banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Maj 2024, 23:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 105 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Sep 2010, 01:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Čitam u zadnjem broju Politikinog zabavnika o teoriji nereda, na 5 stranica tekst, od Alana Tjuringa, Borisa Belorusova, Edvrda Lorenca pa do Benoa Mandelborta i Torstena Rejla... (suština cijele priče je u jednostavnim pravilima koja se ponavljaju mnogo puta, igri reda i nereda.. i teoriji da je tako nastao i život...), da bi na kraju tekst završio ovako:

"Ipak, i ona (teorija o spontanom nastanku oblika) dozvoljava da je možda postojao neki vrlo mudar, koji je znao kako da postavi početne uslove u vasioni i da onda prepusti da se sve odvija spontano, u svoj svojoj lepoti."

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2010, 11:50 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Majmun ima 97 % gena covjeka.

Buduci da covjek ima (koliko sam ovdje nailazio) 22 500 gena ...pa negdje se govori i do 30 000 gena i 3 000 000 000 nukleotida...???

Kolika je mogucnost da se nukleotidi poredaju da tvore genom covjeka???

Imamo

4 nukleotida
ljudski geni imaju prosjecno 2 000 nukleotida
Kolika je mogucnost spajanja tih nukleotida u tacno određeni niz da bi se dobio samo 1 gen više. ???

Razlika između covjeka i čimpanze je 675 gena po nekoliko 1 000 nukleotida u svakom genu...imamo vrijeme od 6 000 000 godina...( ja mislim da je te prepreprepreprepre kratko vrieme da bi se dobila razlika od 675 gena ).
To znaci da je negdje u prosjeku svakih 8 000 godina nastajao novi gen :-?
Jel to moguce???

Ima li ko od matematicara ??? :D

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2010, 13:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Čovječe, znaš li u koliko se nukleotida ja i ti razlikujemo :lol: Mnogo mnogo. Jer sastav DNK dva čovjeka u smislu redoslijeda nukleotida u cijeloj molekuli nije isti ni izbliza. Jer različiti tripleti baza lupam (ACT i CGA) kodiraju jednu te istu AK. A gen se u osnovi sastoji od mnogo tripleta baza. Mi smo dakle po broju i funkciji tih gena isti (a i to je pitanje) ali nam ti geni nisu isti u smislu redoslijeda nukleotida. Da bi od tog niza tripleta baza došlo do sinteze proteina mora prvo doći do transkripcije pa onda translacije. A to je fuj... Taj redoslijed je produkt nekih sitnijih mutacija i rekombinacija jer da nije svi bi mi bili fenotipski isti. Kad si dva posta ranije spomenuo mutacije i njihovu štetnost, moraš razlučiti mutacije somatskih ćelija koje imaju štetnost i beskorisnost od 100% i uopšte nemaju značaja za evoluciju, jer se ne prenose na potomstvo, od onih drugih koje se dešavaju u polnim ćelijama ili još važnije u oplođenoj jajnoj ćeliji.
Jer kad se nešto novo nađe u oplođenoj jajnoj ćeliji dok je organizam samo ta jedna ćelija, tu reparativni mehanizmi nemaju ništa jer oni u toj ćeliji sve "posmatraju" kao normalno (osim ako nije krivo spojeno u smislu A-T i C-G parova), to su enzimi i oni su rade ono što hemijski moraju, isjecaju nepravilno spojeno. Ne znaju oni šta je koji gen niti će ako ima DNK u višku ili manjku uraditi nešto. Sad je pitanje ako je taj gen štetan organizam se neće pravilno razviti, ako nije nikom ništa. Moraš mnogo bolje proučiti mutacije (prije svega podjelu) jer ćemo se vratiti na neke stvari koje smo davno razriješili i koje spadaju u gradivo za osmi razred.

A što se tiče ovog da li je moguće? Prvo propustio si jednu stvar, a to je da smo mi i majmuni od tog prvog odvajanja 6 miliona godina išli u dva smijera. Oni su imali svoje mutacije, mi svoje, tako da je ova razlika (procentualno gledano) dvostruko manja. Teško je tu razlučiti šta je čije, pa se za utvrđivanje srodnosti koristi mitohondrijalna DNK koja je prosta, malena, ne nalazi se na hromozomima nego na mitohondrijama, ona slabo mutira, a koristi se i inače za utvrđivanje očinstva (njen kvalitativni sastav), jer se prenosi na sa oca na potomstvo. A mi i čimpanze imamo gotovo identičnu (kvantitativno). Mi i gorile malo različitiju mi i orangutani još malo i sve se to dalje fino uklapa. Ali to je...
Kontaš?

Nema veze ali moram ti prvo objasniti šta znači funkcija gena. Jedan gen sam ne kodira puno. Kad se uzme ovih naših 30 000 i činjenica da 80% njih ima više od jedne funkcije (alternativno izrezivanje), jedan gen gore dole ne znači ništa. Nama kao složenim eukariotima ne znači ništa ali prokariotskim bakterijama su funkcije mnogo prostije jedan novi gen znači. Tako da odgovorim da li je moguće.

Prijambada ID, Negoro S, Yomo T, Urabe I (May 1995). "Emergence of nylon oligomer degradation enzymes in Pseudomonas aeruginosa PAO through experimental evolution"
Ovo gore se desilo mnogo, mnogo brže od 8000 godina. :D A od tad primjera ima mnogo.
To je ujedno i odgovor na onaj video. Em je editovan, em nema Dawkinsovog odgovora. Em je sudeći po frizuri ovo bilo davno :lol: Vau zbunili su ga... Kakav dokaz. A evo ja odgovaram, pojava gena koji kodira sintezu enzima koji razlažu vještački najlon, a sve su to ovi Japanci eksperimentalno utvrdili je primjer pozitivne mutacije i to u veooooooma kratkom roku.
Kad u tu priču ubaciš i činjenicu da je kodirajuća DNK, dakle ovih 30 000 gena samo 2% naše DNK, ostalo je nekodirajuća (a imaju je svi eukarioti) , i kad proučiš porijeklo nekodirajuće koje je do sada razjašnjeno i njen značaj za evoluciju u smislu nastajanja novih gena, stvari postaju mnogo složenije a ako se pravilno skontaju i jasnije. Nemam vremena, a nema ni svrhe.

Nema svrhe jer ne pokušava teorija evolucije ništa da nametne. Nije uopšte bitno šta mislim ja ti ili neka baba iz Kupresa. Bitno je šta misli 99,99 relevantnih naučnika.
Onih 0,01 su oni američki naučnici koji su potpisali neku vrstu izjave da odbacuju Darvina, ali oni ne predstavljaju dokaze oni viču nije. Sama metodologija kreacionizma je pogrešna, jer oni prvo daju zaključak pa onda mu prilagođavaju dokaze. :lol:
Nema tu ni n od nauke. U Japanu koji je religijom neopterećen broj kreacionističkih "naučnika" je 0.

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Poslednji put menjao Izzard dana 23 Sep 2010, 17:14, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2010, 15:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Izzard je napisao:
Nema svrhe jer ne pokušava teorija evolucije ništa da nametne. Nije uopšte bitno šta mislim ja ti ili neka baba iz Kupresa. Bitno je šta misli 99,99 relevantnih naučnika.
Onih 0,01 su oni američki naučnici koji su potpisali neku vrstu izjave da odbacuju Darvina, ali oni ne predstavljaju dokaze oni viču nije.


Da. A i onih 0,01 posto to radi vise zbog religije nego zbog nauke, i ubiru ogroman profit prodavajuci kreacionisticke knjige koje relativno dobro idu jer se ljudi pale na teorije zavjere i sve sto je drugacije od standardnog.
Procitao sam negdje da kreacionisti skoro ne vrse nikakva istrazivanja. Rezultate preuzimaju od evolucionista i onda ih prilagodjavaju religiji.

Citiraj:
Sama metodologija kreacionizma je pogrešna, jer oni prvo daju zaključak pa onda mu prilagođavaju dokaze.


Upravo tako. Grade kucu od krova prema temelju. Slicno kao vlasti kod nas. Umjesto da razvijaju prvo privredu pa onda zabavu, oni rade obrnuto.
Tako i kreacionisti. Podju od licnog uvjerenja i prilagodjavaju nauku vjerovanju. Umjesto da vjeruju naucnim rezultatima i eksperimentima.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2010, 18:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
jellyfish je napisao:
Citiraj:
Ciniti dobro nie dovoljno da bi se nazvao hriscaninom, nadam se da se sad bolje razumijemo


Zavisi na kog hriscanina mislis. To i popovi kazu zato sto hoce da imaju sljedbenike. Ja mislim da je veci hriscanin onaj ko cini dobro a ne izvrsava crkvene obicaje, nego onaj koji cini zlo a ide u crkvu svaki dan, ljubi popu ruku, pali svijece i daje pare za crkvu. Dokaz ovome je Isus. Procitaj u bibliji sta je Isus radio, a sta radi prosjecan "hriscanin" pa izaberi po savjesti.

Nije o tome rijec, to sam rekao u svijetlu mojih komentara upucenih tebi, mislio sam na sustinsko ucenje hriscanstva: "Ciniti dobro nije dovoljno da se nazoves hriscaninom, potrebno je da prihvatis ucenje o znacaju i ulozi Hrista onako kako pise u Pismu, da bi se mogao nazvati hriscaninom". A ti opet udario po popovima, nekad mi ih pravo bude zao.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2010, 18:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Hristov je napisao:
"Ciniti dobro nije dovoljno da se nazoves hriscaninom, potrebno je da prihvatis ucenje o znacaju i ulozi Hrista onako kako pise u Pismu, da bi se mogao nazvati hriscaninom".


To je prihvaceno. Iako imas neke stihove u kojima pise da je Isus Bog, a u drugim stihovima da nije, pa se ne moze znati. Ono sto je sigurno je da je Isus ustao iz mrtvih uz pomoc Boga. I da ce ustati svi oni koji budu dobri. I na tome se zasniva sva religija.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2010, 18:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Ma naravno da ne dokazuju ništa. To je sve jedan "Institut" koji je pod kontrolom ekstremne desnice, konzervativnih republikanaca. Sve redom evangelisti. Fazon je što u ovih 99,99% ima mnogo religioznih ljudi, ali su oni naučili da se prilagode.
Knjige se prodaju zato što 80% Amerikanaca ne zna osnovne pojmove iz biologije, a 50% koji su učestvovali u anketi nije znalo da zaokruži tačnu definiciju evolucije.
Tako da... Ova teorija o krompiru i majmunu kod njih ima prođu.
Sve je tu kristalno pa zar treba bolji dokaz od 2. hromozoma koji nam ima 2 centromere i 4 telomere, umjesto normalnih 1 centromere i 2 telomere. I sasvim slučajno nosi skoro identične gene kao majmunski 2. i 4.
Još mu druga centromera uopšte ne služi u diobi ćelije nego onako zjaka. :lol:
Što se tiče ovog sticanja gena i stvaranja vrste, evo još jednog eksperimenta (ovo nije genetski inžinjering)
Spoiler:
Citiraj:
Artificial speciation

New species have been created by domesticated animal husbandry, but the initial dates and methods of the initiation of such species are not clear. For example, domestic sheep were created by hybridisation, and no longer produce viable offspring with Ovis orientalis, one species from which they are descended.[17] Domestic cattle, on the other hand, can be considered the same species as several varieties of wild ox, gaur, yak, etc., as they readily produce fertile offspring with them.[18]
The best-documented creations of new species in the laboratory were performed in the late 1980s. William Rice and G.W. Salt bred fruit flies, Drosophila melanogaster, using a maze with three different choices of habitat such as light/dark and wet/dry. Each generation was placed into the maze, and the groups of flies that came out of two of the eight exits were set apart to breed with each other in their respective groups. After thirty-five generations, the two groups and their offspring were isolated reproductively because of their strong habitat preferences: they mated only within the areas they preferred, and so did not mate with flies that preferred the other areas.[19] The history of such attempts is described in Rice and Hostert (1993).
Diane Dodd was also able to show how reproductive isolation can develop from mating preferences in Drosophila pseudoobscura fruit flies after only eight generations using different food types, starch and maltose
Slika
Dodd's experiment has been easy for many others to replicate, including with other kinds of fruit flies and foods

Sve je tu već odavno jasno samo je pitanje da li se neko hoće i može prilagoditi.

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2010, 19:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
osamstotinazena je napisao:
Čitam u zadnjem broju Politikinog zabavnika o teoriji nereda, na 5 stranica tekst, od Alana Tjuringa, Borisa Belorusova, Edvrda Lorenca pa do Benoa Mandelborta i Torstena Rejla... (suština cijele priče je u jednostavnim pravilima koja se ponavljaju mnogo puta, igri reda i nereda.. i teoriji da je tako nastao i život...)


Britanski matematičar John Conway je smislio igru "Game of Life" koja se zasniva na 3-4 jednostavna pravila na osnovu kojih vremenom nastaju velike kompleksnosti.

Pretpostavlja se da je na sličan način nastao i život. Dakle, vjerovatno nije bilo potrebno da se "potrefi milion stvari" da nastane život.

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2010, 19:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
kliber je napisao:
Dakle, vjerovatno nije bilo potrebno da se "potrefi milion stvari" da nastane život.


Eke babo, sta napisa.


Ne znam ko je rekao, ali pokusacu da citiram.

Citiraj:
Vjerovatnoca da je zivot nastao cistim nizom slucajnosti je jednaka vjerovatnoci da uragan prodje kroz otpad i sastavi Boing 747.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Sep 2010, 19:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
TaškoBL je napisao:
Citiraj:
Vjerovatnoca da je zivot nastao cistim nizom slucajnosti je jednaka vjerovatnoci da uragan prodje kroz otpad i sastavi Boing 747.

Upravo tako! Zato naučnici i ne misle da je bio niz slučajnosti.

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2010, 01:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Izzard je napisao:
Spoiler:
Citiraj:
Artificial speciation

New species have been created by domesticated animal husbandry, but the initial dates and methods of the initiation of such species are not clear. For example, domestic sheep were created by hybridisation, and no longer produce viable offspring with Ovis orientalis, one species from which they are descended.[17] Domestic cattle, on the other hand, can be considered the same species as several varieties of wild ox, gaur, yak, etc., as they readily produce fertile offspring with them.[18]
The best-documented creations of new species in the laboratory were performed in the late 1980s. William Rice and G.W. Salt bred fruit flies, Drosophila melanogaster, using a maze with three different choices of habitat such as light/dark and wet/dry. Each generation was placed into the maze, and the groups of flies that came out of two of the eight exits were set apart to breed with each other in their respective groups. After thirty-five generations, the two groups and their offspring were isolated reproductively because of their strong habitat preferences: they mated only within the areas they preferred, and so did not mate with flies that preferred the other areas.[19] The history of such attempts is described in Rice and Hostert (1993).
Diane Dodd was also able to show how reproductive isolation can develop from mating preferences in Drosophila pseudoobscura fruit flies after only eight generations using different food types, starch and maltose
Slika
Dodd's experiment has been easy for many others to replicate, including with other kinds of fruit flies and foods


Samo jedno pitanje u ovim sličicama ..." Ovo su još uvjek muhe jel tako???" :D Hvala.

Izzard je napisao:
od onih drugih koje se dešavaju u polnim ćelijama ili još važnije u oplođenoj jajnoj ćeliji.


Znači ...ovako...polna ćelija je jedina zbog koje se dešavaju mutacije...da preformuliram... Ako bi se kod tebe ili kod nekog drugog recimo u toku tvog zivota pojavio rep na "duplerici", rogovi na glavi ili treće oko itd. to nema šanse da se prenese na tvoje potomke jer se moze prenijeti samo ono sto se desilo u polnim ćelijama ili još važnije u oplođenoj polnoj ćeliji...

Kako da "mutirani gen" u oplođenoj jajnoj ćeliji ili polnoj ćeliji uopšte mutira kad je uslov za mutaciju ( kolko ja vidim iz ovih knjiga ) interakcija gena s okolinom. Ko se od prijašnjih predaka koji su mutirali koristio "alatom za potomstvo :D " u bježanju od predatora, branjenju, prikupljanju hrane, savijanju grana, skakanju i preskakivanju....???

Izzard je napisao:
A što se tiče ovog da li je moguće? Prvo propustio si jednu stvar, a to je da smo mi i majmuni od tog prvog odvajanja 6 miliona godina išli u dva smijera. Oni su imali svoje mutacije, mi svoje, tako da je ova razlika (procentualno gledano) dvostruko manja


Pa mislim da nije jer razlika između DANAŠNJEG covjeka i DANAŠNJE čimpanze je oko 675 gena ili ( ako uzmemo broj 30 000 gena koju si spomenuo ) onda je razlika 900 gena....
Znaci 6 000 000 / 900 = 6 666 godina
Najstarija civilizacije je ona između Eufrata i Tigrisa nesto vise od 4 000 godina prije Krista....što znaci da mi vec sad treba da smo evoluirali i da imamo gen više...zatim gledam evo najstarije naselje na planeti je ono u Jerusalimu, Jerihon se zove ...staro je vise od 9 000 godina i ljudi i dan danas u njemu zive...
Ne govorim o onoj mutaciji unutar celije nego onoj pravoj mutaciji i jednom sasvim novom genu od onih ukupno 900 gena koje nas razlikuju od ćita. A ja mislim da ti znaš šta znaci imati 1 novi gen u organizmu....meni pada na pamet 1 nova osobina...recimo letenje ili bar preletanje, skakanje ili bar preskakivanje,...bar organ vise ili osobinu vise..išta više...ali ništa :-? ---nešto tu ne štima

...ili...

covjek u prosjeku ima 2000 nukleotida u jednom genu a u 900 gena ima 1 800 000...znaci razlika u nukleotidima bi bila 1 800 000. 99 % mutacija su negativne, od tih 99 % celija ih sama ispravi ...znaci proslo bi samo mali dio mutacija.....hajmo reci svaka 1000

što znaci da 1 800 000 x 1000 = 1 800 000 000 ...znaci moralo se desiti 1 800 000 000 mutacija da bi uspjela svaka hiljadita i da bi dobili 1 800 000 nukleotida...

Sad da vidimo vrijeme 6 000 000 godina ima 2 190 000 000 dana ili

2 190 000 000 / 1 800 000 000 = 1,21 mutacija dnevno :-?

Ako se uzme u obzir da covjeku treba bar 2 decenije da ima potomstvo koje ce nositi mutirane gene :o .... dakle imamo onih tvojih 300 000 generacija ...covjek bi trebao da se razvije od majmuna tek jos za nekih 120 000 000 godina.

Izi ne govorim o mikro nego o makro evoluciji.

jellyfish je napisao:
Tako i kreacionisti. Podju od licnog uvjerenja i prilagodjavaju nauku vjerovanju. Umjesto da vjeruju naucnim rezultatima i eksperimentima.


Ja niti vjerujem niti ne vjerujem...niti sam kreacionista onakvim kako vi to zamisljate niti sam evoluconista onakvim kako vi to zamisljate.... :D
I ako moze pustimo to kreacionisti i evolucionisti...nekako mi izgleda kao da zelite reci da su evolucionist pametniji od kreacionista, a kreacionisti zele da kazu da ste vi gluplji od njih...

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2010, 11:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Uzmi knjigu iz biologije za osmi razred ili neku napredniju i udri se njom po glavi, jer ovo nema svrhe.
Dokle planiraš? Ja više odgovarati neću jer si dosadan i mislim da me za*ebavaš. Ili vjerovatnije ne znaš ni šta pitaš ni šta sam ti odgovorio. Na većinu tih tvojih pitanja odgovore imaš u priloženom štivu, ali nisi ni ti lud da čitaš sve ono što tamo piše jer ti zato treba par godina, a lakše je ovako da mene za*ebavaš. Od sad se moji odgovori naplaćuju

1. Funkcija: Banalan primjer: HLA(humani leukocitarni antigen) Jedan HLA genski lokus sastoji se od više manjih gena na hromozomu 6 kodira MHC1 molekule na površini ćelija, jedne od mnogo vrsta molekula na površini ćelije). HLA-D lokus kodira samo MHC 2 molekule na antigen prezentujućim ćelijama. Nisu geni izolovani jedni od drugih ima tu puno interakcije. OD JEDNOG GENA TEBI NE RASTE NOGA TU TREBA MALO VIŠE GENA I INTERAKCIJE SA VEĆ POSTOJEĆIM A SVE JE TO MNOGO DETALJNIJE RAZJAŠNJENO A TEBI AKO SE DA TI UDRI JA NE MOGU i sto puta pišem nije se jedno jutro jedan majmun probudio bez dlaka i ispravio se niti to evolucija tvrdi, niti su pticama odmah počela da rastu krila, ali *ebeš budalu. Na pitanje koje slijedi, kako tako "mala" funkcija a samo 30 000 gena (to je tvoj podatak ja sam ga uzeo za tačan jer je to u krajnjoj liniji za ovu priču nebitno da li je 20 000 ili 30 000) odgovor je alternativno izrezivanje.

2. Muva: Nije muva nego je kornjača. :roll: Vrsta je ono što naučnici odrede da je vrsta. A pošto se A muve nakon 35 (jako malo vremenski) generacija nisu parile s B muvama one su de facto dvije vrste genusa Drosophila. A to što tvoje kreacionističko shvatanje(ja znam da nisi klasični kreacionista ali ti je shvatanje takvo) evolucije tvrdi da jedan ili dva gena mogu pretvoriti muvu u skakavca opet će te vratiti na ono pod brojem 1 jer ne kontate kolika je funkcija jednog gena i njegovu interakciju s ostalim.

3. Da bi skontao koliko ti je računica glupa i koliko si džaba vadio digitron, moraš malo bolje proučiti mutacije i njihovu podjelu jer nisu sve mutacije obične supstitucije, insercije ili delecije jednog baznog para, ima tu duplikacija, translokacija, frame shift mutacija i još mnogo toga a da savladaš osnove bi ti trebalo mnog više od ove naše prepiske. Ne nastaju ni one iz slučajnosti ili zato što je to organizmu ćejf nego iz potrebe, niti nastaju pravilnom matematičkom progresijom da se mijenjao jedan po jedan nukleotid :lol: . Nije to tako jednostavno. Kad sam govorio da su velike mutacije štetne mislio sam na baš velike mutacije nekog velikog genskog lokusa ili većeg broja gena od nekoliko hiljada gena ili čak kompletnih hromozoma. E sad ti pitaj jednog jadnička koji ima Downov sindrom i tri (umjesto 2) hromozoma 21, ili nekog s još gorom mnogo gorom genetskom manom s kojom se djeca rađaju da li on misli da je sve savršeno i gdje je njegova prilika da se duhovno uzdiže a teško mu da zapamti neke jednostavnije stvari. Na temu etiologije mutacija napisano je mnogo knjiga , ali to je za nas dvojicu, a pogotovo za tebe i previše... Nije do tebe, materija je obimna. A moraš i naći podatak koliko DNK čine geni, to ti ja pedeset puta ponavljam ali ti ništa, jer nije cijeli lanac DNK kod čovjeka, ni kod eukariota sastavnljen samo od poredanih gena jedan uz drugi ima tu još mnooogo stvari, između ostalog i mnogo smeća virusnog porijekla. A to smeće se ne nakuplja od tebe, tvog pradjeda, čukundeda ni od onog našeg zajedničkog majmunskog pretka, nego se nakuplja od neke tamo vrste (skontali su i koje al nebitno) lupam 200 miliona godina unazad. Da je toliki procenat virusnog genoma uletio kod nas za ovih par hiljada godina nas ne bi bilo, nego bi u trenutnku nestali.

4. Somatske mutacije: Tebi ako rep naraste to neće biti zbog neke mutacije koju si stekao za života na tom dijelu tijela. To će biti zato što ti je to zapisano u genom od kad si bio ona jedna oplođena jajna ćelija. Dalje se sva priča svodi na broj 1. i 3. jer da naraste rep potrebno je malo više od 1 gena. Somatske mutacije dovode ili do smrti te ćelije ili do maligne transformacije ili nemaju neki značaj.

5. Ovde se povlačim jednostavno nemam više živaca, dalje ćeš morati sam. Evolucija ne teži da se nametne ni tebi ni meni ni babi Joki.

6. Čitaj ti šta od hoćeš, kreacionistička literatura nije zabranjena ali je to čisto ispiranje mozga i zbunjivanje naroda. Kamo sreće da je to jedino što ispira mozak. ;) Kao što vidiš mene zbuniti ne možeš, ni ti ni Miroljub, jer ono što on priča i ono što ti pitaš je glupa priča i glupa pitanja jer ne kontate materiju ni ti ni Miroljub. Nije do tebe, da se ne uvrijediš ne kontam ni ja teoriju relativiteta, ali je ne dovodim u pitanje.
Imaš na http://skepticwiki.org/index.php/Creationist_Arguments i u linkovima na toj stranici koliko hoćeš rasprava i odgovora na glupa kreacionistička pitanja (ne kažem da si ti kreacionista), ja sam strpljenje odavno izgubio.

Opet se ponavljam, na osnovu samo našeg drugog hromozoma možeš zaključiti da nam porijeklo i nije tako plemenito kako Biblija tvrdi (po liku božijem) i da istina nije tako ružičasta. Jer na ovaj i na još milion argumenata kreacionisti nemaju odgovor nego je po njima sve to prevara ili je to Bog tako uradio da nam testira vjeru. Aaaaaaaaaaaaa? I onda se uhvate neke genetike a prvi princip kojim se služe je da ne razumiju naučne dokaze, a onda to svoje nerazumijevanje pretvore u glupa pitanja i još gluplje dokaze. Ti u njihovim knjigama nećeš nikad naći onako opsežan naučni rad nego će se sve svesti na ponavljanje jedne te iste laži dok ne postane istina, na prilagođavanje dokaza zaključku a zanemarivanje onih koji govore suprotno i pisanje malo dublje od onog krompira i majmuna sa početka, koje se tebi na prvi pogled učinilo mogućim, ali nadam se da bar sad kontaš koja je to glupost. Tu nema istraživanja to je samo propaganda. Dokazi protiv evolucije ne postoje. Postoje samo neke nedoumice unutar teorije. TAČKA.

Jašta mi i dinosaurusi smo ili živjeli zajedno :lol: ili su fosili dinosaurusa produkt Božije neslane šale :lol: A dinosaurusi nisu jedna vrsta ima tu par stotina ako ne i hiljada fosila otkrivenih vrsta gigantskih guštera i ne znam ni ja koliko hiljada drugih fosila koje nisu dinosaurusi nego drugi organizmi... I sve su one s nama od početka a mi o njima nemamo pojma. Jašta ;) Nema smisla.

Ćao.

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2010, 15:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Izzarde, samo jedna stvar.
Vidim svako malo pominjes oficiru Bibliju...
Nemoj tako, pogrijesio si religiju (i svetu knjigu) :D
Oficiru je drazi Kuran :)

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2010, 18:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Pa pišem pod pretpostavkom da oni priznaju ono što je napisano prije... A pošto sam onu koju pominjem pročitao a njegovu nisam, ne mogu komentarisati. Baš kao što Oficir nije pročitao nijednu knjigu iz genetike s tim da se uprkos tome uhvatio kritike. Ma nebitno ja sam požalio što sam bilo šta i napisao jer očekujem novi niz ovaj put još grđih pitanja proizašlih iz nerazumijevanja mog prethodnog posta. Molim vas banujte me ako bilo šta na tu temu više napišem i pokušavam da objasnim... Isto i milion puta gore, nego što bi bilo kad bi neko sa mnom diskutovao o baseballu a ja o tom sportu ne znam ništa. Jednostavno ne razumijemo se.
Sve pet, ja sam u zabludi zastranio u genetiku koja je šejtanovo djelo i meni nema spasa. Jebaji ga.

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2010, 23:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Avg 2010, 19:14
Postovi: 578
Sto imas veci krst, veci si hriscanin. Naravno, podrazumjeva se da krst mora biti zlatni.

_________________
In the shape of a black goat - The dark lord himself!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2010, 11:46 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39449
Lokacija: Месечева икра
Kao da si ti drugačiji!
Što više laješ na Boga i napišeš uvredljiviju stvar veća si faca.Veće si "zlo"?
U stvari si smiješan i glup.
Ne bih volio da se susretneš sa stvarnim zlom ali mislim da bi ti koristilo.
Fejker si isto kao i "veliki" vjernici.....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2010, 18:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Izzard je napisao:
2. Muva: Nije muva nego je kornjača. :roll:


Znaci jos uvjek je muha... 8) eto vijek joj je kratak svega 8 dana i dobili smo novu vrstu, kroz samo 35 generacija...znaci kroz 350 genracija ili 3 500 generacija sto je brate valjda dovoljno da se nakupi nesto gena na toj muhi da konacno postane kako ti velis "kornjaca" ili muha s 3 krila (da ne damo bas previse fantaziji mjesta) a sve to se moze vidjeti za vijeka covjeka ili
Interesantno je onako...uz kafu...reci da s tom istom muhom koju si spomenuo i na kojoj ste/si/su radili istrazivanje mi djelimo 60 % gena :-? ...a gdje je muha a gdje je covjek....Prateci, odnosno pokusavajuci pratiti zakone koje si ovdje pomenuo u genetici bice da tih 60 % zajednickog muhe i covjeka i obzirom kad smo se "razvdojili" od zajednickog ćaće "muhosa" i "homosa" trebalo bi da djelimo puuuuuuuno manje genetskog materijala...
A cek da vidis ovo nemetoda crva i covjeka djele 75 % zajednickog materijala a razisli se prema "stablu" prije 530 miliona godina a jos uvjek djelimo 75 % genetskog materijala...

Izzard je napisao:
generacija nisu parile s B muvama one su de facto dvije vrste genusa Drosophila.


Znaci nisu se parile i to je jedan od razloga da je nova vrsta....http://futura.ba/naslovnica/3-vijesti/4 ... dertalcima
Ljudi iako su se parili s nižom vrstom tzv. neadrentalcima to ih cini novom vrstom, a muhe B se nisu parile s muhama A to ih cini novom vrstom???? Da pojasnim jos jednom "ljudi se pare s neadrentalcima iako su nova vrsta, a muhe se ne pare iako su nova vrsta." Cini mi se da parene ili ne parenje nije uslov imenovanja vrste "NOVOM". :)

Izzard je napisao:
ije to tako jednostavno. Kad sam govorio da su velike mutacije štetne mislio sam na baš velike mutacije nekog velikog genskog lokusa ili većeg broja gena od nekoliko hiljada gena ili čak kompletnih hromozoma.


Da....

Mapirani geni na hromozomu 2 čije mutacije izazivaju sledeće bolesti čoveka:

* urođena struma
* urođeni hipotireoidizam
* lipoproteinemija, hipobeta, abeta, hiperbeta i apo
* HELLP sindrom u trudnoći
* Alstromov sindrom
* Lissencefalija
* Criegler-Najjarov sindrom
* Bardet-Biedlov sindrom
* Ehlers-Dunlos sindrom tip IV
* Bjornstadov sindrom
* epidermolysis bullosa
* Kseroderma pigmentozum tip B
* Oguchijeva bolest
* Zellwegerov sindrom
* Alportov sindrom
* Muir-Torreov sindrom
* muški pseudohermafroditizam sa hipoplazijom Leydigovih ćelija
* Myoschieva miopatija
* Parkinsonova bolest
* Leyghov sindrom
* Betlemova miopatija
* poremećaj zgrušavanja zavistan od vitamina K
* cistinurija
* sitosterolemija
* mikropenis
* hipogonadotropni hipogonadizam
* muški prevremeni pubertet
* akutna masna jetra u trudnoći
* autozomno recesivna gluvoća
* primarni dečji glaukom
* spastična paraplegija
* nasledna fibromatoza desni
* disgeneza jajnika
* karcinom endometrijuma
* porodične febrilne konvulzije
* porodična arterijska aneurizma
* urođeni hipotiroidizam
* nefronoftiza
* karcinom debelog creva
* epilepsija i dr.

Mutacije nisu tako dobre. Ovo su mutacije na postojecim genima i nikako nije nastao novi gen vec se samo razvalio postojeci. Pored rizika da fasujemo jednu od ovih bolescura, mitohondrija ispravi skoro sve mutacije. Sta onda preostane na "pozitivne mutacije"??????

Izzard je napisao:
Kao što vidiš mene zbuniti ne možeš,


Nije to cilj..nije sve tako scrano upuceno tebi...moja namjera uopste nije da tebe zbunim...( nemoj si laskati )...nego mene zbunjuju stvari a kolko vidim i tebe na nivou makroevolucije...jer vidi..
(iz članka nedavno bjavljen- nemoj samo reci da je kopiran od Harun ili kupit ispred lokalne dzamije ili crkve...bacicu se pod avion)...pa kaže..
Čiji su geni više evoluirali, ljudi ili čimpanza? Gledate li našu kožu i mozak, može izgledati da smo prestigli najbliže srodnike. No, taj antropocentrièni pogled je sasvim pogrešan.
Možda ljudi i nisu vrh evolucijskog uspjeha. Novo genetsko istraživanje pokazalo je da su čimpanze vrsta koja je više evoluirala.
Evolucijski genetičar Jianzhi Zhang i kolege sa Sveuèilišta Michigan usporedili su DNK sekvence 13.888 gena koje dijele ljudi, čimpanze i rezus makakiji.
Za svako DNK slovo kod kojeg su se geni ljudi i čimpanza razlikovali od oblika koji smo naslijedili od zajedničkog pretka i usporedbom s odgovarajućim genom makakija, znanstvenici su pratili je li ta promjena vodila do drugačijeg oblika bjelančevine.
Geni koji su transformirani prirodnom selekcijom pokazuju neobično visok omjer mutacija koje su dovele do izmijenjenih proteina.
Zhangov tim je otkrio da su 233 gena čimpanza, u usporedbi sa samo 154 ljudska, izmijenjena selekcijom otkad su se naši putovi razdvojili, prije nekih 6-7 milijuna godina.
Riječ je o kontradikciji na koju je već upozoravala većina evolucijskih biologa. "Uglavnom gledamo razlike između nas i zajedničkog pretka, a vrlo rijetko razlike između čimpanza i našeg zajedničkog pretka", kaže Zhang.

Dakle....šta reći???

Mikroevolucija z koje smo zakljucili da nemam bas najsnajnije ocjene stoji, ali i makroevolucija ti ne ide u prilog ...(ama nikako) :D ....

Od pocetka mi poenta nije bila da dokazujem nego da vidimo i drugu stranu medalje na kojoj pise "Ima nesto sto handri naše kokoši a nije horoz" ....

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2010, 20:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Nindža uopšte nije u pitanju ko ili šta je evoluiralo više. To što se kod majmuna od odvajanja desilo više mutacija znači da su oni imali veću potrebu za promjenama. Mutacije nastaju iz potrebe. Ovaj tekst se odnosio na to ko je od tog odvajanja pretrpio više mutacija. Pošto su naše dovele do razvijenijeg mozga, to nam je omogućilo da dominiramo i potreba za promjenama je bila manja. A kod majmuna... I sad si ti tu rečenicu pocrvenio :lol: . Šta to znači od odvajanja čimpanze su pretrpile više mutacija nego ljudi. Vau, evolucija pada u vodu. :roll:
Međutim.
Između ostalog, :lol:
Oficir s ružom je napisao:
mitohondrija ispravi skoro sve mutacije

Zaista nisi svjestan koliko nemaš pojma. Realno. Ne znam zašto bih trošio vrijeme na raspravu s nekim ko napiše da mitohondrije ispravljaju mutacije. I zašto bi neko ko to tvrdi htio da čuje kritiku evolucije. Da se ne vraćamo na neke bisere iz ranijih postova.
Ali nebitno...Mi i muve dijelimo 70% gena. Jašta :lol:
Čisto da se zna te podatke za nematode ne mogu da priznam, niti ih smatram tačnim jer za njih nije rađeno utvrđivanje funkcije pojedinačnih gena (mislim da sekvenciranje jeste, nisam siguran), a druga stvar kod prostijih organizama nema alternativnog izrezivanja. Nadam se samo da nije oni 13 000 a mi 20 000 gena, pa... A pazi ovo - riža 46 000 gena... :lol: Kao što sto puta rekoh - alternative splicing (možda ćeš razumjeti bolje ako je na engleskom) Nema veze u pravu si. Makroevolucija ne postoji. Samo nemam pojma otkud pacovima rezistencija na warfarin i druge otrove. Sad ide ona pacov je i dalje pacov. Nekim treba eksperimentalno odraditi 3,5 milijardi godina evolucije i prirodne selekcije. Nije ni bitno jer vas niko ništa i ne pita. Isto i za muve. One ako ne stvaraju potomstvo nisu više iste vrste. Kao recimo domaća ovca Ovis aries aries i divlja Ovis aries orientalis. Ne mogu se pariti. A dalji eksperimenti s muvama ne bi imali smisla, niti bi muve nakon 35 000 generacija značajno mutirale, ako bi ostale u istim uslovima. Dalja eksperimentalna evolucija bi to zahtijevala bezbroj promjena uslova zarad nastajanja novih mutacija u svrhu adaptacije.
Te bolesti koje si napisao su poremećaji složenih gena koji zbog alternativnog izrezivanja imaju više funkcija, ja fino napisah većih genskih lokusa, a ti lagano povadi rečenice iz konteksta. Nema veze u pravu si, šteta što ne znaš o čemu pričaš. Mitohondrije :lol:

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Poslednji put menjao Izzard dana 26 Sep 2010, 23:30, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2010, 23:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Izzard je napisao:
uopšte nije u pitanju ko ili šta je evoluiralo više.

Pazi Izi-boj ne poklapaju vam se neke stvari genetike s ostalim istrazivanjima i experimetnima ostalih nauka ..to je poenta opet onog sveg s pocetka.
Čika "JAPANAC" veli da je čimpanza više evoluirao, i sam veli da je to kontradiktorno zakonu evolucije...ja sam velim da je tu neko seka :D a neko apoteka.

Izzard je napisao:
Nindža uopšte nije u pitanju ko ili šta je evoluiralo više.
Čimpanze su evoluirale za život na drveću, mi za nešto drugo.


:doubt:

Dakle ovako...sve moguce "dobre" mutacije i nastanak "novih" gena je dobio SIN ČOVJEK a to podrazumjeva: hodanje na 2 noge, razmišljanje, rezonovanje, shvatanje, altruizam, računanje, govor, pisanje, ...itd.itd. ...ukratko "ČOVJEK POKUPIO KAJMAK POZITIVNIH MUTACIJA I NOVIH GENA"

Jadan SIN MAJMUN našeg zajedničkog nam pretka je dobio: klepave uši, crvenu guzicu, penjanje po drvetu (iako i to moze covjek...znaci i tu smo mu ga hukanli), kliberenje u kamere, kričanje, kreštanje, dlaku,...itd....i bezgranicnu ljubav prema njenom "žutilu i zelenilu" Holly Banani... :D

Izzard je napisao:
Čisto da se zna te podatke za nematode ne mogu da priznam, niti ih smatram tačnim jer za njih nije rađeno mapiranje gena


Nije urađeno mapiranje...evo baš pucam preko šavova da ima nešto što ti ne znaš iz genetike a ja znam :D
The entire genome of the tiny nematode C. Elegans has recently been sequenced. This is the first complete genome of a multi-cellular organism to be sequenced. It contained about 100 million base pairs and about 20,000 genes. However, this achievement poses some problems for the theory of evolution.

The first problem is that some of the genes of C. Elegans are so similar to those for humans that scientists have substituted the human genes for the nematode genes, and the human genes have worked fine. According to accepted evolutionary theory, nematodes and humans split more than 600 million years ago. This means that since the common ancestor of humans and nematodes, these genes have changed so little that one can be substituted for the other. These genes are really living fossils, then! During all this time, when evolutionary pressures have supposedly led to so many other changes, including the development of whole new organs, we find that these particular genes have hardly changed at all! If these genes are so locked in that they do not change appreciably, then how can we expect such drastic changes in the other ones to take place?

Another problem is with the size of the most recent common ancestor of humans and nematodes. Of the 5000 best known human genes, three fourths have close analogues in the nematode. :lol: :lol: :lol: (pucam) This implies that these roughly 3700 genes were represented in the most recent common ancestor of humans and nematodes. This is about the number of genes in the E. Coli bacterium, and much less than one finds in yeast. But there are many more human genes that are not known yet, so the real number must be much higher. So this most recent common ancestor of humans and nematodes would have to have at least 5000 or more genes, in all probability. This is quite a large number for such a supposedly primitive creature, but still not as many as are found in yeast. But as more and more organisms are studied, this number will probably increase significantly. For example, the eye genes in humans and fruit flies are very similar, implying such a gene in their most recent common ancestor.
For instance, a 2002 research study proved that human DNA was at least 5% different from chimpanzees—and that number probably will continue to grow as we learn all of the details about human DNA (Britten, 2002.-konačno nesto novijeg datuma i od mene :D ).

Pardon ćelije...greška u koracima mitohondrije...(al ti idem uz kosu)

Šta cemo s crvom, i razlikom u genima između majmuna i ćaće i između čoj'ka i ćaće ???
Ma ništa smijaćemo se kao i svim ostalim homologijama, jer kad smo govorili nesto o kromozomima smijali smo se krumpiru, sad kad smo ušli u gene smijaćemo se crvu i muhi, a onda i statistici i matematici...ma imas pravo sve je to čista izmišljotina tamo nekog Miroljuba.

Kao sto rekoh "nešto handri kokoške a nije pjetao"

PS

Sto bi rekao Copicev Nikoletina Bursac: "Nema Boga majko... Drug komesar je rekao da od danas vise nema Boga!". :D

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2010, 23:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Fazon je u tome što ja petnaest puta pišem alternative splicing a tebe izgleda boli dupe.
Nema veze, nije to problem za evoluciju, fazon je u tome što nam je od 5000 gena 3/4 imaju i nematode. So? Opet kažem alternativno izrezivanje. To je još jedan mehanizam koji mi i majmuni imamo, vjerovatno i svi viši sisari, a ja o njemu pišem po pedeset puta.
Taj gen koji kod gliste kodira protein A, kod nas ekvivalent tog gena kodira funkciju A,B,C i ... Nebitno.

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 105 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs