banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 30 Maj 2024, 05:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 123 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Da li je moguce?
Da 60%  60%  [ 48 ]
Ne 40%  40%  [ 32 ]
Ukupno glasova : 80
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Apr 2003, 23:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
Sta mislite da li je moguce ili ce mozda biti moguce u buducnosti?
Reci cu vam jednu stvar: putovanje kroz vrijeme moze biti moguce!!!!!!
Pitate se sad kako :wink: Evo jedan od primjera-ove zvijezde sto mi gledamo na nebu su ovako svjetlile prije (najmanje) nekoliko hiljada godina (osim sunca).Mi vidimo svjetlost koju su te zvijezde poslale u svemir tada.Dakle ako bi "covjek" imao dovoljno brz "svemirski brod" koji moze putovati brzinom svjetlosti i kad bi isao u pravcu neke od zvijezda on bi zapravo putovao kroz vrijeme u odnosu na ljude na Zemlji i cestice svjetlosti koju salju te zvijezde(opet taj relativitet). Ovo i nije neka novost.Ajnstajn je to prikazao teorijski ali nije mogao da dokaze. Falio mu je SAMO svemirski brod!
(sad sam se sjetio onog pitanja: putuje li mrak brzinom svjetlosti? Koliko je god to cudno istina je)!

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2003, 00:05 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
E, moj, Aleksandre... ne dolazi se do naučnih zaključaka glasanjem.

Mogo je tu pitanja oko putovanja kroz vrijeme. Ako bismo imali brod koji može putovati brzinom svjetlosti, tada bi taj brod za posmatrača imao beskonačnu masu i takva masa bi kao crna rupa savijala prostor. Dakle, u 4-dimenzionalnom prostor-vremenu, kakvog ga danas poznajemo čini se nemogućim putovanje kroz vrijeme. Jedno od mogućnosti je da naš svijet ima više od 4 dimenzije (teorija struna predviđa 10-tak). Tada bi se putovanjem po nekoj dimenziji mogle preći velike udaljenosti za kratko vrijeme, bez uplitanja velikih brzina i sl. Ali to je sve teorija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2003, 18:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
Za te teorije si vjerovatno procitao u nekoj opstoj enciklopediji pa ne znas detalje (ali ako nisi onda svaka cast), ali nisi u svemu u pravu.
Gledaj sad!
Masa i brzina su vezani samo inercijom i ubrzanjem (cista fizika). U brzini svjetlosti fotoni (cestice svjetlosti) imaju malu kineticku energiju ali veliku potencijalnu, tako da ne mogu imati masu (svjetlost je bez mase ali ima energiju-cudno zar ne). Iskrivljivanje prostora i vremena ne postoji, tako da je nemoguce da postoje neke druge dimenzije osim ove tri + vrijeme(naucno-ne religiozno). Po tome sto si ti rekao to znaci ako bi usli u "crnu rupu" da bi usli u drugi prostor (dimenziju) ili vrijeme. To isto nije tacno! Sve je to ranije razmatrano i teorijski pokazano ALI NE I PRAKTICNO sto je vaznije.

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2003, 20:26 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Aleksandar je napisao:
Masa i brzina su vezani samo inercijom i ubrzanjem (cista fizika).

Ne kontam. Masa i brzina nisu vezane ničim. Masa je mjera inercije. Ubrzanje je brzina promjene brzine. Gornja rečenica mi djeluje besmislena. Pojasni šta si htio da kažeš.
Aleksandar je napisao:
U brzini svjetlosti fotoni (cestice svjetlosti) imaju malu kineticku energiju ali veliku potencijalnu, tako da ne mogu imati masu (svjetlost je bez mase ali ima energiju-cudno zar ne).

Ni ovo ne kontam. Svjetlost je elektromagnetni talas i nema kinetičku, niti potencijalnu energiju, već energiju elektomagnetnog talasa. Potencijalnu energiju imaju tijela koja se nalaze u potencijalnim poljima (gravitaciono, elektrostatičko). Kinetičku imaju tijela u kretanju. Kinetička energija tijela koje se kreće brzinom svjetlosti bi bila beskonačna.
Svjetlost tj. fotoni nema masu mirovanja, ali kako svjetlost ima energiju, svjetlost takođe ima i masu! E=mc^2. Dakle savija se pod uticajem gravitacije.
Aleksandar je napisao:
Iskrivljivanje prostora i vremena ne postoji, tako da je nemoguce da postoje neke druge dimenzije osim ove tri + vrijeme(naucno-ne religiozno). Po tome sto si ti rekao to znaci ako bi usli u "crnu rupu" da bi usli u drugi prostor (dimenziju) ili vrijeme. To isto nije tacno! Sve je to ranije razmatrano i teorijski pokazano ALI NE I PRAKTICNO sto je vaznije.


Ma ni ovo ne kontam!


Poslednji put menjao Not now, John! dana 13 Apr 2003, 11:08, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Apr 2003, 20:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Naravno da je moguće, i mnogo je lakše nego što izgleda...no možda i nije. I za putovanje kroz vrijeme ne treba ni neko naučno znanje ni neki uređaji. I da sve bude interesantnije vjerovatno su mnogi u svom tekućem životu putovali kroz vrijeme a da toga nažalost nisu ni svjesni.

Aleksandar je napisao:
Sta mislite da li je moguce ili ce mozda biti moguce u buducnosti?


Moguće je i u prošlosti, ljudi koji su znali kako se to radi su to radili oduvijek, rade sada i radiće ubuduće.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2003, 23:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
Evo da ti odgovorim:
Masa puta ubrzanje je brzina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Inercija je proporcionalna brzini!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SVJETLOST NIJE ELEKTROMAGNETNI TALAS IAKO SE KRECE TALASNO!!!!
Fotoni (ne svjetlost) imaju potencijalnu energiju a svaka potencijalna energija se moze pretvoriti u kineticku (iskoristivu)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Svjetlost nema masu (kao ni toplota) ali ima energiju!!!!!!!!!!! (paradox)
Skontao?

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2003, 11:05 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Aleksandar je napisao:
Evo da ti odgovorim:
Masa puta ubrzanje je brzina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Inercija je proporcionalna brzini!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SVJETLOST NIJE ELEKTROMAGNETNI TALAS IAKO SE KRECE TALASNO!!!!
Fotoni (ne svjetlost) imaju potencijalnu energiju a svaka potencijalna energija se moze pretvoriti u kineticku (iskoristivu)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Svjetlost nema masu (kao ni toplota) ali ima energiju!!!!!!!!!!! (paradox)
Skontao?

[kg]*[m/s²]=[m/s] ??????

Gdje su ti moderatori da obrišu ovo?!
Neko će pogrešno naučiti čitajući gluposti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2003, 12:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2002, 01:00
Postovi: 418
Lokacija: BL
Aleksandar je napisao:
Masa puta ubrzanje je brzina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Njutnov zakon (II) F=m*a.... znaci sila koja djeluje na tijelo jednaka je proizvodu mase tijela i njegovog ubrzanja....
nema veze sa brzinom...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2003, 19:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
OK

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2003, 11:50 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 1155
Lokacija: dajte Hajduk da se igramo...
Jeste.

_________________
Slika
14.02.2000-14.02.2007


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2003, 12:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Avg 2002, 01:25
Postovi: 51
Lokacija: BL
Aleksandar stvarno no comment
kako mozes samo lupetati gluposti
Citiraj:
Masa puta ubrzanje je brzina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

no commentttttttttttttttttttttttttttttttttttttt
sem ako naravno nemad dokaz zato...

ne vezano za ovo gore vjerujem da postoji nacin za putovanje kroz vreme
brze nego sto je vader naglasio :)
vader odakle ti to majke ti?
iskrivljenost prostora je fino objasnio ajnstajn i ja mislim da je u pravu
mada ipak ne mozes se uvijek zadovoljiti teorijom...
ja mislim da ja necu doziveti putvanje kroz vreme
sem ako ne zasucem rukave pa pokusam ja da nesto uradim sto se tice
toga :)
ali eto nije moje podrucije
ajde nek jos neko iznese svoje misljenje ova tema je zanimjliva

_________________
dozivotni AIV-ov FAN


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2003, 12:38 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2003, 13:51
Postovi: 335
Lokacija: Amsterdam
Pijete previse Fante! :drinking:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2003, 14:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
~YURI~ je napisao:
ja mislim da ja necu doziveti putvanje kroz vreme
sem ako ne zasucem rukave pa pokusam ja da nesto uradim sto se tice
toga :)

Pa možeš i da zasučeš rukave ali može putovanje kroz vrijeme da ti se desi i spontano. Onaj deja vu efekat je upravo posljedica spontanih odlazaka u budućnost koje ljudi zaborave a kad vide/dožive potpuno istu situaciju ne mogu da se sjete gdje i kad su je vidjeli. Ovde se ne radi o tome da si tjelesno posjetio budućnost već astralno, najvjerovatnije za vrijeme sna. To se mnogima dešava, možda čak svima. Ono što je fazon je biti svjestan tih proleta kroz vrijeme i svjesno se šetkati kroz vrijeme. To nije lako ali je moguće. Ljudi su to radili, rade i radiće.
Kao što vidiš ne treba ti nikakvo naučno znanje niti kakva sprava.
Za svjesnu manipulaciju vremenom ti treba duhovnost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2003, 18:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
Sve sto sam rekao nije istina.
Ja uvijek govorim neistinu!

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Apr 2003, 13:26 
Daj ljudi nemojte da se provaljujete.

now, John je napisao da je svjetlost elektromagnetni talas, pa jesi li ti normalan covjece, znas li ti sta je uopste ELEKTROMAGNETNI TALAS ?
Pa sama rjec elektromagnetni kaze ti da takav talas ima elektromagnetna svojstva, sto bi znacilo da se elektromotor moze pokretati uz pomoc svjetlosti .

ALEKSANDAR KAZE:

Sta mislite da li je moguce ili ce mozda biti moguce u buducnosti?
Reci cu vam jednu stvar: putovanje kroz vrijeme moze biti moguce!!!!!!
Pitate se sad kako Evo jedan od primjera-ove zvijezde sto mi gledamo na nebu su ovako svjetlile prije (najmanje) nekoliko hiljada godina (osim sunca).Mi vidimo svjetlost koju su te zvijezde poslale u svemir tada.Dakle ako bi "covjek" imao dovoljno brz "svemirski brod" koji moze putovati brzinom svjetlosti i kad bi isao u pravcu neke od zvijezda on bi zapravo putovao kroz vrijeme u odnosu na ljude na Zemlji i cestice svjetlosti koju salju te zvijezde(opet taj relativitet). Ovo i nije neka novost.Ajnstajn je to prikazao teorijski ali nije mogao da dokaze. Falio mu je SAMO svemirski brod!
(sad sam se sjetio onog pitanja: putuje li mrak brzinom svjetlosti? Koliko je god to cudno istina je)!
-------------------------------------------------------------------------------------
TO NIJE ISTINA

Ako svjetlost od zvijezda putuje do zemlje svojom brzinom neko odredjeno vrijeme znaci lako se moze izracunati udaljenost te zvijezde.
v = s/t iz cega sljedi da je s = v x t ( s-duzina puta, v - brzina , t -vrijeme)
E sada kada bi ti putovao prema zvijezdi tom brzinom dosao bi za neko vreme t, jer ovde je s- konstanta i v je konstanta a i t je isto.
Znaci kada bi putovo brzinom svjetlosti prema nekoj zvijezdi ne bi uopste putovao kroz vrijeme, ali razumijem sta si htjeo reci: To jest da bi ti krecuci se prema zvijezdi na pola puta dozivio svijetlost od pre 1000 godina koja jos nije stigla do zemlje, to jeste teorija ali to ipak nije putovanje kroz vreme.
Ta svjetlost od pre 1000 godina kada jednom dodje do zemlje vise nikada nece ponovo doci.
Teorija relativiteta na neki nacin govori da kada bi covjek odredjenom brzinom otisao u svemir i vratio se za neko vreme on bi bio mlad a svi ostali bi bili starci.
Evo jednog primjera teorije relativitea.
Gledali ste kada na Olimpijadi bacac koplja baci koplje u vazduh?
Koplje u svojoj punoj brzini izgleda da je dugacko 10 centimetara, a kada se zaustavi dugacko je 2 metra ili koliko vec, Slicno je i sa vozom kada juri po sinama izgleda da je malen a kada se zaustavi vidis koliko je velik.
--------------------------------------------------------------------------------------

Aleksandar je napisao/la:

Masa i brzina su vezani samo inercijom i ubrzanjem (cista fizika).

now, John na to kaze:

Ne kontam. Masa i brzina nisu vezane ničim. Masa je mjera inercije. Ubrzanje je brzina promjene brzine. Gornja rečenica mi djeluje besmislena. Pojasni šta si htio da kažeš.

a ja ZUDI na to kazem:
Ubrzanje je promjena brzine u jedinici vremena


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2003, 11:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Zudi, ne petljaj se u nešto što ne razumiješ.
Ako si već tako pametan da negiraš moju tvrdnju da je svjetlost elektromagnetni talas, onda si mogao napisati šta je to svjetlost (ako nije ono što sam ja rekao).
"Brzina promjene brzine" je dv/dt, a to je isto ono čime si me ti ispravio.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2003, 11:46 
Ja ne mogu da objasnim sta je svjetlost, samo ti kazem da je dualne prirode, talasne ili cesticne. samo sam 100% siguran da nije elektromagnetni talas jer svjetlost nema elektromagnetna svojstva


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2003, 12:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
zudi je napisao:
Ja ne mogu da objasnim sta je svjetlost, samo ti kazem da je dualne prirode, talasne ili cesticne. samo sam 100% siguran da nije elektromagnetni talas jer svjetlost nema elektromagnetna svojstva

A koja su to elektromagnetna svojstva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2003, 17:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
zudi je napisao:
Ja ne mogu da objasnim sta je svjetlost, samo ti kazem da je dualne prirode, talasne ili cesticne. samo sam 100% siguran da nije elektromagnetni talas jer svjetlost nema elektromagnetna svojstva



Svašta će čovjek pročitati ovdje... :roll: :roll: :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Apr 2003, 12:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 28 Dec 2002, 01:57
Postovi: 197
Lokacija: drugi sprat lijevo
ja ne znam je'l se ovdje inace ovako lupa ili sta ? :D mislim prije nego sto se covjek upusti u "naucnu" diskusiju valjda bi trebalo prije toga nesto i da procita ili sta ti ja znam :D koliko se ja sjecam tih gluposti, svjetlost je talas, ali talas kao talas koliko ja opet znam se mora necim prenositi, a to bi u ovom slucaju bile cestice, tacnije fotoni i slicno. tako on prenosi tu svoju energiju i tako to :D svasta nesto , zaboravio sam malo, i svasta nesto :) valjda nisam nesto zabrljao :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 123 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs