banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Jun 2024, 09:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Jul 2012, 11:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2011, 15:13
Postovi: 1721
Шајин je napisao:
па јест и мени је ово мало нелогично, улажу се милијарде да би ови открили од каквих честица смо грађени. и кад све честице открију шта онда?


Koja je prakticna primjena National Geographic-a, Discovery-ja, History Chanel-a, i ostalih slicnih projekata u koje se ulazu ogromne pare?
Kakvu MI korist imamo od toga?

Isti slucaj sa Higsovim Bozonom, oni koji zele da shvate neke stvari, te iste ce im biti dosta jasnije, a pravi strucnjaci ce znati sta dalje, imace neku viziju, kako to inace ide...

_________________
I am Alpha & Omega, the beginning and the end, the first and the last...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2012, 19:55 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2333
A zašto gledati samo na direktnu primjenu takvog otkrića. Razmislite samo kakvi pomaci su morali biti ostvareni u tehnici, tehnologiji, informatici..., da bi se uopšte izgradio LHC.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2012, 21:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Svako naucno otkrice, ma kako malo to bilo jasno nama koji se ne bavimo time, moze vremenom, dugorocno gledano, biti upotrijebljeno za dobrobit ljudi.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2012, 11:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
zaoka:
da si malo bolje citao skontao bi da Higsova teorija i nije nesto komplikovana, samo ju je bilo tesko dokazati...


...ja sam ekonomista, nisam fizicar...kako god, moslim da sve za sta treba dugo vremena nije jednostavno...mozda na kraju izgleda tako...po meni, a popznajuci zapadni mentalitet, u svemu se na kraju gleda korist, tj. kako iskoristiti bilo koji pronalazak...skoro svako koledz ima odsek za primenjenu nauku...inace, cemu nauka bez svrhe...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2012, 14:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Kad se sjetim onih inicijativa i pokusaja sudske zabrane pred pocetak rada LHC-a, pa optuzbi da logo CERN-a predstavlja skriveni znak 666 i da pokusavaju da otvore kapiju za dolazak djavola na zemlju, pa crne rupe koje ce nas progutati....
A bas sam slusao jednog fizicara koji radi na projektu, koji veli da su se ukopali 100m pod zemlju ne da zastite povrsinu od eventualne nezgode, vec da zastite sebe i eksperimente od prirodnog zracenja na povrsini.
I na sta se sve trose pare na ovom svijetu, mislim da je njihov godisnji budzet oko 1% budzeta za rat u Iraku ili nekog drugog

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2012, 14:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
A on topic, koliko znam, u 60-im je formulisan "standardni model" (http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Model) cestica, vecina ako ne svi su u medjuvremenu ili ranije otkriveni osim higgsa, koji je najmanji i najbitniji za cijelu pricu, i mislim 90-ih je LHC poceo da se crta na papiru, svrha mu je bila potraga za higsom, nekoliko se godina gradio, desetak hiljada naucnika ucestvovalo u projektu i tak to...

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2012, 15:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23506
Mada, neće oni žuriti sa potvrdom kako su definitivno otkrili Higsov bozon. Ostaće bez novca... :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2012, 16:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Lhc eksperiment je mozda najeksponiraniji ali nije jedini evo ovdje je lista stvari kojima se sve bave, letimicno sam pogledao http://public.web.cern.ch/public/en/res ... xp-en.html

ACE – Antiproton Cell Experiment - koristenje antiprotona u borbi protiv raka
ALPHA – Antihydrogen Laser PHysics Apparatus - lov na antomateriju (antihidrogen)
CAST – CERN Solar Axion Telescope - pomatranje Sunca, opet istrazivanje antimaterije
i jos nekoliko za koje nisam cuo....

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2012, 16:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23506
Znam da to nije jedini projekt/eksperiment. Neke su već "ulovili". Na primjer antihidrogen na preko 1000 s.

Ali i u samom CERN-u su spominjali da nije dobro toliku pažnju usmjeravati samo na Higsov bozon. Pa kada ga otkriju da fondovi presuše...
Treba se tu i marketingom baviti. Da bude kao ono... proučavanja vjeverica - nema novca za to. Uticaj globalnog zagrijavanja na parenje vjeverica - ima naovca za to. :) Ili tako nešto spomenuto u jednom dokumentarcu.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 21:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
pa ni GPS nije izmisljen par dana nakon ajnstajnove teorije relativnosti (a ko bi tada mogao pretpostaviti da ce ta teorija imati veze i sa navigacijom u autu). Zasto bi ista bilo drugacije sa higsovim bozonom. Polako...
A sto se tice primjene integrala, pa upravo gledas u tone i tone integrala koje je tvoj racunar rijesio da bi ti sada vidio ovaj post koji sam ti napisao, izmedjuostalog. :D
Koliko sam ja skontao ovu pricu oko higsovog bozona, poenta njegovog pronalaska je samo u tome da se pokaze da su fizicari na "dobrom putu". Jer da ga nisu nasli to bi znacilo da je negdje nesto u teoriji krenulo naopako.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 21:37 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
[Enterprise] je napisao:
A sto se tice primjene integrala, pa upravo gledas u tone i tone integrala koje je tvoj racunar rijesio da bi ti sada vidio ovaj post koji sam ti napisao, izmedjuostalog. :D


Da nisi ti malo pobrkao da se npr. u digitalnoj tehnici mnozenje izvrsava kao multiple sabiranje, dijeljenje kao oduzimanje? Otkud integrali? :roll: ? Barem u Windowsu, i prosjecnom aplikativnom softveru, kao sto je browser?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 21:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Mozda i nema, ali u svakom slucaju ima ih posvuda. Nisam mislio na operacije, vec na slike, animacije, procesi na ekranu itd. na kraju krajeva sam dizajn stranice foruma. Tesko da je nesto od toga proslo bez primjene integrala. Integrali nisu samo za racunanje povrsine i zapremine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 21:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...da , integrali prevashodno sluze za obaranje gimnazijalaca na popravni...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jul 2012, 11:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
žaoka je napisao:
...da , integrali prevashodno sluze za obaranje gimnazijalaca na popravni...

nidje veze, integrali se rade u 4om razredu u gimnaziji, i uz malo vjezbe (iskustvo u prepoznavanju smjene) nema posebnih problema, pogotovo ne da se zbog toga pada.
pada se eventalno iz analiticke geometrije (na kraju treceg razreda), ili eventualno na kraju drugog.

Ko padne u cetvrtom iz matematike taj je onda bas poceo aktivno da ne vjezba matematiku.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jul 2012, 12:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
pada se у првом и другом. у трећем и четвртом много ријеђе. на почетку биде чистка. мада мислим да је то сад мало мање изражено, бар у бањалучкој гимназији. отишли су они сатри професори попут Драге и Васића. а и генерално гимназија је многоооо слабија у односу на прије. кад сам ја био већ је донекле била пала на ниске гране, сад кад видим ко све завршава и како... мада оепт је убољем стању него већина других средњих школи у БЛ


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jul 2012, 17:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...u moje vreme se uvek padalo...maturiralo je manje od polovine upisanih...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jul 2012, 21:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Maj 2012, 13:20
Postovi: 297
Na National geographic-u trenutno se prikazuje emisija o "prostoru". Počelo je sa Njutnovim definisanjem prostora gravitacijom, a sad je riječ o Cernu, sa par isječaka iz intervjua sa Piterom Higsom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 00:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
bilo kako bilo, ovo sa higsovim bozonom je samo pocetak, a ne kraj istrazivanja i finansiranja... mislim, smijesna i sama pomisao na to.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 00:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Шајин je napisao:
отишли су они сатри професори попут Драге и Васића. а и генерално гимназија је многоооо слабија у односу на прије.

Tacno.
Treba dodati i sistemsku cistku drugih profesora, uz sta mozemo vezati i slucaj Kravarusic sa ekonomskog fakulteta.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 10:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Apr 2004, 22:12
Postovi: 3356
Lokacija: trenutno tu
...u svakom slucaju cini se da ce primena ovog otkrica sacekati koju deceniju...

_________________
...i cime od svijeta da se branis
kao ruza sa dva smjesna trna ili snom...
...na jednom grobu u australiji piše:duša bogu, telo australiji, srce srbiji...

DJ KRMAK
...i vrapčići...

nevidljivi problemi sada znam i koji neko nam je stavio drogu u heroin


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs