banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 00:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Zanima me da li ove tablete služe za kontracepciju ili za regulisanje hormona.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 09:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3358
Nikako kao kontracepcija!

Koliko znam, sluze za regulisanje ciklusa.

_________________
sometimes you go la di da di da di da da
til your eyes roll back into your head


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 10:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
O fak... Ja sam juče popila jednu jer me sestra doktorica ubijedila da su za kontracepciju. Al bile su mi čudnog pakovanja. I btw, ona nije ginekolog, al valjda bi trebala znati. Poslije kad sam ih uzela u apoteci u gospodskoj i tamo sam pitala jer na papiriću unutra ne piše da su kontraceptivne... I riba u apoteci kaže da mogu služiti. Bojim se da uzimam nešto prejako.... :-? A ovdje sve kontraceptivne idu na recept i ne mogu ih kupit... :evil:

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 11:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2007, 12:13
Postovi: 225
Lokacija: Sibir
Ja sam to pila zbog poliscisticnih jajnika. Prvenstveno su namjenjene za terapiju.

Za kontracepciju uzmi nesto drugo kao > Yasmin, Diane...

Mada ti je najzdravije bez hemije. Kondom- zakon.

_________________
..u svakom porazu
ja sam video deo slobode
i kad je gotovo za mene
znaj, tek tad je pocelo...

Milan Mladenovic-EKV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 11:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Problem i jesu bolne menstruacije... Pa reko' da ubijem 2 muve jednim udarcem. Prije par god sam uzimala Logest, al nisu mi odgovarale. Sad razmišljam da uopšte ne popijem danas tu tabletu ako nisu ni kontraceptivne, a nemam ni policistične jajnike.
Voljela bih da se javi neki doktor ili farmaceut na ovu temu, da budem sigurna... :confused3:

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 11:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2006, 22:47
Postovi: 737
Lokacija: zanzibar
A zasto pijes nesto napamet?
Prvo otidji kod ginekologa, konsultuj se s njim o problemu koji imas, bolne menstruacije? Imas li probleme s tenom? PCO? Jel bolujes od neke bolesti? Jel neko u familiji bolestan i od cega? Jesi li imala neku operaciju i komplikaciju poslije toga?
Neka ginekolog napravi UZV i vidi da li imas policisticne jajnike. NA osnovu svog iskustva i svega navedenog trebao bi ti preporuciti kontracepciju. Trebas uraditi nalaze krvi, transaminaze jetre, kks, se, urea, kretinin, vrijeme krvarenja i zgrusavanja, zeljezo, bilirubin, masnoce. I hormosku status: FSH, LH, prolaktin, kortizol. To se sve radi u porodicnoj i na paprikovcu u zavodu za nuklearnu medicinu. Ne bi bilo lose napraviti i UZV dojke.
Kad pocnes piti tablete, svakih 6 mjeseci ides na kontrolu kod ginekologa, ponavljas nalaze krvi, ako je ok, nastavljas. Ako ti ne odgovaraju, prekines i uz konsultaciju prelazis na druge.
A zasto je problem kupiti? Ne idu na recept, mozes uzeti npr. Diane imaju paket za 3 mjeseca i mirna si.
Ako imas kakvih pitanja, slobodno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 12:03 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2008, 02:01
Postovi: 17
Lokacija: banja luka
i ja pijem ove tablete jerbo imam ciste na jajnicima,sluze one i za to... :)
a objasni mi ginekolog da mogu koristiti i kao kontracepciju, ali nema cigareta,nema cuganja...a ako prekrsis-stize beba.pa ti vidi... :D

_________________
Nista se ne desava bez razloga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 13:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2006, 22:47
Postovi: 737
Lokacija: zanzibar
ama, cure prvo kod ginekologa, a ne nagadjati kome sta pase.
ucinak kontracepcije se smanjuje ako ne uzimas tabletu svaki dan u isto vrije, odn. u roku do 12 sati, ako povracas ili imas proljev unutar 4 sati od uzimanja tablete, ako pijes druge lijekove, recimo za epilepsiju, neke antibiotike.
Uostalom, na svakom uputstvu stoji sta smanjuje ucinak. Ucinak se sigurno nece smanjiti ako popijes nekad neko pivo, a da narvano ne povracas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 13:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
11 minuta, hvala na odgovoru. Ja živim u Italiji i ne mogu ići kod ginekologa jer se plaća 50€, a ovdje moraju na recept. Prije mi je ginekolog preporučio Logest, al mi nisu odgovarale i prestala sam. Nisam ni tad radila nikakvu analizu krvi.
Samo me interesuje jesu li ove tablete kontraceptivne il sam uzela nešto drugo. Piše da sadrže 5mg noretisteron acetata.
Molim bez spama.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 13:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2006, 22:47
Postovi: 737
Lokacija: zanzibar
Nisam sigurna Eileen, ali ne bi trebala tako uzimati kontracepciju. Kontracepcija se prepisuje i na osnovu toga koliko imas godina, neke od ovih hormonskih tableta se koriste kod zena u menopauzi.
Na scheringovom sajtu su stavili indikacije: dismenoreja, menoragija, endometrioza, tempiranje menstruacije, PMS, disfunkcijsko krvarenje. Ne pise kontracepcijski efekat.
A zasto ne odes kod ginekologa u Bl, koliko sam shvatila, kupovala si tablete u gospodskoj?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 13:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2006, 22:47
Postovi: 737
Lokacija: zanzibar
sto se tice analize krvi, sama sam trazila da uradim, jer su doktori ili neinformisani ili im se jednostavno ne da to sve pratiti. Koliko cujem od ostalih niko ne vadi krv i ne kontrolise se, sto moze biti vrlo opasno za jetru i krvne sudove. Jedino dozivjeh od Dr Vesne Curic da me uputi na pretrage, inace kod drugih doktora kod kojih sam isla niko mi to nije spomenuo, vec sam uradila samoinicijativno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 14:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Kupila sam ih u Bl jer sam znala da ovdje koštaju 13€ i da moraju na recept. Baš sam glupa što nisam uzela Yasmin, njih i tako svi piju.... :( Da sad nastavljam s ovim ili ne? Ja bih prekinula pošto nisam sigurna. Al zanima me samo zašto mi je cura u apoteci rekla da mogu služit za kontracepciju. A i sestra. Ona nije ginekolog, al.... Od jedne mi neće ništa biti, al onda tek od idućeg mjeseca mogu početi sa Yasminom...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 14:48 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2006, 22:47
Postovi: 737
Lokacija: zanzibar
ja pijem diane, i super su mi. Prije upotrebe, toliko sam se naslusala raznih prica, te ne valjaju, te valjaju, citala po netu, al svako je organizam za sebe i reaguje drugacije. Puno sam se se interesovala o tome sta uzimam, jer ipak to unosis u organizam. Savjetujem ti u svakom slucaju, da odabir licne kontracepcije napravis sa ginekologom. Uradi sve analize krvi i znaces koje ti odgovaraju. Neozbiljno je kupovati kontracepciju po uzoru na druge prijateljice.
Na tvom mjestu prekinula bi uzimanje Primolut Nor.
Dok ne odes ginekologu, zaboravi na pilule, mogu one i da nastete, da izazove kao nezeljene ucinke dlakavost, akne, poremecaje menstruacije, jake glavobolje, mucnine, poremecaje vida. Nije da te prepadam, ali to su ipak hormoni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 16:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Primolut Nor sadrži samo progesteronsku komponentu i koristi se u ovim slučajevima koje je navela 11 minuta, najčešće za tempiranje menstruacije, a oralni kontraceptivi sadrže kombinaciju estrogenske i progestagenske komponente. U suštini, sam Primolut može, a ne mora da ima siguran kontraceptivni učinak.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 16:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2006, 22:47
Postovi: 737
Lokacija: zanzibar
Mogu i sami progesteroni biti kontracepcija, ali kod nas ih ima samo u obliku flastera, tj ima u Hrvatskoj a kod nas ne znam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 16:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Evra ima kombinaciju, neki drugi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 17:04 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2006, 22:47
Postovi: 737
Lokacija: zanzibar
ne znam, najgora.
Iskreno, mislim da je glavni problem izazvala doktorica koja je Eileen "preporucila" tablete. Tablete se smiju poceti piti samo nakon ginekoloskog posjeta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 17:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Uspjela sam kupit Yasmin bez recepta, izmolila sam farmaceutkinju... Popila sam je danas, valjda će sve biti ok. Nije kasno drugi dan menstruacije? Mislim da nisu prošla ni 24 sata.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 18:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2006, 22:47
Postovi: 737
Lokacija: zanzibar
pilule ispoljavaju kontraceptivni ucinak ako se pocnu piti 1 dan menstraucije. Ako pijes 5 dan, onda se dodatno zastiti taj prvi mjesec, jer kontracepcijsko dejstvo nije sigurno.

Stvarno si me naljutila, a odajes dojam kao da se radi o kiki bombonama, ostale forumasice koje nisu upucene u ovo polje, treba da sutra odu u apoteku i kupe pilule na svoju ruku, jer to ti radis, pa kad mozes ti, mogu i one.
Dzaba ja ovo sve pisem, ti opet otisla u apoteku i kupila koje hoces. nisu to nikakve bombone, da ih mozes tako piti, kako ti hoces i da nekog molis da ti ih da.
Mozes imati probleme sa menstruacijom a i sa zacecem, stoga kani se gluposti i ovaj mjesec zaobidji pilule. u tom periodu idi curo draga ginekologu, a ne usvajaj savjete bilo koga ko se naziva doktorom!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Primolut nor
PostPoslato: 12 Sep 2008, 19:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2007, 12:13
Postovi: 225
Lokacija: Sibir
11 minuta je napisao:

Mozes imati probleme sa menstruacijom a i sa zacecem, stoga kani se gluposti i ovaj mjesec zaobidji pilule. u tom periodu idi curo draga ginekologu, a ne usvajaj savjete bilo koga ko se naziva doktorom!!!




Usaglasavam se u potpunosti!!!

_________________
..u svakom porazu
ja sam video deo slobode
i kad je gotovo za mene
znaj, tek tad je pocelo...

Milan Mladenovic-EKV


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs