banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Jun 2024, 01:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 149 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Apr 2009, 05:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2004, 14:04
Postovi: 264
Lokacija: Stonehelm
@Empty-headed
Ти си ту исфилозофирао десет реченица, а опет ниси објаснио оно што сам те питао. По томе видим како си "озбиљан".

@[Enterprise]
Ти лупаш ко Максим по дивизији. Мајке ми, стварно немаш појма о животу.
Ти поредиш пут негдје у неки други простор са путовањем кроз вријеме. Браво, заслужујеш медаљу из глупости.
Извини ако ти ово звучи као увреда, али тако ја закључујем из твог поређења. Поредиш крушке и јабуке.
По твој размишању дакле исто је отпутовати до сусједне галаксије и отићи у посјету Ајнштајну у прошлост? :confused2:
Сусједна галаксија је веома далеко и немогуће је сада стићи до ње. Али то не значи да неће бити могуће у будућности, са неким
новим начинима путовања кроз свемир. Али путовање кроз вријеме НИКАД НЕЋЕ БИТИ МОГУЋЕ.
ПРОСТОР НИЈЕ ОГРАНИЧЕН, ВРИЈЕМЕ ЈЕСТЕ. ЗАПАМТИ ТО.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 08:05 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2009, 16:40
Postovi: 70
popovich je napisao:
@Empty-headed
Ти си ту исфилозофирао десет реченица, а опет ниси објаснио оно што сам те питао. По томе видим како си "озбиљан".

@[Enterprise]
Ти лупаш ко Максим по дивизији. Мајке ми, стварно немаш појма о животу.
Ти поредиш пут негдје у неки други простор са путовањем кроз вријеме. Браво, заслужујеш медаљу из глупости.
Извини ако ти ово звучи као увреда, али тако ја закључујем из твог поређења. Поредиш крушке и јабуке.
По твој размишању дакле исто је отпутовати до сусједне галаксије и отићи у посјету Ајнштајну у прошлост? :confused2:
Сусједна галаксија је веома далеко и немогуће је сада стићи до ње. Али то не значи да неће бити могуће у будућности, са неким
новим начинима путовања кроз свемир. Али путовање кроз вријеме НИКАД НЕЋЕ БИТИ МОГУЋЕ.
ПРОСТОР НИЈЕ ОГРАНИЧЕН, ВРИЈЕМЕ ЈЕСТЕ. ЗАПАМТИ ТО.

nisam ti odgovorio iz jednog prostog razloga...doduse, imas ih ivise ali je jedan primaran... onaj koji je ovdje glup si ti... pojma nemas ni o prostoru ni o vremenu sto si pokazao u zadnjem postu...blage veze nemas ni o OTR...
decko, vrijeme i prostor se ne mogu posmatrati odvojeno kako se tebi doima u tom ogranicenom univerzumu (ovog puta mislim na tvoju svijest)... vrijeme i prostor cine jedan prostorno-vremenski kontinuum, jednu dimenziju... to bi u OTR bila cetvrta dimenzija...
sine, sa kretanjima kroz prostor, mijenja se i vrijeme... putovanje na udaljena mjesta zahtijeva velike brzine a sa velikum brzinama dolazi do dilatacija... saznaj sta su lorencove transformacija... raspitaj se o fenoimenu blizanaca... mogao bih ovdje da ti objasnjavam danima, ali koja je svrha? zasto da gubim vrijeme???
poslusaj me... na netu ima dosta toga dostupno i na nasem jeziku pa, ako te zanima, malo procitaj...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 11:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Za nas koji nismo kvantni fizičari, evo jedan kratak tekst iz black holes and baby universes od Hawkinga.

Citiraj:
Anštajnova prvobitna teorija relativnosti,koju je izložio u svom radu iz 1905. danas se naziva posebna teorija relativnosti. Ona opisuje kako se objekti kreću kroz prostor i vrijeme. Odatle proizilazi da vrijeme nije univerzalno svojstvo koje postoji nezavisno od prostora. Naprotiv, budućnost i prošlost samo su smijerovi kao što su gore-dole, lijevo-desno, naprijed nazad u nečemu što se naziva prostor vrijeme. Možete ići jedino u smijeru budućnosti u vremenu, ali možete ići i pod određenim uglom u odnosu na taj pravac. Upravo zbog toga vrijeme može da protiče različitim brzinama.
.

što bi značilo da ovo
popovich je napisao:
Али путовање кроз вријеме НИКАД НЕЋЕ БИТИ МОГУЋЕ.
ПРОСТОР НИЈЕ ОГРАНИЧЕН, ВРИЈЕМЕ ЈЕСТЕ. ЗАПАМТИ ТО.
baš i nije tačno. To je pokazao i eksperiment sa atomskim satovima gdje je jedan na zamlji a drugi u avionu i gdje se na tamo nekoj 5-6 decimali razlikuju vremena, a empty je pomenuo paradoks blizanaca, tako da...

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 11:52 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2009, 16:40
Postovi: 70
naravno... fenomen blizanaca je najpoznatiji ilustrativni primjer... no, odavno je matematicki poznato da pri velikim brzinama (bliskim brzini svjetlosti) dolazi do usporavanja vremena...

kljucni citat je ono o nerazdvojivosti prostora i vremena... to je JEDNO... KONTINUUM... mozda se moze vizuelno sebi predstaviti kao jedna tjestasata zapremina koja se moze siriti ili sabijati...

kvantna fizika govori o nekim drugim stvarima... spomenucu samo jedan mali segment... po nekim teorijskim fizicarima jedna od vrsta vremena je psiholosko vrijeme... to vrijeme proizilazi iz nase svijesti i percepiranja svijeta oko nas...
naime, sve stvari koje opazamo ili spoznajemo na bilo koji nacin linearno se smjestaju u nasu svijest... tako imamo neodoljiv osjecaj da je nesto bilo prije ili kasnije... mozda je nas dozivljaj vremena iluzija??! naravno, ima i drugih vrsta vremena kao sto je termodinamicko no, tesko je o svemu progovoriti u par recenica...


Poslednji put menjao Empty-headed dana 03 Maj 2009, 09:03, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 11:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2004, 14:04
Postovi: 264
Lokacija: Stonehelm
Добро дјецо само ви сањајте и лупајте ГЛУПОСТИ.
А ја нисам написао да су вријеме и простор одвојени.
Нити сам написао да ако путујеш веома великом брзином вријеме тече исто као и оном што
стоји у мјесту (или путује пуно мањом брзином). То се може сваки клинац научити у 2 разреду средње.
Написао сам да је вријеме ОГРАНИЧЕНО (одређеним параметрима којима простор као материјална супстанца није).
Научите да читате. Очигледно све знате, само не знате да читате.

Ево ти један примјер :
1) Објекат се креће неком брзином
2) Приликом тог кретања прелази неки пут (или даљину ако хоћете)
3) Ако се тај објекат врати уназад истом брзином истим путем НЕ МОЖЕ поништити пут који је прешао у почетку
тј. да вам преведем на српски - ако ти сад идеш у продавницу и пређеш 200 метара, тај пут заувијек остаје "у твојим ногама" тј.
твоје ноге никад неће бити као оне које су прешле 200 метара мање. Ако се вратиш истим путем истом брзином твоје ноге ће тада прећи 400 метара а не -200 метара.
4) С друге стране, ако погледамо материјалну супстанцу (простор, или универзум - за мој кажеш да је ограничен) ту се ствари мијењају.
Ако ја имам каменити прилаз кући, и једног дана одлучим да га асфалтирам, то ћу и учинити. Али ако одлучим да вратим "уназад" односно да вратим каменити прилаз како је био МОГУ И ТО ДА УЧИНИМ. И биће као што је било.

Надам се да ти је сад мало јасније. Пошто ти ниси знао да објасниш, морам ја теби.
Мораш ти још мало да идеш у школу, очигледно ниси све савладао добро.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 12:33 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2009, 16:40
Postovi: 70
jedini koji ovdje lupeta, zamjenjuje teze i navodi apsurdna poredjenja si TI...
o cemu s tobom pricati kad ne mozes da shvatis da su prostor i vrijeme tako isprepleteni da jedno bez drugog ne moze???
pa jos je aristotel nekad davno skontao da:
"ne mozemo govoriti prije ili kasnije ako nije bilo vremena..." (o nastanku svijeta)

pitam se i kako ti uopste poimas pojam "prostor"... sta pod tim podrazumijevas??? mozda polcu za knjige, unutrasnjos kutije za cipele ili neke prodavnice??? zaboga, pojam prostora je mnogo komplexniji i neodvojiv od vremena...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 12:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
porediti jedne od najvecih naucnih teorija sa asfaltom i makadamom itd je dokaz budalastine i neznanja.
Nema dalje

kao sto neko rece, uzmi malo proguglaj po netu, nacices tone i tone materijala na ovu temu. Mada cisto sumnjam da ce tebi to i tada biti jasno. Ali bar mozes reci da si probao :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 12:54 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2009, 16:40
Postovi: 70
[Enterprise] je napisao:
porediti jedne od najvecih naucnih teorija sa asfaltom i makadamom itd je dokaz budalastine i neznanja.
Nema dalje

kao sto neko rece, uzmi malo proguglaj po netu, nacices tone i tone materijala na ovu temu. Mada cisto sumnjam da ce tebi to i tada biti jasno. Ali bar mozes reci da si probao :)

:lol: :lol:
upravo tako... a mozda se malo u nacinu razmisljanja izdigne iznad nivoa svakodnevnice i bliskih stvari pa nauci pravilnije rezonovati... cak i ovakvim nakaradnim rezonom razmisljanja upada u protivrjecnosti i opovrgava sam sebe...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 14:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2004, 14:04
Postovi: 264
Lokacija: Stonehelm
Са оваквим незналицама не вриједи да дискутујем.
Ухватите се ви googla професори, пошто видим да сте дипломирали науке.
2 бабе се ухватиле у коло па лапрдају...Боже каквих ликова има овдје на форуму.
Суштина је слиједећа : вјероватно сте (или можда) завршили средњу школу (највјероватније Економску, Медицинску
или Угоститељску), чисто сумњам да сте нешто дипломирали (а физику или астрономију још мање) и немате паметнија посла него да мени просипате google-овско образовање.
Према томе, ја сам завршио овдје. Немам намјеру да губим вријеме објашњавајући вама шта је губљење времена,
пошто колико видим, ви га имате за губљење колико вам душа пожели. Дакле, навалите ви на те научне теорије које ја "поредим са макадамом и асфалтом" и путујте кроз вријеме. Само немојте да вас неко чује, исмијаће вас па ће вам бити криво.
Уздравље.

П.С. Можда би вам паметније било да се ухватите праве физике, примјењене физике и науке.
Људи то раде свакодневно и достигнућа су бројна, достигнућа која имају примјену и која су корисна за човјека.
Од ваших паметовања нема никакве користи. А понајмање реалности.


Poslednji put menjao popovich dana 18 Apr 2009, 17:55, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 16:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Empty-headed je napisao:
ja, nazalost, nisam zavrsio srednju skolu...

:lol: :lol: :lol:
Hajde ne loži narod :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2009, 17:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Meni je super bila ova rasprava, al brate nemojte se tolko "palit" vidi se da svi poznajete materiju makar je razlicito tumacite.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jul 2009, 16:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Jan 2009, 10:14
Postovi: 37
Putovanje kroz vrijeme su izmislili novinari (nije to naučna kategorija). Putovanje kroz vrijeme su osmislili laici (nije Albert Ajnštajn to osmislio). Ne vjerujte svemu što piše (pisalo je i na tarabi p.č.a, pa ja slomih k.r.c). Albert Ajnštajn je površno razmišljao o prostoru i vremenu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2009, 11:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
prof.Baltazar je napisao:
Putovanje kroz vrijeme su izmislili novinari (nije to naučna kategorija). Putovanje kroz vrijeme su osmislili laici (nije Albert Ajnštajn to osmislio). Ne vjerujte svemu što piše (pisalo je i na tarabi p.č.a, pa ja slomih k.r.c). Albert Ajnštajn je površno razmišljao o prostoru i vremenu.


Sad ispade Ajnstajn budala a ti pametan. Koliko puta treba ponoviti da je putovanje kroz vrijeme dokazano Eksperimentalno! Znaci stavili su jedan atomski sat u avion, a drugi ostavili na zemlji. I nakon sto je avion letio odredjeno vrijeme satovi su uporedjeni. i vrijeme na njima se razlikovalo tacno onoliko koliko Ajnstajnove formule pokazu kad se uvrste podaci brzine aviona i ostalog. Drugi eksperiment je bio sa cesticama koje su se ubrzavale do velikih brzina i njihovo vrijeme zivota se povecavalo tacno onoliko koliko je povecavana brzina i koliko formule predvidjaju.
Dakle to je dokazano isto kao sto je dokazano da vrijedi formula kad se kreces autom ili pjeske v=s/t. Znaci eksperimentalno. Izmjereno, uvrsteno, izracunato, na kraju izmjereno i pokazato da je jednako sa racunom. E tako isto i kod vremena, i kod kontrakcije duzine, i mase(dokazano je i da se masa cestica povecava tacno u skladu sa Ajnstajnom kad im se poveca brzina).

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2009, 20:39 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Jan 2009, 10:14
Postovi: 37
vim je napisao:
Sad ispade Ajnstajn budala a ti pametan.
Po citiranom zaključujem o tvojoj sposobnosti zaključivanja (pogrešno zaključuješ).
Sve što si naveo sagledavao i isčitao sam mnogo puta i promišljao o istom više nego što možeš i zamisliti. Nije tako (rekoh ti ne vjeruj svemu što piše). Nešto malo o promjeni mase sa promjenom brzine kretanja naveo sam ovdje.
Citiram dio iz fakultetskog udžbenika o STR (imaš "zastarjelo znanje"): STR se koriguje i prilagođava „novim postavkama“ u kojima postoji samo jedna i jedina masa tijela – „sopstvena masa“ – m (ili „masa mirovanja“ = m = F/a). Nema promjene mase tijela sa promjenom brzine kretanja tog tijela! Samo se mijenja kinetička energija tijela (a ne masa tijela).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jul 2014, 22:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Putovanje kroz vrijeme će biti moguće
Putovanje kroz vrijeme će biti moguće
N.N. - 24.06.2014 14:42

Kada bi putnik kroz vrijeme otišao u prošlost i spriječio susret sopstvenih djede i babe, da li bi time spriječio i svoje rođenje? To je ključ čuvene teorije poznate kao "paradoks djede", u čijoj je suštini teza da je putovanje kroz vrijeme nemoguće.

Međutim, neki naučnici ne misle tako, piše Svet.

Grupa stručnjaka je prvi put simulirala kako bi dva fotona koja putuju kroz vrijeme uticala jedan na drugi i dokazali da je, barem na kvantnom nivou, tako nešto moguće. Istraživanje je sproveo tim istraživača Univerziteta u Klivlendu, a rezultati su objavljeni u žurnalu "Nature Communications".

Studija je koristila fotone kako bi simulirala putovanje kvantnih česica kroz vrijeme. Proučavanjem njihovog ponašanja naučnici su otkrili pomalo bizaran aspekt moderne fizike.

Oni su ispitali dva moguća ishoda putovanja fotona. Prema prvom, "foton 1" bi putovao kroz crvotočinu u prošlost i ušao u interakciju sa "ranijom verzijom" sebe.

U drugoj, "foton 2" putuje kroz kontinuum prostor-vrijeme, ali ulazi u interakciju sa fotonom koji je zaglavljen u "začaranom krugu" crvotočine poznatom kao zatvorena vremenska kriva. Ponašanje fotona 2 u simulaciji dozvoljavalo je i da se istovremeno proučava foton 1, a rezultati otkrivaju da su na kvantnom nivou putovanja kroz vrijeme moguća.

"Kvantno" se odnosi na najmanje moguće čestice koje mogu nezavisno da postoje.

Međutim, da li ova simulacija dokazuje da je putovanje kroz vrijeme moguće i za veće čestice, ili grupe čestica kakvi su atomi, ostaje nepoznato.

Mogućnost putovanja kroz vrijeme prvi put je predviđena 1991, i to takođe za "kvantni svijet".

"Pitanje da li je moguće putovanje kroz vrijeme zavisi od rješenja sukoba dvije naše najuspješnije, ali ipak nekompatibilne fizičke teorije - Ajnštajnove teorije opšte relativnosti i kvantne mehanike", objašnjava profesor Martin Ringbauer sa Univerziteta u Kvinslendu. "Ajnštajnova teorija opisuje svijet na nivou zvijezda i galaksija, dok kvantna mehanika dobro funkcioniše u opisivanju svijeta na mikroplanu . atoma i molekula."

Ajnštajnova teorija dozvoljava mogućnost putovanja u prošlost, prateći stazu u prostor-vremenu do polazišne tačke u prostoru, ali u ranijem vremenu – u zatvorenoj vremenskoj krivoj.


Dr Hoking tvrdi da je to nemoguće, on potkrepljuje teorijom da ako sklopimo pištolj i odemo malo u prošlost u trenutak kada smo sklopili pištolj i pucamo u sami sebe, postavlja se pitanje, ko je sklopio pištolj, kojim smo pucali sami u sebe.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jul 2014, 23:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pozivati se na kvantnu mehaniku i u isto vrijeme tvrditi da je moguće putovanje kroz vrijeme je nebuloza. :)
Ko iole poznaje osnove teorije kvantnog jasno mu je da vrijeme ne postoji, nego da bezbroj stvarnosti (mogućnosti??) postoji u istom (sadašnjem) trenu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jul 2014, 23:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Nije moguce


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jul 2014, 23:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Moguce je


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jul 2014, 23:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Vrijeme postoji ali ono ne mora da bude isto, za tebe koja putuješ brzinom svjetlosti i ja koji sam na zemlji. Prostorvrijeme moje ne mora da bude i tvoje.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jul 2014, 23:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Što dokazuje da je vrijeme ljuCka percepcija. :)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 149 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs