banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 08 Maj 2024, 03:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Sep 2007, 16:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2006, 17:02
Postovi: 8177
Lokacija: RS-BANJA LUKA
Citiraj:
U Srbiji od raka boluje 120 hiljada ljudi
Autor: Ivan Mišković | 13.09.2007 - 08:52

U Srbiji se svake godine otkrije 30.000 novoobolelih od nekog malignog tumora, dok u svakom trenutku 120.000 pacijenata boluje od nekog kanceroznog oboljenja. Rak dojke, grlića materice i debelog creva najčešća su maligna oboljenja naše nacije uprkos činjenici da se nastanak sva tri tumora može uspešno sprečiti redovnim kontrolama i odlascima kod lekara.
Akcenat pri lečenju i otkrivanju svakog od ova tri oboljenja mora da bude na ranom otkrivanju i prevenciji bolesti. Prof. dr Nenad Borojević, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, kaže za „Blic“ da rano otkrivanje kanceroznih oboljenja znači gotovo sigurno izlečenje. U slučajevima kada se bolest razvije, bez obzira na metode lečenja, ishod je neizvestan.
Najčešći maligni tumor i uzrok smrti kod žena jeste rak dojke. Svake godine se registruje oko 3.700 novoobolelih žena, od kojih umre 1.300.
- Rak dojke se može sprečiti, ali to našim ženama nikako ne dopire do svesti. Preporuka je da žene u dobi između 50 i 70 godina svake dve godine rade pregled mamografom. Žene starije od 40 godina treba da se podvrgnu kliničkom pregledu specijaliste jednom godišnje, a žene od 30. godine treba da rade samopreglede dojki periodično - objašnjava dr Borojević.
U Srbiji ne postoji sistem skrininga putem kojeg bi se žene blagovremeno pozivale na preglede, kao što je slučaj u većini zemalja Evropske unije. Mamografiju, odnosno rendgenski snimak dojki, u Beogradu je moguće uraditi na Institutu za onkologiju i u KBC „Bežanijska kosa“, ali se čeka i po nekoliko meseci.
- Kada se rak dojke otkrije na vreme, to jest u fazi kada ne daje nikakve simptome i samo se snimanjem može otkriti, izlečenje je zagarantovano. Nažalost, takvih slučajeva je najmanje jer naše žene u najvećem broju slučajeva dolaze kada su se desile već radikalne promene na dojkama - konstatuje sagovornik „Blica“.
Stopa obolevanja ženske populacije u Srbiji od raka grlića materice najveća je u Evropi. Svake godine registruje se 1.400 novoobolelih. Glavni uzročnici ovog oboljenja su humanopapiloma virusi, koji, ako se ne leče godinama, dovode do bolesti i tragičnog ishoda. Ginekolozi ističu da kada nastane rak grlića materice, postaje jasno da ta žena nije pet godina, nekad i duže, posetila ginekologa. I kod ovog oboljenja, ako se otkrije na početku, izlečenje je potpuno izvesno. Ohrabrenje je i otkriće vakcine „gardasil“, prve vakcine protiv raka grlića materice koja je stigla i na srpsko tržište.
- Ovako visoka incidenca obolevanja od raka grlića materice pokazuje da naše žene uopšte ne posećuju ginekologa. Redovni godišnji odlasci ginekologu treba da počnu najkasnije tri godine nakon početka seksualnih odnosa. Ako rezultati sve tri godine budu uredni, onda posete ginekologu mogu da se prorede na dve godine - smatra dr Borojević.
Broj obolelih od raka debelog creva u porastu je i u muškoj i u ženskoj populaciji, a godišnje oboli oko 3.500 ljudi. Smatra se da osobe mlađe od 50 godina nisu pod rizikom, a ljudima starijim od ove dobi preporučuje se jednom godišnje testiranje na prisustvo skrivene krvi u stolici. Alarm da se poseti lekar i posumnja na mogući nastanak kancera debelog creva jesu i neredovne stolice sa krvarenjem i onda nikako ne treba čekati šest ili više meseci.
- Ljudi su nemarni, ne obraćaju pažnju, i zato se rak debelog creva najčešće otkriva kada nema više pomoći. Svako može sebi da pomogne tako što će voditi računa o ishrani, izbegavati masnu i jaku hranu i uključiti neku od fizičkih aktivnosti u život - savetuje dr Borojević.
Da bi se sprečio nastanak pomenutih kanceroznih oboljenja trebalo bi se pridržavati pomenutih pregleda i dijagnostičkih procedura. Njih treba primenjivati i češće ukoliko su u nečijoj porodici zabeleženi slučajevi tih bolesti.
O prevenciji
Postoji primarna i sekundarna prevencija malignih oboljenja. Primarna podrazumeva sprečavanje nastanka oboljenja otklanjanjem štetnih dejstava, kao što je, na primer, pušenje. Sekundarna prevencija podrazumeva otkrivanje bolesti u najranijoj fazi kada je izlečenje prilično izvesno.



Najčešća maligna oboljenja
Žene Muškarci
1. Rak dojke 1. Rak pluća
2. Rak grlića materice 2. Rak debelog creva
3. Rak debelog creva 3. Rak prostate


_________________
Zasto je Partizan najbolji?Zato sto Partizan nije samo fudbal.Zato sto imamo najvise titula(372).Zato sto imamo najvise kupova(180).Zato sto imamo najvise Evropskih trofeja (8).Zato sto smo najbrojnije Sportsko Drustvo na Svetu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Sep 2007, 16:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2006, 17:02
Postovi: 8177
Lokacija: RS-BANJA LUKA
Slika

_________________
Zasto je Partizan najbolji?Zato sto Partizan nije samo fudbal.Zato sto imamo najvise titula(372).Zato sto imamo najvise kupova(180).Zato sto imamo najvise Evropskih trofeja (8).Zato sto smo najbrojnije Sportsko Drustvo na Svetu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Sep 2007, 22:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
Sijuks hvala za ovu fotku,zalosno je da imamo toliko broj maligniteta a sto je jos zalosnije dasu to sve mladje osobe :(
nazalost,meni se u porodici vrti taj zli gen ,pa sam i ja u visoko rizicnoj grupi :(
moja mama je imala rak dojke,sad je u nekom udruzenju zena u borbi protiv raka i nazalost imaju clanice-pacijente od nekih 20ak god :((

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Sep 2007, 10:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Feb 2007, 14:39
Postovi: 1619
Lokacija: BL-NS i tako u nedogled....
strašno....moja tetka je pre godinu dana umrla od raka dojke... kako se žena patila....to ne bih pomislila ni najgorem neprijatelju :(

_________________
I am my alter ego,
I am subconsciously,
In depth but also shallow,
Or somewhere in between.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Sep 2007, 10:54 
I ja sam u toj visokorizicnoj grupi!!!


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Sep 2007, 10:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
užas jedan... nemam riječi.. :( izgleda da Bog ipak ponekad ode na godišnji odmor :cry:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Sep 2007, 11:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2004, 22:02
Postovi: 1336
Lokacija: selo veselo
nisam u visokorizicnoj grupi,
a ipak se desilo...
nema pravila, tako da znate

_________________
Kad bih imao jednu malu, malenu kućicu.
Kad bih u njoj imao jedan mali tepih
I kad bi sve to bilo moje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Sep 2007, 15:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Gizzzmo je napisao:
nisam u visokorizicnoj grupi,
a ipak se desilo...
nema pravila, tako da znate


šta se bolan desilo? :o

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Sep 2007, 17:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2004, 22:02
Postovi: 1336
Lokacija: selo veselo
XIX century je napisao:
Gizzzmo je napisao:
nisam u visokorizicnoj grupi,
a ipak se desilo...
nema pravila, tako da znate


šta se bolan desilo? :o


XIX sama zakljuci...

_________________
Kad bih imao jednu malu, malenu kućicu.
Kad bih u njoj imao jedan mali tepih
I kad bi sve to bilo moje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Sep 2007, 07:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Maj 2005, 12:23
Postovi: 264
Gizzzmo je napisao:
nisam u visokorizicnoj grupi,
a ipak se desilo...
nema pravila, tako da znate


Ajde drzi se i budi pozitivna..... :wink: Drzim fige da je sve ok....i saljem ti jednog :angel:

_________________
Ja sam plasticni hirurg, plastik fantastik
ugradjujem turbo-sise bombastik...........Hipokratova zakletva tjera me da cutim
al moji pacijenti ne zele da se kriju.....lete odmah na radio televiziju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Sep 2007, 20:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
-delilah- je napisao:
Gizzzmo je napisao:
nisam u visokorizicnoj grupi,
a ipak se desilo...
nema pravila, tako da znate


Ajde drzi se i budi pozitivna..... :wink: Drzim fige da je sve ok....i saljem ti jednog :angel:

ma Gizzzmo nam je superiska,pravi borac,jos malo pa cemo je i udavati(u stvari,cekaj da otopli pa da se malo bucnemo u more :wink: )

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Sep 2007, 10:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Ne daj se Gizzzmo... :love5: :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Okt 2007, 08:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2004, 22:02
Postovi: 1336
Lokacija: selo veselo
azdajica-ny je napisao:
-delilah- je napisao:
Gizzzmo je napisao:
nisam u visokorizicnoj grupi,
a ipak se desilo...
nema pravila, tako da znate


Ajde drzi se i budi pozitivna..... :wink: Drzim fige da je sve ok....i saljem ti jednog :angel:

ma Gizzzmo nam je superiska,pravi borac,jos malo pa cemo je i udavati(u stvari,cekaj da otopli pa da se malo bucnemo u more :wink: )


udavati me?
hahahaa
da da..
samo da nadjem momka 8)
ti mi posalji nekog amera, i moze :D

_________________
Kad bih imao jednu malu, malenu kućicu.
Kad bih u njoj imao jedan mali tepih
I kad bi sve to bilo moje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Okt 2007, 08:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2004, 22:02
Postovi: 1336
Lokacija: selo veselo
-delilah- je napisao:
Gizzzmo je napisao:
nisam u visokorizicnoj grupi,
a ipak se desilo...
nema pravila, tako da znate


Ajde drzi se i budi pozitivna..... :wink: Drzim fige da je sve ok....i saljem ti jednog :angel:


ma super sam ja sad, hvala mnogo :angel: :D 8)

cmokic i tebi

_________________
Kad bih imao jednu malu, malenu kućicu.
Kad bih u njoj imao jedan mali tepih
I kad bi sve to bilo moje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Okt 2007, 08:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2004, 22:02
Postovi: 1336
Lokacija: selo veselo
Frieda je napisao:
Ne daj se Gizzzmo... :love5: :)


na dam!
jaca sam od sudbine 8) :) :D

cmok

_________________
Kad bih imao jednu malu, malenu kućicu.
Kad bih u njoj imao jedan mali tepih
I kad bi sve to bilo moje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: :O)
PostPoslato: 03 Okt 2007, 09:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Feb 2007, 11:47
Postovi: 177
Gizzzmo,i ja ti saljem pusicu i pozdravcice i uz tebe sam!Drzi se i misli pozitivno!:angel:

_________________
Pozic-vozic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: :O)
PostPoslato: 03 Okt 2007, 11:58 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Sep 2007, 14:13
Postovi: 61
Mrvenzi je napisao:
Gizzzmo,i ja ti saljem pusicu i pozdravcice i uz tebe sam!Drzi se i misli pozitivno!:angel:


Gizzzmo??? Aaa, to ona sto vooooliiii daaaa jedeeeee...zbog nje sam dobila 4kg u poslednja 3 mjeseca :roll: :lol: :lol: ...salim se...ustvari ne salim se :cry: ...
Gizzzmo je jedna od najpozitivnijih osoba koje sam srela u svom zivotu!

Nije kurtoazija :wink: .Ljubim te mila i dolazi ovamo, dosadno mi je samoj :wave:

_________________
Dugo hodam vec, kroz moj rodni grad.
Izgleda mi da vec je pao mrak.
Moj grad je lep kada je dan,al' umoran je i treba mu san.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: :O)
PostPoslato: 03 Okt 2007, 12:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2004, 22:02
Postovi: 1336
Lokacija: selo veselo
dobra_anica je napisao:
Mrvenzi je napisao:
Gizzzmo,i ja ti saljem pusicu i pozdravcice i uz tebe sam!Drzi se i misli pozitivno!:angel:


Gizzzmo??? Aaa, to ona sto vooooliiii daaaa jedeeeee...zbog nje sam dobila 4kg u poslednja 3 mjeseca :roll: :lol: :lol: ...salim se...ustvari ne salim se :cry: ...
Gizzzmo je jedna od najpozitivnijih osoba koje sam srela u svom zivotu!

Nije kurtoazija :wink: .Ljubim te mila i dolazi ovamo, dosadno mi je samoj :wave:


hocu anchi :)
vidi faks :P
... i e-mail :)

_________________
Kad bih imao jednu malu, malenu kućicu.
Kad bih u njoj imao jedan mali tepih
I kad bi sve to bilo moje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Okt 2007, 23:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
06.10.2007 u svim gradovima BiH Avon u saradnji sa Savezom zena oboljelih od raka dojke pravi akciju pod nazivom "zagrljaj podrske"od sredstava koje budu prikupljena tom prilikom kupuju se mobilni mamografi.U BL ce akcija biti u uzem centru grada,mislim da je rijec o parkicu.Oktobar je mjesec borbe protiv raka dojke od kojeg nazalost svakog dana sve vise oboljevaju cak i sasvim mlade djevojke

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Okt 2007, 11:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2007, 17:50
Postovi: 588
Lokacija: Niskozemlje
moja baba umrla od toga, moja mama imala i hvala bogu izlijecila se i sad je samo pitanje ko ce dobiti sestra ili ja .... a nadajmo se da ce nas zaobici



:( :( :(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs