protiv religioznih predrasuda mora se postupati izvanredno oprezno“ . . . povratno je telegrafisao kasnije poslije informacija petrogradske policije „da nadbiskup Rop nikad nije bio zatvaran , nego da se najprije radi o njegovom nećaku . . . Egonu Resiljeviču Ropu.




Prilikom svog prvog kontakta sa komunističkim bosom , papa je nasjeo jednoj glasini.I pored svega toga , nadbiskup koji je sovjetsku vladu rado nazivao „emisarima đavola“ ipak je uhapšen 19. aprila . . . (nikako slučajno) na dan napada poljskog šefa Pilsudskog na Vilnu.
Sovjetske su vlasti okrivile Ropa , za kolaboraciju sa Poljskom , ali su ga stavile samo u kućni pritvor u jednom moskovskom parohijskom stanu . . . gdje je smio da se dopisuje sa svojim zastupnikom u Rusiji , nadbiskupom Janom Đeplakom , pa i sa nuncijem Ratijem kome je katolička crkva u Rusiji takođe bila podređena..
Tek što je Rop 17. novembra 1919. godine opet bio slobodan - a put ka tome otvorio je komesar inostranih poslova Čičerin , samom nunciju - on je odmah otputovao za Varšavu!
Tamo je , na željezničkoj stanici . . . kako „Osservatore Romano“ radosno opisuje dočekan „uistinu trijumfalno“ ne samo od papskog nuncija i varšavskog nadpastira , nego takođe od poljskog vojnog biskupa . . . štaviše od komandanta grada!
Vatikanski list , koji opisuje Ropov prolazak kroz , do suza dirnuti , ljudski špalir (i u svojoj nenamjernoj komici , još pridodaje i „bijelu bradu“ crkvenog velikodostojnika , koju je„po boljševičkom običaju“ morao da pusti „jer oni vole bradu i dugu neskraćivanu kosu“).
Brbljao je svijetu takođe da je trebalo da nadbiskup Rop u noći između 20. i 21. maja bude strijeljan , mada citirana „Kronika“ njegove sopstvene naddijeceze , koja utvrđuje svaku pojedinost zatvorskog vremena . . . ne zna ništa o tome.



U međuvremenu je kardinal – državni sekretar Gaspari u martu ponovo , a i ovog puta na osnovu obavještenja iz „ozbiljnog izvora“ telegrafisao na francuskom , gospodinu Lenjinu „da vaše pristalice progone sluge Božije , prije svega one koji pripadaju ruskoj religiji . . . zvanoj pravoslavna (!)
Sveti otac Benedikt Vas preklinje da izdate stroge naredbe da duhovnici svake religije budu poštovani“.
Komesar inostranih poslova Čičerin , koji se potičući od ruskog prastarog plemstva , rado bavio muzikom i književnošću , telegrafisao je na to(takođe na francuskom) u jednom veoma rječitom , podrugljivom tekstu . . . koji , hmmm možda ipak odaje Lenjinov rukopis . . . „da Vaši ozbiljni izvori koje pominjete dovode Vas u zabludu“ jer se u „našoj zemlji“ ne događa ništa od onoga „što je prema pravoslavnima bilo pravilo tamo , gdje je vladala rimokatolička crkva“.
Izvijestio je o razobličenim „podvalama . . . kojima je kler varao narodne mase“.
Navodno „neuništive svete relikvije“ su otvorene , ali „pozlaćeni i dragim kamenjem načičkani grobovi“ nisu sadržavali ništa do“prašinom prekrivene trule kosti , vatu ,tkaninu , pa čak i ženske čarape“.
Nasuprot tome , narodni komesar inostranih djela žalio se u depeši „da nebrojena zlodjela , koja su počinili neprijatelji ruskog naroda - Čehoslovaci , vlade Kolčaka , Denjikina
i Petrulje , stranke koje su svojevremeno vladale u Poljskoj i imaju među svojim vođama katoličke nadbiskupe (a jezivo muče one borce za narodnu stvar koji im padnu šaka) koje su čak dale da se poubija misija našeg Crvenog krsta – nikada nisu kritikovani s Vaše strane.Glas humanosti , za koji se naša narodna revolucija bori , ne respektuju oni koji se smatraju Vašim pristalicama.U korist toga glasa iz Vaših usta nije došla ni jedna jedina riječ“.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2014, 22:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 15:21
Postovi: 123
„Rat je godinama marljivo i ozbiljno pripreman.Godinama je vojska bila u stalnoj pripravnosti.Ali jedna od najvažnijih priprema bio je Euharistijski kongres u Beču.“


Austrijski posvećeni biskup i potonji knez-nadbiskup salcburški Vajc





Istorija napreduje hodom raka . . . od metastaze do metastaze.




Svom svojom energijom pokušavao je Vatikan da na strani Habzburga osvoji Balkan.Više od jednog vijeka tu su se tukle velesile , Rusija i Austrougarska , obje u namjeri da preuzmu tursko nasljeđe , što je jugoistočnu Evropu zapravo konačno i učinilo glavnim žarištem krize.

Već 1878. godine nakon rusko-turskog rata , Austrija je zaposjela turske pokrajine Bosnu i Hercegovinu , poslije čega se odmah započelo sa stvaranjem rimokatoličke hijerarhije i ugrožavanjem Srpske pravoslavne crkve . . . čiji je zaštitnik bila Rusija.
Dvije godine poslije toga rimski prelat Presuti u svome programskom spisu „ Il papato et la civilta degli slavi meridionali“, koji je toplo preporučio Pije X , zavjetovao je čak podjelu Turske , da bi se uz habzburšku pomoć dalje širio katolički uticaj.
S druge strane , srpsko-pravoslavno sveštenstvo u Bosni i Hercegovini ,kome se priklanjala većina tamošnjeg stanovništva , nastavilo je svoju pansrpsku politiku i žigosalo kao „glavnu prepreku ujedinjenju zapadne i istočne crkve“ . . . oholo zdanje rimskog papstva.

Monsinjor Presuti je u svom programatskom spisu zahtijevao za okupirana područja uspostavljanje jedne nadbiskupije i dvije sufranganske biskupije. I tada je osnovana nadbiskupija Sarajevo i biskupija Banjaluka i Mostar.U Travniku je stvoreno jedno vlastito , svešteničko sjemenište kojim su rukovodili Jezuiti a čiji je protektorat preuzeo sam car Franjo Josif.

Cijelo područje je bilo podređeno „Propagandi fide“ , ovdje nisam spominjao tu kongregaciju , koju je 1622. godine oživotvorio Grgur XV , i te je iste godine kanonizovao osnivača jezuitskog reda , a već sljedeće dao , nov . . . jeziv podstrek proganjanju vještica – sa deklarisanim ciljem prevođenja cijelog svijeta u katolicizam.
Predvođena jednim kardinalom kojeg obično , zbog njegovog uticaja nazivaju „crvenim papom“ ,“Propaganda fide“ je bila ni više ni manje nego . . . papsko ministarstvo propagande , svakako „najstarije , najmoćnije i najnasilnije ministarstvo propagande i propagandni biro koji je ikad postojao“ . . . jedan institut prema kojem su propagandne organizacije drugih država (tako lijepo rečeno) „dječja igračka“.

Nekoliko decenija nakon što je „Propaganda fide“ koja zapovijeda čitavim katoličkim misionarstvom stupila u dejstvo u novim jugoslovenskim biskupijama , došlo je do najgroznijih pokolja „krivovjernika“ u 20.vijeku , do istrebljivača uništetiljskih orgija . . . tako jezivih da nimalo ne zaostaju za onim najstrašnijim u srednjem vijeku.



Pokrajine Bosna i Hercegovina su , nakon okupacije ostale samo nominalno pod turskim suverenitetom. Ali . . . s mladoturskom revolucijom koja je u ljeto 1908. godine ponovo uvela Ustav iz 1876. godine i smatrala obje pokrajine još uvijek pod upravom Porte , bilo je tada po mišljenju Austrije ugroženo njeno okupaciono pravo , pa je 5. oktobra 1908. godine anektirala Bosnu i Hercegovinu.
Srbija čija je aneksija bila“stari program feudalno - klerikalnih i militarističkih krugova Austrije“ , zatražila je na to od Rusije da objavi rat.

Ali carevina je patila od posljedica revolucije i još više . . . od svog poraza od Japana.Bila je ona spretno nadigrana od bečke diplomatije a od Njemačke . . . (upola) ucijenjena jer Njemačka (kajzer,kancelar,generalštab) bila je već tada spremna da vodi bezuslovan rat na strani Austrije , ako ova umaršira u Srbiju i udari po Rusiji.

Neposredno prije prisajedinjenja Bosne i Hercegovine , njemački otpravnik poslova u Beču , grof Brokdorf – Rancau javio je da su za aneksiju prije svega zainteresovani katolička crkva i politizovana vojska . . . time je mislio na krugove oko prestolonasljednika Franje Ferdinanda hmmm . . . čija je žena vojvotkinja od Hoenberga održavala tijesne veze sa Pijem X.


Ubrzo poslije aneksije decembra 1908. godine , Austrija je odgovorila na proteste Srbije ratnim pripremama.
Šef generalštaba Konrad fon Hecendorf koji je u januaru 1909. godine zagovarao kao i uvijek pred ministrom inostranih poslova grofom Erentalom taj . . . preventivni rat , naglasio je „da bi moralo doći do vojnog razrješenja konflikta sa Srbijom , jer bi za dvije do četiri godine Rusija i Italija bile u stanju da Srbiji priskoče u pomoć - a u tome je uostalom bio i u pravu - „tako da bismo onda mogli da upadnemo u istovremeni rat protiv Rusije,Italije i na Balkanu , koji pod svim okolnostima valja izbjeći.

Konrad je takođe u svojim memoarima tvrdio da je godine 1908/9. označio da je kucnuo čas da se sa Srbijom raščisti.

I mada je Austrija s“bosanskom krizom“ izazvala svjetsku krizu(uz njemačku pomoć) i već tada povukla čovječanstvo na ivicu svjetskog rata . . . Pije X je odobrio aneksiju.
Poslije aneksije Franjo Josif je objavio lakonski u jednom manifestu : „Osjećao sam se pozvanim da proširim prava svoje krune na Bosnu i Hercegovinu „ a kardinal – državni sekretar Meri del Val priznao je sasvim otvoreno da katolička hijerarhija stremi u objema pokrajinama „sistematski“ uniji . . . Srpske pravoslavne crkve s rimskom.


Kada je na to porastao velikosrpski i jugoslovenski otpor , Vatikan i carska kuća kolaborirali su još tješnje , tu su se njihovi interesi uputpunosti poklapali jer . . . kako je razlagao 1908. godine šef sekcije u ministarstvu inostranih poslova , Kajetan Merej fon Kapoš – Mere : “kao što je poznato ništa ne ujedinjuje više od zajedničkog neprijatelja.
I upravo tom aneksijom ta dva južnoslovenska područja „Dunavska monarhija je u sebe ugradila doslovno samu kritičnu masu političkog eksploziva . . . od koga će 1918. godine i propasti.



Razumije se naravno da je ovaj od Vatikana podržavan poduhvat u duhu imperijalizma , signalizovao dalje agresije na Balkan.
Odmah nakon otimanja Bosne i Hercegovine , car i papa su uprli oči u Albaniju.Austrija je sada dobila protektorat nad albanskom katoličkom crkvom , pa joj je preko ministarstva inostranih poslova dostavljala značajne svote.
Čak je i liberalna Italija (naravno iz drugih pobuda ) novčano pomagala albanske katolike.
A za to su vrijeme Moskva i Beograd finansirali pravoslavni episkopat . . . koji međutim prema njima , nije htio da uđe u baš neke prevelike političke obaveze.


Katolička „misija“ služila se svim sredstvima.
Tako je recimo prilikom ustanka protiv turske vlade u ljeto 1910. godine apostolski protonator Nikolo Kačori - „jedan iskren albanski patriota“ , kako se to često govorilo u bečkom ministarstvu inostranih poslova - dokrijumčario oružje dračkom nadbiskupu , Primu Bjankiju.
Kačori je zato bio osuđen od prve instance , na četiri . . . a od druge na dvije godine zatvora.
No , 1911. godine austrijski ambasador u Carigradu izdejstvovao je amnestiju za monsinjora krijumčara oružjem . . . da bi ga na to , nadbiskup Bjanki 1912. godine , zatražio od Rima za koađutora.
Godine 1913. 21. aprila feudalno „Arhibratstvo arhanđela Mihajla“ u Austriji žestoko je preko grofa Resegviera zahtijevalo rat . . . u korist neznatne katoličke manjine u Albaniji.
„Na tom malenom prostoru rješavala se crkvenopolitički i borba za vlast , koja je u svim izvještajima ambasade“ Austrougarske pri Papskoj stolici „ocjenjivana kao predigra za svjetski rat , priznaje i sam biskup Hudal , uopšteno proklinjući „nacionalni podrivački rad na jugu koji je upravljen istovremeno i protiv Beča i Rima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2014, 22:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Pisi jos molim te, nisam odavno citao nesto ovako sokantno i poucno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2014, 19:14 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 15:21
Postovi: 123
Internacionalni podrivački rad . . . obavljali su drugi.

Godine 1912. kada je hrišćanski zapad bio politički i religiozno u punoj ekspanziji , kada su balkanske države iskoristile italijansko – turski rat , podmukli prepad Italije na tripolitanske luke za napad na evropske posjede Porte , na Albaniju , Makedoniju i Trakiju , kada je Turska bila primorana na zaključenje mira s Italijom i ubrzo izgubila cijelo svoje evropsko područje u korist balkanskih država . . . tada je na Euharističkom kongresu u Beču skadarski biskup Seređ zatražio“krstaški rat“ Austrije protiv Albanije.

Kasnije će se pokazati da su Euharistički kongresi počeli da prosperiraju upravo pod Pijem X u Budimpešti 1938. godine , godinu dana prije početka Drugog svjetskog rata , a i u Minhenu 1960. godine na vrhuncu hladnog rata . . . takođe stajali u znaku antiistočnih i antikomunističkih demonstracija.

Nad Euharističkim kongresom u Beču 1912. godine pokroviteljstvo preuzima car Franjo Josif.
Staro apostolsko veličanstvo sa svim dvorjanstvom . . . slijedilo je papskog legata , holandskog kardinala van Rosuma sa „Svetinjom nad svetinjama“ a bila je zastupljena i austrijska vatikanska ambasada.

Jedan jezuita je kasnije govorio o „Vezama između svete euharistije i kuće Habzburg“.
Usred Prvog svjetskog rata moglo se pročitati : „ Rat je bio godinama marljivo i ozbiljno pripreman.Godinama je vojska bila u stalnoj ratnoj pripravnosti.Ali jedna od najvažnijih priprema bio je Euharistijski kongres u Beču“
Vjernici bi lako mogli da ne povjeruju , kad ovo ne bi poticalo od posvećenog biskupa Vajca , kasnijeg salcburškog kneza – nadbiskupa.

Samo nekoliko mjeseci prije tog Euharistijskog kongresa zastupnici konzervativnog klera i austrijskog visokog plemstva osnovali su „Katoličku uniju“ . . . očigledan pokušaj rigoroznog sputavanja nacionalnih oslobodilačkih težnji naroda Dunavske monarhije.
Bečki kardinal Nagel , u Vatikanu veoma cijenjen , tražio je u svoje vrijeme upravo jedno „ katoličko slovensko carstvo“.
Radi se , kako je pisao on , „o prvoj prilici da se u Slovenstvu , rasi nesumnjivo u usponu , po prvi put pusti korijen na široj osnovi“.
Saglasno tome naravno klerikalni mediji huškali su još neuvijenije.
Za vodeće crkvene novine (Osterreiche katholiches Sontagblatt) koje su izlazile u masovnom tiražu . . . u pogledu Balkana se već 1912. godine očigledno jedva mogao odgoditi „dugo očekivani evropski rat“ . . . „uprkos deklarativnoj volji velikih sila.Sav taj jad! Ubijanje! Privredna propast! . . . Ali ne mora li doći do toga danas ili sutra?Predomišljanjem oko jednog takvog rata urušava se takođe i moderni liberalizam.Ništa Evropi ne bi falilo ako bi se temeljito jednom pretresli njeni odnosi.“

Organ austrijskog klera apelovao je već na „katoličkog cara Evrope“ : „ Ako je Austrija prinuđena da razvije svoje zastave , imaće da nosi i nosiće mač kakav zahtijevaju Habzburzi i tradicije njenog naroda.Pa ako u buri odnosa koji se ruše i previru , papa i interesi crkve ustrebaju krepku ruku i odlučujuću riječ , onda će se zacijelo i katolički car Evrope pokazati sinom crkve.“

Tako je to svojevremeno pisao mjerodavni austrijski crkveni list oktobra 1912. godine.
Već u u novembru i decembru Prvi balkanski rat prijetio je širenjem na cijelu Evropu „austrijska ratna stranka(ministar inostranih poslova Berhtold i šef generalštaba Konrad von Hecendorf )“ bila je spremna da nasilno spriječi teritorijalni rast Srbije , Crne Gore i Grčke , s jedne strane , i Bugarske s druge . . . izbio je Drugi balkanski rat na koji je Austrougarska „na svaki način“ gonila Bugarsku sasvim potučenu za nekoliko nedjelja . . . Dvojna monarhija se opet „umalo nije umiješala u Drugi balkanski rat“ ali joj je njemačka vlada uskratila podršku.

Koliko su . . . upravo na pragu tog svjetskog rata ;Austrougarska i Pije X bili tijesno povezani jer „kao što se zna , ništa ne ujedinjuje više od zajedničkog neprijatelja“ pokazaće i kiša ordenja koja je februara 1914. godine pala na Vatikan.
Sada je osim uticajnog kardinala Vićenca Vanutelija i strašnog , u crkvenoj istoriji gotovo besprimerenog moćnog Gaetana de Lai jednog od najbližih papinih pouzdanika „vraiment l*homme fort du Pontificat“ (uistinu jaki čovjek pontifikata) kako kaže Emil Pula odlikovano daljih 26 kurijala iz Beča.
Time se dinastija zahvalila rimskim prelatima za podržavanje njene politike grabeža na Balkanu , u Bosni i Hercegovini , Albaniji , gdje je kurija ujedno slijedila svoje sopstvene interese.
„Očuvajte protektorat u Albaniji po svaku cijenu“ zaklinjao se u avgustu 1913. godine nekadašnji nuncije u Minhenu i Beču kardinal Antonio Asljardi austrijskog poslanika pri Vatikanu „jer to dragulj u kruni Vašega cara i sreća za katoličku crkvu , kojoj je donio beskrajno mnogo koristi“.


Ali neuporedivo veća korist za papstvo trebalo je da bude ona koja će proizaći iz svjetskog rata u čijem se pravcu išlo bez gubljenja cilja iz vida.
Jer tvrdnja britanskog premijera da se Evropa 1914. godine „okliznula“ u rat odavno se pokazala neodrživom.Uzajamno nepovjerenje velesila , strah svake od njih od napadačkog rata drugih , kao i vjerovanje mjerodavnih državnika u neizbježnost krvoprolića postajali su sve veći a uz to uvećavalo se i naoružanje – što je vazda bio smrtonosan put kojim vjerovatno i mi danas napradujemo u treći svjetski rat.

Austrougarska je povećala jačinu svojih trupa za 85 000 ljudi,svoju artiljeriju za 60%,Rusija je podigla mirnodopske snage sa 1,2 miliona na 1,42 miliona,Njemačka je započela povećanje kopnene vojske , koja je imala da poraste za 136 hiljada ljudi , Francuska je uvela trogodišnji rok službe u aktivnoj trupi i pomjerila regrutovanje s 21. na 20. godina starosti , Engleska je uputila svoju flotu u Sjeverno more i organizovala ekspedicionu vojsku za kopneni rat.
Manje ili više sve ratujuće strane su učestvovale u izazivanju katastrofe : Francuska sa svojom idejom o revanšu s ciljem povraćaja Elzasa i Lotaringije , Engleska sa svojom zavišću prema njemačkoj industrijskoj proizvodnji , koju je prevazilazila još samo američka , svojom zavisnošću prema njemačkoj trgovini učetvorostručenoj od 1870. godine i stalno rastućoj njemačkoj floti , grandiozno promašenoj investiciji koja je naposlijetku sama progutala polovinu odbrambenog budžeta , Rusija izgradnjom svoje slovensko pravoslavne hegemonske pozicije , Italija svojim prohtjevima za austrijskim područjem Južnim Tirolom , Trstom i Dalmacijom.

Na Internacionalnom planu najveća krivica pogađa međutim industriju naoružanja.Tako je Društvo naroda konstatovalo 1921. godine : „Firme za proizvodnju oružja odnjegovale su ratnu politiku i nagovarale svoje sopstvene zemlje da vode ratnu politiku i uvećavaju svoje naoružanje.
U zemlji i inostranstvu te firme pokušavale su da podmićuju vladine službenike.
Firme za proizvodnju oružja širile su lažne vijesti o vojnim i mornaričkim programima različitih zemalja da bi podigle izdatke za naoružanje.
Kontrolom sopstvenih i inostranih novina te su firme težile da utiču na javno mnenje.Firme za proizvodnju oružja su organizovale krugove za naoružanje koji su podsticali trku u naoružanju gurajući jednu zemlju protiv druge.

Više nego sve druge države Njemačka se osjećala blokiranom u svom stremljenju da bude svjetska sila.Svakako nije bila slučajnost da je povod za „obračun“ tražen i nađen upravo na jugoistoku.Tu su se odavno sukobljavale dvije velesile dok su se druge borile protiv njihovog uticaja.Kao njihovi saveznici ili protivnici tu su se takođe vijekovima sukobljavale dvije snažne religije.
„Nigdje u Evropi“ s pravom je rekao biskup Hudal . . . „religija i crkva nisu bile tako pomiješane s politikom kao u balkanskim državama i istočnoj Evropi“.
Naročito su oba Balkanska rata 1912. i 1913. godine jugoistočnu Evropu promijenila i iz temelja situaciju zaoštrila još više , naročito što je Srbija . . . najkasnije od „bosanske krize“ 1908. godine neprijatelj Austrougarske , bila neosporivi pobjednik i mogla da znatno uveća kako svoju teritoriju tako i broj svoga stanovništva.
Ali u svakom od tih ratova Dunavska monarhija toliko je tijesno vezana s papom , i još uvijek je sprečavana da udari na pravoslavne Srbe . . . mada je upravo Pije X koji se već koliko na početku svoga pontifikata žalio zbog „huškanja slovenskog duhovništva“ htio da Srbi budu kažnjeni „za sva njihova zlodjela.“


Krupan povod za to bio je nesumnjivo atentat na austrijskog prestolonasljednika Franju Ferdinanda i njegovu ženu po završetku manevara u Bosni , jedne sunčane nedjelje u Sarajevu 28. juna 1914. godine kada su po riječima njemačkog ambasadora u Londonu kneza Lihnovskog . . . poslati pravo u „aleju bacača bombi“.

Oružje atentatora poticalo je iz srpskog vojnog skladišta , srpski carinici omogućili su prelazak preko granice ,srpske novine , najzad , glorifikovale to djelo.
Austrija je stoga nazvala srpsku vladu indirektno odgovornom.Ipak . . . nije bila u pravu.
Srpskom premijeru Nikoli Pašiću atentat je pao nezgodno kako za unutrašnju tako i za spoljnu politiku.O planu je doduše nešto i znao , ali očigledno ništa tačno , a u svakom slučaju nije bio u stanju da ga spriječi.
Čak i austrijski vještaci kojima je povjerena istraga potvrdili su „ne samo da službena Srbija nije ništa znala o atentatu , nego da su i oni koji su ga pripremali , to krili od nje.“

Da li takođe i papa . . . koji je stalno prorokovao svjetski rat za 1914. godinu nije ništa znao o zavjeri?

„Već dva puta nam je sudbina dala mač u ruku , oba puta smo ga vratili u korice.Treći i posljednji put nam iskupljenje daje znak.Još jednom smo u prilici da se sjetimo našeg istorijskog zadatka da budemo hegemon Balkana , još jednom nam prst Božiji pokazuje put kojim moramo ići ako nećemo da nas bujica nadolazećih zbivanja ne otplovi s pozornice života , kao da Austrije nikad nije ni bilo.
Radi se o biti il* ne biti!Ako hoćemo da nastavimo da živimo kao velika , u kulturi odlučujuća , snažna država i da u budućnosti opravdamo naše istorijsko predodređenje na Balkanu i u zapadnoj Rusiji u ime katolicizma i evropske kulture onda se moramo latiti mača.
Ali mi se molimo Bogu da oni(naime pomirljivi i u pogledu rata plašljivi krugovi)ovoga puta više ne uspiju (da se izbore) a Bog čije oruđe na zemlji smo mi , on će nas uslišiti.“

Ovako piša katolički nedjeljni list koji su podržavali krugovi visoke aristokratije i biskupi.Ali takođe u njemačkom rajhu dolazili su „najglasniji udari u fanfare iz klerikalnog ugla“ i tu je zapravo ultramontanska (papi poslušna) štampa zahtijevala „ultima ratio , topove“.

Njemački otpravnik poslova u Beču Vilhelm princ od Štolberg-Vernigerode javljao je tada u Berlin da je austrijski ministar inostranih poslova grof Berhtold , na njegovo pitanje šta bi se dogodilo ako bi Srbija prihvatila sve austrijske zahtjeve , odgovorio :
Smatra isključenim da će čak i jedna vlada kao srpska prihvatiti takve uslove.Ali ako bi i to bio slučaj ne bi preostalo ništa drugo nego da se i nakon prihvatanja svih uslova Srbija izaziva sve dotle , dok Austrija ne dobije mogućnost da umaršira u Srbiju.


Upravo je to bilo ono što je želio Vatikan.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2014, 21:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Majku im, taj Vatikan je bas bezobrazan


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2014, 00:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2010, 15:21
Postovi: 123
Pije X . . . koji je očigledno unaprijed znao za prijevremenu smrt austrijskog prestolonasljednika . . . (nazovimo to ipak već jednom tako) više je puta , u godinu tačno , prorokovao i rat i požar svjetova , „guerrone“.

„La guerra che viene“ - to je gotovo bio stereotipan izraz kod njega.

Već 1910/11. godine za vrijeme Tripolitanskog rata koji je ipak tako dobrodošao za Banko di Roma na čelu sa Ernestom Pačelijem (stric budućeg pape Pija XII ) , Pije je govorio o tome kada mu je njegov državni sekretar podnosio telegrame o vojnom pohodu.

A kada mu je kardinal na početku Prvog balkanskog rata 1912. rekao da se njegove slutnje obistinjuju , papa ga je korigovao da on nije mislio na taj rat , ali da će ga 1914. godina donijeti . . . „Viene il guerone; la cose vanno male; non passeremo il 1914.“
Od brazilijanskog poslanika se oprostio u maju 1914. godine : „Kako ste srećni što nećete vidjeti veliki rat koji će uskoro izbiti“.

Da li je i sam papa bio zbog toga nesrećan ?
Gajio je nepovjerenje prema svim slovenskim narodima i strahovao da će svi skupa preći na stranu Rusije koju je neposredno pred početak same katastrofe opisao Ludvigu Pastoru kao „najvećeg neprijatelja crkve“.
„Sono tutti quanti barbari“ (Svi skupa su varvari) , uzvikivao je Pije 1913. godine kada je bila riječ o Slovenima.


Bečkog ambasadora pri „Svetoj stolici“ , crkveno – vjerujućeg katolika princa Šenburg –Hartenštajna , papa je u jesen 1913. poučavao :
„Austrougarska bi najbolje uradila da Srbe kazni za sve njihove prestupe“.

Carevom zastupniku kod kurije , Nelidovu , Pije je 1914. godine izjavio da je ruska vlada varala katoličku crkvu i neprestano kršila riječ , na šta Nelidov , pošto mu je papa uskratio svaki odgovor , nikada više nije stupio u Vatikan .
Drugom je prilikom Pije naglasio „da je za evropski rat bezuslovno odgovorna Rusija“.


Da li je taj , od svoje mladosti . . . slovenofobični pontifeks vidio očekivani rat , slično kao između ostalih - njemački kajzer , Betman Holveg i Moltke - kao neku vrstu rasne borbe ili ne , kao ideologiju „završne bitke između Slovena i Germana“?
U svakom slučaju htio je on da Sloveni budu „kažnjeni“.
Bio je , čak i zabrinutiji za katoličku monarhiju , koja se borila s pravoslavnim „varvarima“ od samog njenog cara čiju je prirodu , sklonu ustupcima , žalio.
Uz često ponavljanje papske želje za kažnjavanjem izvanredno pristaje i onaj poznati telegram koji je bavarski otpravnik poslova pri Rimskoj stolici , fon Riter , 26. jula 1914. godine poslao u Minhen.Taj tekst naravno postoji u više verzija , pošto je Riter „izvjesno veteran katolik htio čak i samog sebe da ispravi – 5. maja 1919. godine.

Telegram - postao je poznat u minhenskom Fehenbah procesu , prema spisu „Presuda Fehenbah“ . . . koju je na osnovu akata sastavio savjetnik kamernog suda Frajmut - doslovno glasi : „Baron Riter bavarskoj vladi.Papa odobrava oštar nastup Austrije protiv Srbije.Kardinal – državni sekretar se nada da će ovoga puta Austrija istrajati.Pita se kada bi onda mogla da vodi rat ako čak nije odlučna da oružjem suzbije jedan inostrani pokret koji je prouzrokovao ubistvo nadvojvode i koji , s obzirom na sadašnje stanje Austrije , ugrožava njeno dalje postojanje.U njegovim izjavama otkriva se strah rimske kurije od panslavizma - potpis Riter.“ (Fehenbah je bio sekretar 1919. godine ubijenog bavarskog premijera Kurta Ajznera , dobio je 1926. godine deset godina zatvora zbog objavljivanja tog utajenog telegrama koji je 1919. godine kao dokument o ratnoj krivici Vatikana . . . pobudio najveću pažnju).

Doslovno uoči samog rata Pije X se nije zalagao za mir , nego je žalio što austrougarska nije još ranije preduzela slične ultimativne korake.

Misli tog pape koji je ostavljao „svuda utiske sveca“ . . . došle su do izražaja u jednom izvještaju austrijskog poslanika , grofa Morica Palfija , njegovom ministru inostranih poslova o razgovoru s kardinalom – državnim sekretarom Meri del Valom od 27. jula 1914. godine.
Grof Palfi je pri tome naglasio da izvjesnim „kombinacijama štampe nasuprot“ nije „nezanimljivo“ da se „upozna pravi način kurijalnog mišljenja“ , pa je produžio : „Kada sam prije dva dana posjetio kardinala – državnog sekretara , on je smjesta skrenuo razgovor na velika pitanja i probleme koji danas zaokupljaju Evropu.

Ali u primjedbama Njegove Eminencije nije se mogla osjetiti nikakva posebna blagost i pomirljivost.
Notu upućenu Srbiji koju je označio kao naročito oštru , odobravao je uprkos tome bezrezervno i istovremeno izrazio nadu da će monarhija istrajati.
Naravno , smatrao je kardinal šteta je što Srbija još ranije nije „umanjena“, jer tada bi to bilo sprovodljivije , bez tako velikog izlaganja nepreglednim mogućnostima kao danas. Ta izjava takođe odgovara papinom načinu mišljenja , jer tokom posljednjih godina Njegova Svetost je više puta ispoljila žaljenje što je Austrougarska propustila da svog opasnog susjeda na Dunavu „ukroti“.
Moglo bi se zapitati kako je onda objašnjivo da se katolička crkva pokazuje tako ratnički nastrojenom u vrijeme kada je vodi poglavar sličan svecu i prožet istinskim apostolskim idejama?Odgovor je veoma jednostavan.
Papa i kurija vide u Srbiji razarajuću bolest koja postepeno prodire do životne srži monarhije i koja bi je vremenom mogla rastočiti.
A Austrougarska jeste i ostaje uprkos svima različitim eksperimentima koje je kurija posljednjih decenija možda pokušavala , najjači bedem vjere koji je crkvi preostao u naše doba.
Zato bi rušenje tog bedema značilo za crkvu gubitak njene najmoćnije tačke oslonca , značilo bi vidjeti njenog najjačeg prvoborca oborenog u borbi protiv pravoslavlja.
Zato kao što je za Austrougarsku direktnu zapovijest samoodržanja da iz svog organizma udalji razornu bolest ako treba i silom , tako je i za katoličku crkvu indirektna zapovijest da učini sve ili barem podrži ono što može da služi tom cilju.U tom svjetlu posmatrano , može se razapeti most između apostolskih svjetonazora i ratničkog duha.“

Zaprepašćenje vjerujućeg katolika , zbog ipak već odavno oprobane mješavine svetog i ratničkog duha , komentarisao je sovjetski istoričar Adamov rečenicom da papstvo ne samo što svoju“moralnu snagu“ prepušta vjerovatnom pobjedniku , nego je čak smatra mrtvim kapitalom ako nije plasirana u „solidne“ ratove koji obezbjeđuju dovoljan rast moći.
Državni sekretar je doduše demantovao izvještaj grofa Palfija od 29. jula 1914. godine ali tek 20. avgusta dakle , tek na dan smrti Pija X i to ne kao lažan , nego kao „tendenciozan“.

Međutim jedan demanti i pogotovo takav po pravilima visoke politike , podsmijeva se Sen Džon Pers , upola je priznanje jedne cijele gluposti ili prema Džonu B. Pristliju , odrečno potvrđivanje jedne vijesti , koja je dotle bila samo glasina.

Izvještaj austrijskog otpravnika poslova u svakom slučaju zvuči isto onako kao i bavarskog fon Ritera ili ruskog . . . de Boka koji je jula 1914. godine javio svom ministru inostranih poslova o raspoloženju u Vatikanu :

„ Vlada mržnja prema Srbiji zbog gubitka nadvojvode - prestolonasljednika i njegove žene , vojvotkinje Hoenberg koja je bila posebno bliska papinom srcu i u koju je on polagao velike nade.U Austrougarskoj papa vidi zaštitnicu katolicizma i zbog toga stoji na njenoj strani.“

I sam katolički biskup Alojz Hudal koji je dugo živio u Vatikanu dolazi nakon ispitivanja aktivnog materijala austrijske ambasade pri Vatikanu do zaključka :

„ U vatikanskim krugovima kako pouzdano pokazuju izvještaji ambasade , rat protiv Srbije smatran je vjerskim obračunom sa šizmom , koja je potpomagana , od ruske crkve kulturno i ekonomski zauzela čvrsto mjesto među svim balkanskim narodima , s kojima katolicizam , uprkos znatnom utrošku snage nije više mogao izići na kraj.Povratak pravoslavaca slovenske i rumunske nacionalnosti rimskoj crkvi bio je , u svim balkanskim državama , brojčano izuzetno mali i jedva vrijedan pomena.“

S pravom je naglašavano s obzirom na različite bavarske,austrijske i ruske dokumentacije „da su te vatikanske izjave morale djelovati na kolebljive i sumnjičave vlade kao nagon na rat ili kao ratno bodrenje.
Oštri austrijski ultimatum – koji „Beograd nije mogao prihvatiti „ . . . bio je u Vatikanu odobren bez rezerve.Papa i kardinal - državni sekretar su se nadali „da će Austrija ovog puta istrajati“ , ali ako papa dodijeli to odobrenje , onda je on postupio saglasno vjeri , jer , u tom slučaju se radilo o ratu čiji je cilj bio „narode i carstva čupati i rušiti“ da bi se na njihovom mjestu „gradili i sadili“ takvi koji su rimskome papi poslušni“.

To je izjavio Pije X „tipično“ religiozni papa jedna . . . čista „parsivalska priroda“ , i to već na početku svog pontifikata.
Naravno ne postoji nikakva sumnja da su on i njegov državni sekretar 27.jula 1914. godine pred austrijskim poslanikom - ne po prvi put , razumije se , poželjeli rat protiv Srbije.

Sljedećeg je dana . . . Austrija objavila Srbiji rat.



„Jadna moja djeco , jadna moja djeco!“ , navodno je uzvikivao“jedanput za drugim“ užasnuti crkveni poglavar , kada su uskoro počele da slijede nove mobilizacije i objave rata.
„Iz njegovih tugom ispunjenih grudi . . . otelo se zapomaganje : „Ah taj rat , taj rat , osjećam , to će biti moj kraj!“
I nadalje : „Rado bih žrtvovao svoj život da zadržim taj strahotni bič!“Takođe je naglasio da hoće da pati i umre „za vojnike na bojnom polju“.

Hmm . . . a njegove posljednje riječi , zapravo ako se izuzme nekoliko udarnih molitvi : „neka bude volja Božja , sasvim joj se predajem , ali vjerujem da je sve svršeno“! . . . jesu čudno ispovijedanje vjere za jednog papu.

Pa takođe je i Lav XIII na samrti neposredno prije svog povratka Hristu rekao : „Katastrofa se približava . . .“

Pije je X bolovao od angine pektoris od 1899. godine , od 1908. od kostobolje , 1911. pridošla je i bolest bubrega , 1913. žestok grip i tvrdoglav bronhitis.
Već su tada mnogi računali s njegovom smrću - takođe zbog „upadljivog broja od devet godina u svim dotadašnjim namještenjima.“
Ipak je još mogao 2. juna 1914. godine da stupi u svoju 80. godinu života.Ali je kratko po ponoći 20. avgusta podlegao zapaljenju pluća.

„Još nikada nisam vidio da je neko tako ozaren napustio ovozemaljski svijet“ . . . pripovijedao je medicinar Markiafava. . . . dok je u isto vrijeme , dan za danom , krepavalo po pet šest do sedam hiljada vojnika , često gore od svake stoke.A istovremeno švajcarske novine „Schildwache am jura“slavile mrtvog Pija da stoji „potpuno sa jednakim vrijednostima pored najvećih papa“ kao „otac naroda i čuvar sreće“.


Ali . . . sada su Meri del Val i drugi kurijali počeli da šire priče , kako je papi puklo srce zbog izbijanja rata.

Rodžer Pejrefit je pretpostavljao , od radosti. Nazvali su Pija „prvom žrtvom i prvim mučenikom rata“.Takođe su mu , već za života pribavili „ugled sveca“ , kome su odgovarala „čudesna uslišenja molitvi“ – od onog belgijskog konzula koji je na molitvu svoje supruge kod Pija bio izliječen od čira , do“uzetog čovjeka i djevojčice čiji su odumrli udovi opet oživjeli pri dodiru Svetog oca“ pored mnogo i još mnogo goreg.

Tako je uskoro proslavljan kao „santo“.
Njegov su grob u bazilici Svetog Petra opkoljavali pobožni ljudi i konačno je 1923. godine „uz eho odobravanja svjetskog biskupijata“ otvoren proces njegovog proglašenja blaženim.

U međuvremenu je on postao veliki , a njegova voljena Austrija dabome malom.Voljena Njemačka takođe..

I 1951. godine Njemačka je uz papsku podršku u međuvremenu opet postala vrlo velika i još mnogo manja - Pije XII poznati partner fašista , proglasio je Pija X 29. maja 1954. godine svetim . . . kao 78. – og , iza već sedamdesetsedam postojećih svetih papa.

Naravno „Kada čovjek čita njihove svetačke legende“ , ruga se Helvecije „pronađe u njima imena na hiljade kanonizovanih zlikovaca“.

Nijedan svetac uopšte nije bezopasan . . . pa čak i ako je od drveta.

Pred samu smrt , Pije X je dao svim njemačkim biskupima punomoć „Toties quoties“ za vojnike . . . i neće biti da njemačka štampa nije bila u pravu kada je kolportirala njegovu riječ o „bellum justissimum“ . . . najpravednijem ratu Austrije.
Kada su ga molili da posreduje u interesu mira , on je pred svojim tajnim sekretarom rekao : „Jedini monarh kod koga bih mogao da založim svoje dobre usluge , jeste car i kralj Franjo Josif , jer je cijelog života bio vjeran , odan i lojalan Svetoj stolici.Ali upravo kod njega ne mogu da intervenišem , jer rat koji vodi Austgrougarska , potpuno je pravedan“.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs