banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 00:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 506 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 26  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Feb 2009, 22:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
vim je napisao:
Prijatelju Ahmede, to nije nikakvo pljuvanje vec samo postavljanje pitanja. A drugo, na pocetku posta sam naglasio da post ne bude shvacen pogresno kao uvreda. Ali izgleda da si ti shvatio, zato bih ti zelio reci da ja nemam nista protiv bilo koje religije, samo mi nisu mnoge stvari jasne, pa zato pitam, pa ako hoces dobro bi bilo da odgovoris na pitanje. Pozdrav.


ne, nisam mislio na tebe nego na otvaraca teme. Evo samo da procitam sta si postavio pa cu izdvojiti vremena da ti probam odgovoriti :)

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Feb 2009, 22:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
vim je napisao:
Bez da uvrijedim islamsku religiju pitao bih muslimane sta misle o ekstremizmu i da li pravi muslimani podrzavaju zaista ono sto se govori u ovom filmu

Part 1:

http://www.youtube.com/watch?v=sD8FsffFJas

Part 2:

http://www.youtube.com/watch?v=-_6RtlUa7hI

Recimo i mi u hriscanstvu imamo takvih ekstrema koji zastupaju u hriscanstvu ideje iz ovog filma. Jedan od njih je Miroljub Petrovic ali vecina hriscana se ne slaze sa njim.
Ono sto bih pitao muslimane da li se zvanicna prava islamska religija ne slaze sa ovim ili podrzava neke gluposti kao sto su kamenovanje, nosenje pokrivala, los odnos prema razlicitostima i demokratiji i sl.? Mislim, zvanicno se ne slaze ali kako je u praksi? I kako vecina muslimana razmislja, treba li ove stihove kurana iz gornjeg videa tumaciti bukvalno ili drugacije?


Moramo razgraniciti sta smatras pod ektremizmom.
Sto se tice terorisanja drugih poput Bin Ladena i ostalih nema to veze sa Islamom. Poslanik Muhammed savs nas uči da nije musliman onaj ko zaspe sit a zna da mu je komsija gladan, onda shvati sta znaci ubiti civila u islamu. Evo jedan iz rijadussalihin: Poslanik a.s. je rekao: "Tako mi Allaha nije vjernik, Tako mi Allaha nije vjernik, Tako mi Allaha nije vjernik!" Neko reče: - Ko to, Allahov Poslaniče? Alejhis odgovori: "Onaj čiji susjed nije siguran od njegova zla i neprijatnosti od njega!" (muttefekun alejhi)

Pogledao sam fitnah prije i ljudi iz konteksta izvlace ajete bez ikakvog tumacenja tipa:

"a kad prodju sveti mjeseci ubijajte mnogobozce gdje god ih nadjete"
ovaj ajet je objavljen u toku borbe, na bojnom polju i vrijedio je za tad sto ne povlaci za sobom osnovno pravilo da idem ja kao musliman nekog ubijati.

Sad, sto se tice zakona, zakon muslimana je sheria ( šerija) koji je zasnovan na Božijem govoru i praksi poslanika a.svs

Da, zakon šerijata je da se kradljivcu otkida ruka, da se pederi ubijaju itd. To je Boziji zakon i Bog jedini je validan zakonodavac za nas. On je ovo stvorio, njemu pripada vlast i sud.

Sto se tice ovih ostalih demokratija, budalizmi, mi postujemo u mjeri u kojoj se slaze sa islamom ali ne priznamo taj zakon kao valida. Necemo nered po zemlji nikad ciniti ( zabranjuje nam Bog to) ali znamo da su njegovi zakoni najispravniji.
Cak stavise neki zakoni se i u bibliji ti spominju, oni koji su ostali netaknuti tipa za pedere da se ubijaju.

Evo za svaki slucaj nasao sam ti jedan

Leviticus 20:13: "If a man lies with a man as one lies with a woman, both of them have done what is detestable. They must be put to death; their blood will be on their own heads."

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Feb 2009, 23:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ti starozavjetni zakoni su ukinuti. U starom zavjetu imamo primjere gdje se trazi ubijanje za svakog koji rade subotom. Ili ako zena ucini preljubu da se kamenuju i muskarac i zena. Ili ako neko jede svinjetinu itd. Ali to su bili zakoni za Jevreje u to vrijeme. U novom zavjetu se daje novi zakon sto znaci da se ovi obredni zakoni mijenjaju. Danas u hriscanstvu samo fanatici postuju ove starozavjetne postavke.
Tako da danasnje hriscanstvo ne podrzava to. Ali mi nije jasno da ljudi mogu ciniti takva djela. Ja prvi ne bih mogao vjerovati i sluziti takvom bogu koji je ubica. Upravo zato sto smatram da je bog dobar i da nije ubica jer je u novom zavjetu rekao "ako te ko udari po jednom obrazu okreni mu i drugi" a ne kao u starom zavjetu "oko za oko ,zub za zub".
Znaci u hriscanstvu je to promijenjeno, jer da nije ja nebi vjerovao takvom bogu koji trazi od mene da radim lose. Nije mi jasno zasto onda vi muslimani vjerujete u takvog boga. Jer bog je dobro a ne lose i ako pise da je rekao nesto lose onda to vjerovatno nije od njega. A ako jeste onda zasto sluziti takvom zlom bogu.
Tako da sam ja hriscanin upravo zato sto je bog pokazao svoje lice milosti u novom zavjetu. Da su ostale grozote iz starog zavjeta da se postuju vjerovatno nebi bio hriscanin. Ali kako vidim kuran je slicniji starom nego novom zavjetu i otud nesporazum.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Feb 2009, 23:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
vim je napisao:
Ti starozavjetni zakoni su ukinuti. U starom zavjetu imamo primjere gdje se trazi ubijanje za svakog koji rade subotom. Ili ako zena ucini preljubu da se kamenuju i muskarac i zena. Ili ako neko jede svinjetinu itd. Ali to su bili zakoni za Jevreje u to vrijeme. U novom zavjetu se daje novi zakon sto znaci da se ovi obredni zakoni mijenjaju. Danas u hriscanstvu samo fanatici postuju ove starozavjetne postavke.
Tako da danasnje hriscanstvo ne podrzava to. Ali mi nije jasno da ljudi mogu ciniti takva djela. Ja prvi ne bih mogao vjerovati i sluziti takvom bogu koji je ubica. Upravo zato sto smatram da je bog dobar i da nije ubica jer je u novom zavjetu rekao "ako te ko udari po jednom obrazu okreni mu i drugi" a ne kao u starom zavjetu "oko za oko ,zub za zub".
Znaci u hriscanstvu je to promijenjeno, jer da nije ja nebi vjerovao takvom bogu koji trazi od mene da radim lose. Nije mi jasno zasto onda vi muslimani vjerujete u takvog boga. Jer bog je dobro a ne lose i ako pise da je rekao nesto lose onda to vjerovatno nije od njega. A ako jeste onda zasto sluziti takvom zlom bogu.
Tako da sam ja hriscanin upravo zato sto je bog pokazao svoje lice milosti u novom zavjetu. Da su ostale grozote iz starog zavjeta da se postuju vjerovatno nebi bio hriscanin. Ali kako vidim kuran je slicniji starom nego novom zavjetu i otud nesporazum.


to je upravo problem vas krscana. Sto uzimate ono sto vama pase i vasim dusama a odbijate ono sto vama ne pase. Pa tako primate da je bog miliostiv a odbacujete da ce zestoko i kazniti prestupnike. Eh, tako je i biblija izmjenjena, zbog takvog razmisljanja. ovo nam je tesko smaknut cemo.....

Zakoni se neki mjenjaju vremenom, istina. Isus je dosao jevrejima samo dok je Muhammed savs cijelom covjecanstvu donosi zakone bratstva itd.

Covjek sudi po svojim strastima i govori da je dobro ono sto njemu pase, a bog ga je stvorio i zna ga bolje od njega samog. E tako mozda tebi neke stvari ruzno izgledaju ali, nemas pojma o njihovoj mudrosti

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Feb 2009, 23:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
114_AhmeD je napisao:
Zakoni se neki mjenjaju vremenom, istina. Isus je dosao jevrejima samo dok je Muhammed savs cijelom covjecanstvu donosi zakone bratstva itd.


Kako je Isus dosao samo Jevrejima kad jasno kaze da je dosao da objavi boga svima pa i neznaboscima? Stavise, on kritikuje Jevreje i kaze im ako vi necete Boga onda ce drugi i onda im prica price u kojima alegoricno pokazuje kako ce se bozja svjetlost objaviti svima, a ako vjerujes da je kuran od Boga onda je to ispunjenje. Drugo, Isus kao Isa se pominje i u kuranu pa ne znam onda kako kazes da su ga Hriscani izmislili jer im je odgovaralo? Trece, novi zavjet nije nastao tako sto je neko htio nego sto je bog intervenisao i u novom zavjetu nalazimo cuda kao i u starom sto znaci da je od boga.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Feb 2009, 23:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
114_AhmeD je napisao:
Covjek sudi po svojim strastima i govori da je dobro ono sto njemu pase, a bog ga je stvorio i zna ga bolje od njega samog. E tako mozda tebi neke stvari ruzno izgledaju ali, nemas pojma o njihovoj mudrosti


Pa mozda nemam mudrosti, ali zar nije logicno da covjek ne voli torture i mucenja i ubijanja a da voli milost, ljubav i ljepotu? I zasto bi bog kao najinteligentnije bice svemira bilo zlo propagirajuci lose stvari a ne dobre? A drugo o njegovoj milosti i dobroti se govori u svetim knjigama.
Evo recimo po tom zakonu neduzni turisti bivaju uhvaceni i prijeti im se da budu ubijeni zbog necijih tudjih gresaka:

http://uk.news.yahoo.com/4/20090219/twl ... f21e0.html

Iako to mozda nije pravilno, ali taj zakon se vise zloupotrebljava nego sto je mozda po vasim pravilima dozvoljeno. A i da se ne zloupotrebljava zar nije pravi uzas. A zasto bi Bog koji je najbolji u svemiru volio da se cine uzasne stvari? Prije ce biti da je rijec o pogresnoj interpretaciji vjernika.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2009, 17:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
vim je napisao:
114_AhmeD je napisao:
Zakoni se neki mjenjaju vremenom, istina. Isus je dosao jevrejima samo dok je Muhammed savs cijelom covjecanstvu donosi zakone bratstva itd.


Kako je Isus dosao samo Jevrejima kad jasno kaze da je dosao da objavi boga svima pa i neznaboscima? Stavise, on kritikuje Jevreje i kaze im ako vi necete Boga onda ce drugi i onda im prica price u kojima alegoricno pokazuje kako ce se bozja svjetlost objaviti svima, a ako vjerujes da je kuran od Boga onda je to ispunjenje. Drugo, Isus kao Isa se pominje i u kuranu pa ne znam onda kako kazes da su ga Hriscani izmislili jer im je odgovaralo? Trece, novi zavjet nije nastao tako sto je neko htio nego sto je bog intervenisao i u novom zavjetu nalazimo cuda kao i u starom sto znaci da je od boga.


Kad se jasno kaze, gdje se jasno kaze osim sto je rekao " nisam poslan nego izgubljenim ovcama kuće izraela". Kršćani naprave film o pasiji na starom armejskom jeziku u kojem Isaa a.s JASNO spominje da ce pomagac doci koji donosi istinu od Allaha, i onda vi negirate ono sto sami napravite (imas i na youtubeu)

Nisam ja rekao da su kršćani napisali bibliju kako njima odgovara nisi se shvatio. Rekao sam da su je izmijenili onako kako im pase nakon sto je dosla objava od boga.

Svaki poslanik je dosao od jednog jedinog boga ( Allaha), pocevsi od Noe..... Abrahama.. Mojsije i zadnji je Muhammed. Ono sto mozemo primjetiti jest ako su svi od jednog boga onda su svi istoj stvari i vjeri pozivali, zar ne ? Osim sto su pojedini zakoni se mjenjali ovisno o vremenu objave. Tako je Abraham i svi ostali pozivali MONOTEIZMU.
Nije moguće da Mojsije priča suprotno Abrahamu kad su od jednog Boga
To da je Allah jedan, da mu niko nije ravan i slican, da mu sva moc propada, da nije rodio niti je rodjen, da je jedinstven u svemu. To je bila vjera svih poslanika.
E ako nijedan poslanik nije ucio trojstvo, onda ni plemeniti Isaa a.s nije, to sto ga je Allah stvorio bez bioloskog oca NE ZNACI direktno da mu je Allah otac, propast ce oni koji lazi o njemu iznose.
A da je Isaa boziji sin i spasenje, onda bi trebao doci prvi pa da svi ljudi cuju za njega, povjeruju i budu spaseni. Po vasoj logici onda je Adam Allahov sin isto, njega je stvorio bez majke i oca. !?

Pročitaj cijeli deutoronom pa mi onda pricaj o tvoj svojoj bozijoj milosti. Gdje je JHVH naredio mojsiju da ratuje, da ubija sve redom, cak i djecu a da ostavi djevice za sebe. ( nemoj da trazim fusnote sad ,ali mogu ti ih naci puno ). A ako ne priznas stari zavjet nisi krscan.
evo samo jedan link pa pregledaj malo http://skepticsannotatedbible.com/dt/cr_list.html

Moj dragi prijatelju, vi krscani radite najteze grijehe, a to je da Allahu pripisujete druga. Dajete njegovom poslaniku ( isusu) bozanske atribute, crtate im likove i pravite figure, nesvijesno ste postali idolopoklonici. Ako se ne pokajtete i ostavite se tog, i ne vratite se na vjeru poslanika lose ce te zavrsiti na zalost.

O Zakonima:

To što neko zbog jadnih interesa koristi vjeru i radi gnusne stvari i nepravdu pravi nema nikakve veze sa islamom. Tom logikom bi ja mogao optuziti krscanstvo jer je hitler bio krscan, nema smisla... To su njihova djela koja nemaju utocista.
Ako hoces da znas sta je islam, onda malo procitaj o poslaniku islama Muhammedu savs, procitaj Kur'an malo pa vidi, naravno sa vise strana a ne samo sa nekih islamofobicnih stranica koje podvaljuju sve i svasta nebi li ocrnili Boziju objavu.

kraj:

Brate moj, ja vidim da si ti iskren covjek ali moras otvoriti svoje srce i ne biti pristrasan. Ne radi se ovdje " ja upravu a ti nisi" ili " moje je bolje od tvog" nedao Bog. Nego o istini i putu nasem kojeg nam Bog dao.
Evo ti krscana jednog bivseg, izvdoji 3 minute pa pogledaj malo
http://www.youtube.com/watch?v=f5Hc4Ea3 ... re=related

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2009, 18:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
114_AhmeD je napisao:
A da je Isaa boziji sin i spasenje, onda bi trebao doci prvi pa da svi ljudi cuju za njega, povjeruju i budu spaseni. Po vasoj logici onda je Adam Allahov sin isto, njega je stvorio bez majke i oca. !?

Pa i bio je Prvi. Adam nije imao koga da "spasava" jer prije Adama nije bilo grijeha. Bog je poslao Isusa da iskupi nase grijehe,koji su pocinjeni posle Adama.

Citiraj:
Tom logikom bi ja mogao optuziti krscanstvo jer je hitler bio krscan, nema smisla...

Nije Hitler bio Hriscanin. Da je bio Hriscanin nebi on radio ono sto je radio. Nazivati se Hriscaninom i biti i zivjeti Hriscanstvo nije isto. Kao sto ni ja nisam doktor samo zato sto obucem bijeli mantil.

Citiraj:
Rekao sam da su je izmijenili onako kako im pase nakon sto je dosla objava od boga.

Novi Zavjet nije mijenjan. Jevandjelja su napisana jos u prvom vijeku. Ima dokaza koliko hoces o vjerodostojnosti Jevandljelja. Ali, cemu i kome dokazivati?! Ko zeli vjerovati - vjerovace, ko ne zeli, hah...sta bi mu...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2009, 18:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Upravo je Stari Zavjet knjiga koja najavljuje Hristov dolazak (dolazak Mesije) i jasno i lako se moze prepoznati da je to upravo Isus Hristos. 4. Knjiga Mojsijeva govori o proroku vecem od Mojsija, koji ce doci i koga treba da slusamo.

A prorok Isaija pise (700 godina prije Isusovog rodjenja):

“Prezren bese i odbacen izmedju ljudi, bolnik i vican bolestima, i
kao jedan od koga svak zaklanja lice, prezren da ga ni za sto ne
uzimasmo. A on bolesti nase nosi i nemoci nase uze na se, a mi
misljasmo da je ranjen, da ga Bog bije i muci. Ali on bi ranjen za
nase prestupe, izbijen za nasa bezakonja; kar bese na njemu
nasega mira radi, i ranom njegovom mi se iscelismo. Svi mi kao
ovce zadjosmo, svaki nas se okrenu svojim putem, i Gospod pusti
na nj bezakonje svih nas. Mucen bi i zlostavljen, ali ne otvori usta
svojih; kao jagnje na zaklanje voljen bi i kao ovca nema pred onim
koji je stri`e ne otvori usta svojih. Od teskobe i od suda uze se,
a rod njegov ko ce iskazati? Jer se istrze iz zemlje zivih i za
prestupe naroda mojega bi ranjen. Odredise mu grob sa zlocincima,
ali na smrti bi s bogatim, jer ne ucini nepravde, niti se nadje
prevara u ustima njegovim... i sam nosi grehe mnogih, i za
zlocince se moli.” (Isaija 53,3-9,12)


U Starom Zavjetu Jevreji su iskupljali svoje grijehe zrtvovanje zivotinja, a Isus je bio poslednje Bozije zrtveno jagnje koje je otkupilo nase grijehe. To je bio i jeste Boziji plan naseg spasenja. Da se u Hristu i kroz Hrista spasimo.


Poslednji put menjao Leona dana 19 Feb 2009, 18:49, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2009, 18:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Naravno da Hrišćani vjeruju u stari Zavjet jer je upravo u njemu najavljen Isusov dolazak i prema tome neodvojiv je od Novog Zavjeta.
Ali sa dolaskom Isusa Hrista nastaje Novi Zavjet koji je prije svega Zavjet Ljubavi i praštanja. Bez Novog Zavjeta i Isusovog dolaska ni Stari Zavjet ne bi imao smisla jer se ne bi obistinila proročanstva o dolasku Mesije.

Od 10 Božijih Zapovjesti Isus insistira na dvije:

Ljubi Boga svim srcem svojim, svom dušom svojom...
Ljubi bližnjeg svog kao sebe samog

Isus propagira ljubav i praštanje, vjerujućui u Isusa Hrista mi i jesmo Hrišćani.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2009, 18:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Eto, ja i Talija napisasmo skoro isti post u istom momentu. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2009, 19:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
ljudi, mi muslimani priznamo Isusa- mesiju i ne treba tu vrijeme da gubimo.

Isus je poslanik - da
Isus rodjen bez bioloskog oca- da
Isus je sin djevice Marija - da
Isus je moga ciniti cuda - da, uz boziju pomoc
Isus ce ponovo doci - da
Isus je sin boziji - NE
isus je spasitelj - NE
isus je razapet na krizu za nase grijehe - NE ; Bog ga je uzdigao sebi i vratit ce ga ponovo

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2009, 19:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Leona je napisao:
Eto, ja i Talija napisasmo skoro isti post u istom momentu. :)

Primjetila sam i ja. :wink:

114_AhmeD je napisao:
ljudi, mi muslimani priznamo Isusa- mesiju i ne treba tu vrijeme da gubimo.

Isus je poslanik - da
Isus je sin djevice Marija - da
Isus je moga ciniti cuda - da, uz boziju pomoc
Isus ce ponovo doci - da
Isus je sin boziji - NE
isus je spasitelj - NE
isus je razapet na krizu za nase grijehe - NE
; Bog ga je uzdigao sebi i vratit ce ga ponovo

Ovo boldovano - bez ovoga Hrišćanstvo ni sam Isus ne bi imali nikakvog smisla.
Suština Hrišćanstva jeste odgovor "DA" na ove teze.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2009, 21:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Avg 2008, 07:15
Postovi: 444
Talija je napisao:

Od 10 Božijih Zapovjesti Isus insistira na dvije:

Ljubi Boga svim srcem svojim, svom dušom svojom...
Ljubi bližnjeg svog kao sebe samog

Isus propagira ljubav i praštanje, vjerujućui u Isusa Hrista mi i jesmo Hrišćani.


mislim da se nisi dobro izrazila! Isus ne inzistira na ove dvije zapovijedi, nego sažima sve zakone i proroke u dvije zapovijedi ljubavi! ako vršimo ove dvije zapovijedi vršimo volju Božju! po ovom tvome ispada da Isus dokida neke zapovijedi što nije istina!

pozdrav...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Feb 2009, 21:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
114_AhmeD je napisao:
ljudi, mi muslimani priznamo Isusa- mesiju i ne treba tu vrijeme da gubimo.

Isus je poslanik - da
Isus rodjen bez bioloskog oca- da
Isus je sin djevice Marija - da
Isus je moga ciniti cuda - da, uz boziju pomoc
Isus ce ponovo doci - da
Isus je sin boziji - NE
isus je spasitelj - NE
isus je razapet na krizu za nase grijehe - NE ; Bog ga je uzdigao sebi i vratit ce ga ponovo


Ako je Isus bozji poslanik znaci da govori istinu. A rekao je sam da je sin bozji znaci nije lagao. A takodje je rekao da nema drugog imena kojim bi se ljudi mogli spasti sto znaci da je spasitelj. A posto je od Boga znaci da je govorio istinu.
Ali znam sta mislis. Vjerovatno tumacis da Bog nije trojstvo. Ja ne znam da ti odgovorim na ovo pitanje, ali postoje hriscani Jehovini svjedoci koji cini mi se takodje ne vjeruju da je Isus Bog. To vjerovatno zavisi od tumacenja jer sve crkve tumace razlicito. Tako mozda i muslimani tumace kuran. Ja se slazem da je Bog u starom zavjetu dozvoljavao ratovanje, ali ako gledamo u kontekstu kulture i da je tad bio u pitanju opstanak izraelaca kao jedinog bozjeg naroda onda je to bilo opravdano jer su oko izraelaca zivjeli neznabosci koji su cinili zla i zato je to tad bilo dozvoljeno jer je bio u pitanju opstanak. Slicno kao sto u 2 svjetskom ratu nije bio grijeh ratovati protiv fasista jer je u pitanju bio opstanak odnosno borba sa djavolom(fasistima) kao i u starom zavjetu.
Ali problem kod muslimana je sto oni smatraju neprijateljima sve koji ne misle kao oni. Ali zar nebi trebali gledati ovako. Posto se biblija i kuran slazu u mnogo stvari znaci da vjerujemo u jednog boga. Zasto bi onda bili neprijatelji? Druga stvar je bila u starom izraelu gdje su neznabosci htjeli da uniste bozji narod(slicno kao u 2 svjetskom ratu) i tad je to bilo dozvoljeno. Ali ne mozemo porediti sadasnje vrijeme i ne drzanje nekih sitnica da sad treba istrijebiti sve koji ne drze te sitnice i pravila koji se toliko naglasavaju u islamu kao sto je pokrivanje lica, brada i slicno. Znaci to je nevazno. On sto je vazno i sto sam Isus kojega i vi smatrate za proroka kaze a to je ljubav prema Bogu i bliznjem.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2009, 17:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
vim je napisao:
114_AhmeD je napisao:
ljudi, mi muslimani priznamo Isusa- mesiju i ne treba tu vrijeme da gubimo.

Isus je poslanik - da
Isus rodjen bez bioloskog oca- da
Isus je sin djevice Marija - da
Isus je moga ciniti cuda - da, uz boziju pomoc
Isus ce ponovo doci - da
Isus je sin boziji - NE
isus je spasitelj - NE
isus je razapet na krizu za nase grijehe - NE ; Bog ga je uzdigao sebi i vratit ce ga ponovo


Ako je Isus bozji poslanik znaci da govori istinu. A rekao je sam da je sin bozji znaci nije lagao. A takodje je rekao da nema drugog imena kojim bi se ljudi mogli spasti sto znaci da je spasitelj. A posto je od Boga znaci da je govorio istinu.
Ali znam sta mislis. Vjerovatno tumacis da Bog nije trojstvo. Ja ne znam da ti odgovorim na ovo pitanje, ali postoje hriscani Jehovini svjedoci koji cini mi se takodje ne vjeruju da je Isus Bog. To vjerovatno zavisi od tumacenja jer sve crkve tumace razlicito. Tako mozda i muslimani tumace kuran. Ja se slazem da je Bog u starom zavjetu dozvoljavao ratovanje, ali ako gledamo u kontekstu kulture i da je tad bio u pitanju opstanak izraelaca kao jedinog bozjeg naroda onda je to bilo opravdano jer su oko izraelaca zivjeli neznabosci koji su cinili zla i zato je to tad bilo dozvoljeno jer je bio u pitanju opstanak. Slicno kao sto u 2 svjetskom ratu nije bio grijeh ratovati protiv fasista jer je u pitanju bio opstanak odnosno borba sa djavolom(fasistima) kao i u starom zavjetu.
Ali problem kod muslimana je sto oni smatraju neprijateljima sve koji ne misle kao oni. Ali zar nebi trebali gledati ovako. Posto se biblija i kuran slazu u mnogo stvari znaci da vjerujemo u jednog boga. Zasto bi onda bili neprijatelji? Druga stvar je bila u starom izraelu gdje su neznabosci htjeli da uniste bozji narod(slicno kao u 2 svjetskom ratu) i tad je to bilo dozvoljeno. Ali ne mozemo porediti sadasnje vrijeme i ne drzanje nekih sitnica da sad treba istrijebiti sve koji ne drze te sitnice i pravila koji se toliko naglasavaju u islamu kao sto je pokrivanje lica, brada i slicno. Znaci to je nevazno. On sto je vazno i sto sam Isus kojega i vi smatrate za proroka kaze a to je ljubav prema Bogu i bliznjem.



prijatelji, problem ovdje jest sto vas ima previse a ja sam te nemam mogucnost pohvatati sva pitanja, nije 1 za 1, sto nuzno ne mora znaciti da ne mogu lako biti odgovorena. Nemojte shvatati ovo kao neku debatu, jer nema uslova za to nego kao dijalog prijateljski. Tako, molim da osobe koje su meni postavile pitanja mi oproste jer izgubio bi previse vremena dok bi ja sam svima ovdje odgovorio.

boldana rečenica nije istina:
Ipak ti @vim imas pogresnu sliku o Islamu i muslimanima i ne krivim te jer danas mnogi lobiji zele predstaviti ljudima pogresnu sliku o nama te nas demonizirati/ satanizirati kao sto su to pravili zidovima u drugom svijetskom ratu.

"nisi moj neprijatelj u koliko me ne napadas zbog onog sto jesam "

Cak stavise, Allah kaze da su pravovjernim najblizi krscani jer medju njima ima onih koji su iskreni prema Allahu i ne ohole se. Krscani su ti koji su primili poslanika alejhisselam u Medinu nakon sto su ga idolopoklonici protjerali, i muslimani i krscani i zidovi su zivjeli zajedno u medini.

Vi ste narod ehl kitab ( sljedbenici bozije knjige) i mi vas smatramo bliskim sebi ali se odricemo nevjerstva kojeg izricete i pripisujete bozanske osobine necemu mimo Allahu.

Mojsije je od Allaha dobio PRVU glavnu zapovjed:

La Ta abudune Ilallah - NE OBOZAVAJTE NIKOG OSIM ALLAHA (Boga)
da li se pridržavate ovog ?

KUR`AN JE KRŠĆANE OPISAO KAO BLAGE I SAMILOSNE: "ZATIM SMO, POSLIJE NJIH, JEDNOG ZA DRUGIM NAŠE POSLANIKE SLALI, DOK NISMO ISAA, SINA MERJEMINA, POSLALI, KOJEM SMO INDŽIL DALI, A U SRCA SLJEDBENIKA NJEGOVIH SMO BLAGOST I SAMILOST ULILI."(EL-HADID 27)

Razlika među nama je što smo mi čisti monoteisti, samo Allaha priznamo, nema nikakvih svetaca ovih- onih, i ne pravimo razliku izmedju Njegovih poslanika koji su vraćali ljude na pravi put, tako i Isaa a.s je jedan u nizu od poslanika a ne boziji sin, bog ili nesto drugo

Dalje, vi pravite gresku kao i zidovi, oni nisu priznali isaa a.s samo zato sto je dosao poslije mojsija a.s i derogirao im zakone. Sad, posljednji od Allahovih poslanika je Muhammed i vi ga necete priznati i zakon koji donosi samo zato sto je dosao poslije isaa a.s.

Muhammed savs je donio istinu o mesiji, donio novu objavu, derogirao ranije zakone i objave i kur'an je posljednji u nizu do sudnjeg dana. Stvorio je naciju koja ce srusiti sve đavolje tronove i dati slobodu ljudima..

Ako imate nekih pitanja za Islam i sve vezano za to slobodno pitajte. NISTE MI NIKAKAV NEPRIJATELJ !

''O SLJEDBENICI KNJIGE, NE PRETJERUJTE U SVOME VJEROVANJU I GOVORITE O BOGU SAMO ISTINU. MESIH-ISA, SIN MERJEMIN, SAMO JE BOŽIJI POSLANIK I NJEGOVA RIJEČ KOJU JE DOSTAVIO MERJEMI I DUH OD NJEGA. PA VJERUJTE U BOGA I NJEGOVE POSLANIKE I NE GOVORITE:"TROJICA SU! ALLAH JE SAMO JEDAN I JEDINI BOG. ON JE ČIST OD POTVORE DA BI IMAO DJETE. NJEMU PRIPADA SVE ŠTO JE NA NEBESIMA I ŠTO JE NA ZEMLJI. SAM JE BOG DOVOLJAN KAO SVJEDOK.'' (NISA 171)

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2009, 17:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Sta je cilj ove teme?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2009, 19:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Ponovio bih već napisano da naslovna strana nije dobro formulisana i takvim stavom se nigde ne stiže.
Mislim da je prva idejaq ove tzeme bila diskriminacija ali mi je drasgo što se pretvara u dijalog koji je u granicama uvažavanja.
Zašto Hrišćanin želi reći svj razlog vere Muslimanu i obrnuto, pa zato što misle da su u pravu pa iz ljubavi žele jedan drugom pomoći.

Pozrdavljam brata Ahmeda.
Niko te brate ne prisiljava da nam svima moraš odgovoriti ali bi nama bilo veoma drago da to učiniš.
Već sam imao temu o Islamskoj zajednici ali možemo i u ovoj temi ponoviti neke stvari koje će nam pomoći da rešimo dilemu oko Isusa Nazarećanina .
Znam da priznajete sve Jevrejske proroke počev od Mojsija i naročito reči starog zaveta.
Oko idolopoklonstva koje se uvuklo u neke hrišćanske zajednice ćemo se odmah složiti jer je toga bilo i među Jevrejima o carici nebeskoj kojoj se nekad kadilo i opet se kadi Jeremija 7. 18 Jeremija 44. 17-29
To što si rekao brate da se reč Božija ne menja to je tačno jer tako piše ali još se dodaje da ni jedna titla neće nestati dok se sve ne zbude što je rečeno.
Sad bih predložio da preispitamo šta znače te reči zato krenimo od Adama i Eve.

Bog je jasno rekao da nesmeju njih dvoje Adam i Eva okusiti sa drveta poznanja dobra i zla(proveri da li tako piše)oni po nagovoru prekršiše zabranu i okusiše recimo jabuku i šta biva zatim stiže narečena kazna a ona se zove SMRT.
Sad pitam da li je brate tebi i meni neko rekao da nesmemo jesti jabuku?Da li je jedemo?
Ako je jedemo to ćemo i mi umreti jer je kazna za taj prestup SMRT. Dakle vidiš držimo se starog zaveta i reči izrečenih.
Ako brate nejedeš jabuku blago tebi ti ćeš večno živeti jer nemožeš umreti zato što nejedeš jabuku.
Ako su Adam i Eva sagrešili i umrli zašto su tvoji dedovi umrli?
Dakle iz ovoga se jasno vidi da je ona izreka važila za prvi bračni par o jedenju ploda sa drveta a posledica toga je stizanje smrti ne samo na njih već KROZ njih i na SVE.

Jevrejima je data subota i ko bi je prekršio bivao je ubijen pa je zbog preljube kamenovanja bilo.
Zašto pagani nisu sebe kamenovali zbog subote?
Ako znamo da svaka zapovest ima svoju namenu i vreme onda nećemo upadati u dileme.

Kako sad spojiti Jevreje pod zakonom (kamenovanje i odsecanje ruku i vađenje očiju) sa paganima kojima taj zakon nije dat?
Moraš priznati da su i pagani narod i nose Božije obličje i nisu se sami stvorili pa pošto nam je isti otac to nas i ljubi isto.
Bog je želeo da od jednog naroda načini primer drugima da se i drugi ugledaju na Jevreje i žive kao i oni ali pošto Jevreji ni sami nisu hteli činiti volju Božiju niti biti sveti to Bog preko Isaije najavljuje da će u kući hleba biti ROĐEN MESIJA a znak tome biće trudnoća DEVOJKE.(ovde treba imati u vidu šta je nekad značila reč ,,devojka'' to je ženska osoba koja nije spoznala muškarca jer čim bi to bilo onda se više nije mogla nazvati devojkom za razliku od današnjeg sveta)
Dakle najavljen je Mesija što znači Otkupitelj-Spasitelj i zbi se Božija reč data preko proroka jer se rodi narečeni Emanuilo-Isus-Gospod s nama baš kako je najavljeno i kroz čije koleno.

Ako je neko Spasitelj on treba da nas od nečeg spasi zar ne?
Od čega je Bog želio da spasi narod?
Od greha i smrti koja kroz prvi par uđe u svet.
Možemo sad reći ,,Da ali Jevrejima je Bog rekao da prinose životinjske ŽRTVE kako bi se očistili od greha a samim tim dobili oprost''
Tačno tako ali Bog zatim govori da više ne želi ŽIVOTINJSKIH žrtava već želi JEDNU SAVRŠENU žrtvu.
Pa koju mu onda životinju treba prineti a da bude savršena?
NEMA takve na zemlji žrtve.
Zato stiže SPASITELJ-OTKUPITELJ koji je bezgrešan i savršen jer da nije bezgrešan to bi imao manu i kao takav nas nebi mogao otkupiti jer je i životinjska žrtva morala biti bez mane.

Sam Gospod je najavljivao unapred 3 puta da će ga pogubiti i da će ustati što se takođe zbilo.
Šta je sad ovde veoma važno upamtiti: DA je ŽRTVA PRINOŠENA RADI OČIŠĆENJA GREHA.
Ko shvati razlog žrtvovanja oko kojih je napisano petoknjižje Mojsijevo razumeće i proročke najave o savršenoj žrtvi koja nas otkupljuje a zove se Isus jer se kaže da NEMA DRUGOG IMENA KOJIM BI SE MOGLI SPASITI.AMIN
Ko poznaje reči JHVH i njihovo značenje prepoznaće ko je Isus iz Nazareta.

Brate znam da ne priznajete Pavla za apostola znam i zašto jer ako Pavlove reči STOJE a stoje onda nešto drugo je klimavo zato i bez Pavlovih reči možemo stići do istog cilja i odgovora.
Još bih rekao da proverimo kontradiktornost koja se između ostalih navodi kao manjkavost Biblije.
Kaže se da je Biblija mnogo iskrivljena mnoštvom prepiski i prevoda a ja pitam zašto onda prihvatate sve proroke čije reči ista knjiga navodi.
Da li možemo reći priznajem Mojsija i Isaiju ali njihove reči ne!
Ako su te reči neispravne zašto onda priznavati tog proroka? Dajte nam onda njihoive reči u originalu da se ispravimo.
Priznaje se čak i Isus iz Nazareta ali njegove reči NE! ZAŠTO?
Zato što On potvrđuje stare proroke Mojsija,Isaiju ,Danila a oni najavljuju njega vekovima unapred opisujući KO JE ON.
Isus sam govori ko je i kad reče ,,JA SAM. . .'' zašto ljudi popadaše?
Zar smo zaboravili ko je ,,JA SAM'' a ne nismo jer verujemo jednom Bogu kao što i sam reče da je jedan a na drugom mestu da je prvi i poslednji i da NEMA DRUGOG. A ko to govori?
Pitam zašto je Isus došao prvi put i zašto dolazi ponovo i dokle tako i koja je uloga i svrha tih dolazaka?
Najljubaznije molim brata da odgovori ako postoji dobra volja.
Pozdrav.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2009, 20:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
ovo je preopširna tema i svakim pitanjem i odgovorom se otvori 20 novih stvari. Samo, Isaa a.s - Isus kod nas je jedan od najbližih bogu i jako ga postujemo i volimo. Evo cak ni u onakvoj bibliji ( kojih imate 70+x verzija, ne znate koja je bozija rijec) Isus NIKAD nije rekao JA SAM BOG, molite se meni... nigdje. Cak je odbijao da ga zovu dobri nego reče " zasto me zovete dobri ?- samo jedan je dobar misleci na Boga"... Moj otac je veci od mene, moj otac je veci od svega.

Nama muslimanima nije dokaz biblija da je poslanik savs Muhammed od Allaha poslan nego Kur'an koji je po svemu nadnaravan ( ni jedne kontradiktornosti, proricanje buducnosti, zapamćen na pamet cak od djece male itd itd,, savrsen u svakom pogledu i pun cuda) ali i u bibliji iako nije izvorna ima nagovjestaj da ce doci poslanik koji nece biti jevrej ( iz kuce ishmaela)

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2009, 20:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ja ne znam za tolike verzije Biblije :confused1:
Zašto misliš da Biblija nije izvorna?

(ne bih se uplitala u vašu zanimljivu prepisku ali me ovo interesuje)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 506 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 26  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs