banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 04:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 16 Sep 2010, 08:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
Postoji mnogo stvari koje svakodnevno vidmo i srećemo, ali uglavnom ne obraćamo paznju na njih, iako se u njima kriju beskrajne i zanimljive tajne i čuda. To je razlog zašto ja činim sve od sebe u potrazi za svime što ima veze s Allahovom, subhanehu we te'ala, knjigom i trazim ono što je vazno u tome. Zastajem na svakom ajetu i razmišljam o njemu; osim toga oduvijek sam slušao učenje ajeta s velikom poniznošću i predanošću zbog tezine koju nosi svaka Allahova, subhanehu we te'ala, riječ.
Kad neko svoj zivot, interesovanja i razmišljanja posveti čitanju i razumijevanju Kur'ana, onda Kur'an postane njegov zivot i sve njegovo.Tad mu slušanje kur'anskih ajeta pričinjava veliko zadovoljstvo. Bolje rečeno, svaki moj hobi, moje zadovoljstvo, moja sreća i svaki pojedinačni trenutak radosti, sve to mi se dešava onda kad pročitam odlomak iz Kur'ana i shvatim njegovo značenje. Za mene je to najveća sreća koju čovjek moze dozivjeti - ona sreća koju dozivim nakon učenja i čitanja Kur'ana, njegovih objašnjenja, pravila i čuda.

Priča


Ovo je priča o veoma kratkom, ali veoma čudesnom odlomku iz Kur'ana. Jednom sam se vraćao s putovanja i vozač koji me je vozio u svoje auto je bio stavio vrlo lijepu sliku na kojoj je bio napisan ovaj ajet: Ja Sin. Tako mi Kur'ana mudrog يس والقرآن الحكي (ja sin. wel-qur'anil hakim) a ispod ovog ajeta bila je napisana cijela sura Jasin vrlo lijepom kaligrafijom. Ovaj sveti tekst me je privukao i mnogo me zainteresovao. Osjećao sam da sam se koncentrisao na razumijevanje njegovog značenja. Osim toga, osjećao sam da je Allah Svemogući rasporedio riječi ovog ajeta na tako divan i čudesan način. Tako me razmišljanje o tome i gledanje u tu sliku drzalo cijelo vrijeme putovanja.
Kad sam se vratio kući još uvijek sam mislio o riječima koje su me opčinile: Ja Sin. Tako mi Kur'ana mudrog, i prvo što sam učinio bilo je da napišem ove riječi kako bih ih posmatrao i razmišljao o njihovom značenju. Potom me obuzeo jak osjećaj koji mi je govorio da ove riječi sadrze divnu vezu s onim o čemu govore, tj. o mudrosti Kur'ana i pošto su ove riječi govorile o Kur'anu, onda je morala postajati veza između ovih riječi i Kur'ana. Od tog trenutka je počelo moje proučavanje ovog kur'anskog teksta i to brojanjem riječi i slova.
Iako je to bio tezak posao moja volja i odlučnost da otkrijem čudo ovog teksta su me vodili naprijed, da ustrajem i da nastavim. Vidite! Pred nama su samo četiri riječi i u svakoj od njih određen broj slova: Dva slova za "Ja Sin", jedno za "tako mi" (ar. "we" و), šest slova za "Kur'an", šest slova za "mudri":


يس و القرآن الحكيم
6 6 1 2


Značenja

Istrazivanja koja sam vršio o matematičkim čudima u Kur'anu naučila su me mnogim stvarima. Naučila su me da je ovaj tekst u vezi sa značenjem njegovih riječi samo zato što je Kur'an strukturiran na tako savršeno organizovanom sistemu. To je zaista ono do čega sam došao.
Kao što znamo sura Jasin je srce Kur'ana i to je ono što je naš dragi Poslanik, sallalahu alejhi we sellem, najistinoljubiviji od svih ljudi rekao. Isto tako znamo da je ova sura jedna od posebnih sura u Kur'anu, jedna od onih koje počinju pojedinačnim slovima, a to još uvijek predstavlja tajnu koju niko od komenatatora Kur'ana ili istrazivača nije shvatio i uspio objasniti. Uprkos tome, nadamo se da će Allah, subhanehu we te'ala, jednog dana blagosloviti nekog od Svojih robova i dati mu sposobnost da dokuči njihovo značenje.
Ovaj tekst sam napisao tako što sam ispod svake riječi stavio odgovarajući broj (koji predstavlja broj slova u riječi), da bih mogao shvatiti njegov sistem i njegovu povezanost sa značenjem, tj. mudrošću Kur'ana.
Mislio sam da bi bilo dobro kad bih mogao pronaći matematičku vezu između to dvoje, konkretan dokaz o tome da ova knjiga nije proizvoljno napisana. To bi bio izazov za čovječanstvo koje je nemoćno da sastavi tako organizovan tekst u kojem bi slova, riječi i ajeti bili ustrojeni po čudesnoj harmoniji.
Napisao sam: Ja Sin. Tako mi Kur'ana mudrog.

يس و القرآن الحكيم
6 6 1 2

Imamo dvije linije: jednu od riječi i drugu od brojeva gdje svaki broj izrazava slova svake riječi. Kad kazemo: Ja Sin. Tako mi Kur'ana mudrog - očigledno shvatamo da je to Bozija zakletva o tome da je Njegova knjiga puna mudrosti. S druge strane kad pročitamo odgovarajući broj 6612 koji izrazava način na koji su riječi teksta poredane: Ja Sin. Tako mi Kur'ana mudrog.
يس و القرآن الحكيم
6 6 1 2

broj 2166 je tako tačan da stvarno predstavlja broj slova ovog ajeta, ako se poredaju onako kako su napisana u Kur'anu. Ako saberemo brojeve 2+1+6+6= 15, to nam ništa ne govori i tu nema ničeg neobičnog. Međutim, ako brojeve poredamo horizontalno, dobivamo broj 6612. Stoga mozemo razumjeti da je cjelokupna tajna u rasporedu riječi i brojeva.

Pitanje koje me je zbunjivalo

Uprkos ovome, i dalje je bilo jedno pitanje na koje mjesecima nisam znao odgovoriti:"U kakvoj su vezi Kur'an i broj 6612??" Zato sam poslije vrlo dugog razmišljanja počeo sam izučavati ovaj broj i analizirati ga. Super! Naišao sam na iznenađenje; ovaj broj (6612) koji predstavlja slova teksta koji govori o mudrosti Kur'ana u vezi je s brojem sura u Kur'anu 114!!! Evo detalja o tome... Broj 6612 dobije se kad pomnozimo broj 114 s brojem 58!!!
Znači da je broj koji predstavlja ovaj tekst djeljiv s brojem 114 (brojem sura u Kur'anu), ali šta je s brojem 58? Ima li ovaj broj kakve veze s Kur'anom? I tim pitanjem sam se bavio veoma dugo i tragao sam za riječima u Kur'anu i pokušavao saznati koliko puta su spomenute u Kur'anu. Opet sam se našao u čudu: riječ KUR'AN je u Allahovoj, subhanehu we te'ala, knjizi spomenuta 58 puta. Prema tome prethodnu jednačinu čitamo ovako: Broj koji predstavlja slova teksta jednak je broju sura u Kur'anu pomnozenom s brojem koliko je puta spomenuta riječ "Kur'an". Slavljen neka je Allah, Mudri, Svemogući! Sad mi recite, da li mislite da su ovi brojevi poredani tako slučajno? Ili ih je Allah, subhanehu we te'ala, s velikim znanjem i mudrošću raspordio na ovaj savršeni način?!

Srce Kur'ana

Tokom moje potrage uvijek sam mislio duboko ubijeđen da se čuda i čudesnost ovih ajeta (kao i svih drugih kur'anskih ajeta) nikad neće završiti. Uvijek sam mislio na Poslanikovu a.s. izjavu: Sura Jasin je srce Kur'ana. Ja rekoh: "Mozemo li pronaći vezu između izraza "srce Kur'ana" i broja koji imamo? Imamo broj 6612, ali šta će se dogoditi ako ga preokrenemo? Znamo da je riječ "srce" (قلب=kalb) na arapskom izvedena od riječi "prevrnuti"(تقلّب=tekalleb). Stoga mozemo pronaći i značenje u preokrenutom broju, tj. 2166. Da li je ovaj broj i u kakvoj vezi s Kur'anom Časnim? Ovo me je podstaklo da ulozim još više vremena i snage kako bih pronašao odgovor. Ubrzo sam došao do neočekivanog rezultata! Shvatio sam i da je taj preokrenuti broj djeljiv s brojem 114 (2166=19 x 114)! Vidite! Kakvo čudo - ajet koji govori o mudrosti Kur'ana predstavlja broj koji je djeljiv s brojem 114 bez obzira kako ga čitate. Sad, šta je s brojem 19, šta on znači? Znamo da u Kur'anu svaki pojedinačni broj ima neko značenje! Još jednom sam krenuo s istragom kako bih pronašao rješenje. Poslije nekoliko dana otkrio sam da je sura Jasin 19. sura po redu koja počinje pojedinačnim slovima! Tako je razjašnjeno i značenje druge jednačine. Sad mozemo reći -Broj koji odgovara slovima ajeta: Ja Sin. Tako mi Kur'ana mudrog - jednak je broju kur'anskih sura pomnozenom brojem koliko je puta spomenuta riječ "Kur'an" u Kur'anu, a ako samo preokrenemo prvi broj, onda je on jednak broju kur'anskih sura pomnozenom rednim brojem sure Jasin koji ona zauzima u redoslijedu sura koje počinju pojedinačnim slovima, tj. "Jasin" predstavlja srce Kur'ana.

Imajući u vidu ovu brojčanu stvarnost koju niko ne moze poreći, vjernik treba da se pogne s poniznošću pred veličinom ove Bozije Knjige. Što se tiče nevjernika, trebalo bi da ih posavjetujemo da ponovo razmisle o poricanju čuda ove knjige i da ponovo postave ovo pitanje: Je li sve ovo slučajnost? Ili je Allah, subhanehu we te'ala, rasporedio riječi u savršenom sistemu kako bi one bile jako svjedočanstvo o istinitosti Njegove knjige i Njegovog Poslanika, sallalahu alejhi we sellem? To je razlog zašto se u sljedećem ajetu kaze da je Allahov miljenik, sallalahu alejhi we sellem, zaista Poslanik i da je on na pravom putu svog Gospodara. Poslušajte te ajete: Ja Sin. Tako mi Kur'ana mudrog. ti si, uistinu, poslanik, na Pravome putu, po objavi Silnoga i Samilosnoga.



Napomene



Izbrojali smo slova onako kako su napisana, ne kako se čitaju i to je tačna procedura u svakom našem istrazivanju matematičkih čuda.
Veznik "i", tj. "tako mi" (na arapskom „we" = و) posmatran je kao jedna, zasebna riječ, to je razlog zašto smo brojali ---- kao jednu riječ iako se radi o vezniku i riječi zakletve u ovom ajetu. A što se tiče rasporeda slova po decimalnom sistemu, to je učinjeno na matematičkoj osovi koja se zove "decimalni niz", gdje se svaki dio niza mnozi deset puta. Riječ "Al-Kur'an" je spomenuta 49 puta, a riječ "Kur'an" 9 puta; sve zajedno 58 puta. Međutim riječi "Kur'an" i "njegov Kur'an" nisu računate jer smo se bavili načinom na koji su riječi napisane (riječi smo uzimali bez njihovih članova ili pridjeva). Specifičnih sura koje počinju pojedinačnim slovima ima oko 29, a sura Jasin je 19. od njih.

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 17 Sep 2010, 15:29 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 13 Jul 2010, 23:15
Postovi: 1414
Ima tu previse podesavanja, te veznici, te kuran, te njegov kuran itd. Ima dobar film po imenu "Pi" gdje jedan zidovski matematicar radi isto sto i ti. Pogledaj pa mozda dobijes novu inspiraciju.

_________________
He's not a man, he's a holy half-dead who has seen the underverse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 17 Sep 2010, 20:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2009, 18:22
Postovi: 1395
Lokacija: Москва
Не разумем зашто дозволите ово ширење ислама по форуму?

_________________
Не бој се непријатеља - у најгорем случају те могу убити. Не бој се пријатеља - у најгорем случају те могу издати. Бој се равнодушних - они нити убијају нити издају, али само уз њихову прећутну сагласност на земљи постоји издајство и убиство


Poslednji put menjao Руjа dana 17 Sep 2010, 20:37, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 17 Sep 2010, 20:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Руjа je napisao:
Не разумем зашто дозволите ово ширење ислама на форуму?


Zato sto je to ravnopravnost. I tako i treba biti. Ne sire antraks, vec islam...
Samo mi nije jasno kako mene ubaciste u svu ovu pricu :lol:

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 17 Sep 2010, 22:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Neka čovjek misionari. To mu je posao.
Nego mene nasmija ovo ne lupaj keve ti... Ahmede care. :lol:

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 18 Sep 2010, 08:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
Izzard je napisao:
Neka čovjek misionari. To mu je posao.
Nego mene nasmija ovo ne lupaj keve ti... Ahmede care. :lol:



Pa znam da istočnjaci koriste taj "izraz". :P I nije mi posao misionarenje, kamo sreće da dobijem para makar da internet platim. Platice Bog kasnije. I tekst je zanimljiv, ja bi citao da je neko stavio ovakav tekst i o bibliji jer me religija/teologija interesuje. U najmanju ruku su zanimljive ovakve čudne stvari.

Sto neki to dozivljavaju kao napad i odmah "empire strikes back " ? Ovaj spavac pogotovo. Obolio čovjek na forumu. Napišeš " I ", on to vidi kao raketu.

De uživajte, dođite se i šprdati malo, sve nekako preozbiljno se uzima.

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 18 Sep 2010, 10:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 30 Mar 2005, 22:09
Postovi: 441
Lokacija: Banja Luka
Руjа je napisao:
Не разумем зашто дозволите ово ширење ислама по форуму?


Prvo i osnovno, otkuda ti da "islam" a pogotovo ono što se danas tako zove ima veze sa Kur'anom kao svetom knjigom. Tj. veze, naravno ima, ali...Isto kao npr. tzv. "hrišćanstvo" sa Svetim Pismom!
Ahmed, čiji mi se pristup u diskusijama sviđa i uopšte nije nametljiv, samo iznosi nešto što je zaista zanimljivo,...
Islam se, a niti bilo šta drugo, ne može "širiti" forumom, ali mogu da se ponude određeni stavovi, mišljenja, pa ko voli nek izvoli!
Ako te ova tema ne interesuje, a ti je se prođi!

_________________
UIOSDSAHA
http://www.duhovnaizgradnja.net
http://www.duhovnaizgradnja.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 18 Sep 2010, 12:51 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13210
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
kakis Ahmede...

fino sam rekao da je sistem kabale, ko ti je kriv sto ne mos prihvatiti neke stvari..tekst je nezanimljiv...

aj objasni mi sta je pisac zelio reci u tekstu?

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 18 Sep 2010, 13:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Interesuje me da li brojevi imaju "snagu" kao pisane riječi?
Naime, čula sam i prije da se koriste brojevi kao zamjena za svete riječi.
Ako može malo više o tome.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 18 Sep 2010, 14:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
Talija je napisao:
Interesuje me da li brojevi imaju "snagu" kao pisane riječi?
Naime, čula sam i prije da se koriste brojevi kao zamjena za svete riječi.
Ako može malo više o tome.


Volio bi i ja znati, valjda se neko ovdje igrao brojevima više pa konta to.

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 25 Sep 2010, 08:31 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jul 2010, 16:34
Postovi: 13
Ne znam da li ste culi za mudrost broja 19 ? Mozda to i nije tako nepoznato...

Al-Muddattir (74) - Pokriveni
26. U Sekar ću Ja njega baciti –
27. a znaš li ti šta je Sekar?
28. Ništa on neće poštedjeti,
29. kože će crnim učiniti,
30. nad njim su devetnaestorica, -
31. Mi smo čuvarima vatre meleke postavili i odredili broj njihov kao iskušenje onima koji ne vjeruju,-da se oni kojima je Knjiga data uvjere, i da se onima koji vjeruju vjerovanje učvrsti, i da onima kojima je Knjiga data i oni koji su vjernici ne sumnjaju, i da oni čija su srca bolesna i oni koji su nevjernici–kažu:"Šta je Allah htio ovim primjerom?" Tako Allah ostavlja u zabludi onoga koga hoće, i na pravi put ukazuje onome kome hoće. A vojske Gospodara tvoga samo On zna. I Sekar je ljudima samo opomena.

Naime uverio sam se da je prva objavljena sura 19-a kada se oduzme od 114. I nisam siguran, ali mislim da ima 19 reci u prvih 5 ajeta te 96-e sure Ugrusak. "1. Čitaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara, ...
Ili da bismilla ima 19 slova. Kao da stite svaku suru jer se bismilla kaze 114 puta.

I ovo ovo za suru Jasin, stvarno velicanstveno...
114_AhmeD je napisao:
Specifičnih sura koje počinju pojedinačnim slovima ima oko 29, a sura Jasin je 19. od njih.

Citiraj:
Sad, šta je s brojem 19, šta on znači? Znamo da u Kur'anu svaki pojedinačni broj ima neko značenje! Poslije nekoliko dana otkrio sam da je sura Jasin 19. sura po redu koja počinje pojedinačnim slovima!


Meni je najsnazniji utisak ostavio momenat kada sam otkrio da u suri 19 Merjema, u 19-om ajetu se kaze:
"A ja sam upravo izaslanik Gospodara tvoga" – reče on – "da ti poklonim dječaka čista!’

_________________
"Onaj koji spoznaje, ulazi nerado u vodu istine ne onda kada je prljava, vec kada je plitka." _ Zaratustra


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 25 Sep 2010, 22:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Jun 2010, 19:36
Postovi: 83
Lokacija: Gracanica
Zanimljiv text(svaka cast), meni je jednom profesor objasnjavao da je broj 19 djeljiv sa dosta stvari u Kur'anu samo sam zaboravio sta je to sve bilo al ev zapamtio sam barem ovo(vec sam ovo piso podavno al et da ponovimo kad su vec brojevi)

U Kur'anu se spominje ''sura An-Nahl'' sto bi u prevodu znacilo Pčele i ona je 16. sura u Kur'anu,
a ono sto je zanimljivo da Ženski clanovi pcelinje zajednice ( matice i pcele radilice ) se razvijaju iz oplodenih jaja koja sadrže 32 hromozoma ( dva seta po 16 hromozoma ). Muški clanovi pcelinje zajednice ( trutovi ) razvijaju se iz neoplodenog jajeta ( proces partenogeneza ) i oni imaju samo jedan set od 16 hromozoma koji nasleduju od svoje majke.

(Ovde se bas vidi da sura koja nosi naziv''Pcele'' je 16. po redu u Kur'anu, a pcele imaju 16 hromozoma ili dva seta OPET po 16 hromozoma)
Takode u ovoj suri se najvise govori o tome kako samo Allah moze da stvara i da sve na zemlji zivotinje, planine, mora su dokaz da je Allah svemoguc.(izmedu ostalog i ovo o 16 hromozoma u 16.suri)

Jos jedna slucajnost u Kur'anu. Jelde?

_________________
Djela se vrednuju prema namjerama i svakom čovjeku pripada ono što je naumio


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 26 Sep 2010, 19:46 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jul 2010, 16:34
Postovi: 13
Evo i jos nesto.. 114 je deljivo sa 19 i rezultat je sest... sa cim u vezu moze da se dovede broj 6 pojma nemam :?:

Zanimljivo je jos i to sto u suri 9 nedostaje na pocetku, U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog, ali je to nadoknadjeno u 19-oj sura od 9-e, Tj u suri 27 gde se Sulejman u pismu obraca kraljici od Sabe:

29. "O velikaši", - reče ona – "meni je dostavljeno jedno poštovanje vrijedno pismo
30. Od Sulejmana i galsi; ’U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
31. Ne pravite se većim od mene i dođite da mi se pokorite!’

ja naravno ne znam zasto nedostaje, medjutim ima jedna stvar koja se namece...
Jednom prilikom sam cuo da sura Pokajanje u odredjenom kontekstu oznacava mesec Ramazan, tj 9-i mesec.
E sad...taj covek koji mi je pricao, stavio je u tu suru kontekst 11 septembra(9) kada su srusene bliznakinje i rekao da je jedna zgrada imala 109 spratova, a druga 110. A ajeti 109 i 110 sure glase:

109. Da li je bolji onaj koji je temelj zgrade svoje postavio na strahu od Allaha i u želji da mu se umili – ili onaj koji je temelj zgrade svoje postavio na rub podlokane obale koja se nagnula, da se zajedno s njim u vatru džehennemsku sruši? – A Allah neće ukazati na pravi put narodu koji sam sebi nepravdu čini.
110. Zgrada koju su oni sagradili stalno će unositi nemir u srca njihova, sve dok im srca ne popucaju. – A Allah sve zna i mudar je.

Sto se mene tice ovo ostaje na nivou pretpostavke, U svakom slucaju zanimljivo...

A i ovo za pcele je stvarno velicanstveno! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 27 Sep 2010, 20:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Jun 2010, 19:36
Postovi: 83
Lokacija: Gracanica
Jedno od matematickih cuda u Kur’anu je i podatak da je veoma precizno naveden omjer kopna i mora na našoj planeti.

Allah dž.š. u casnom Kur’anu 32 puta upotrebljava izraz (bahr) more koji se upotrebljava cesto i za druge vodene povrsine kao sto su rijeke i jezera.
Rijec (berr) sto znaci zemlja, Allah dž.š. je spomenuo 13 puta.

Ako saberemo ova dva broja dobit cemo 45 (32+13=45)

Tu sada nailazimo na procentualnu zastupljenost te dvije rijeci u Kur’anu koja u potpunosti odgovara omjeru kopna i mora koji možete provjeriti u bilo kojoj enciklopediji.

Pa tako sada vidimo da rijec “more” (bahr) u ukupnom broju rijeci (more i zemlja) iznosi:
32/45 x 100% = 71.11111% što je omjer vode u odnosu na kopno na cjeloj planeti.

A rijec “zemlja” (berr) u ukupnom broju rijeci (zemlja i more) iznosi:
13/45 x 100% = 28.888% što upravo odgovara procentu kopna u ukupnoj površini naše planete.

Ev jos brojeva.

_________________
Djela se vrednuju prema namjerama i svakom čovjeku pripada ono što je naumio


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 27 Sep 2010, 20:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Jun 2010, 19:36
Postovi: 83
Lokacija: Gracanica
Ev jos mozda i previse al et kome se cita nek cita:
Jos jedan primjer matematike u Kur'anu je zajednički broj ponavljanja određenih riječi. Određene riječi koje su u izvjesnom međusobnom odnosu na krajnje zbunjujući način se u Kur'anu ponavljaju u istom broju ili duplo manje-vise. Dolje su navedene riječi ove vrste i broj njihovog ponavljanja:

Izraz "sedam nebesa" se u Kur'anu spominje sedam puta. "Stvaranje nebesa (halku semavat)" također se sedam puta ponavlja:

Sedam nebesa: 7 puta
Stvaranje nebesa: 7 puta

Riječ "dan (jevm)" u jednini spominje se 365 puta, a u množini, dakle, "dani (ejjam i jevmejn)" 30 puta. Broj ponavljanja riječi "mjesec" iznosi 12:

Dan (jevm): 365 puta
Dani (ejjem): 30 puta
Mjesec (jevmejn): 12 puta


Riječ "izdaja" spominje se kao i riječ "zloba (habis)" 16 puta:

Izdaja: 16 puta
Zloba: 16 puta


"Biljka" i "stablo" u Kur'anu se ponavljaju isti broj puta: 26

Biljka: 26 puta
Stablo: 26 puta


Dok se riječ "kazna" spominje 117 puta, jedan od temeljnih kur'anskih principa, "oprost", se spominje duplo više od ovog broja, dakle 234 puta:

Kazna: 117 puta
Oprost: 2x117 = 234 puta


Kada prebrojimo imperativ "reci", vidjet ćemo da se on u Kur'anu spominje 332 puta. Isti rezultat ćemo dobiti i kada prebrojimo glagol "rekli su"

Reci: 332 puta
Rekli su: 332 puta


Broj ponavljanja riječi "dunjaluk" i "ahiret" je isti: 115

Dunjaluk: 115 puta
Ahiret: 115 puta


Riječ "šejtan" spominje se koliko i riječ "melek" 88 puta:

Sejtan: 88 puta
Melek: 88 puta


Riječ "iman" (bez određenog člana) u cijelom Kur'anu spominje se 25 puta, riječ "bogohuljenje" isto toliko.

Iman: 25 puta
Bogohuljenje: 25 puta


Riječ "zekat" ponavlja se 32 puta, koliko i riječ "bereket":

Zekat: 32 puta
Bereket: 32 puta


Riječ "rahmet" ponavlja se isto toliko koliko i riječ "pravi put (hidajet)": 79

Rahmet: 79 puta
Hidajet: 79 puta


Riječ "dobar, pošten, pobožan, čestit (ebrar)" ponavlja se 6 puta, dok se riječ "bludnik, razvratnik, lažov (fadžir)" ponavlja duplo manje od toga: 3 puta.

Ebrar: 6 puta
Fadzir: 3 puta


Riječi "ljeto-vruće" ponavljaju se u istom broju kao i riječi "zima-hladno": 5 puta.

Ljeto-vruce: 5 puta
Zima-hladno: 5 puta


Formulacija "stvorio je vas (čovjeka)" ponavlja se u istom broju kao i "pokornost": 16 puta.

Stvorio je vas (covjeka): 16 puta
Pokornost: 16 puta


Riječ "vino (hamr)" i "pijanstvo (sekere)" ponavljaju se isto puta: 6

Vino (hamr): 6 puta
Pijanstvo (sekere): 6 puta


Riječ "bogatstvo" ponavlja se 26 puta, ali riječ "siromaštvo" duplo manje: 13 puta.

Bogatstvo: 26 puta
Siromastvo: 13 puta


Riječ "čovjek (insan)" spominje se 65 puta, što je jednako ukupnom broju spominjanja faza stvaranja čovjeka:

Covjek: 65 puta

Zemlja (turabun): 17 puta
Sjeme, sperma (nutfeh): 17 puta
Embrio (‘alaq): 12 puta
Gruda mesa (meda’a): 6 puta
Kost (‘izam): 15
Meso (lehm): 12 puta

Ukupno: 65 puta
Ev U Kur'anu takode i ima razvijanje bebe pocevsi od jedne celije(spermatozoida) do formiranja mesa.
A tako davno bilo.

Again coincidence?

_________________
Djela se vrednuju prema namjerama i svakom čovjeku pripada ono što je naumio


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brojevi u Kur'anu
PostPoslato: 12 Okt 2010, 19:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2010, 19:40
Postovi: 178
Lokacija: Šeher Sarajevo
Aferim za temu :wink:

_________________
"Molimo te Gospodaru da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majcina suza bude molitva, da se više nikom i nikada, ne ponovi Srebrenica. Amin..." ;(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs