banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 20:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 831 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 42  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 10 Okt 2008, 00:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2008, 23:36
Postovi: 951
Lokacija: Banjaluka
Pilule ma koliko ih hvalili i kako god se zvale su prilično opasne,pauze obavezno treba praviti a ako se javi bilo kakva kontraindikacija treba ih prestati uzimati.Prije uzimanja pilula u razvijenim se zemljama rade detaljni pregledi kompletnog zdravlja.Komplikacije ne moraju da se jave odmah vec mogu i nakon nekoliko godina uzimanja. :( Ja sam ih uzimala i na preporuku doktora prestala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 10 Okt 2008, 07:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
Citiraj:
SLUČAJ kontracepcijske tablete Yasmin, koja u Hrvatskoj zadnjih tjedana podiže puno prašine, vrlo je efektivno demonstrirao kako institucije hrvatskog zdravstva svoj posao obavljaju manjkavo, ako ne i iznimno loše.

Krenimo od kraja. Yasmin je u Hrvatskoj registriran 2003, a u Europskoj uniji 2000. Nedugo nakon registriranja Nizozemski centar za upozoravanje na negativne reakcije na lijekove u British Journal of Medicine objavljuje kako je zaprimio dojave o pet različitih slučajeva tromboembolije povezane s uzimanjem Yasmina. U jednom od prijavljenih slučajeva, 17-godišnja djevojka umrla je šest mjeseci nakon što je počela uzimati Yasmin. Nizozemski centar tada navodi kako je dvojbena tvrdnja o tome da kontracepcijske pilule treće generacije smanjuju rizik od tromboembolije.

Nadalje, ako se pogleda preko Velike bare, dolazi se do zanimljivih podataka. Američki FDA (Agencija za hranu i lijekove) određuje kako na uputama za korištenje Yasmina mora velikim debelim crnim slovima stajati upozorenje kako "pušenje, a posebno pušenje više od 15 cigareta dnevno ozbiljno povećava rizik razvoja kardiovaskularnih bolesti pri uzimanju oralne kontracepcije", te kako "žene koje uzimaju oralnu kontracepciju ne bi smjele pušiti"

U uputama za Yasmin u Hrvatskoj ne postoji takvo upozorenje. Pušenje je navedeno kao rizično, ali direktna zabrana ili snažno upozorenje ne postoje. Jednako tako, ne navodi se kako se ne smije provoditi puno vremena sjedeći, kao što se radi pri učenju ili na poslu, niti je navedeno da Yasmin, kao i svaki drugi lijek, ne smijete uzimati ako konzumirate droge. Dobna grupa kojoj je Yasmin namijenjen je od 15 do 35. To jest najzdravija grupa žena, kod kojih su nuspojave najmanje vjerojatne, ali brojni rizici povezani upravo sa životnim stilom te grupe jednostavno nisu uopće navedeni, ili nisu navedeni kao posebno alarmantni.

U zadnjih nekoliko tjedana ukazano je na mnoge propuste, pa i ilegalne radnje u slučaju Yasmina, a identificirani su i problemi koji se tiču i liječničke i ljekarničke struke. Sad je već svima poznato da je Yasmin moguće dobiti u svakoj ljekarni bez predočenja recepta, te da liječnici prije propisivanja te tablete ne provode niti osnovne pretrage, da ne pričamo o pretragama koje bi bilo neophodno provesti prije nego se propiše oralna kontracepcija. Pa i zašto bi, kad je Bayer Schering liječnicima dao gotove blokove s receptima na koje je potrebno samo upisati datum, staviti žig i potpis i sve je spremno.

Postoje dvije institucije koje su dužne reagirati u takvim slučajevima - Hrvatska liječnička komora i Hrvatska ljekarnička komora. One dijelom i postoje zato da bi se u ovakvim slučajevima obratile javnosti s dodatnim informacijama, da bi kontrolirale rad svoje struke (zbog toga i imaju javne ovlasti), te da bi apelirale na vlasti da dovedu do nekih promjena. Niti jedna komora u slučaju Yasmina nije napravila ništa.

Ginekolozi diljem Hrvatske ili izlaze u javnost s polovičnim izjavama o tome kako su kod svakog lijeka moguće nuspojave, ili direktno brane Yasmin. Liječnička komora, pak, nije rekla niti riječ o svemu, niti je spomenula kako je Bayer Schering jedan od glavnih organizatora putovanja, seminara, predavanja i svih onih dodatnih aktivnosti kojima liječnici nadopunjuju svoj skromni imetak. Nije upozorila ni na činjenicu da se recepti za Yasmin izdaju praktički na reklamnom letku, niti je apelirala na ginekologe (ako već neće poduzeti oštrije mjere) da vode brigu o pacijenticama kojima propisuju taj kontraceptiv.

Ljekarnička komora također je zakazala. Svima je dobro poznata činjenica da se Yasmin, kao i cijeli niz drugih lijekova koji bi smjeli biti izdavani samo na recept, u hrvatskim ljekarnama prodaje kao aspirin. Jedino što je Ljekarnička komora dosad napravila bio je jedan novinski istup njenog predsjednika Mate Portolana, koji je rekao kako će Komora kažnjavati ljekarnike za koje sazna da krše zakone i pravila struke. Ako uzmemo u obzir da su financijske kazne Ljekarničke komore ispod dnevnom utrška prosječne ljekarne i da Komora niti jednom u cijeloj povijesti svog postojanja nije oduzela licencu za rad niti jednom ljekarniku, iako se zakoni i pravila struke neprestano krše, onda je sasvim jasno da ta mlaka Portolanova reakcija nije dovoljan odgovor Komore na nedavne događaje.

Na kraju, i najvažnije, tu su propusti Ministarstva zdravstva. Najviše institucijsko tijelo hrvatskog zdravstva tijekom ove krize nije napravilo ništa. Izjave ministra zdravstva Darka Milinovića o tome kako su poznate sve posljedice uzimanja Yasmina nisu točne, jer nigdje u nuspojavama nije opisana smrt.

Osim toga, ministarstvo bi moglo poduzeti neke neophodne korake. Yasmin se danas u Hrvatskoj izdaje na privatni recept, koji traje godinu dana. Ne postoji nikakva obaveza bilo kakvog testiranja pacijentica, niti provođenja bilo kakve kontrole nad njihovim zdravstvenim stanjem prilikom uzimanja Yasmina. Ne postoji nikakva kontrola toga tko kupuje Yasmin i u kakve ga svrhe koristi.

Kontrolu nad cijelim procesom bi bilo relativno lako postrožiti. Prvo bi se moglo promijeniti pravila i naložiti da se prvi recept izdaje na tri mjeseca, a kasniji na razdoblje ne duže od šest mjeseci, a nakon svakog razdoblja bi se moralo provoditi testiranja.

Osim toga, trebalo bi pooštriti kontrolu izdavanja recepata i izdavanja samog lijeka. Danas je uopće nemoguće kontrolirati izdaju li ljekarne Yasmin ili bilo koji drugi kontraceptiv na recept ili ne, jer svaki ljekarnik može reći inspekcijskim službama da je Yasmin ili neki drugi kontraceptiv izdao na recept. Nitko mu ne može ništa, jer recept ne mora čuvati. Jednostavna mjera pripisivanja zadržavanje kopije recepta za kontraceptive u ljekarni uvelike bi otežala nezakonito postupanje, jer bi se vrlo lako usporedio broj izdanih terapija i broj postojećih recepata. Takve stvari se uostalom i rade kad se izdaju neki drugi lijekovi.

Ministarstvo nije najavilo ništa od toga. Nije zapravo najavilo ništa, čini se kao da samo čeka da se cijela stvar ispuše i da nastavimo po starom.

Ne radi se o stvaranju panike, niti o zabrani Yasmina, niti itko misli da postoji čarobni štapić koji će otkloniti nuspojave i posljedice uzimanja ne samo te, nego i drugih kontracepcijskih pilula. Naposljetku, Yasmin je samo trenutno pod objektivom javnosti, dok se isti problemi unutar sustava zdravstvene zaštite odnose i na ostale kontraceptive. Postoje mehanizmi kontrole koje bi se jednostavno moralo primijeniti da bi se u što većoj mjeri smanjio rizik vezan za uzimanje svih kontracepcijskih pilula. Zdravstvene institucije bi se morale probuditi iz svog sna, zaboraviti na profit farmaceutskih kompanija i početi se brinuti za pacijentice.
(index.hr)

Tekst se odnosi na HR, ali nista nije drugacija situacija ni kod nas. Nista. Nema (opsteg) pregleda, kupuje se bez recepta...

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 31 Okt 2008, 19:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Avg 2008, 16:08
Postovi: 12
evo i ja sam prvi put juce isla ginekologu,i to kod dr. tomica u jelenu,i bas me je odusevio koliko je bio prijatan,ali su me bas oderali,90 km sam platila pregled,uzv i papa test.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 01 Nov 2008, 11:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Pa svako po 30 maraka...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 01 Nov 2008, 17:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Avg 2008, 16:08
Postovi: 12
30 pregled,20 papa i 40 uzv


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 06 Nov 2008, 12:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Pa to je ta cijena, kod svakog ginekologa je toliko...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 07 Nov 2008, 09:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
Nije. (60 KM)

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 08 Nov 2008, 17:08 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2006, 22:47
Postovi: 737
Lokacija: zanzibar
ma gdje helena, 60km? jesi mislila na sve i pregled i papa i uvz?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 08 Nov 2008, 19:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
Da, sve.

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 11 Nov 2008, 18:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Ja sam uvijek plaćala po 30km pregled, 30km papa test i 30km ultrazvuk. Al nikad nisam sve to radila... Mislim, papa sam uradila možda 2 puta u životu, ultrazvuk isto tako... Većinom idem samo na pregled. Doktori samo uzimaju pare radeći ultrazvuk... Sreća, pa idem kod kućnih prijatelja, pa mi ne uzimaju pare za džabe već stvarno žele da me izliječe kad sam bolesna.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 12 Nov 2008, 17:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
feelgoood je napisao:
evo i ja sam prvi put juce isla ginekologu,i to kod dr. tomica u jelenu,i bas me je odusevio koliko je bio prijatan,ali su me bas oderali,90 km sam platila pregled,uzv i papa test.

Vau!!!!! :confused2:
Ja sam prije mjesec dana na redovnoj kontroli u državnoj bolnici platila UZ, papa test i bris 14 KM.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 13 Nov 2008, 19:49 
Ups, opet pogreshu temu otvorih... :oops:


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 13 Nov 2008, 23:12 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2007, 12:13
Postovi: 225
Lokacija: Sibir
U Deamediici kod dr. Natase Stosic je sve to 40 km.

_________________
..u svakom porazu
ja sam video deo slobode
i kad je gotovo za mene
znaj, tek tad je pocelo...

Milan Mladenovic-EKV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 21 Nov 2008, 01:33 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Nov 2008, 17:47
Postovi: 653
Lokacija: Banja Luka
Ajoj ... :confused2:
Pa,sad samo samo još više izgubljena!!!
A da izglasamo jednog doktora,pa ko dobije većinu glasova ja odlazim tamo 8)

_________________
Maybe I just wanna touch U feel your warm inside again.
Maybe I just wanna hurt U the sweetest pleasure is me
I don't know why but I love to see U cry
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 24 Nov 2008, 15:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
feelgoood je napisao:
evo i ja sam prvi put juce isla ginekologu,i to kod dr. tomica u jelenu,i bas me je odusevio koliko je bio prijatan,ali su me bas oderali,90 km sam platila pregled,uzv i papa test.




Sophia je napisao:
U Deamediici kod dr. Natase Stosic je sve to 40 km.



Ja sam prvo isla kod dr. Vesne u Jelenu nekih godinu dana pa sam presla posle kod dr. Stosic u Deamedicu.
Pregledi su bili jeftiniji u Jeleni, kao i ultrazvuk, ali nisam bila zadovoljna doktoricom kad mi je dala recept za Yasmin bez ikakvih pregleda koje bi trebalo utvrditi. Kod dr. Stosic sam isto isla duze od godinu dana i prestala ici kad mi je trebala hitna intervencija i savet, a nisam naisla na razumevanje i cak sam bila tako iziritirana procedurom i neprofesionalnoscu ljudi koji rade tamo. Nakon toga sam po preporuci poznanice otisla kod dr. Jordanke Topić i odusevljena sam. Zena je pravi majcinski tip, ali nije nimalo konzervativna i ima vremena za razgovor za razliku od ostalih kod kojih svaki pregled traje manje od 15 minuta sa sve ultrazvukom. Jos da napomenem da sam pregled,UZ, i manju intervenciju platila 60 km, a sledeci put pregled, UZ, i bakterioloski test platila samo 50km

_________________
Slika


Poslednji put menjao HugoLina dana 24 Nov 2008, 21:42, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 24 Nov 2008, 15:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2007, 12:13
Postovi: 225
Lokacija: Sibir
Gdje ti se nalazi dr. Jordanka?

_________________
..u svakom porazu
ja sam video deo slobode
i kad je gotovo za mene
znaj, tek tad je pocelo...

Milan Mladenovic-EKV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 24 Nov 2008, 16:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Sophia je napisao:
Gdje ti se nalazi dr. Jordanka?


U Kalemegdanskoj ulici br.22, na Obilicevu, u prizemlju jedne od lamela. Ordinacija se zove Diva Medica.
Ako nekome treba detaljnije info napisacu

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 24 Nov 2008, 19:39 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2006, 09:59
Postovi: 487
Lokacija: Бања Лука, Републикa Српска
Sophia je napisao:
Gdje ti se nalazi dr. Jordanka?


погледај на прошлој страни , има слика....

_________________
.... поносни потомак истребљене врсте.......
http://www.srbijazemljaheroja.com/wordpress/?p=16864


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 26 Nov 2008, 22:55 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 24 Nov 2008, 22:18
Postovi: 4
Molim vas drage moje procitajte i pogledajte sledeci tekst - sta rade ginekolozi i zbog cega... Trudnica sam, pa se brinem, cekam ultrazvuk, citam na netu... Mislim da bi ovaj clanak svima koristio...http://www.stetoskop.info/Preventiva-umanjuje-rizik-od-oboljenja-materice-pregledajte-se-na-vreme-2648-c0-content.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ginekolog
PostPoslato: 27 Nov 2008, 17:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2007, 21:09
Postovi: 262
HugoLina je napisao:
feelgoood je napisao:
evo i ja sam prvi put juce isla ginekologu,i to kod dr. tomica u jelenu,i bas me je odusevio koliko je bio prijatan,ali su me bas oderali,90 km sam platila pregled,uzv i papa test.




Sophia je napisao:
U Deamediici kod dr. Natase Stosic je sve to 40 km.



Ja sam prvo isla kod dr. Vesne u Jelenu nekih godinu dana pa sam presla posle kod dr. Stosic u Deamedicu.
Pregledi su bili jeftiniji u Jeleni, kao i ultrazvuk, ali nisam bila zadovoljna doktoricom kad mi je dala recept za Yasmin bez ikakvih pregleda koje bi trebalo utvrditi. Kod dr. Stosic sam isto isla duze od godinu dana i prestala ici kad mi je trebala hitna intervencija i savet, a nisam naisla na razumevanje i cak sam bila tako iziritirana procedurom i neprofesionalnoscu ljudi koji rade tamo. Nakon toga sam po preporuci poznanice otisla kod dr. Jordanke Topić i odusevljena sam. Zena je pravi majcinski tip, ali nije nimalo konzervativna i ima vremena za razgovor za razliku od ostalih kod kojih svaki pregled traje manje od 15 minuta sa sve ultrazvukom. Jos da napomenem da sam pregled,UZ, i manju intervenciju platila 60 km, a sledeci put pregled, UZ, i bakterioloski test platila samo 50km


Slazem se...i ja idem kod dr Topic.. Zena je vrh!!! :D

_________________
MORALITY.IS.WEAK
DANCE.FUCK.LIVE.BE.HAPPY


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 831 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 42  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs