banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 15:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 506 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 26  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Feb 2009, 13:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Avg 2008, 07:15
Postovi: 444
114_AhmeD je napisao:
Reci mi koje se Biblijsko proročanstvo nije ispunilo i kakvih to ima grešaka i proturiječnosti da bi ja tu knjigu odbacio i smatrao nevjerodostojnom?!
- treba napomenuti da biblija jest bila bozija rijec i to niko ne osporava

CREATION OF UNIVERSE

Book of Genesis Ch 1 V 9-19

1. Universe was created in six days, 24 hours a day.
2. Light was created on 1st day (V 3-5)
3. Earth and vegetables were created on 3rd day (V 11-13)
4. Sun was created on 4th day (V 14-19)
5. God created two lights (LAMPS)….referring sun and moon….means moon also omits light. (V16)
6. “Rainbow is God’s promise…..” (9:17)

COMMENTS : Scientifically how could it be possible: light was created before its source (sun)…day was of 24 hours before the creation of sun and earth….both sun and moon omits light to brighten the earth……earth was created before sun then what was its orbit….etc

Book of Hebrew : says “Earth will perish”
Book of Psalms 78:69, says “The earth will abide forever”
Book of Job: says “All fruits and vegetables are edible”……whereas, even a child knows that there are several fruits and vegetables that are extremely poisonous…

FALSIFICATION TEST

Gospel of Mark 16:17-18….”Every Christian has to drink deadly poison, those who survive are true Christians”

COMMENTS : How many of you have undergone this test…if not it means either you don’t believe your holy book or you are not true Christian and you r sure that u wont survive……

DISINFECTION

Book of Leviticus C12 V49-53 : “To disinfect house against leprosy, take the blood of a bird, a wood and another live bird, then dip them in water, sprinkle the water seven times around your house”

COMMENTS : No Comments……

ADULTERY TEST

Book of Numbers C5 V11-13 : Initially it gives the method to prepare a bitter water from holy water then it says “Let the women drink bitter water, if they have committed adultery their stomach will swell and thighs will rot and the curse will be on them”
COMMENTS : How funny it would be to see whole west with swollen stomachs and rotten thighs, as I don’t think that there is a single person who has not committed adultery…as you say it is not a sin/crime….

Book of Numbers C12 V1-5 : Says that women remains unclean for 40 days (7 days and continued to 33 more days) if given birth to a male child…and she remains unclean for 80 days if given to a female child……

COMMENTS : Do anyone have any scientific reason that why the period of unclean is double in case of female baby…..

ADDITION ERRORS

Book of Ezra C2, V2-65 and Book of Nehemiah C7 V7-66 provide the names and list of people released from Babylon….there are 18 different errors and contradictions in first 60 verses only of both books…

Ezra 2:64 says “total count in first 60 verses is 42, 360” whereas if you count yourself the figure comes out to be 29,818……similarly Nehemiah 7:66 also gives “total count 42,360” whereas in this book the total count is 31,089…..

KONTRADIKCIJE
http://www.islamway.com/english/images/ ... ctions.htm

ako neko pocne se vaditi na jezik !? tj. da se to sve moze objasniti na hebrejskom zaista odgovori su takvi smijesni, zasto ?
evo primjera:

Koliko je Zattu djece imao ?
a) 945 ezra 2:8
b) 845 nehemiah 7:13

ili koliko je solmon imao štala za konje ?
1 kraljevi 4:26 = 40 000
2 hronike 9:25 = 4 000

Brojevi su brojevi i nikakvim tumačenjem ne možete osporiti ovu kontradiktornost. Ja ne govorim da Bog pise kontradiktorno nego, ocigledno je sveta knjiga izmjenjena.

Ono na 4 ugla mi je presmijesan komentar da su to strane svijeta. Kako ce andjeli sjediti na strani svijeta ? :D Jasno se spominju 4 UGLA. Da ponovim_

7:1 I potom videh četiri anđela gde stoje na četiri ugla zemlje, i drže četiri vetra zemaljska, da ne duše vetar na zemlju, ni na more, ni na ikakvo drvo.


na ovakav način nikako ne možemo pričat! kao prvo ovo nije engleski forum i volio bih kada bi navodio jednu po jednu kontradiktornost i to na našem jeziku da svi ljudi razumiju! znači lijepo navedeš citate iz biblije koji su kontradiktorni i na kojem se mjestu nalaze, pa tek onda možemo da sagledamo! ovo kupusanje nema smisla!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 15:30 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 20 Feb 2009, 12:03
Postovi: 4
zdravo

samo se pitam kakvo je ovo sranje na pocetku.. isus je fini dobri bogo covjek koji lijeci, amiruje ... a Muhamed je neki izrod ljudskog roda!!!!
alooo i jedan i drugi su reformatori... razlika je u tome sto je Isus Boziji sin , a Muhamen Boziji Prorok..
s toga sve sto ti zna s o Isusu znas kroz ideoloske bajke ljudi koji su nazvani evandjelistima,, novi zavjet je mjenjan vise stotina puto dok nije dobio konacnu ideolosku formu.. kuran je sastavljen jednom i vise nije mjenjan.. za razliku od biblije kuran se ne tumaci vec uci...skontaj koja je to razlika.. a jos nesto hriscanstvo je proslo svoj srednji vijek sve sa inkvizicijom i strasnim sudovima.. sada je na islamu red da prodje taj period razvitka...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 15:57 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Pozdrav bratu Ahmedu
Slažem se i sa molitvom u kojoj se klanjamo licem do zemlje jer i sam povremeno tako činim ali može se moliti i sa raširenim rukama kao i skupljenim i podignutim ali nešto ti je tamo možda promaklo u dokumentarcu o molitvi hrišćana a to je:
Da je ružno muškarcu da pokriva glavu kad se moli jer to žene treba da čine.
Aron kao prvosveštenik je imao kapu jer je ulazio u svetinju nad svetinjama i morao je biti odeven po zakonu.Moguće da su se tamo skupili sve sami prvosveštenici.
U drugoj zapovesti se izričito zabranjuje pravljenje slika, kipova i slično kojim bi se klanjali celivali ili kadili a to tamo čine.
Brate da li vi kadite i imate slike i kipove u Džamijama (znam da nemate)zašto to ne uvedete?
Pitam to iz razloga što je prikazana grupa trebala predstavljati primer molitve.
Možda se možemo i u kupaćem moliti važno je pritom da smo licem do zemlje klanjali ili možda ne?
Pozdrav.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 16:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Želeo bih da brat Ahmed odgovori bar na neko od pitanja što sam postavio.
Ovom prilikom pitam još
Zašto je uređeno prinošenje životinjskih žrtava jer priznajući Mojsija i tvrdeći da je Biblija Božija objava sigurno veruješ onom što Mojsije zapisa.

Zašto se danas ne prinose žrtve ni kod Isakoveh ni Ismailovih potomaka?


Neko lepo reče da je Isus Božiji sin (Amin) a da je Muhamed prorok. Time se pokazuje da proroci pišu poruku od Boga a Sin Božiji potvrđuje proroke i Kuran i Biblija služe da se uči iz njih.
Priznanjem Isusa za Božijeg sina i priznanjem svih proroka zaključno sa Muhamedom dolazimo u jednu situaciju a to je da svi proroci moraju da su usaglašeni i nikako nemogu biti u kontradiktornosti njihovi zapisi jer onda:
Ili oni nisu proroci ili im nije iz istog izvora stigla poruka.
Svi Biblijski proroci su jednoglasni u nagoveštaju Mesije a u Kuranu se ne priznaje za Mesiju.
Ili su svi Biblijski proroci rekli neistinu a da bude još teža situacija i Isus se na iste poziva a sa druge strane Muhamed negira najave Biblijskih proroka i isusovih reči, tako sad ostaje da vidimo ko je u pravu, ili svi Biblijski proroci zajedno sa Isusom ili samo Muhamed a oni prvi nisu pravi.
Nemožemo priznavati Bibliju kao objavu a njen sadržaj negirati,jer kad bih ja rekao verujem u Kuran kao Božiju objavu ali onaj tekst što piše u nutra nevaži onda bih činio to što vi činite.

Ja lično poštujem svako proroštvo a vreme će pokazati da li je validno ili ne, ali jedno znam zasigurno da Bog ne daje suprotne izjave.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 17:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ma dajte, ovo više nema smisla! Čim je počelo sa citatima iz filma "Pasija", doći će na red i "Da Vinčijev kod" i ostale maštarije.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 19:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
lavić je napisao:
Želeo bih da brat Ahmed odgovori bar na neko od pitanja što sam postavio.
Ovom prilikom pitam još
Zašto je uređeno prinošenje životinjskih žrtava jer priznajući Mojsija i tvrdeći da je Biblija Božija objava sigurno veruješ onom što Mojsije zapisa.

Zašto se danas ne prinose žrtve ni kod Isakoveh ni Ismailovih potomaka?


Neko lepo reče da je Isus Božiji sin (Amin) a da je Muhamed prorok. Time se pokazuje da proroci pišu poruku od Boga a Sin Božiji potvrđuje proroke i Kuran i Biblija služe da se uči iz njih.
Priznanjem Isusa za Božijeg sina i priznanjem svih proroka zaključno sa Muhamedom dolazimo u jednu situaciju a to je da svi proroci moraju da su usaglašeni i nikako nemogu biti u kontradiktornosti njihovi zapisi jer onda:
Ili oni nisu proroci ili im nije iz istog izvora stigla poruka.
Svi Biblijski proroci su jednoglasni u nagoveštaju Mesije a u Kuranu se ne priznaje za Mesiju.
Ili su svi Biblijski proroci rekli neistinu a da bude još teža situacija i Isus se na iste poziva a sa druge strane Muhamed negira najave Biblijskih proroka i isusovih reči, tako sad ostaje da vidimo ko je u pravu, ili svi Biblijski proroci zajedno sa Isusom ili samo Muhamed a oni prvi nisu pravi.
Nemožemo priznavati Bibliju kao objavu a njen sadržaj negirati,jer kad bih ja rekao verujem u Kuran kao Božiju objavu ali onaj tekst što piše u nutra nevaži onda bih činio to što vi činite.

Ja lično poštujem svako proroštvo a vreme će pokazati da li je validno ili ne, ali jedno znam zasigurno da Bog ne daje suprotne izjave.


Pozdrav forumasima. Prvo, ja se izvinjavam ako kopiram neki tekst jer zaista nemam vremena sam ovdje prezentirati jednu stranu.

Lavicu nemoj da idemo dalje, osvrni se na moja 2-3 posta od prije pa ih malo prokomentarisi nakon cega mozemo ici dalje.....

Evo ne mogu a da ti ne odgovorim u vezi biblije:

MI MUSLIMANI ZNAMO DA JE ALLAH POSLAO LJUDIMA 4 VELIKE KNJIGE KAO VODILJU U ZIVOTU, NEBESKE SVETE KNJIGE, IZMEDJU OSTALI I EVANĐELJE. Ali, u cemu je problem pa ga mi ne prihvatamo !?

Zasto prinosimo zrtve ?

Bog je naredio Abrahamu da zakolje sina Ismaila, njegovog miljenika i to mu je bilo jako iskusenje. Dvije ili tri noci za redom dobijao je kroz san tu poruku. Nakon sto je vidio da mora to uraditi, krenuo je ( da ne pricam u detalje) i onda Allah mu rece da umjesto tog da zakolje zivotinju. Muslimanima je naredjeno da oponasaju praksu Abrahama i nakon sto zakolju zivotinju mesto se dijeli siromasnim, rodbini a zadnju trecinu ostave sebi

Problem je prijatelju sto ta Bozija objava je izmjenjena od strane ljudske ruke i ne predstavlja vise boziju rijec. Vec sam napisao, istina da je to sveta knjiga bila ali nije vise autenticna.
Koliko verzija biblije ima, koja je bozija rijec ? Zasto je kontradiktorna, zasto se kosi sa naukom ?

Sto se tice proroka, istina je sto si rekao. Svi su od jednog boga kako je moguce da pricaju razlicito,, i nisu ni pricali razlicito..

Svi boziji poslanici, pocevsi od prvog do zadnjeg muhammeda a.s su pozivali u CISTI MONOTEIZAM. A to je Da je Allah jedini bog, da njemu sud pripada, da ga priznas kao tvorca koji nema druga, da je on jedini zakonodavac.
Oni koji su jadnu korist

To je pozivao i Noa, Abraham, David, Solmon... jesu oni pozivali u trojstvo, jesu ikad spomenuli to - NE !
Mojsije monoteist - dobio prvu zapovjed NE OBOZAVAJ NIKOG OSIM JEDNOG BOGA
Židovi su čekali mesiju koji bi pozivao tom jednom bogu, zar ne ? Nije mogao doci mesija sa novom vjerom, a po vama je trojstvo. Grijeh ucini pisaljka lazljivca; iz 10 zapovjedi morala se obavezna molitva bogu naci a nema je, nego se spominju volovi i magarci, sto? zato sto im nije pasalo da obavljaju molitvu. itd

Ko je uveo trojstvo do "sveti" na putu ka damasku koji nikad nije vidio Isusa a kamo li cuo poruku njegovu.

Trojstva ima u gotovo svim paganskim vjerama i od njihe je ubaceno u krscanstvo od strane rimljana koji su takodje bili pagani

Ako je isus bog-boziji sin KOME SE ON MOLIO, ZASTO SE MOLIO nego zato sto je Boziji zakon i naredbe i za nejga vrijedile ?

Ako je trojstvo monoteizam kako kazete i pozivate se; kome je isus na krizu po vama se obracao ?*

Isus jeo, spavao, pio, zedan bio ( isao u wc), umoran bio.... kakav je to bog ?

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Poslednji put menjao 114_AhmeD dana 22 Feb 2009, 19:27, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 19:27 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 20 Feb 2009, 12:03
Postovi: 4
trojstvo kao takvo nije preuzeto od rimljanja..
ono je nastalo u farizejskim krugovima... Sto se tice islama , ljudi moji kako ne vidite da je to jedna politika koja u svojoj osnovi ima osvajacki karakter.. dosta tih poruka muhamedovih.. cinjenica je da je muhamed bio nepismen .. tek je kasnije naucio da pise.. i to je upitno..
i ko je uopste sastavio kuran?
za Bibliju se zna...
a sto se tice obreda i obicaja.. pa dajte molim vas.. obrezivanje je jevrejski obicaj kao i klanjanje, sisanje i zrtvovanje.. sve tri objevljene religije vuku najveci korijen iz judaizma..tako da i islam koji je mladja religija nije orginalna . a sto se tice poruke ljubavi..haha pa sve je jasno objesnjeno u suri 54 ili tako nesto..
RELIGIJE SU OPIJUM ZA NAROD..
A sto se tice podatka o velicini-brojnosti vjernika jedne religije.. hriscana ima 2.3 milijarde, a muslimana 1.4 milijarde tako da su ovo of oficijelni podaci...
:lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 19:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
trojstvo kao takvo nije preuzeto od rimljanja..
ono je nastalo u farizejskim krugovima... Sto se tice islama , ljudi moji kako ne vidite da je to jedna politika koja u svojoj osnovi ima osvajacki karakter.. dosta tih poruka muhamedovih.. cinjenica je da je muhamed bio nepismen .. tek je kasnije naucio da pise.. i to je upitno..

Daj mi dokaz za ovo

i ko je uopste sastavio kuran?
za Bibliju se zna...
a sto se tice obreda i obicaja.. pa dajte molim vas.. obrezivanje je jevrejski obicaj kao i klanjanje, sisanje i zrtvovanje.. sve tri objevljene religije vuku najveci korijen iz judaizma..tako da i islam koji je mladja religija nije orginalna . a sto se tice poruke ljubavi..haha pa sve je jasno objesnjeno u suri 54 ili tako nesto..

Zna se ko je i sastavio kur'an i pisao, tvoje znanje je upitno. Jedna te ista vjera je bila za svo vrijeme pa ti se cini da su korijeni iz judaizma isti. Mojsije je bio musliman kao i abraham i ostali, islam je dosao ademom as ljudima a ne muhammedom

RELIGIJE SU OPIJUM ZA NAROD..
A sto se tice podatka o velicini-brojnosti vjernika jedne religije.. hriscana ima 2.3 milijarde, a muslimana 1.4 milijarde tako da su ovo of oficijelni podaci...
:lol

Religije opijum za narod ? Kad su vjernici ( bilo koji) vladali svijet je bio mirnije i veselije mjesto za razliku od sad, nije li ?

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 19:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
Jovanova 5:30: ''Ja ne mogu ništa činiti sam od sebe; kako čujem onako sudim, i sud je moj pravedan; jer ne tražim volje svoje nego volju oca koji me je poslao.''

Svi smo mi boziji sinovi i kcerke, i on je nas otac metaforicki. Stvorio nas. Tako i isusa mozemo zvati bozijim sinom.

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 19:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Zao mi je sto danas koristimo citat jednog od najvecih krvoloka u istoriji koji je naveden na listi najvecih zlocinaca u istoriji.
Ahmede, nazalost kod hriscanstva se ne moze reci da smo imali prosperitet dok je najvecu moc imala crkva u Vatikanu, medjutim u islamu je nauka najveci prosperitet dozivjela zahvaljujuci religiji. Ono sto je unakazilo sliku o religijama su vodje velikih imperija koji su kao svoj prvi zadatak smatrali prosirivanje imperije, a svi su se oni deklarisali vjernicima, sto je cista laz jer vjernici ne ubijaju clanove svoje familije koji im stoje na putu do vlasti. Tako je bilo i u hriscanstvu i u islamu. Ono sto je svijet dovelo na rub propasti nije religija nego "volja za moc" (po Nietzsche-u osnovni motivator ljudskog djelovanja).

Pozdrav!

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 19:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
Hristov je napisao:
Zao mi je sto danas koristimo citat jednog od najvecih krvoloka u istoriji koji je naveden na listi najvecih zlocinaca u istoriji.
Ahmede, nazalost kod hriscanstva se ne moze reci da smo imali prosperitet dok je najvecu moc imala crkva u Vatikanu, medjutim u islamu je nauka najveci prosperitet dozivjela zahvaljujuci religiji. Ono sto je unakazilo sliku o religijama su velike vodje koji su kao svoj prvi zadatak smatrali prosirivanje imperije, a svi su se oni deklarisali vjernicima, sto je cista laz jer vjernici ne ubijaju svoju bracu. Tako je bilo i u hriscanstvu i u islamu. Ono sto je je svijet dovelo na rub propasti nije religija nego "volja za moc" (po Nietzsche-u osnovni motivator ljudskog djelovanja).

Pozdrav!



Slazem se sa tobom @hristov

Zaista ima ljudi koji se koriste vjerom/vjerama da bi neznatnu korist ostvarili i bacili ljagu na vjeru. Medjutim , sam i znas da je i mojsije vodio ratove kad je trebalo, to je jednostavno sastavni dio zivota. Tako su i muslimani vidjevsi da im prijeti opasnost od idolopoklonika perzije morali ratovati da bi se glas boziji cuo ljudi oslobodjeni robovanja kraljevima i idolima i data im slobodna volja.

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 20:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ovaj svijet je proklet, zar ne? "Svrsishodni ratovi"... :cry:

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 21:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Avg 2008, 07:15
Postovi: 444
AhmeDe prijatelju!

primjetio sam da skačeš sa teme na temu ko skakavac! nemoj se uvrijedit ali tako je! znam da je teško pohvatati konce u ovakvoj diskusiji, ali bitno je da se usredotočimo na jednu stvar i da nju probamo sagledati! ovakvo kupusanje i iznošenje nekakvih neistinitih tvrdnji koje si negdje pročitao nije nikako način da uspostavimo normalnu diskusiju! kažeš da vi muslimani priznajete Stari i Novi zavjet i onda kada ti se iznesu neki citati ili Isusovi govori koji ti neidu u korist tvrdiš da je to iskrivljeno, izmjenjeno, neutemeljeno, itd., itd.! ova priča oko iskrivljenosti biblije je najviše bilo na udaru u 20. st., ali naučna istraživanja i nevjerovatni pronalazci (Kumranski spisi) upravo potvrđuju njenu autentičnost! ja bih ti prijateljski predložio da se malo više pozabaviš literaturom koja se bavi Biblijskom autentičnošću i da prvo to pitanje riješiš sam sa sobom, pa tek onda možemo da ravnopravno raspravljamo o bilo čemu! neku literaturu koja se bavi autentičnošću Biblije ti mogu i ja dati, pa da malo pročitaš!

lijep pozdrav i živio...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 21:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
ako sam skocio cesto, vjerovatno jesam, to je zato sto je tesko pohvatati sve stvari. Sam si to rekao, ne zelim smutnju neku praviti nego previse se stvari spomene i ja se i izgubim tu.

Sto se tice biblije i nauke o njoj, radi bih- nije nikakvo znanje bezpotrebno samo ja toliko imam stvari pricih za nauciti da ne znam moze li mi to doci na red..

Ja ne samo da zelim svojim dobro, nego svim ljudima na svijetu s toga...
Ja sve prisutne ljude na forumu pozivam u islam, vjeru svih bozijih poslanika i istinu od Allaha jer znam da je to put spasa. Zanemarite nacionalizam i gluposti tipa turci,balije,heretici itd bio je islam i prije turaka i nema veze sa njima,,nego sami citajte i proucavajte islam, Kur'an, zivot poslanika Muhammeda a.s, budite iskreni prema sebi i prema bogu i bog nije nepravedan


Ko trazi uputu naci ce je

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 22:37 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 21 Feb 2009, 08:16
Postovi: 24
Kuran se sastoji od 114 poglavlja (ar.poglavlje = sura) s ukupno 6236 retka (ar. redak = ajet) ne uzimajući u razamatranje 112 uvodnih pozivanja na Boga (ar. u ime Boga = bismillah; skraćeno od U ime Boga, Milosrdnog (Onog koji čini milosrđe), Samilosnog (Onog koji suosjeća)) koje se obično ne uzimaju u ukupan zbroj redaka; ili 6348 uključujući i njih; točan broj redaka je različit ne zbog sadržaja, nego zbog različitih metoda njihovog brojanja.
Prva sura u Kuranu (El-Fatiha)

Svakom poglavlju, dat je naslov u jednom imenu koje ima simbolično značenje. Poglavlja nisu poredana po kronološkom redu (za kojeg se vjeruje da je redoslijed njihovog objavljivanja) nego prvenstveno prema veličini sura. Nakon uvodnog poglavlja kojeg se naziva Fatihom, Kuran nastavlja najdužim, a završava najkraćim poglavljima.
Kuran donosi nove priče o osobama poznatim iz židovske i kršćanske Biblije (Tora, Novi zavjet) i pobožne literature (apokrifi, midraš), ali odstupa u mnogim detaljima. Biblijski proroci Adam, Noa, Abraham, Mojsije, Isus i Ivan Krstitelj spomenuti su u Kuranu kao Navjesnici Islama. Naravno potpuni popis sličnih likova daleko je bogatiji.

Muslimani vjeruju da razlike između kuranskih i biblijskih tekstova objašnjava tvrdnja da su kršćani i Židovi tijekom vremena iskvarili istinu (tahrif) i vremenom izmijenili u njima neke stvari, dok za Kuran vjeruju da donosi pravu istinu o biblijskim osobama i zbivanjima. S druge strane, kršćani i Židovi naglašavaju da je njihova zajednička tradicija Starog zavjeta starija od Kurana, te drže da je Kuran nastao na temelju mješavine kršćanskih i židovskih predaja na rubnim dijelovima kršćanstva u 7. stoljeću.

Kršćani i većina Židova spremno će priznati da njihove svete knjige imaju bogatu povijest nastanka, ali i kasnijeg upisivanja kroz stoljeća, vjerujući i dalje da se u cijelom tom procesu iščitava Božje nadahnuće. Muslimani, pak, budući da vjeruju kako je Kuran u cijelosti Allah prenio Muhamedu a.s., ne prihvaćaju postojanje bilo kakvih kasnijih promjena u tekstu Kurana. Zbog tog istog poštovanja prema izvornosti Kurana, njegovo je prevođenje dozvoljeno ali ne i za službenu uporabu. Za vjerske svrhe dozvoljeno je koristiti samo onaj koji ima autentičan, nepromijenjen sadržaj i koji je objavljen na arapskom jezik.
Prva objava koja je kasnije inspirirala na tisuće i tisuće znanstvenika širom svijeta je bila IQRE - uči, čitaj, proučavaj, naučavaj. To je prvi imperativ u Božjoj objavi muslimanima. Tu se raspoznaje pravo lice islama. U tradiciji postoji prenošenje u kojem se govori o načinu nastupa anđela (meleka) Gabrijela (Džibrila) u donošenju prve objave. To je bio energičan nastup u kojem se naređuje pojedincu da uči, čita, proučava... Sve to u ime Božje. U ime Boga koji poučava čovjeka onome što ne zna. Izrečena je naredba ali odmah zatim i motivacija da se ispuni Božja naredba. Motivacija je Božje zadovoljstvo s onim koji prati taj imperativ.

Nakon toga slijedi mala pauza u objavljivanju. Među povjesničarima postoje različita mišljenja o trajanju te pauze ali nije važno trajanje pauze već je bitan razlog. Razlog je da se da vremena Poslaniku čije je srce osjetilo bliskost anđela. Trebalo je vremena da se to srce smiri i da u potpunosti prihvati ono što mu se objavljuje. Trebalo je pažljivo pripremiti Poslanika na najzahtjevniju i najodgovorniju zadaću u povijesti čovječanstva.

Jedna od stvari koja se danas prigovara islamu je ekskluziva (tj. mišljenje da samo neki narodi imaju pravo u interpretaciji islama). Drugim riječima, misli se na zatvorenost islama. Taj stav je pogrešan. Univerzalnost islama se ogleda u prvih nekoliko članova islamske zajednice. To su Muhamed, Hatidža - supruga Muhameda , Ebu Bekr, Alija, Zejd ibn Haris i Bilal ibn Rebbah. Ebu Bekr - bogati trgovac u Meki. Imao je bogatstvo tako da materijani svijet nije bio njegova motivacija. Za njega je Muhammed a.s. rekao da samo on nije nimalo razmišljao kada mu je Muhammed a.s. ponudio islam. Bilal ibn Rebbah - abesinski (etiopski) rob. Crnac, prvi muezzin (osoba koja poziva na molitvu sa minareta), vrlo značajna ličnost u povijesti islama. Poznat je kao osoba koja je junački otrpjela teška mučenja zbog svoje nove vjere. Zejd ibn Haris - dijete koje je odraslo u Muhamedovoj kući , ali je bio posvojen. Čak i kada je došao u kontakt sa svojim ocem, zamolio je oca da ostane sa Muhamedom Alija ibn Ebu Talib - dijete koje je Muhamed uzeo kod sebe da bi olakšao svome stricu Ebu Talibu. On je prvi vidio Muhameda i Hatidžu u molitvi i odmah tražio od Muhameda da mu objasni što je to.

Kroz ovih nekoliko osoba pokazali smo da članovi islamske zajednice imaju različite osobine. Različitu boje kože, različita materijana stanja, različita obrazovanja, različitu dob... Jednostavno, raznolikost koja čini bogatom.

Tijekom prvih nekoliko godina Islam je lagano ulazio u pore stanovništa u Meki i nije nastupila islamizacija već je povijest zabilježila vrlo snažni otpor prema islamu u to doba. Mnogobožački prvaci iz Meke su mučili, ubijali, tukli muslimane ali nisu znali da je to muslimane samo jačalo jer je nakon svakog problema i mučenja stizala utjeha u kur'anskom djelu koji je uvijek pravovremeno stizao. To je jedan od odgovora na pitanje : Zašto je Kuran objavljivan postepeno?

Preseljenje Poslanika iz Meke u Medinu 622. godine jednostavno je pretvorilo Islam u jaku, čvrstu zajednicu s jasnim granicama. Znalo se da onaj tko je u Medini musliman da je zbilja musliman, jer je to bio veliki rizik. Čak i opasnost po život. Muslimanska zajednica je dobila jasne konture sa svojim autoritetom Poslanikom. Jedan od prvih poteza Poslanika a.s. je bilo potpisivanje prvog pisanog ustava u ovakvom obliku u povijesti čovječanstva. Taj dokument je nazvan Medinska povelja. U tom dokumentu se definiraju uvjeti suživota sa Židovima, Kršćanima i svim ostalim vjeroispovijestima u Medini.

Nakon hidžre nastupa krucijalno razdoblje u povijesti Islama. Još uvijek mlada, muslimanska država trebala se održati na površini pored, u odnosu na brojnost muslimana, superiorne sile mnogobožačkih stanovnika Arapskog poluotoka. Boj na Bedru 624. godine je nazvan "boj koji je odvojio istinu od neistine". Važnost tog boja je nemjerljiva. Iako je boj, što je začuđujuće trajao samo dva sata, utjecaj tog boja na povijest Islama je nemjerljiv. Muslimani, na čijoj strani se borilo 313 bojovnika, pokazali su da više nisu nekakva beznačajna pojava već pokret koji bi mogao postati ubrzo velika "prijetnja" mnogobožačkom arapskom društvu. Jednostavno, nakon Hidžre, još jedna prekretnica.

No, kao i u mnogo slučajeva brzopletost je uzela maha u sljedećem boju 625. godine na Uhudu. U tom boju sve je išlo po planu i muslimani su pobjeđivali, ali tada se grupa strijelaca, iz lakomosti za imetkom, oglušila na strogu Poslanikovu zapovijed i krenula u sakupljanje plijena. To micanje s položaja direktno je omogućilo slavnom arapskom iskusnom vojskovođi Halidu ibn Velidu da izvede preokret u boju i dovede muslimane pred poraz. Muslimani su bili blizu poraza ali su se izvukli. To je bila opomena koja je muslimane "prizemljila" jer je u redovima muslimana nastajao optimizam koji je mogao prerasti u bahatost.
Kuran je jedna od prvih pisanih knjiga u Arabiji. Napisan u ranoj formi klasičnog književnog arapskog jezika, poznatog u engleskom jeziku kao "Kuranski" arapski. Postoji i nekoliko drugih kuranskih tekstova iz tog vremena. (Mu'allaqat, ili suspendirana oda, za koju se vjeruje da je jedan primjer arapskog jezika predislamskog doba; drugi kažu da je kreirana poslije Muhameda. Preživjelo je samo pet napisa iz predislamskog arapskog jezika.)

Ubrzo nakon Muhamedove smrti 632. godine, Islam se proširio izvan Arabije, te osvojio znatan dio tadašnjeg Rimskog carstva. Arapi su se morali suočiti s milionima stranih osoba, s kojima su morali na neki način komunicirati. Jezik se brzo mijenjao da bi mogao odgovoriti novonastaloj situaciji, gubeći na svojoj složenosti i nejasnom rječniku. U razmaku od nekoliko generacija nakon Prorokove smrti, mnoge riječi korištene u Kuranu postale su nejasne za obične ljude koji su govorili tadanjim svakodnevnim arapskim jezikom, budući da je arapski jezik evoluirao velikom brzinom, a Kuran i jest zapisan književnim jezikom, a ne pučkim govorom. Beduini su govorili izmijenjenim jezikom, prihvatljivim malom brzinom izgovaranja, tako da su rani arapski leksikografi njih tražili kako bi im objasnili nerazumljive riječi ili razjašnjavanju neke točke gramatike. Dijelom zbog potrebe religije da objasni Kuran slabijim govornicima, arapska gramatika i leksika su postale značajne nauke, pa je model za literarni jezik zadržao do danas taj govor iz kuranskih dana, prije nego neki od trenutno važećih dijalekata

Muslimani smatraju Kuran velikim i značajnim zbog njegove poetičnosti i dotjeranosti, kao i da je ta njegova literarna perfekcija dokaz njegovog božanskog porijekla. Budući da je ta perfekcija vidljiva samo za govornike arapskog jezika, stoji kao još jedan razlog zašto se samo originalni arapski tekst drži pravim Kuranom. Prijevodi su smatrani manje sjajnima, radije kao tumačenjima Božjih poruka, nego li same izravne Božje objave. Tradicionalno ravnanje prijevodima i publikacijama Kurana traži da objavljena knjiga ne nosi jednostavni naslov "Kuran". Naslov uvijek mora sadržavati odredbeni pridjev (sprječavajući konfuziju s ostalim "recitacijama", u arapskom smislu), pa zbog toga najviše izdanja Kur'ana nosi naslove poput Sveti Kuran, Plemeniti Kuran, Kuran Časni i sl.

Svaki priznati znanstvenik islamske škole trebao bi moći čitati i razumijevati Kuran u njegovoj izvornoj formi. Mnogi muslimani, djeca i odrasli, uključujući i one koji uopće ne razumiju arapski jezik niti ono što memoriraju, uče Kuran na pamet, djelomično ili u cjelini, u izvornom obliku, radi obavljanja molitve - namaza, što kod kršćana korespondira liturgijskom obredu ili misi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 22:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2008, 23:36
Postovi: 951
Lokacija: Banjaluka
Iskrena da budem nisam citala bas sve postove al nedavno sam gledala emisiju o Kuranu.Naime kazu da je istina da je Muhamed bio nepismen te da je propovjedao receno mu.Neki su to zapisivali a neki "ucili na pamet".Nekoliko desetina godina nakon njegove smrti car Osman vidjevsi da je carstvo u krizi zbog razlicitog tumacenja muhamedovih propovjedi(cini mi se 4 kljucna) odlucio se da posalje izaslanike koji ce prikupiti sve sto je napisano i dovesti sve koji" znaju na pamet "uz 2 svjedoka.Tako je i bilo s tim da su poslije sve prikupljeno izaslanici spojili u jednu knjigu tako sto im je bilo dozvoljeno da izmjene pojedine zapise kako bi sve sto bolje prilagodili islamu i odvratili od drugih vjera a sve prikupljeno Osman je dao zapaliti da bi se unistio svaki dokaz postojanja icega drugacijeg osim novo napisanog(samo se nezna sta je bilo sa onima koji su pamtili).Bilo je i onih koji nisu dali paliti njihove zapise ali su Osmanovom razboritoscu pristajali ,naravno za dobrobit i jedinstvo islama.To bi bilo ukratko o emisiji.A sto se tice islama i poziva u islam,ima islam i drugu onu mracnu stranu koje se i sami bojite a ne zelite pricati o njoj.Svako dobro i tebi i svima


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 23:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Momci,vidim da ste se fino raspucali oko teme,ali zar vam se ne cini da odoste malo u raspravu tipa istorije knjiga,a ne doticete se puno sadasnjosti,biti,upraznjavanja i danasnjeg zivljenja s knjigama (religijama)o kojim pisete?
Jedno pitanjce za forumasa s lijepim imenom,ali da se ne nadje uvrijedjen; Ako su Islam i kur´an zaista ono sto je spas za covjecanstvo,zasto u danasnjem svijetu, zemlje u kojim Islam vlada po prosperitetu zauzimaju posljednje mjesto,zasto u vecini islamskih zemalja vlada jad , bijeda,nepravda,pohlepa i bezakonje?Cak i u jednoj Saudijskoj Arabiji,koja treba da bude najcistija,najuzornija po provodjenju bozije volje,nije ni blizu perfekcije,vec naprotiv?

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2009, 23:45 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
malka je napisao:
Iskrena da budem nisam citala bas sve postove al nedavno sam gledala emisiju o Kuranu.Naime kazu da je istina da je Muhamed bio nepismen te da je propovjedao receno mu.Neki su to zapisivali a neki "ucili na pamet".Nekoliko desetina godina nakon njegove smrti car Osman vidjevsi da je carstvo u krizi zbog razlicitog tumacenja muhamedovih propovjedi(cini mi se 4 kljucna) odlucio se da posalje izaslanike koji ce prikupiti sve sto je napisano i dovesti sve koji" znaju na pamet "uz 2 svjedoka.Tako je i bilo s tim da su poslije sve prikupljeno izaslanici spojili u jednu knjigu tako sto im je bilo dozvoljeno da izmjene pojedine zapise kako bi sve sto bolje prilagodili islamu i odvratili od drugih vjera a sve prikupljeno Osman je dao zapaliti da bi se unistio svaki dokaz postojanja icega drugacijeg osim novo napisanog(samo se nezna sta je bilo sa onima koji su pamtili).Bilo je i onih koji nisu dali paliti njihove zapise ali su Osmanovom razboritoscu pristajali ,naravno za dobrobit i jedinstvo islama.To bi bilo ukratko o emisiji.
Emisija, validna kao i wikipedia.

malka je napisao:
A sto se tice islama i poziva u islam,ima islam i drugu onu mracnu stranu koje se i sami bojite a ne zelite pricati o njoj.Svako dobro i tebi i svima


I ovo iz te "emisije"?
Pametnice, ne petljaj se u nesto za sta veze nemas.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2009, 08:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2008, 23:36
Postovi: 951
Lokacija: Banjaluka
koliko je emisija validna nemam pojma, kanal je history i koliko oni plasiraju istine ili neistine to je do njih, ja sam samo prenijela nesto sto sam gledala.A za ovo drugo.na zalost nije iz emisije vec je stvarnost a voljela bi da nije a u pravu si da je bolje u to se ne petljati


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2009, 14:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2007, 23:02
Postovi: 435
Lokacija: Sarajevo
Talija je napisao:
114_AhmeD je napisao:
Je li to ono otkrovenje gdje pise da zemlja ima 4 ugla? Nisam znao da je takva, ja mislio da je kao lopta :D

Jesi čuo za istok, zapad, sjever, jug? :wink:


Mislim da je situacija malo slozenija...
Svi znamo da ono napisano u svetim knjigama ne mozemo prihvatiti zdravo za gotovo, odnosno da u svim tim knjigama ima mnogo prenesenih znacenja, alegorija...

4 ugla, po meni, su 4 elementa bez kojih ne bi bilo zivota (kakav poznajemo)na Zemlji:

1 ugao je vazduh, (u hermetici cemo ga pronaci i kao element vremena)
2 ugao je voda (energija)
3 ugao je zemlja (materija)
4 ugao je vatra (prostor)

Nad sva cetiri ugla bdiju "andjeli" odnosno duhovna bica koja su (dijelom) zaduzena za njihov postanak ali i ravnotezu jer poremecaj odnosa ovih 4 elementa moze dovesti do katastrofe.....
Takodjer u numerologiji broj 4 je "temelj" osnova za kreaciju.

S toga nije dobro nesto procitati u jednoj od duhovnih knjiga (prema kojoj nemamo naglasene simpatije) i na osnovu predrasuda (ne protumacenog) donositi "neke" stavove.

Iqre bismi rabikellezi halek :wink:

Dalje....brojevi jesu brojevi i istina je da postoje kontradiktornosti, ali ne smijemo zaboraviti tvrdnju iz Qur'ana "nad njim je 19" po kojoj su neki "naucnici" pokusali dokazati da ako pomnozis ovo sa onim i podijelis ono i ovo dobijes 19...koliko znam ova teorija je ubrzo pala u vodu (sreca pa zivimo u 21. stoljecu a racunala nemaju emocije).

Iako ovaj topic ima pretenciozan naslov a prvi post nije ni vrijedan komentara kao ni namjera pokretaca, drago mi je da se ovdje vodi jedna naprosto ljudska diskusija koja zblizava duse......

Svako dobro :)

_________________
THE PURPOSE OF A BORG QUEEN IS TO BRING ORDER TO CHAOS.

RESISTANCE IS FUTILE!


http://www.youtube.com/watch?v=4n25pdHl ... re=related


Poslednji put menjao bORGqUEEN dana 23 Feb 2009, 15:04, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 506 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 26  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs