banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 16:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Jun 2002, 22:45 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 07 Jun 2002, 18:27
Postovi: 9
Lokacija: Banja Luka
........ILI KOLIKO ZAPRAVO VRIJEDI LJUDSKI ZIVOT?

VJEROVATNO STE CULI ZA POJAVU DA SE PRONADJE LJUDSKI LES SA UREDNO (HIRURSKI) ODSTRANJENIM ORGANIMA, IAKO SE TAKVE STVARI NE OBJAVLJUJU U MEDIJIMA VJEROVATNO ZBOG PANIKE!!!!
ZASTO SE CUTI O TOME ?????

_________________
Zorica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jun 2002, 17:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Zato sto iza toga stoji neko "velik i jak" i onda nije ni bitno sto "sitnu ribu guta mrak".
Tako je kod nas o svemu.
Narkomana puna Banjaluka.Kad je neko uhapsen za dilanje?Ili neko iznad sitnog i najcesce isto tako ovisnog dilera?Pa zar droga narkomanima pada sa neba?Mora je neko donijeti u zemlju,mora je neko prodavati!!!
Ko krade na sve strane?Ko za par godina moze na posten nacin da zaradi dovoljno da zida kule i gradove i dvorce?Ako neko moze neka dokaze kako i da li je na tu zaradu platio porez?
Gdje idu pare od poreznih obveznika?
Drzava nam je trula.Ne pise se ni o cemu jer se ne smije pisati.Zbog toga se ovdje ostaje bez zivota (ili bez nogu,sto se desilo vlasniku nezavisnih).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2002, 09:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jul 2001, 01:00
Postovi: 276
ja bih se samo nadovezala na temu pitanjem : sta kazete na ideju koja se skoro pojavila na zapadu , da sad dok ste zivi prodate neki( ili vise organa) u zamjenu za vecu svotu novca. Da li biste uradili ili ne???

Sta mislite o ideji da nakon smrti vas ili nekog vaseg bliznjeg i dragog jednostavno poklonite organ koji bi nekome spasio zivot???

Ja bih recimo dala moje organe. Kad sam mrtva ionako mi ne trebaju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2002, 09:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
DA ali to se vjerovatno odnosi na preranu smrt znaci ako pogines
ili na neki drugi nacin umres do neke svoje 30-40-te
jer ako umres sa 60-70 mislim da nikome nece trebati tvoji organi

I fino potpises ugovor, dignes lovu, odes na Santa Dominiku,
kad se vratis , pokucaju ti momci u crnim odijelima i rukama
ispod odijela, "dobar dan, dobar dan, vi ste taj i taj". paf paf.;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2002, 19:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Zloupotrebe kod trgovine ljudskih organa je uvijek bilo i bice, tesko je takvo nesto iskontrolisati,na zalost.
Mnogi ljudi nemaju dovoljno novca npr. cekaju na transplantaciju bubrega ili nekog drugog organa, ako nemaju svog donora, dok onaj ko ima novaca moze to da sredi negdje u svijetu, vrlo brzo sigurno.
To se kod nas ne desava toliko, jer nemamo jos uslove za transplantaciju, kao i strucnjake za to,ali u proteklom ratnom periodu prica se da se desavalo svasta.
Puno je bilo pogibija na svim stranama i da su mnogi to iskoristili, da su uzimani organi, noseni u friziderima i prodavani po svijetu..da i ja sam cula sve te price.

Tu se javlja niz etickih problema, da li npr. covjek moze da proda svoj jedan bubreg, unovci ga, da li je to pravilno ili ne.
Ko moze da utvrdi cijenu za takvu nesto??
Teska su tu medicinsko-eticka pitanja,i mislim da nije nimalo pravilno da se prodaju organi tek tako, da se oformi cjenovnik, da oni koji su siromasni, prodaju bubreg,pluca ili nesto sl..da bi tako kupili stan ili auto npr..mislim prica je morbidna zaista.

Ja ssam pisala o tome kod kloniranja...cemu se tezi, bas da bi se sprecilo ova manipulacija i trgovina ljudskih oorgana, a to je djelimicno kloniranje i bioinzinjering tj, replikovanje genetskog materijala koje bi omogucili stvaranje novih tkiva ili eventualno novog organa, sto bi omogucilo transplantacije bez donora.
Mi smo od toga ih ih mnogo daleko, ali mislim da treba teziti tome, mada bi se i tu javile zlopuotrebe vjerovatno,radoznalost bi sigurna odvela do kloniranja covjeka sto ne podrzavam .
Mada jedan istaknuti profesor kaze.."I kada klonirate covjena npr. to nije nista strasno...vi imate dve potpuno iste jedinke ali one nikad u sustini nisu jednake, one prozivljavaju razlicite stvari, razdvojite ih i one zive drugacije, samim tim ce razmisljati drugacije, samim tim" kaze on..."to su druge osobe iako su genetski potpuno iste.."
Ne znam..zvuci moguce, no meni licno je to preveliko otudjenje od onog bazalnog ljudskog bica i postojanja .. kao neka robotika..SF prizor...

A sto se tice leseva.. ne sumnjivo je da se organi nakon smrti tretiraju ponekad bog zna kako, dospijevaju na istrazivanja, ne vrate se svi prilikom obukcije u les npr,vec se salju na istrazivanja, na anatomske zavode i sl.
Ali u principu ja ne vidim nista lose u tome, kao da je to tom umrlom covjeku bitno,da li je sahranjen sa ili bez prostate, materice, jetre ili neceg drugog... mnogo je vaznije ono sto se moze saznati iz nekog npr. njegovog organa, to moze posluziti za dalje, mozda neko ostane ziv bas zahvaljujuci tome sto je taj organ uzet na proucavanje i sto s edoslo do nekog novog saznanja na osnovu njegovog problema zbog kog je umro naprimjer.
Nesumnjivo je da lesh treba posmatrati sa postovanjem, i ne smije se bahato ponasati, to je bar za mene jako ruzno.

Ja licno sam se uvjerila u neke stvari, koje se desavaju, patolozi su cudni ljudi, mada im divim se,kako pristpupaju svemu tome,mozda nekad malo i pretjeruju,ali to je jako nezgodna grana medicine, tu ne smijes da posmatras "pacijenta" sa osjecanjem, da se ustezes ili nesto sl.
To se mora gledati na taj nacin da skontas nesto korisno za neku dijagnozu i da razlucis pravi uzrok smrti, cista profesionalnost.

A sto se tice kadavera tj. ljudi koji zavjestaju da nakon smrti daju svoje tijelo na proucavanja..ne znam....meni to malo zvuci morbidno,priznajem... ali treba takvih slucajeva, na cemu bi ljudi ucili i studirali.
Recimo kod nas je jako jako tesko doci do kadavera, pa se onda mi mucimo i padamo na kolokvijima i ispitu jer ne mozemo da prepoznamo neke detalje...jer je les star i tesko se razaznaje sta je sta.
Ali nekako sve se to navikne, ljudski mozak koji drzis u ruci, i ucis o njemu tolikoooo, u tom trenutku samo te zanima sta je, gdje neki detalj i kako da sebi sto bolje razjasnih gradivo,. ali opet u jednom momentu skontas...bokte ovdje je misljenje nekog, sva njegova razmisljanja, imas u ruci..uh
Zaista impresivno!
No ne smijes se previse imprresionirati jer ces pasti na ispitu sigurno:)) moram malo da dodam i crnog humora.
Studenti medicine znaju ponekad biti i blesavi malo:))ali ne i previse..jer ozbiljnosti mora da bude puno naravno... eh bas sam obozavala vjezbe iz anatomije i patologije:)
toliko za sad:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2002, 20:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
A jeste li čuli za ono da kad neko dobije nečije npr. srce poslije toga voli neke stvari koje prije nije volio a koje je volio donor srca, npr. neku vrstu hrane itd.

Imate li objašnjanje? :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2002, 21:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Vader je napisao:
A jeste li čuli za ono da kad neko dobije nečije npr. srce poslije toga voli neke stvari koje prije nije volio a koje je volio donor srca, npr. neku vrstu hrane itd.

Imate li objašnjanje? :)


Pa objasnjenje za tebe je vjerovatno na duhovnom planu :lol:
Salim se malo...

To je vrlo mogucee,iako se radi u srcu , uopste da bi doslo do podudarnosti transplantata moraju sepodudarati imuni sistemi tzv. HLA-antigeni...sve je to bitno da bi se prihvatio trasplantat a samim tim...kada se nesto implantira u organizma strano ono ispoljava svoje osobine.
A sto se tice tog zasto covjek ima neke mili drugacije nakon transplantacije..ne znam..za to su potreba istrazivanja :-? ..ali ope kazem moguce je to i ja sam cula za takve slucajeve,mada tu ima i subjektivnog osjecaja vjerovatno.
Ali kazem sam acinjenica da se u org. onosi strano tkivo koje ima svoje antigene osobine ono to ispoljava i na taj nacin vjerovatno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jun 2002, 07:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Povodom prodaje organa...nije to baš u redu. Da je čovjeku nepotrebno plućno krilo ili bubreg on ne bi imao po dva ta organa. On će ostati živ, ali ne vjerujem da ostaje i zdrav kao što je bio. U principu, možete ostati živi i bez ruku i bez nogu, ali su vam potrebne za normalan život. Izvađen bubreg se ne primjećuje s vana, ali mislim da to dobro primjeti onaj što ga je dao.
Sad, zavještati organe ako stradaš u nekoj nesreći je u redu. Mrtav čovjek nema nikakve koristi od njih. A ako uzmemo u obzir samo broj saobraćajnih nesreće, onda nema nikakve krize za organe. Malo morbidno zvuči ali toga ima u izobilju.
Čitao sam da se u Južnoj Americi djeca prodaju i uzgajaju upravo za svrhe doniranja organa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jun 2002, 08:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jul 2001, 01:00
Postovi: 276
misk0 je napisao:
DA ali to se vjerovatno odnosi na preranu smrt znaci ako pogines
ili na neki drugi nacin umres do neke svoje 30-40-te
jer ako umres sa 60-70 mislim da nikome nece trebati tvoji organi

I fino potpises ugovor, dignes lovu, odes na Santa Dominiku,
kad se vratis , pokucaju ti momci u crnim odijelima i rukama
ispod odijela, "dobar dan, dobar dan, vi ste taj i taj". paf paf.;)


misko pa zar ti sumnjas da cu ja sa 60 biti nikakva :roll:
vidi ovu bakicu kako je simpa 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jun 2002, 10:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Blue : sad sve je stvar izbora, ima ljudi koji ne bi tako lako da umru. Znaci bez ruku, bez nogu, svejedno samo je ziv. Opet postoje drugi koji u takvim situacijama ili izvrse samoubistvo ili na neki drugi nacin umru.
Ne znam, ja mislim da bi kao invalid htio da zivim, ipak volim zivot. Svakome na izbor.

Nisam siguran ali da li covjek moze da zivi bez jednog plucnog krila ??

Banjalucanka: bas si nasla avtar, ja se tome ne bi nadao u starosti :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jun 2002, 10:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
misk0 je napisao:
Nisam siguran ali da li covjek moze da zivi bez jednog plucnog krila ??


Naravno da moze,bez jednog bubrega, plucnog krila, recimo covjek normalno zivi sa pola pankreasa,jetre,samo sa 3 m crijeva itd itd...
Ljudski organizam prilagodi svoju funkciju, nesumnivo je da je time imunitet ogrozen ali organizam se adaptira.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs