banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 11:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 21 Jul 2012, 12:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
ima li neko ko bi mogao da pojasni koje bi prakticne koristi imalo covecanstvo od ovog otkrica...uglavnom su sva velika otkrica u decenijama koje slede pratile manje-vise uspesne prakticne primene na zivot ljudi...sta nam ovo donosi obzirom da su najmocnije svetske sile ulozile pozamasne sume novca...a znam zasigurno da zapadnjaci nisu bas filantropi po zanimanju...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 13:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Higsov Bozon za sedmogodišnjake - i sve ostale kojima ništa nije jasno

Među komentarima članaka o dugo očekivanom otkriću Higsovog bozona u svetskim medijima upadljivo često se ponavlja jedan, koji od prilike glasi: “Molim vas, neka mi neko objasni jednostavnim jezikom, meni tu ništa nije jasno”. Podstaknut njime, urednik naučnog bloga britanskog “Gardijana” zamolio je svoje saradnike da mu pronađu priču o Higsovom bozonu koja bi bila jasna i sedmogodišnjem detetu, a od ponuđenih verzija, odabrao je sledeću...

Jednom davno, u jednoj dalekoj zemlji, živele su dve zavađene porodice: Fermioni i Bozoni. Fermioni su bili poznati po svom neobičnom plesu sa polu-okretom. Elektroni, Protoni i Kvarkovi bili su Fermioni.

Bozoni su, međutim, dok plešu pravili pune okrete, i prezirali su polu-okret. Fotoni i Gluoni su bili Bozoni. Pričalo sa da Bozoni imaju i davno izgubljenog starijeg brata, po imenu Higsov Bozon, koga odavno niko nije video.

Jednog dana, u kraj u kom su zavađene porodice živele dođe jedan veoma star i mudar čovek. Ispričao im je da svoju svađu oko polu-okreta i punog okreta treba da prekinu, jer su nekada svi bili isti, i nisu imali masu.

“Na početku vremena, kada je stvoren svemir” - reče im starac - “svi ste rođeni jednaki. Ali onda ste upali u magično polje, zvano Higsovo polje, koje vas je izmenilo i učinilo različitim, sve osim fotona, koji su ostali kakvi su i bili”.

Starac im reče još i da je ovo misteriozno polje stvorio Higsov Bozon - davno izgubljeni stariji brat Bozonovih.

Porodice su, naravno, odbile da poveruju takvu glupost, pa stoga starac krenu da nađe Higsovog Bozona i da im dokaže da je bio u pravu.

U ovom poduhvatu, za pomoć je zamolio naučnike iz Cerna.

I tako, najzad, drevnoj se zavadi bliži kraj.

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 14:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31225
Lokacija: Je Suis Ahmed
:lol: :lol: :lol:

Mislim da ova pričica najbolje objašnjava teoriju elementarnih čestica.

Ni meni nije jasno kuda ti istraživači idu, do sada su otkrili na desetine čestica i nikakvu korist čovječanstvo nije imalo od toga.

Neko će reći da dokazuju od čega smo građeni, pa i ako dokažu, šta to znači za mene?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 14:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Možda želiš odgovor od teologa prije nego teoretskog fizičara ili je to samo uvod u vlastitu misao nespretno prepadutu mojim postom?
:P

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 14:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2011, 20:33
Postovi: 1635
Znaće kako da te razgrade.

_________________
http://www.studiosaycheese.com www.facebook.com/saycheesebch


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
па јест и мени је ово мало нелогично, улажу се милијарде да би ови открили од каквих честица смо грађени. и кад све честице открију шта онда?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2012, 14:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31225
Lokacija: Je Suis Ahmed
Tpojka je napisao:
Možda želiš odgovor od teologa prije nego teoretskog fizičara ili je to samo uvod u vlastitu misao nespretno prepadutu mojim postom?
:P


Kada jednog dana otkriju sve čestice, ovaj vjernik će tražiti od njih da stvore barem jedno živo biće, može i paramecijuma, to neće biti nikakav problem za njih. :D

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 09:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
ja ne mogu da vjerujem koliko se zatucanosti (mozda) krije iz ovih komentara...
takvo isto pitanje je sigurno postavilo mnostvo ljudi kad su ljudi istrazivali atome i pretpostavke oko njih, pa prije toga recimo molekularni nivo, ili hemijske elemente... da li je tad neko imao predstavu o tome kakve konkretne stvari se mogu postici novim saznanjima?
dobro, danas i nije bas pohvalno kad izradjujete atomske bombe ili slicno, ali napredak u nauci moze podrazumijevati i negativne efekte, ako neko krene ka zloupotrebama.

nego, cak i da je higsov bozon na neki nacin slijepa ulica, tj. da se nijedna (ne)srodna nauka ne moze okoristiti tim otkricem putem odredjenog razgranavanja (mada je upitno da bi scenario mogao biti ovakav), opet je takvo otkrice samo po sebi dovoljno i bitno...

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 10:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Шајин je napisao:
па јест и мени је ово мало нелогично, улажу се милијарде да би ови открили од каквих честица смо грађени. и кад све честице открију шта онда?

Znanje?

A čitao sam kako se dotično znanje može (kao anti-materija) u bližoj budućnosti u medicini primjenjivati, takođe u nuklearnoj fizici.

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 11:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
tо мене занима. која је пректична примјена добијених резултата и да ли вриједи уложених пара. ја и даље нисам сигуран шта је то, а камоли да ли може донијети неку велику корист човјечанству. мислим вјероватно има неке користи, ал итребали су то објаснити и нама обичним смртницима.

исто као кад сам радио полиноме, интеграле и сличне ствари. ниједан професор не покаже која је практична примјена тог чуда, а ја се мучим и убијам вјежбајући за пролаз неке математичке задатке гдје уопште нема бројева него нека слова и разни хијероглифи...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 11:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Шајин je napisao:
исто као кад сам радио полиноме, интеграле и сличне ствари. ниједан професор не покаже која је практична примјена тог чуда, а ја се мучим и убијам вјежбајући за пролаз неке математичке задатке гдје уопште нема бројева него нека слова и разни хијероглифи...


Ako postoji dio matematike koji ima 101% prakticnu upotrebu, onda su to integrali, diferencijali,&Co. E sad, ako si ti imao profesora takvog i takvog, to je opet nesto trece.

Higsov Bozon, ako postoji, bi trebalo da objasni kako su prve cestice, nakon (eventualnog) Velikog Praska, dobijale masu, i ako jesu, kako su formirane zvijezde, u daljoj perspektivi planete i ostala nebeska tijela, ukljucujuci i Zemlju. Sa jednog aspekta, moze da ukloni pitanje kako je sve nastalo, da li je Svevisnji imao ulogu, ili ne. Kako god da zvuci, moderna nauka ima jako mnogo nedorecenih stvari oko Velikog Praska.

Dalje, uzmi za primjer neku od najvecih arheloskih iskopina u zadnjih 100 godina. I tu su ulozene jako velike pare, i za otkrivanje, i za konzerviranje, itd. I koja je prakticna upotreba svega toga? Sto znamo da je nekad negdje zivio neki Keops, i nesto je imao sa nekakvih piramidama? Koja je tu upotreba, osim turisticke? Skeleti dinosaurusa? I? Ok, fali nam da objasnimo evoluciju do kraja. Taman i da je objasnimo, nema bas neke primjene danas.

Zadnjih par godina, nanotehnologije su dozivjele bum. O cemu se radi? Npr. u elektronici, u poluprovodnicima, vise nije dovoljna manipulacija na nivou spojeva, nego se preslo na diseciranje naelektrisanja u atomima u molekulama. Prije samo par godina, kod prosjecnog covjeka, ova recenica nije znacila nista, i nije obecavala nista.

Ja sam laik za tu vrstu tehnologija, ali mi zvuci nemoguce da otkrivanje takve subcestice ne moze dovesti bas do nikakve prakticne primjene, barem u nekim jako skupim projektima, tipa NASA, ili nekakvi alternativni (ne samoobnavljajuci) izvori atomske energije, i sl.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 11:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
е па о томе се ради, не сумњам ја да то има неку примјену, него ме занима да се то донекле и објасни. наравно да не можеш дудуку скроз објаснит да схвати нешто такво и како функционише, али макар које су могућности тога и чему би то могло допринјети у будућности :)

кад см овећ споменули интеграле, зашто увијек у збиркама само пише да се ријеши сљедећи интеграл. зашто не псотаве нек итекстуални задатак са правим проблемом? вјерујем да би и ђацима онда било мало занимљивије, а и лакше да схвате :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 12:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
A jbg, tesko je ocekivati da se na ovom forumu nadje neko ko bi mogao da ti to objasni. Iskreno, sumnjam da na svijetu u ovom momentu imas vise od 100 ljudi koji bi mogli da kazu nesto o nekoj eventualnoj prakticnoj primjeni :D

Za integrale...Pitaj gradjevince i masince, o prakticnoj upotrebi :wink: ..U srednjoj skoli, je samo bitno da razumijes o cemu se radi. Kome treba za dalje, sigurno brzo spozna prakticnu upotrebu. Ja sam imao srecu, pa nam je profesor u Gimnaziji odmah objasnjavao prakticnu primjenu, pa je islo lakse. :wink:

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 12:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
додуше ја не волим математику без бројева па нисам баш ни слушао на предавања, али знам да је проф споменуо да то има примјену и бродоградњи, машинству и слично :D мада да будем реалан, и да је све објаснио вјероватно не бих пуно запамтио :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 14:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Шајин je napisao:
е па о томе се ради, не сумњам ја да то има неку примјену, него ме занима да се то донекле и објасни. наравно да не можеш дудуку скроз објаснит да схвати нешто такво и како функционише, али макар које су могућности тога и чему би то могло допринјети у будућности :)

кад см овећ споменули интеграле, зашто увијек у збиркама само пише да се ријеши сљедећи интеграл. зашто не псотаве нек итекстуални задатак са правим проблемом? вјерујем да би и ђацима онда било мало занимљивије, а и лакше да схвате :)

da se ne trudis puno iako ti je BRE vec rekao, ajd izracunaj povrsinu pravougaonika ili kruga, ili zapreminu kvadra? - to ide dosta lako, ali u stvarnom zivotu nemas bas uvijek savrsene oblike, kad krenes od najjednostavnije parcele, pa do izgradnje objekata razniih velicina... ja se isto tako vrlo dobro sjecam da nam je u gimnaziji odmah receno da je jedna od primjena integrala izracunavanje povrsine koja je ogranicena (ili narodski receno OMEDJENA) krivuljom. Tipa, ajd izracunaj povrsinu centralnog bazena dole u Akvani... Kontas sad?

Citiraj:
кад см овећ споменули интеграле, зашто увијек у збиркама само пише да се ријеши сљедећи интеграл

ako si isao u gimnaziju, bili su zadaci sa izracunavanjem povrsine, ali to je "visa" matematika za ostale srednje skole, pa ni nema puno smisla uvoditi "komplikacije" poput primjene integrala na racunanje npr. povrsina.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 15:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31225
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
кад см овећ споменули интеграле, зашто увијек у збиркама само пише да се ријеши сљедећи интеграл

ako si isao u gimnaziju, bili su zadaci sa izracunavanjem povrsine, ali to je "visa" matematika za ostale srednje skole, pa ni nema puno smisla uvoditi "komplikacije" poput primjene integrala na racunanje npr. povrsina.[/quote]

Moj najsrećniji čas matematike, prosto nisam sanjao da je formula za površinu kvadrata a^2 izvedena i da se do nje došlo kompleksnijim računom. :)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 20:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
http://www.glassrpske.com/tehnologija/n ... 84893.html

...mozda poslednji pasus otkriva razloge...parrdon, pretposlednji...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2012, 22:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Forty Two je napisao:
žaoka nemoj o Higsovom bozonu tražiti informacije u Glasu svega ti.

dobro... oni u ovom slucaju prepisuju, a nadam se da ne prevode :)

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2012, 00:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...oni prenose tuđu pamet...kao da kog nas ima neko pojma o ovome...cak i na katedrama za fiziku...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2012, 00:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
zaoka:
da si malo bolje citao skontao bi da Higsova teorija i nije nesto komplikovana, samo ju je bilo tesko dokazati...

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs