banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 17:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 506 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Jun 2010, 12:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Jun 2010, 19:36
Postovi: 83
Lokacija: Gracanica
Dobro jarane vidim da imas neki svoj pristup ja se izvinjavam nisam stigo da procitam svih 20 stranica.
A ako znas objasni mi sledece. Kako to da ljudi koji su razapeli i mucili Isusa danas sire njegovu vjeru (Rimljani)?
Neznam da li ste upoznati o dolasku laznog Isusa ili Antikrista(Dedzala)
Ali je Muhammed a.s. nas upozorio o njegovom dolasku u hadisu: ''Ja vas upozoravam na njega, i nema ni jednog poslanika, a da nije svoj narod upozoravao na dedžala, ali ja cu vam o njemu reci nesto sto ni jedan poslanik prije mene nije rekao svome narodu on je corav u jedno oko, a Allah nije corav''
''On ce cijelo vrijeme raditi takve stvari koje mu je Allah dozvolio sve dok Allah ne posalje Isa a.s., sina Merjemina koji ce sici kod bijelog minareta istocno od Damaska, u bijeloj odjeci, drzeci se rukama za krila meleka. Kada spusti glavu zakapaju mu suze, a kada je podigne, sa njegovog lica se spuste dragulji kao biseri. Nijedan nevjernik koji osjeti miris nejgova daha nece moci prezivjeti, a njegov dah ce se prostirati sve dokle se vidi ispred njega. On ce traziti dedžala dok ga ne nadje na Babulud (u Kudsu, Palestini), gdje ce ga i ubiti''
Iz ovih hadisa vidimo da dedzal nema jednog oka, a da ce za vrijeme svog zivota na zemlji se predstavljat kao Isus(Isa a.s.) sto bi logicki gledano da se i vasa vjera suprostavlja ovom Antikristu.
Koga zanima da detaljno vidi ovo o cemu ja pricam ev ovde nek pogleda
http://wakeupproject.com/VList.asp?Series=1&Video=93
Sad cu ti ispricat jednu pricu:
Horus(egiptaksi bog sunca ukrsten sa bogom ra) zacet na cudesan nacin u to vrijeme smatralo se da mu je majka bila djevica.
Roden u vrijeme zimskog solisticija(Bozic).
Za vrijeme svog zivota na zemlji radio razna cuda i pomagao ljudima sa svojih 12 ucitelja.
Imao je svoje sljedbenike.
Na kraju je ranjen u jedno oko i razapet na dvije paralelene precke i nakon 3 dana su pokupili njegovo tijelo i sahranili.
Jel ti poznato?

Sta mislite sto je cesto iza Isusa sunce jel to zato da bude simbol svjetla pravog puta NIJE nego ti nesvjesno obozavas sunce isto kao sto su malo zagrijali Galilea kaze zima mu evo ti jarane malo zagrij se
Postoje crkve na kojima imaju simboli kao sto su jedno oko u piramidi, a oko te piramide se nalazi sunce mozes vidit nekad i na odjeci Pape da se nalazi oko. Sta ce to crkvi?
Ovo jedno oko je zapravo simbol boga sunca Horusa, pa to ispada da je Horus radio vradzbine i ljudi mu povjerovali bili njegovi sljedbenici i onda stotine godina kasnije pojavi se Isus koji poziva ljude da vjeruju u Boga dode centar sadasnje crkve Rim i razapnu ga, medutim vide oni ljudi vjeruju u Isusa jedini nacin da izvuku korist iz svega jest da promjene dogadaj barem u pola.
Tako pobiju sve ljude koji su zapisivali ono sto im je Isus govorio i promjene knjigu.
Stotine godina poslije smrti Isusa ljudi koji su ga mucili, kamenovali, razapeli pocnu da pozivaju da se vjeruje u Isusa i to postanu glavna crkva i ponovo izvlace korist iz svega pa pocinju da prastaju grijehe preko pape. Cuj to ti platis i sutra u Raj. Cool.
I danas kad su ljudi postali pametni i poceli da tumace svete knjige nailaze na greske '' Ili sedam godina gladi...'' citas dalje '' ili tri godine gladi...'' pa malo sjedes razmislis 'pa vidi ova knjiga koja je od Boga hoce i slagat, al haj jedan broj nista ne mijenja'(ma ja ba sta mijenja jedan broj il 5 il 55 isto je to).
I zamolio bi te da ispravis sledece u koliko nije tacno.
Po Bibliji Bog je stvorio nebesa i zemlju za 6 dana a sedmi dan se odmaro.
Cuj sad i to Bogu treba odmor, pa zar Bog ne zavisi ni od koga.
Nadam se da se nece odmarat kad se ja budem molio mogo bi prpustit moju molitvu pa je ne cut.
Al nema veze odmahnes glavom to je Bozija rijec.
Pa danas podrzavate ljude koji su vam ubili voljenog. Isto ko kad bi sad u njemacku stavili svjetsku vojnu bazu i dovucemo im svu municiju. Nece oni dobri su a njegov pradjed 50 miliona ljudi ubio nece unuk fin je

Ispravi me ako grijesim.
A vidim cesto pricas da imaju greske u Kur'anu zamolio bi te da izneses bas me zanima.
Izvinjajem se na dugom textu

_________________
Djela se vrednuju prema namjerama i svakom čovjeku pripada ono što je naumio


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2010, 14:53 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
da si procitao Bibliju, znao bi da govori o dolasku antihrista... :evil3:

prestani iznositi glupave komentare od tamo neki pisaca koji takodje nisu procitali Bibliju...

i zadnje, sve ovo sto si napisao vezano za rimljane, sunce, i papu me bas ne interesuje..pricas pogresnoj osobi.. :cat:

''On ce cijelo vrijeme raditi takve stvari koje mu je Allah dozvolio sve dok Allah ne posalje Isa a.s., sina Merjemina koji ce sici kod bijelog minareta istocno od Damaska, u bijeloj odjeci, drzeci se rukama za krila meleka. Kada spusti glavu zakapaju mu suze, a kada je podigne, sa njegovog lica se spuste dragulji kao biseri. Nijedan nevjernik koji osjeti miris nejgova daha nece moci prezivjeti, a njegov dah ce se prostirati sve dokle se vidi ispred njega. On ce traziti dedžala dok ga ne nadje na Babulud (u Kudsu, Palestini), gdje ce ga i ubiti''

ovo ti je do sada najpametnije sto si napisao, al sumnjam da si skontao sustinu..imas na drugoj temi pa pomozi Ahmedu da mi objasni zasto Kuran Isi stavlja epitet bogocovjeka i sudije.. :evil3:

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2010, 15:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Jun 2010, 19:36
Postovi: 83
Lokacija: Gracanica
''On ce cijelo vrijeme raditi takve stvari koje mu je Allah dozvolio sve dok Allah ne posalje Isa a.s., sina Merjemina koji ce sici kod bijelog minareta istocno od Damaska, u bijeloj odjeci, drzeci se rukama za krila meleka. Kada spusti glavu zakapaju mu suze, a kada je podigne, sa njegovog lica se spuste dragulji kao biseri. Nijedan nevjernik koji osjeti miris nejgova daha nece moci prezivjeti, a njegov dah ce se prostirati sve dokle se vidi ispred njega. On ce traziti dedžala dok ga ne nadje na Babulud (u Kudsu, Palestini), gdje ce ga i ubiti''

To su rijeci Muhammeda a.s.

_________________
Djela se vrednuju prema namjerama i svakom čovjeku pripada ono što je naumio


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jun 2010, 15:06 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Jun 2010, 19:36
Postovi: 83
Lokacija: Gracanica
Ocito da tebe zanima samo ono sto ti iznosis.

_________________
Djela se vrednuju prema namjerama i svakom čovjeku pripada ono što je naumio


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2010, 19:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Haso evo nas dvojica opet :)
Izvini ali moram te pitati koji je koren Arapskog i Jevrejskog jezika?
Kojim je jezikm govoio Ismailo i potomstvo njegovo?
Koji jezici su bili u upoterebi u Muhamedovom okruženju u6-om veku?
Otkud Muhamedu ideja da postoji neka KNJIGA i dapozove čitaoce te knjige na dijalog kad zna da potoji knjiga koja nema istinu već je Muhamed ima?

Malo sam čeprkao po prošlosti pa da vidimo ..koza li rog.
zahvalan na odgovoru.


,,A ako znas objasni mi sledece. Kako to da ljudi koji su razapeli i mucili Isusa danas sire njegovu vjeru (Rimljani)?,,

Haso reći ću odgovor najkraće moguće.
Rim nije ni zasnovao veru u jednog Boga niti je širio veru koju širiše apostoli.
Rim i Jerusalemski vrh urotiše se protiv istine i pobiše apostole i čenike njihove i takO redom dok Onaj drugi vrh nIje U međuvremenu uspostvio novu veru sa Jevrejskim običajima a rimskim folklorom i ta predstava se naziva ,Hrišćanstvo,,

Smisao toga NIJE očuvanje vere već TRADICIJE.
Sledeći povod je ujedinjene naroda po veri radi lakše vladavine istim.
Sledeći je korišćenje jednih protiv drugih po potrebi radi interesa centrale.
Sledeći je posedovanje novca i imanja istih.

Ta ,vera, stiže tek po razračunavanju sa vernom Božijom decom.
Pobednici pišu istoriju to znaš a Bog potvrđuje svoje.
Biblija je tpila dosta i u staom i novom zavetu i oba puta od Jevreja.
ALI, da nebih nabrajao šta je šta reći ću samo da su promene ršene najviše popitanju ropstva,dugovanja,postupanja u nevolji i novca.
Samo bogati i vladari su mogli biti obrazovani čitati i menjati smisao a onda rekoše gde se 2-3 okupeu Božije ime tu je Bog.
A ako se sam moliš onda tu nije Bog :) Rabinska finta iz usmene Tore.

Eto ako imaš neku zanimljivu iz pisma a da ti nije jasna lupi je ovde pa da vidimo ko je autor i da li je jasna. :cat:

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2010, 18:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
http://www.nezavisne.com/svijet/vijesti ... i-rep.html

Vlast zabranila konjski rep
Datum: 06.07.2010 17:31
Autor: Agencije
TEHERAN - Iranska vlada izdala je "Vodič za frizure", katalog prihvatljivih muških frizura.

Nije da se radi po posljednjem modnom trendu, ali, to je zakon, i to su frizure koje je prihvatljivo da muškarci u Iranu imaju.

U namjeri da se što više smanji uticaj Zapada, iransko Ministarstvo za kulturu donijelo je katalog prihvatljivih frizura. Dječačke frizure na razdjeljak, uredno podšišana kosa, pa čak i stil poput Elvisa Prislija su dozvoljeni.

Međutim, strogo je zabranjeno da muškarci imaju dugu kosu, da nose konjski rep i takozvane jež-frizure.

Korištenje gela, laka za kosu i ostalih preparata za učvršćivanje nije zabranjeno, ali se mora koristiti u razumnim količinama. Sudeći po fotografiji koju je predstavio iranski ministar za kulturu svi muškarci bi trebalo uvijek da budu uredno obrijani.

Iranske konzervativce je uzrujao model u katalogu koji ima "kozju bradicu", ali su, ipak, dopustili da fotografija ostane. Ostali modeli su obrijani.

"Predloženi stilovi inspirisani su iranskom kulturom, religijom i islamskim zakonima. Srećni smo što je Vlada podržala ove stilove", rekao je Jaleh Kodajar, jedan od organizatora festivala frizura, koji će biti održan krajem jula u Teheranu i na kojem će biti promovisan katalog dozvoljenih frizura, prenosi "Dejli telegraf".

Inače, u Iranu je posljednjih godina nekoliko brijačnica i frizeraja zatvoreno jer su podržavali zapadnjački stil friziranja.Konzervativci su pozvali na strože mjere protiv ljudi koji imaju frizure drugažije od onih u katalogu. Policajcima u Iranu čak su dali fotoaparate da slikaju žene i muškarce koji nemaju prikladne frizure i ne oblače se po "propisima", kako bi na sudu imali dokaze protiv njih ukoliko ih privedu.

Iranska policija redovno sprovodi kontrole na ulicama gradova. Muškarcima nije dozvoljeno da nose odjeću koja podsjeća na zapadnjački stil, pa čak se i kravate gledaju s podozrijevanjem, s obzirom na to da se smatraju simbolom zapadne dekadencije. Ženama je, takođe, zabranjeno da hodaju u kratkim kaputima, odnosno u odjeći za koju bi se moglo pomisliti da je provokativna.
Stil Elvisa Prislija dozvoljen
Duga kosa strogo zabranjena
Smiju koristiti preparate
Kravate izazivaju podozrenje

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2010, 20:39 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Maj 2010, 13:42
Postovi: 33
Selam/pozrdrav svima!

Ja sam bio neko vrijeme odsutan na forumu tako ta se izvinjavam :D
Kao prvo, za razliku od ostalih nebeskih Knjiga, Kur'an ne zadrži niti jednu jedinu gresku, za razliku od ostalih koje obiluju istim. Kur'an nije sastavljao Muhammed s.a.v.s., niti bilo koji čovjek, nego ga je objavio naš Bog, vaš Bog i Bog svih nas, uzvišeni Allah. Da je ovaj Kur'an od nekoga drugog a ne od Allaha, doista bi on bio pun gresaka.
I imam jos jedno pitanje za sve: Da li postoji makar 1 osoba na svijetu koja zna napamet Bibliju?
Očigledno da NEMA. Ali sa Kur'anom je drugacije. Širom svijeta postoje desetine hiljada hafiza ( osoba koja zna napamet Kur'an ). Očigledno je da je ova blagodat data samo muslimanima.
I jos nesto. Ja znam da vi ne priznate Muhammeda s.a.v.s za Božijeg poslanika. Ali imajte na umu da ni Jevreji nisu priznali Isaa a.s. Ali niko ne bi ni priznao nekoga za Božijeg poslanika bez nekog dokaza-mudžize. Isaova a.s. mudžiza je bila medicina, tj. liječio je bolesne i oživljavao mrtve, sa Allahovom dozvolom. Najveća Muhammedova s.a.v.s. mudžiza je Časni Kur'an. U sljedecem postu cu navesti nekoliko od brojnih pokazatelja nadnaravnosti Kur'ana.
I jos jednom; molim Vase misljenje o gore navedenome ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2010, 21:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ja sam cuo da ima ljudi koji znaju napamet i bibliju, ali mislim da to nije toliko bitno da li se zna napamet ili ne. Ono sto je bitno je da se postuju zakoni koje je Bog dao. Problem i kod hriscana i muslimana, kao i kod ostalih religija je isti. A to je da svi imaju znanje da bi trebalo ciniti dobro, a svi cine zlo. Nije problem hoce li ljudi znati od rijeci do rijeci hiljade strana. Ono sto je dovoljno znati i primijeniti su 10 zapovijesti. Dzaba je da znas milion strana napamet ako ih ne primjenjujes, a blagoslov i vjecni zivot donosi svega pola stranice(zapovijesti) koje primijenjujes.
Isto sto se tice da li je kuran bozja knjiga, ne kazem da nije. Bog se otkrivao ljudima na razlicite nacine. I u vrijeme Muhameda moguce da je Bog izabrao taj nacin da se otkrije arapima u pustinji, u vrijeme Isusa Bog je izabrao taj nacin, u vrijeme Mojsija drugi nacin.
Opet kazem, nije bitno koji nacin koristimo i vjerujemo. Bio kuran ili biblija. Ono sto je bitno je da se drzimo onoga sto tamo pise. Medjutim, sve religije trose energiju na dokazivanje sta je pravo, a niko se ne drzi onoga sto dokazuje da je pravo.
Zakljucak: Nije bitno u koju knjigu vjerujemo jer su te knjige samo razliciti nacini otkrivenja jedne te iste stvari. Ono sto je bitno je da se drzimo onoga sto je dobro iz tih knjiga i Bozjih zakona i ispunili smo time Bozju volju.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jul 2010, 16:46 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
jellyfish je napisao:
http://www.nezavisne.com/svijet/vijesti/63136/Vlast-zabranila-konjski-rep.html

Vlast zabranila konjski rep
Datum: 06.07.2010 17:31
Autor: Agencije
TEHERAN - Iranska vlada izdala je "Vodič za frizure", katalog prihvatljivih muških frizura.

Nije da se radi po posljednjem modnom trendu, ali, to je zakon, i to su frizure koje je prihvatljivo da muškarci u Iranu imaju.

U namjeri da se što više smanji uticaj Zapada, iransko Ministarstvo za kulturu donijelo je katalog prihvatljivih frizura. Dječačke frizure na razdjeljak, uredno podšišana kosa, pa čak i stil poput Elvisa Prislija su dozvoljeni.

Međutim, strogo je zabranjeno da muškarci imaju dugu kosu, da nose konjski rep i takozvane jež-frizure.

Korištenje gela, laka za kosu i ostalih preparata za učvršćivanje nije zabranjeno, ali se mora koristiti u razumnim količinama. Sudeći po fotografiji koju je predstavio iranski ministar za kulturu svi muškarci bi trebalo uvijek da budu uredno obrijani.

Iranske konzervativce je uzrujao model u katalogu koji ima "kozju bradicu", ali su, ipak, dopustili da fotografija ostane. Ostali modeli su obrijani.

"Predloženi stilovi inspirisani su iranskom kulturom, religijom i islamskim zakonima. Srećni smo što je Vlada podržala ove stilove", rekao je Jaleh Kodajar, jedan od organizatora festivala frizura, koji će biti održan krajem jula u Teheranu i na kojem će biti promovisan katalog dozvoljenih frizura, prenosi "Dejli telegraf".

Inače, u Iranu je posljednjih godina nekoliko brijačnica i frizeraja zatvoreno jer su podržavali zapadnjački stil friziranja.Konzervativci su pozvali na strože mjere protiv ljudi koji imaju frizure drugažije od onih u katalogu. Policajcima u Iranu čak su dali fotoaparate da slikaju žene i muškarce koji nemaju prikladne frizure i ne oblače se po "propisima", kako bi na sudu imali dokaze protiv njih ukoliko ih privedu.

Iranska policija redovno sprovodi kontrole na ulicama gradova. Muškarcima nije dozvoljeno da nose odjeću koja podsjeća na zapadnjački stil, pa čak se i kravate gledaju s podozrijevanjem, s obzirom na to da se smatraju simbolom zapadne dekadencije. Ženama je, takođe, zabranjeno da hodaju u kratkim kaputima, odnosno u odjeći za koju bi se moglo pomisliti da je provokativna.
Stil Elvisa Prislija dozvoljen
Duga kosa strogo zabranjena
Smiju koristiti preparate
Kravate izazivaju podozrenje




Sije nisu muslimani. Ne mozes kroz prizmu sija posmatrati Islam, kao sto ne mozes reci da su svi muskarci Katolici pedofili.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jul 2010, 19:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Naravno Dust. Niko nije rekao da su svi muslimani losi, niti da je islam los. Ja sam takodje otvorio temu i o nedostacima u hriscanstvu, ali to opet ne znaci da su svi hriscani losi:

viewtopic.php?f=38&t=50675

Ovdje raspravljamo o razlicitim aspektima u raznim religijama i svaka grupna ili odgovornost jedne vjerske zajednice se iskljucuje se iskljucuje. Kao sto je jasno dadobar dio Iranaca ne podrzava diktaturu u Iranu iz ovog primjera iako su muslimani. Znaci, cilj ovog teksta je bio da pokaze kako se religija zloupotrebljava u islamu, slicno kao i u hriscanstvu u temi o Kacavendi i jos nekim temama.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 13:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Meduza...iz priloga frizura i kataloga u Iranu ne vidim kakve to veze ima s islamom i kako je tu islam iskoristen.

Tu se radi o jednom tipu vladavine ili rezimu, kao sto imamo na zapadu rezim Busha koji se proteze jos od 80-tih.

U isto vrijeme na tv OBN kad je izisla informacija o zabrani nosenja "zapadnjackih" frizura u Nizozemskoj uhvacen covjek koji je hodao ulicom s vezicama (nije ih svezao) , policija ga privela i zatvorila- bila reportaza od 2-3 minute lično sam gledo.

E sad kolko su frizure vazne za Islam toliko i je i duzina vezice za krscanstvo.

Sad mozes ponoviti pricu da su zene proglasene krivima zbog ucestalog broja zemljotresa...smijesno ili ne ali vidis moze li covjek biti kriv za rat ako jede kamatu???- Nema smisla jel tako....

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2010, 00:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2010, 14:03
Postovi: 119
a de treba nam novi rat al bez prekida dok se svi ne poubijamo pa onaj zadnji koji bude taj ce imati jednu drzavu.. jednu religiju.. jednog predsjednika.. i moci ce u miru da zivi ...

_________________
Burn the heretic! Kill the mutant! Purge the unclean!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2010, 21:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Maks je napisao:
a de treba nam novi rat al bez prekida dok se svi ne poubijamo pa onaj zadnji koji bude taj ce imati jednu drzavu.. jednu religiju.. jednog predsjednika.. i moci ce u miru da zivi ...


Nece. Opet bi se i ta jedna religija podijelila i opet bi se tukli. Jedino rjesenje je tolerancija jednih prema drugima i obrnuto kao na zapadu, ali to istocne i arapske zemlje nikako da shvate.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2010, 23:51 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
jellyfish je napisao:
Maks je napisao:
a de treba nam novi rat al bez prekida dok se svi ne poubijamo pa onaj zadnji koji bude taj ce imati jednu drzavu.. jednu religiju.. jednog predsjednika.. i moci ce u miru da zivi ...


Nece. Opet bi se i ta jedna religija podijelila i opet bi se tukli. Jedino rjesenje je tolerancija jednih prema drugima i obrnuto kao na zapadu, ali to istocne i arapske zemlje nikako da shvate.



Gdje je tebi zapad? Koji je to zapad tolerantan?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2010, 00:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
jellyfish je napisao:
Maks je napisao:
a de treba nam novi rat al bez prekida dok se svi ne poubijamo pa onaj zadnji koji bude taj ce imati jednu drzavu.. jednu religiju.. jednog predsjednika.. i moci ce u miru da zivi ...


Nece. Opet bi se i ta jedna religija podijelila i opet bi se tukli. Jedino rjesenje je tolerancija jednih prema drugima i obrnuto kao na zapadu, ali to istocne i arapske zemlje nikako da shvate.


Takva tolerancija se može vidjeti u svijetu naučne fantastike :)
Nekad su se ratovi vodili radi religije, danas religija eventualno može biti paravan za manipulisanje masama, a pravi motiv novac.

Kršćanstvo vs islam objektivno gledajući ništa ne bih izabrao, sem zdravog razuma. Živi po moralnim principima koji su ti ugradjeni samim rodjenjem, budi pošten i pravedan..i s tim stilom života prolaziš i kod ljudi i kod Boga čak i ako ne vjeruješ u njega ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2010, 11:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Dust je napisao:
Gdje je tebi zapad? Koji je to zapad tolerantan?


Misli se na religijsku toleranciju unutar zapadnih zemalja gdje sve religije zive slobodno. Ne mislim sad na ratove i druge stvari za koje je religija samo izgovor.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2010, 21:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Gledao sam danas film National geographica "Muhamed". Morram priznati da je dobar film i preporucujem da ga pogledate. Mnoge predrasude o islamu koje sam imao do sad su nestale nakon objasnjenja iz tog filma. Naime, sveti rat se tumaci kao unutrasnja borba a ne vanjska, ali su to zloupotrebili pa je stvorena negativna slika o islamu. Dalje, nisam znao da je Muhamed bio proganjan i da su mu prijetili. Dao prava zenama nezamisliva u to vrijeme. I uopste se nije isticao ni smatrao svetim. Takodje, Muhamed je doprinio velikim dijelom ujedinjavanju arapskih plemena i sprecavanju velikog broja ratova i nasilja koji su u to vrijeme bili. Predlazem vam da pogledate taj film kako bi bolje razumjeli islam. Steta sto tako je tako divna religija izoblicena u ono sto imamo danas u arapskim zemljama.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2010, 21:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2010, 14:03
Postovi: 119
evo suzu sam pustio zato sto su izblicili tako predivnu religiju ... evo i druga suza mi je kanula ... zivis u drzavi sa 3 000 obucenih terorista i ti sazaljevas njihovu izoblicenu religiju ... mislim nemam komentara ... sretno ti u zivotu sa takvim razmisljanjem

_________________
Burn the heretic! Kill the mutant! Purge the unclean!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2010, 22:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Film su pravili Amerikanci, znaci totalno nepristrasno, tako da ovo sto pises ne stoji. Osim toga, koliko puta treba ponoviti da se ne moze nista generalizovati. Ovo o cemu pisem su objasnjenja iz tog filma da je islam religija mira, a to sto su drugi izoblicili nije krivica religije. I da se Muhamed ponasao daleko ispred svog vremena, dok danasnji arabljani na zalost zaostaju za vremenom. Zato i poredim izvornu religiju koja je bila na pocetku i ovu danasnju u arapskim zemljama. Ipak, drago mi je da jos dosta ima muslimana, a i hriscana koji su ostali vjerni principima prave religije iako ih je sve manje.

_________________

Filozofija...


Poslednji put menjao jellyfish dana 19 Avg 2010, 22:19, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2010, 22:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Maks je napisao:
evo suzu sam pustio zato sto su izblicili tako predivnu religiju ... evo i druga suza mi je kanula ... zivis u drzavi sa 3 000 obucenih terorista i ti sazaljevas njihovu izoblicenu religiju ... mislim nemam komentara ... sretno ti u zivotu sa takvim razmisljanjem



Mislis da je u Dodikistanu bolje... :roll: ( inace se distanciram od ovih vjersko politickih izjava napuhanih nacionalista ali nekad stvarno ne mogu da obuzdam tastaturu )

jellyfish je napisao:
Naime, sveti rat se tumaci kao unutrasnja borba a ne vanjska,


Da jelly odavno su rekli da slika vrijedi vise od 1 000 rijeci, sto bi znacilo i da dokumentarni film vrijedi vise od tomova knjiga.

Hocu reci da odavno spominjemo ovdje rijec "dzihad" i prevodimo je kao sveti rat...iako je to totalno pogresan prevod.
Svetom ratu je ekvivalent arapska rijec "harb-ul-mukadesa", a ta rijec ne postoji u Kur'anu makar pregledali Kur'an od A do Ž.
E sad odakle potice termin "sveti rat" treba mozda pogledati neki drugi dokumentarac.

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 506 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs