banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Jun 2024, 14:17

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 121 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Sevdah
PostPoslato: 23 Nov 2009, 18:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Čini mi se da nismo ovaj žanr obrađivali do sad, pa eto da vidim ima li još ljubitelja sevdalinki.
U zadnje vrijeme baš dosta slušam "savremene interpretatore" sevdalinki, kao što su Damir Imamović ili Amira Medunjanin koji ubacuju primjese jazz-a, blues-a ili latino zvuka, Jadranka Stojaković takođe to odlično radi, a od starih recimo Himzo Polovina.

Evo dvije numere za početak
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pbWUWKHKjDU[/youtube]


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u5Cw5bqRZbM[/youtube]

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 23 Nov 2009, 21:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
bio na koncertu Mostar Sevdah Reunion prije dvije godine, na ljeto, na igralistu u sjeverom logoru.
momci su bili stvarno za svirku, i bilo je jako dobro... Mujo kuje konja o mjesecu uz ritam country-ja. bilo je stvarno dobro.
nisam ljubitelj sevdalinke, ali ovaj koncert mi je bio za pamcenje. poslije su svirali na trgu, pa na stepenicama u starom gradu, ni blizu...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 23 Nov 2009, 21:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Нешто фришко, од прије пар дана..

Јосипа Лисац и Един Карамазов... Најбољи женски вокал бивше СФРЈ (по мени) и свјетски признат мајстор лутње (средњевјековни жичани инструмент)... Загрепчанка и Зеничанин.

А изводе "Низ поље иду бабо"!
Севдалинка, не босанска, више југ Србије и Македонија. Пјесма о болу оца и патњи над судбином сина кога Турци убијају, пјесма коју је обрадила и Биља Крстић, пјесма за коју је Војислав Шешељ у свом тестаменту нагласио да му се треба извести на крају сахране.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1R4aONaIER0[/youtube]

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 23 Nov 2009, 21:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
И једна босанска севдалинка у интерпретацији Јосипе Лисац: "Омер беже"!

Овако чисто и моћно отпјевати ову захтјевну севдалинку могу само врхунски пјевачи! Снимак је из 1974. године.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MkZqescoDV8[/youtube]

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 23 Nov 2009, 23:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Sviđa mi se kako pjeva sevdalinke, pogotovo ovu prvu, samo mi kod Josipe generalno smeta taj način izgovora kao da ima vruć krompir u ustima :)
A to stoji da su sevdalinke zahtjevne za pjevati, možda bolje znaju ovi koji se bave pjevanjem, ali meni laiku se čini da je lakše profulati ton u ovim šetanjima gore dole, nego kod standardnih pjesama. A jesam se stručno izrazio :D

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 24 Nov 2009, 16:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Okt 2009, 12:34
Postovi: 972
Lokacija: 43°48'42.41"S - 18°21'45.06"I
:-? pitam se u čemu je razlika između srpske starogradske muzike i "sevdalinke", pogotovo ako znamo da su neke najpoznatije "sevdalinke" ustvari i napisane od srba i u duhu srpske starogradske muzike?
ili je i to samo još jedna otimačina naše tradicije i kulture, poput preimenovanja srpskog jezika i slično.

_________________
street life
"nije budala onaj ko ne zna čitat, već onaj koji vjeruje svemu što je napisano"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 24 Nov 2009, 17:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
U stvari se sevdalinka izvorno zove evdalinka (ev-da-link, pretpostavlja se da su prve dvije rijeci "ev", u znacenju "izvoli" i "da" u znacenju "da" srpske, a pomalo je nejasno povezivanje (link) sa anglosaksonskom rijeci "link"; ugrubu prevedeno, termin bi mogao da oznacava "potvrdno ustupanje neke veze nekome", ali koje i kome, nije jasno), a ono "s" na pocetku je skracenica od "srpske", da se slucajno ne bi stvorila zabuna i pomislilo da je nesto necije sto nije ili da nesto nije necije sto jeste, odnosno nije, ako nije. Nekad se to pisalo sa tackom, dakle s.evdalinke, ali je s vremenom greskom doslo do izostavljanja tacke, pa se izgubilo prvobitno znacenje, koje nam govori da su te pjesme nase i nicije druge. To sto su ih kasnije cesto pjevali zli muslimani i cak prisvajali kao svoje je nedopustivo. Nije narodna muzika Nikola Tesla, pa da je moze svako svojatati kako hoce.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 24 Nov 2009, 19:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
kim deal je napisao:
:-? pitam se u čemu je razlika između srpske starogradske muzike i "sevdalinke", pogotovo ako znamo da su neke najpoznatije "sevdalinke" ustvari i napisane od srba i u duhu srpske starogradske muzike?
ili je i to samo još jedna otimačina naše tradicije i kulture, poput preimenovanja srpskog jezika i slično.


Jedno ne isključuje drugo, tj. zašto Srbin ne bi mogao da napiše sevdalinku, npr. jedna od najljepših sevdalinki je Emina, koju je napisao Aleksa Šantić. A opet, ako kažeš da je to srpska starogradska pjesma bićeš ismijan, bilo kome da to pomeneš. Sevdalinka je više vezana za BiH teritorijalno, nego što aludiraš da je neka nacija "ukrala" drugoj. To je dio kulturne baštine svih Bosanaca i Hercegovaca, ali kome se ne svidja, nek i ne sluša.
Bilo ko, rodjen u SFRJ je mogao da čuje bilo koju pjesmu i da je automatski geografski poveže sa dijelom zemlje u kojem je nastala. Ako po tom kriteriju ne možeš da razlikuješ sevdalinke i starogradske, onda ne znam gdje si rođen, odrastao i da li si uopšte slušao muziku, bilo kakvu. Nisam uopšte ljubitelj narodne muzike, ali svako ko kaže da nije zapjevao ( u mom slučaju i zasvirao) sevdalinku, starogradsku, bećarac, cigansku i makedonsku pjesmu laže.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 24 Nov 2009, 21:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Okt 2009, 12:34
Postovi: 972
Lokacija: 43°48'42.41"S - 18°21'45.06"I
nema to veze sa bih i srbima u bih, gledao sam jednu emisiju sarajevskih medija gdje čak i pjesmu zajdi zajdi proglašavaju sevdalinkom, hoću reći u muzičkoj etimologij moguće je pronaći muzički izraz svakog naroda i lako je zaključiti da "sevdalinka" nema puno veze s bosnom, već je to regionalna pojava koju muslimani nazivaju sevdalinka vjerovatno iz korjena turske riječi sevda-ljubav, mnoge pjesme koje se danas nazivaju sevdalinkama su prepjevane stare srpske narodne pjesme i tu muziku srbi zovu starogradskom muzikom

_________________
street life
"nije budala onaj ko ne zna čitat, već onaj koji vjeruje svemu što je napisano"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 24 Nov 2009, 21:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Popokatepetl je napisao:
U stvari se sevdalinka izvorno zove evdalinka (ev-da-link, pretpostavlja se da su prve dvije rijeci "ev", u znacenju "izvoli" i "da" u znacenju "da" srpske, a pomalo je nejasno povezivanje (link) sa anglosaksonskom rijeci "link"; ugrubu prevedeno, termin bi mogao da oznacava "potvrdno ustupanje neke veze nekome", ali koje i kome, nije jasno), a ono "s" na pocetku je skracenica od "srpske", da se slucajno ne bi stvorila zabuna i pomislilo da je nesto necije sto nije ili da nesto nije necije sto jeste, odnosno nije, ako nije. Nekad se to pisalo sa tackom, dakle s.evdalinke, ali je s vremenom greskom doslo do izostavljanja tacke, pa se izgubilo prvobitno znacenje, koje nam govori da su te pjesme nase i nicije druge. To sto su ih kasnije cesto pjevali zli muslimani i cak prisvajali kao svoje je nedopustivo. Nije narodna muzika Nikola Tesla, pa da je moze svako svojatati kako hoce.


Jbt, pojma nisam imao o ovome! :D

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 25 Nov 2009, 16:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
kim deal je napisao:
nema to veze sa bih i srbima u bih, gledao sam jednu emisiju sarajevskih medija gdje čak i pjesmu zajdi zajdi proglašavaju sevdalinkom, hoću reći u muzičkoj etimologij moguće je pronaći muzički izraz svakog naroda i lako je zaključiti da "sevdalinka" nema puno veze s bosnom, već je to regionalna pojava koju muslimani nazivaju sevdalinka vjerovatno iz korjena turske riječi sevda-ljubav, mnoge pjesme koje se danas nazivaju sevdalinkama su prepjevane stare srpske narodne pjesme i tu muziku srbi zovu starogradskom muzikom


Tolika razlika u jeziku ipak nije. Imaš li neki konkretan naslov?
A za "Zajdi, Zajdi", zaista ne znam koji kreten bi mogao da tvrdi nešto tako.
Što se tiče razlike između sevdalinke i starogradske, starogradske je lakše odsvirati jer imaju logičnu i laku harmoniju, dursku ili molsku (po meni, ostali ne moraju da se slože), dok su sevdalinke dosta često kompleksnije, sa čudnim rješenjima tako da dobro moraš da razmisliš hoćeš li da sviraš dur ili mol. Dosta je primjesa orijentalne muzike kao i španske (došlo sa španskim Sefardima prije 300 Godina). Tog uticaja nema u starogradskoj muzici.
Svako može izabrati koja mu se muzika više sviđa, ali sevdalinka je definitivno geografski vezana za BiH, a starogradska za varoši u Srbiji, pogotovo Vojvodini.
Pratnja uz starogradsku muziku najbolje ide uz tamburaški orkestar, dok uz sevdalinku (originalno) ide saz. To što su od drugog svjetskog rata krenuli da napucavaju harmoniku i na jedno i na drugo, sasvim je poseban slučaj.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 25 Nov 2009, 18:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Upravo tako. Postoji jasna razlika između starogradske muzike sa područja Srbije i sevdalinki. U sevdalinkama je više izražena emocija, slično fadu ili flamenku.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 25 Nov 2009, 20:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
civi je napisao:
ali sevdalinka je definitivno geografski vezana za BiH


Је ли ова пјесма по теби севдалинка:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GintGe81Dpw[/youtube]

Или горе поменута "Низ поље иду, бабо"?

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 25 Nov 2009, 20:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Pazi, ni u muzici, kao u životu nije sve ni crno ni bijelo, tako da, ako tražimo sličnosti, naći ćemo ih na cijelom Balkanu, čak i u Bugarskoj, Grčkoj i Albaniji. I da nisam vidio ko je izvođač, da sam čuo samo intro, pomislio bih: južna Srbija ili Makedonija. "Niz polje babo idu sejmeni" ima vrlo sličan aranžman, ali dosta stvari je sedamdesetih godina snimano po šablonu, svaka iole veća radio stanica, a posebno tv stanice, su imale vlastitu muzičku "produkciju", tako da se potpuno isti solo može pojaviti u više pjesama, ako si čuo "Mujo kuje konja po mjesecu" i "Čudna jada od Mostara grada", npr. To Uopšte ne mora da znači da je verzija identična "originalu".
Stvar kod narodne muzike, ovdje mislim zaista narodne, a ne novokomponovane, je da se ne zna ko je autor, te kako je zvučala prvi put kad je komponovana/izvedena, tako da je neargumentovano naglabati ko je koga pokrao.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 25 Nov 2009, 21:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Ништа ја тебе не разумијем.

Написао си:"sevdalinka je definitivno geografski vezana za BiH".

Ја сам ти навео примјер пјесме из Македоније "Многу мерак имам, бабо" и пјесме са југа Србије/Македоније "Од поле идат, бабо" (или како се овдје пјева "Низ поље иду, бабо"). Дакле, двије пјесме које су по мени севдалинке, а немају везе са Босном.

Слажеш се?

А плагијати и обраде народне музике, чија је која пјесма (српска, румунска, хрватска, мађарска...), то је посебна тема!

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 26 Nov 2009, 08:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
e vako, moja skolska kolegica pise doktorat o sevdahu (muzicar je).
ha je vidim, ha je pitam.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 26 Nov 2009, 11:50 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Okt 2009, 13:27
Postovi: 276
Jedna od najotpjevanijih u izdanju Nedžada Salkovića:

http://www.youtube.com/watch?v=U1hGKQa6yu8


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 23 Jan 2010, 04:33 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jan 2010, 03:17
Postovi: 115
Lokacija: New Orleans
Citiraj:
U stvari se sevdalinka izvorno zove evdalinka (ev-da-link, pretpostavlja se da su prve dvije rijeci "ev", u znacenju "izvoli" i "da" u znacenju "da" srpske, a pomalo je nejasno povezivanje (link) sa anglosaksonskom rijeci "link"; ugrubu prevedeno, termin bi mogao da oznacava "potvrdno ustupanje neke veze nekome", ali koje i kome, nije jasno), a ono "s" na pocetku je skracenica od "srpske"



odavno ništa smješnije nisam pročitala
hvala ti što me nasmija u pola pet ujutro :D

dragi moj sevdalinka je ljubavna pjesma
sevdah-ljubav
sevdalinka-ljubavna pjesma

to ti je sva mudrolija


meni su najdraže ove dvije jer imaju prekrasan tekst
i nije bitno čije su. bitno je da diraju dušu

slušaj i uživaj


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bYnohOo2Zus[/youtube]


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EbbFHzZ_Zh0[/youtube]

_________________
i kada želim da kažem ja, ja kažem mi
i kada mislim o sebi, ustvari mislim o nama


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 23 Jan 2010, 08:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2917
Lokacija: još mAlo i tU smo
Volim s vremena na vrijeme poslusati sevdah, gode mi dusi i srcu!

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sevdah
PostPoslato: 23 Jan 2010, 11:00 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Shila je napisao:
Citiraj:
U stvari se sevdalinka izvorno zove evdalinka (ev-da-link, pretpostavlja se da su prve dvije rijeci "ev", u znacenju "izvoli" i "da" u znacenju "da" srpske, a pomalo je nejasno povezivanje (link) sa anglosaksonskom rijeci "link"; ugrubu prevedeno, termin bi mogao da oznacava "potvrdno ustupanje neke veze nekome", ali koje i kome, nije jasno), a ono "s" na pocetku je skracenica od "srpske"



odavno ništa smješnije nisam pročitala
hvala ti što me nasmija u pola pet ujutro :D

dragi moj sevdalinka je ljubavna pjesma
sevdah-ljubav
sevdalinka-ljubavna pjesma

to ti je sva mudrolija


Taj tekst koji si citirala je ironičan.......Odgovor na jedan od postova iznad njega....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 121 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs