banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 17:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 143 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Feb 2012, 23:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
TBPTKO je napisao:
Шоле или шуле, чим су ме звали да обавим опело, ваљда треба да знају да имају обавезу према мени. Као што људи за свадбу ангажују музичаре, сниматеље, конобаре и награде их за њихов труд, онда нека и свештеник буде награђен.
Глупо је ово писати људима који нису чланови Цркве , који немају развијену литургијску свијест, којима Црква затреба пар пута у животу, а ван тога , што се њих тиче могла би се срушити.

Није мени проблем да још једном појасним и да још једном најљубазније замолим за конкретан одговор. Ни на једно од два постављена питања ниси одговорио.

И опет, не занимају ме музичари, сниматељи и конобари. Интересујеш ме ти. Баш ти. Свештеник СПЦ.

1. Теби породица преминулог дугује. Ја не кажем да не дугује, питам колико дугује?
Кажеш био цјеновник у вријеме Краљевине Југолавије, постоји и сад. ОК, колико кошта опело за душу покојника који је давао за Цркву, а колико за онога ко то није радио?

2. Кажеш да дугују и Цркви и теби. ОК да дугују Цркви, а зашто дугују теби?

И око овога што си написао:
Citiraj:
Свештеници немају плату од државе, а ни од Цркве, живе од онога што им вјерници дају. Ако не плате социјално, нико им неће овјерити књижицу, ако не плате пензионо немају пензију.


Свештеници СПЦ у Сјеверној Америци имају плату.
Дјед ми је од 1946. живио у Америци у Аризони. Био је предсједник локалног црквеног одбора, пјевао у хору, био искрени вјерник. То је дакле вријеме раскола у СПЦ и након помирења. Њихов свештеник није имао ништа са гробним мјестима, са одржавањем цркве и уопште са парама. Он је добијао плату и стан у коме живи. Пуну контролу над парама које су се скупљале као и над начином како су се те паре трошиле имао је црквени одбор који су сачињавали вјерници.

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 23:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Црква, не војска или полиција.

Ово је разговор глувих. Ја ти лијепо пишем да сами плаћамо, добијамо као и сви решење о обавезама које плаћамо , ко не плати дођу и попишу му ствари док не одужи дуг.
Ко иде у пензију, прво све плати, па тек онда добије пензију.
Плаћа се порез на црквено земљиште, од општине до општине плаћа се и порез на дјелатност...
Али никада ниједан свештеник није добио стан , кад је отишао у пензију, па да га наследи његова породица.
Него ако остане инвалид или умре породица мора на улицу , ако немају ријешено стамбено питање.
А у Србији су људи добили стабнове од фирми и после им Слоба 1993 у доба највеће инфлације омогућио да их отплате за пар стотина марака и тако је и добио изборе.
И нико се не јавља да каже да то није у реду.

Што би рекао Џони, Шоле није ти ово Америка :cat:
Ја бих сутра пристао на то да буде као у Америци, да не будем задужен да прво скупим паре, па онда набављам материјал и ангажујем раднике, да им супруга мора мислити шта ћејести за који оброк... Да ли су плаћене обавезе према епархији и Патријаршији, Држави..
Да ли је плаћена струја, плата црквењаку.. Да не морамо да косимо траву и заливамо цвијеће по црквеној порти, него да уђем у цркву и радим оно што је примарно.
И за твоју информацију опело са пратњом је око 100 КМ

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 00:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Поштено.

Дакле, напредујемо. Постоји цјеновник, опело је 100 КМ.

Носио сам кољиво за Ђурђиц да се освешта у једну цркву овдје код нас. И ту је на столу гдје су се остављала кољива стајао папир формата А4 на коме је на штампачу великим фонтом било написано "Освештање кољива 15 КМ".

Ја уопште не улазим у то да ли је 100 КМ за опело пуно или мало. Само сматрам да ако цјеновник постоји, треба да буде јаван.

П.С.
Citiraj:
Што би рекао Џони, Шоле није ти ово Америка

То није рекао Џони већ Аца Лукас. Џонијеви стихови су другачији.

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 00:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
TBPTKO hvala na javljanju, meni si super :)
ja iskreno do sada nisam imala negativna iskustva sa nasim svestenicima..naprotiv. Ali ja jako postujem SPC, i nikada ne bih mogla izustiti ruznu rijec, kao neki ovdje ,zaista sam se zgrozila nekim komentarima..Pa cak i ako ima pojedinaca koji se ne ponasaju u skladu sa nasom vjerom i Crkvom. Talija je napisala super komentar.. Uglavnom mi nismo nikada MORALI platiti nesto toliko i toliko, sem vjencanja u crkvi Sv. Trojice ja mislim 200 KM, i ne sjecam se vise
Meni nije jasno da neko "pljuje" po svesteniku ili SPC ako ne dodje na sahranu nekrstene odrasle osobe?? Pa kako to ocekivati kada pokojnik nije ni bio clan crkve? Drugo je nesto nedaj Boze mala beba ,mislim da ovdje i Crkva pravi iznimku.

Nego TBPTKO molim te objasni mi samo da li npr kod krstenja djeteta Crkva/svestenik moraju platiti neku taksu ili slicno i kome?

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 01:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
Nekrstenom ne dolazi svestenik. Nekrsteni se ne smatraju clanovima Crkve. Krstenje je obavezna sveta tajna.
Sto se tice placanja svestenika, oni imaju svoju cijenu.
Zalosno je to sto dansnje svestenstvo novac voli vise od Boga. U Bogosloviji su ih svemu naucili, osim kako da se nose sa pohlepom.
Ja postujem monahe, svestenike bas i ne. Ne sve.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 09:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15299
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Nekrštenom ne dolazi sveštenik na opelo ali mu dolazi kad se baca vodica u kuću i za to bude plaćen.
Izgleda da je biblija i sveto pismo nešto kao Dejtonski sporazum pa ga svako tumači na svoj način.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 09:21 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Tvrtku veliki pozdrav.
Neznam u kom delu Srbije si na službi da smo se ranije čuli po tom pitanju pre recimo 15-16 god mogao sam ti kod Irineja srediti da ovde kod mene službuješ ovde je narod izdašan na novčaniku (govorim samo za tu).
Ovde ljudi imaju jako loša iskustva sa sveštenicima jer mahom su bili razbojnici, alkosi,izelice ...i da ne pominjem švaleraciju i sl.
Trebala bi jedna sveža krv poštena da ljudi promene pogled i iz radosti daju svešteniku hrane i novca.

Ovamo u vremenu koje ti pominjem znam sigurno da je sveštenik dobijao LD od crkve iz vladičanskog ili patrijaršije nisam pitao od koga ali znam da je prota primao jest bilo simbolično ali jeste primao.
Tad su još marke funkcionisale. Nego reci mi zašto se likovi svetih: Djurdja, Nikole, Petke ....kače na zid kao i Marijine i kade?
Zašto se ljudi kade?
Nemam ja ništa protiv sveštenika već protiv dela i načina života koji vode većina.
Sveštenik Božji po mom bi trebao biti hodajući svetac znači osoba kojoj je Bog BROJ JEDAN i nema poroka i nema ludosti ni tuđih žena. Nesme da bude janjičar već SLUGA Božji a ljudi ako su bar malo ljudi treba da drže sveštenika koji po Pismu vrši službu a ne po Vavilonskom nasleđu kao kap vode i da u svemu dobrom izobiluje.

Da si Adventistički propovednik ili neke druge crkve imao bi neuporedivo veće POŠTOVANJE i materijalno bio bio situiraniji ovako dvostruko zlo nemaština koja mora iznuđivati novac i vršiti slzužbu koja je suprotna Bibliji ...razumeš o čemu govorim?
Ja lično iako znam sve to prihvatio bih te kao čoveka i ugostio ali nebih mogao slušati reči koje uglavnom do tad što sam slušao od istih jerje to govor mržnje i ogovaranja.

Ljudi su ,,stoka,, komuniste treba ,,poklati,, narod je ,,škrt,, i onda im se treba ,,osvetiti,, naplatom u tuzi...grozno....zaista grozno.
Ovamo sam nekad uveo da je članarina bila godišnje simbolična ali mnogo domaćinstava je bilo učlanjeno i novca je na kontu bilo mnogo i 2 blagajnka su morala potpisati da bi mogli podizati novac tako sam naveo u ugovoru. Znalo se ko šta radi i ko odgovara za šta.Kupio se sav materijal za crkvu i narod dolazio da pomogne verovali su mi i pobro se divio ali onda upitah koliko crkva ima zemlje ali on ćuti....odem u katastar gde mi je kolega radio i prevrne celu arhivu ceo dan da nađe i našao da je OTUĐENO (prodato ) 2 hektara zemlje a to NEMOŽE i pobro prodao...ja sam dobio overen dokument i pokazao narodu i sve je stalo.

Ostalo je još dosta zemlje ali nemože prodavati imovinu i davao sam mu za gorivo i dnevnicu i predložih mu da od članarine dobija dnevnicu za pogreb i sve usluge u crkvi kao i u domaćinstvima od novca na kontu a od onog što preostane kupilo bi se nekoliko kovčega za siromašne koji nemogu kupiti kovčeg i sve usluge se iz članarine plaćale ALI...pobri MALO pa cepao po 100 marčina a to bila plata od izlaska a nekome i 300 nije bio gadljiv na marke.

Ljudi su prihvatili da daju od zemlje i LD deo novca i skupilo se više hiljada maraka a bolo bi i mnogo više jer su i naši iz inostranstva po 50-100 maraka slali na konto i neke crkve iz SAD su htele pomoći ali kad videh šta učini pobro ostavih sve i deset godina bilo pusto a on otišao i sad je konačno opštinska vlast dovršila neke stvari i sve je propalo. Išao sam od stana do stana i ljudi su imali poverenja i sve se bilo pokrenulo ali pobro ritnuo i prosuo sve.

Upitah ga nešto iz Pisma a on kaže: ,,šta će ti to,,?'??
E moj prijatelju i od tad RASKIDOH sa crkvom i idolima i obratih se živom Bogu i čitam reč svetu i molim se živom Bogu i Božijom milošću učim tamo gde mi Bog dade a ovamo NEMA plate od ljudi već od Boga i to je najveća radost.

Bog te blagoslovio brate i nemoj ljutiti na brata po Bogu već razmisli ko je ovde ispravan i ko šta čini pa u svom srcu sam za sebe zaključi.
Mir ti i sve najbolje želim.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 09:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Тако је Соле, цјеновник постоји одувијек, јер у Уставу СПЦ , као преступ свештеника се наводи - изнуђавање непрописне накнаде за свештенодејства. Само је поента у томе, што се обред не условљава плаћањем, што значи да парохијанин може да да колико је одређено, више од тога, мање или да не да ништа и да не сноси никакве последице због тога. Ја нпр. имам парохијанина , који ми 8 година не плаћа ништа за Славу ни за Васкршњу водицу, па нити самга тужио, нити престао да му идем у кућу, а он каже: Полако , оче са плаћање, биће и то...

Што се стихова тиче моја грешка ;) Пит, и то је Америка. Као и она пјесмица о ЗЗ Топ, има и верзија од Н.поштара, па шта ко воли....
Што се крштења тиче овде се даје око 70 КМ, али не иде све свештенику, као и код осталих обреда. Дио иде црквењаку, храму, епархији, Патријаршији, чак се издваја и по 2КМ за вјероучитеља од сваког обреда.

Сики, ниси у праву. Свештеник има породицу,коју издржава, школује дјецу, мора да мисли гдје ће да оде у пензију, док монах нема тих брига. Њему све обезбеђује манастир и за њега нема да оде у пензију и да мора да напусти црквене зграде. Приходима парохијске цркве располаже црквени одбор и свештеник их не сме користити за личне потребе, док монах има пуно право да од прилога за манастир купи себи и братији хране, наспе гориво у манастирски ауто, купи себи мантију, ципеле....

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 12:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Сад си ме тотално разочарао лавић, и као човјек и као комуниста :)
Свештеници разбојници с коца и конопца, а ти анђео прави, ниси дао да те покваре ;)
Гдје нађе бачку епархију , гдје службује маса људи из Босне које знам, а најважније рођени шурак .
Прво , не може свештеник продати ни издати у закуп црквену земљу. То је посао Црквеног одбора и председника са још два одборника, али тек после благослова Епархије. Да си упућен у раачуноводство СПЦ знао би да у Бачкој ниједна ЦО нема свој рачун, него има један рачун којим располаже епархија, а ЦО имају подрачуне у њему, тако да је сваки улаз и излаз је под контролом. Такође би знао да половином године долази арх.намесник у контролу, а на крају године сва документација иде у епархију на преглед.
А ја овде знам за деду који је био адвениста, па га наговорили да све имење пре смрти препише њиховој заједници, па његова жена живи у својој кући по њиховој милости, јер јој ништа није оставио. И неки дан пре опела видим дошли рођаци адвентисти са проповедником, као пачићи, не сеју узети ни кафу ни ракију, а камо ли цигарету запалити, што користе кад њега нема.
И онда ти мени дрвиш о Писму, иконама....
Мораш наћи разлога што си издао веру Отаца, што си пљунуо на све оно што су твоји преци вековима по цену живота чували.
Кад смо били под Турцима, имали смо владике фанариоте, који су свашта радили, али нисмо веру напустили. Ја знам докторе који пију, пуше и дрогирају се , али то не значи да ја то чиним и надам се да ћу бити здрав.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 12:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Tvrtko, sve je to lijepo sto ti pises i kada te covjek cita pomislio bi da prezivljavate od danas do sutra a svakodnevnica u stvari pokazuje drugu stvar.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 12:45 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Увијек је комад у туђој руци већи. Ти мислиш да попови се мало моле Богу, па једу, пију,. проводе се и све тако у круг до бесвијести. Ако си мушко под хитно упиши богословију и факултет, ако ниси, шаљи сина, или рођака, да осјети рајског живота ;)
Кад је био комунизам и кад су свештенике на сваки начин малтретирали, никога није занимало од чега живе њихове породице, а кад је кренуо народ да иде више у цркве , одмах су почели зли језици...
Овде Цигани без школе оду на Запад, па дотјерају добра кола и обуку се , па нико не каже ништа, а кад свештеник који је био 5 година у интернату и учио факултет нешто има, прави се проблем.
Моја породица за 22 године никад није отишла на одмор, не облачимо се у бутицима, не возимо скупа кола....
Овај мјесец имао сам 5 кућа што су славиле св. Трифуна Х 15 КМ, добио сам за Задушнице 150 КМ
и још претходних недеља 100 КМ су моји приходи овај мјесец. У недељу треба да имам крштење и домаћин ми је одмах рекао да више од 70КМ не може дати, а то је и мени, црквењаку, и остале таксе....

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 14:49 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
Tvrtko

da li bi sutra radio kad bi SPC presla na sistem o kojem shole prica na zapadu..da li bi radio kad bi imao mjesecnu platu i to je to..i da odes na krstenje, sahranu, svadbu i ne naplacujes dodatno..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 15:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Потписујем објема рукама.
Али зависи како човјек воли свој позив, јер причали су ми стари свештеници , кад су прије рата имали плате, да је било неких који нису хтјели светити водице, нису хтјели пратити покојника, понашали су се бирократски, гледали ко ће имати мању парохију и тиме мање обавеза. Многи од тих су после рата напустили црквену службу.
Као за вријеме мира многи су се борили да постану официри ЈНА, а кад је дошло до рата ријетки су остали да бране народ.
Тако је мој тетак догурао до пуковника, био у Гарди, на Академији, а чим је почео рат, он нашао рупу у закону, узео превремену пензију и збрисао за Аустрију гдје је радио као хаузмајстор.
Ја му кажем да је глупо што се сав живот спремао за рат, вјежбе , узбуне, да је држава доста уложила у њега.а кад је дошло вријеме да у пракси примијени стечено знање, он је ту прилику пропустио.
А он ми вели да то није био његово рат, да је он одувијек био против национализма.
А ја му онда велим како су његови класни другови , Хрвати и муслимани, отишли код својих на високе положаје, за које нису постављени тако што су се јавили преко огласа у новинама, него су за то годинама спремани, а он се онда наљути.... и ћути

Да не будем више досадан

Шта то знаци „цена” „тарифа” за духовне услуге. Духовно се не купује материјалним. Нема пара којима човек може да плати Светињу. Светиња се вернима даје „бесплатно”. „Забадава сте примили забадава дајите.” Свештеник вернима цини духовне услуге а верни за узврат свештенику добровољно дају дар, „јер ко олтару служи од олтара и живи”.
Свештенство никад није имало проблема са оданим и искреним верницима по овој теми. Ја сам најжалоснији кад ми „верник” каже: Колико је твоје попе?; Шта сам дужан за ово?; Не знам како се крећу цене... итд. По постављеом питању он показује да он нема везе шта је шта. Он свештеника види како каквог занатлију нпр. водоинсталатера.
Најважнији је прави однос верника према Светињи, ако му је однос прави духовни шта год поклони добро је. Пример удовице која је дала само две лепте и Господ рече највише је дала. Ако верник нема прави однос према Светињи, чини то из традиције, обичаја, „ваља се” итд... онда му је боље да Светињу не прима, јер му иде на суд и осуду.
Свештеник не смије показати а још мање рећи да је незадовољан са даром. Смртни грех свештеника је да каже ако не можеш да платиш толико онда нема молитве.
Нажалост не треба тражити увек кривицу код верника. Понекад и свештеници по слабости својој падају у искушење да рачунају колико и како да наплате за Светињу.

СТАРАТЕЉСКИ ОДНОС ПРЕМА ЦРКВИ:
Црквено здање као и куће потребује поправке, грађења, плаћање разних трошкова итд. Дужност парохијана верника је да се брину о својој заједницкој кући да је унапређују и улепшају. Сваки појединац је дужан да по својој жељи буде део овог пројекта на начин њему најзгоднији. Неко ће покосити траву, неко залити цвеће, неко озидати зид, неко ће послати прилог. Дакле сви се на свој начин старамо за своју цркву.
Мени често долазе „верници” који живе у граду а никад не долазе на молитву и траже разне услуге. Моје прво питање њима је: Како сте знали да још увек овде постоји црква?
- Па знамо ту је од како смо се доселили.
- А шта мислите кад би сви верници били као ви, да ли би била овде црква?

Питајмо се дакле: Колико би моја црква напредовала духовно, а и материјално кад би сви њени верници били како ја?

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 17:30 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
tvrtko sve je to fino, al te rijeci o odnosu prema crkvi, lepte, udovica.uglavnom svi koriste kako bi lakse izmanipulisali vjernike..rekao sam svi a ne samo SPC, da me ne bi napao..

naravno da crkva ce biti zdrava ukoliko su vjernici zdravi..naravno da je duznost vjernika da se brine o zajednickoj kuci, al ne zaboravi da je i duznost svestenstva da pomogne a ne samo da trazi..vecina ovdje koja se buni protiv SPC svestenika je sto iskoristavaju duhovne usluge..postoji velika manipulacija sa pojmom "duhovnost, raj nakon smrti" i to vjernici placaju materijalno..

nisi mi odgovorio na pitanje gore postavljeno.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 17:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Поново одговарам

Потписујем објема рукама.
Много је једноставније имати плату, него зависити од нечијег тренутног материјалног стања или добре воље. Некада се деси да људи желе да награде свештеника, а да немају ни за своје најосновније потребе. Док неки имају исувише, али не маре да дају.
Код нас после сваке службе идемо у салу, на кафу, ракију и чашицу разговора. Људима се то свиђа, нарочито што није свагдје та пракса.
Али је мали број њих, који сами донесу 100 гр кафе, литар ракије или упитају од којих се пара набављају дрва, плаћа струја и плинска боца.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 18:08 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
zasto to onda ne predlozite ribama na vrhu, pa da se rijesite belaja tj prozivanja ovaj naplatio ovoliko, ovaj ucjenjuje mrtve i td..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 18:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15299
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Spavač da li si ti svjestan gluposti koju si upravo rekao.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 18:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Мора постојати неки фонд из кога би се исплаћивале плате. У Краљевини Југославији дрржава је давала СПЦ 1% од пореза који су плаћали православни и то је подмиривало све потребе.

У Немачкој евангелисти и римокатолици примају од државе новац који држава скупи од њихових верника преко пореза, у Хрватској се даје на основу конкордата....
У Србији се буне лекари и просветари, а и полиција да су им мале плате, пензионери кукају и сад још да се Црква накачи на буџет.....

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 18:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15299
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
E neka si mu Tvrtko objasnio,svaka čast.Elem pružanjem državne sise crkva bi izgubila sva prava na naplatu krštenja,vjenčanja,parastosa itd a samim tim i daleko većeg novca od onog iz budžeta.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 19:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Нетачно, боље мање , а сигурно, него више а несигурно. Ти мислиш да сваки дан има обреда. Е, мој ти ;)

Осим тога, стављањем на државни буџет Црква била морала да буде зависна од онога ко је на власти.
Јер ко плаћа његова се пјесма свира.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 143 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs