banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2006, 09:31 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1842
Lokacija: Banja Luka
U BG priznaju nalaze i misljenja samo dva doktora iz BL. Ne mogu sad da se sjetim njihovih imena, ali musko i zensko su u pitanju.
To dovoljno govori o strucnosti nasih ljekara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2006, 10:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Rosy je napisao:
Izdvajam jos Dr. Snjezanu Bilic ,spec. za stom. protetiku
ul. Gavrila Principa 24

To je moja doktorica. Odlichna. :D

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Apr 2006, 21:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
26.04.2006
Beta: Doktore, ovaj robot se porađa!
Noel se porađa u Avganistanu, Kaliforniji i na još desetak mesta. Ona je robot u drugom stanju koji se koristi u sve većem broju medicinskih škola i bolnica. U prirodnoj veličini, plavuša, bledunjava manekenka. Sve je traženija. U medicini se, naime, brzo napušta stotinama godina star metod učenja, kod koga se pacijenti tretiraju kao zamorčići, i prelazi na haj-tek simulacije. A bolje je napraviti grešku na 20.000 dolara vrednom robotu nego na pacijentu. U SAD zbog medicinskih grešaka koje su mogle da budu sprečene umre 98.000 ljudi godišnje, prenosi AP procenu Medicinskog instituta pri Nacionalnoj akademiji nauka.

„Nastojimo da otklonimo mogućnost za neke od grešaka”, kaže Pol Preston, anesteziolog bolnica Kajzer i arhitekta četiri godine starog programa obuke za akušerstvo u kome Noel ima glavnu ulogu.

Noel, delo kompanije „Gomard sajntifik” (Gaumard Scientific) iz Majamija, „radi” u većini od 30 Kajzerovih bolnica širom SAD. Sada je sve više naručuju i druge bolnice.

Trudni robot može da se programira da simulira različite komplikacije kod porođaja. Može da ima trudove satima, ali i da se neočekivano porodi za par minuta.

Noelina beba, plastična lutka, može, ako treba, da menja boju - od zdrave ružičaste do modre koja se javlja zbog manjka kiseonika. Bebi se takođe mogu pratiti vitalne funkcije ako se priključi na monitor.

Kompjuterizovane lutke imaju puls, krvare, mogu da dišu i obavljaju fiziološke potrebe.

Na nedavno održanom „treningu” u bolnici u Valjehu, kome je prisustvovalo pedesetak lekara, sestara i ostalog bolničkog osoblja, Noel je priključena na monitor za praćenje stanja.

Inženjer „Gomarda” sedeo je sve vreme u ćošku sa računarom i slao programirane i reprogramirane signale Noel.

Kada se rad srca ubrzao, sestre su proglasile uzbunu. U Noelinu sobu se sjatio bolnički personal i brzo je prebačena u operacionu salu. Posle 20-minutne operacije, Noel je dobila blizance.

Pola sata nakon toga, dok su svi još sređivali utiske, robot Noel je krenula na još jedan porođaj, sa drugom grupom.

Noel je bila i u Avganistanu, zemlji koja je na drugom mestu u svetu po smrtnosti dece. „Vodili” su je eksperti Centra za kontrolu i prevenciju bolesti koji su, zahvaljujući donaciji od milion dolara dobijenih od Fondacije Gejts, obučavali medicinsko osoblje u Avganistanu.

U Kabul su putovala tri modela, uključujući jedan čiji se mehanički delovi pokreću ručno. Noel je bila od pomoći, ali ne toliko efikasna kao obično, zbog problema u snabdevanju energijom i drugih tehničkih zavrzlama. (Mondo)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Apr 2006, 12:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Maj 2005, 12:23
Postovi: 264
Ja studiram stomatologiju,da vi znate kako se polazu ispiti i to ispiti tipa anatomija,fiziologija,znaci osnov svega,sve bi vam bilo jasno.Tako da mene ne cude greske u medicinu koje se desavaju kod nas. Zalosno,al to nam je realnost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Apr 2006, 08:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Okt 2004, 11:08
Postovi: 164
Lokacija: selo moje ljepse od pariza
Preporuka za porodicnog ljekara, iz iskustva, dr. Mladen Sukalo!
Naslusala sam se kao i vecina svakavih prica o ljekarima, ne bih sad da prepricavam tudje nevolje vec bih sa vama podijelila svoje iskustvo, nazalost lose, za pocetak!
Dijete mi je ostalo na Paprikovcu, zarazno odjeljenje a tada je imalo godinu dana, ja nisam mogla ostati s njim, mada mi nije jasno zasto se takve stvari rade??? Ostalo je 3 dana, primalo infuziju vezano za krevetac pelenama i nakon toga je otpusteno a da niko sa nama kao roditeljima tog djeteta nije porazgovarao o dijagnozi, terapiji i sl. Sestra nam je "urucila" nase dijete i otpusnu listu bez ikakve price, dijete vristi jer je slomilo nokat?!! I to je to?!!! Pobogu, u pitanju je dijete od godinu dana, mi sokirani, odemo kod pedijatra koji se na ovu pricu takodje sokirao i objasnio nam sta se sa dijetetom desavalo, na srecu, nista strasno, radilo se NAJVJEROVATNIJE o stomacnom virusu jer dijagnozu nismo dobili!
To je losa prica, da ne bude sve tako crno...
Prilikom poroda, na Paprikovcu, imala sam odlican odnos sa ekipom koja me poradjala iako nisma nikom dala nikakvu kovertu a prije odlasak u bolnicu sam se svega naslusal o tim kovertama, ljekarima koji ne zele da te poradjaju jer nisi dala kovertu. To je moje iskustvo, ko zna, vjerovatno sam imala srecu!!!
Za ginekologe u BL, sto ljudi sto cudi... Za dr. Curic imam rijeci hvale ali isto tako sam cula zene koje nemaju slicno misljenje... Zavisi od licnog iskustva!
Inace, odlicna tema, svaka pohvala!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Maj 2006, 08:43 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Mar 2006, 13:26
Postovi: 29
Lokacija: luka koja to nije
Evo ja cu navesti dva doktora koji su moji favoriti, koji vole posao koji rade, koji vole pomoci ljudima:
Dr. Mrdja, pulmolog i dr. Vesna Curic, ginekolog. Sa njima imam samo pozitivna iskustva i preporucujem ih.

_________________
ljubav je stanje duąe


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Maj 2006, 03:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 24 Jul 2005, 16:13
Postovi: 399
-delilah- je napisao:
Ja studiram stomatologiju,da vi znate kako se polazu ispiti i to ispiti tipa anatomija,fiziologija,znaci osnov svega,sve bi vam bilo jasno.Tako da mene ne cude greske u medicinu koje se desavaju kod nas. Zalosno,al to nam je realnost.


...fiziologija je teza od anatomije ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Maj 2006, 13:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Eh, da kazem sam i ja dugo bila pacijent doktorice Vesne i zena uje skroz ok. Nezna i ljubazna, ali nekako mi malo "zaostaje" i nikada nema puno vremena za moje ispitivanje:D
Zato sam presla kod doktorice Stošić na Deamedicu koja je takodje jako nezna i strpljiva i koja mi da puno vise informacija o svemu novom u ginekologiji. Zena je stazirala i radila u Narodnom Frontu u BGD


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs