banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 01 Jun 2024, 13:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 117 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Feb 2013, 09:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Neki dan sam gledao novu emisiju od Borisa Malagurskog "revolucija" mslm da je na happz TV'u i tema je bila o cirilici i latinici u srpskom narodu gosti emisije su bili predstavnik "udruzenja cirilica N.Sad" i jos jedan gost zaboravio sam sta je on tacno...

Diskutovalo se o tome da li je moguca ponovna "cirilizacija srba" posto je u Srbiji cirilica jedino zvanicno pismo po zakonu a taj zakon se krsi na svakom koraku...

Zaintrigirala me izjava covjeka iz udruzenja cirilica da mi do 50'tih godina proslog vijeka uopste nismo koristili latinicu nego iskljucivo i samo cirilicu sa tim da su u Srbiji-Jugoslaviji jedino nacionalne manjine koristile latinicu...

Po njegovim rijecima od sredine 50'tih pocela se uvoditi latinica i medju nama razlog za uvodjenje latinice je bio zato sto smo u to vrijeme bili dio jedne multinacionalne drzave u kojoj smo vodili "nadnacionalnu politiku" dakle razlog je bio kao ajde ima tu i Slovenaca i Hrvata pa neka budu dva zvanicna pisma poslije tog uvodjenja latinice ona se pocela siriti do te mjere da danas je gotovo pa izgurala cirilicu iz upotrebe.

Njegova konstatacija je jos i bila: tada smo bili dio Jugoslavije i kao dio te drzave koja je bila multinacionalna mi smo vodili nadnacionalnu politiku a danas kada se Jugoslavija raspala mi vodimo nacionalnu politiku tako da latinica medju nama vise nema nikakvu svrhu i da je treba u potpunosti zamjeniti cirilicom.

Sta vi mislite o ovome da li je prednost sto imamo dva pisma ili nedostatak ?

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Poslednji put menjao apokalipto dana 16 Feb 2013, 09:12, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 09:09 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39464
Lokacija: Месечева икра
Oboje, ne obadvoje.....I da, treba voditi politiku ćirilizacije Srba. Od saobraćajnih znakova nadalje...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 09:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
_зока je napisao:
Oboje, ne obadvoje.

Možda mu tek sad bude jasna Timotićeva fora

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 09:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2011, 19:22
Postovi: 7114
apokalipto je napisao:
posto je u Srbiji cirilica jedino zvanicno pismo po zakonu a taj zakon se krsi na svakom koraku...

Nije tačno da se zakon krši na svakom koraku, kako si rekao. Ćirilica jeste zvanično pismo, ali postoji mogućnost izbora pisma u Srbiji i po samom zakonu.


Organ, organizacija i drugi subjekt može svoj naziv, firmu ili drugi javni natpis da ispiše, pored ćiriličkog, i latiničkim pismom.

U firmi preduzeća, ustanove i drugog pravnog lica, odnosno radnje ili drugog oblika obavljanja delatnosti deo koji se koristi kao znak može se ispisivati samo latiničkim pismom.

Saobraćajni znaci i putni pravci na međunarodnim i magistralnim putevima, nazivi mesta i drugi geografski nazivi ispisuju se ćiriličkim i latiničkim pismom.

Saobraćajni znaci i putni pravci na drugim putevima, nazivi ulica i trgova i drugi javni natpisi mogu se, pored ćiriličkog, ispisivati i latiničkim pismom.

Prvostepeni upravni, krivični, parnični ili drugi postupak u kome se rešava o pravima i dužnostima građana vodi se na srpskom jeziku. Utvrđivanje jezika i pisma na kome će se voditi postupak je prethodno pitanje o kome, u skladu sa odredbama ovog zakona, odlučuje lice koje vodi postupak.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 09:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Kada se govori o znakovima na putu pored cirilice na latinici bi trebalo biti samo za strance tj na engleskom ili si mislio na jezike okolnih naroda ?

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 10:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2010, 10:39
Postovi: 182
Lokacija: Banja Luka
Oboje. Vidim da neke ustanove i radnje isticu svoju reklamu na oba pisma. Lijepo je to vidjeti-sa jedne strane svijetli cirilica, sa druge latinica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 10:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Mi smo jedina nacija koja u Europi(ne znam za svijet) koristi dva pisma za jedan jezik.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 11:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Maj 2012, 10:28
Postovi: 91
apokalipto je napisao:
Mi smo jedina nacija koja u Europi(ne znam za svijet) koristi dva pisma za jedan jezik.


Kao da si otkrio toplu vodu. Kod nas je upotreba oba pisma otkad znam za sebe. I to je bilo veoma dobro regulisano. Jedna sedmica cirilica, a druga latinica. Ko mjesa cirlilicu i latinicu dobice jedinicu.
I zdravo djaci. :)
Upotreba oba pisma je nase bogatstvo. Neka druge nacije u Evropi pokusaju pisati na dva pisma. Hoce ali u k. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 11:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2011, 00:36
Postovi: 1068
Barsa je napisao:
apokalipto je napisao:
posto je u Srbiji cirilica jedino zvanicno pismo po zakonu a taj zakon se krsi na svakom koraku...

Nije tačno da se zakon krši na svakom koraku, kako si rekao. Ćirilica jeste zvanično pismo, ali postoji mogućnost izbora pisma u Srbiji i po samom zakonu.


Organ, organizacija i drugi subjekt može svoj naziv, firmu ili drugi javni natpis da ispiše, pored ćiriličkog, i latiničkim pismom.

U firmi preduzeća, ustanove i drugog pravnog lica, odnosno radnje ili drugog oblika obavljanja delatnosti deo koji se koristi kao znak može se ispisivati samo latiničkim pismom.

Saobraćajni znaci i putni pravci na međunarodnim i magistralnim putevima, nazivi mesta i drugi geografski nazivi ispisuju se ćiriličkim i latiničkim pismom.

Saobraćajni znaci i putni pravci na drugim putevima, nazivi ulica i trgova i drugi javni natpisi mogu se, pored ćiriličkog, ispisivati i latiničkim pismom.

Prvostepeni upravni, krivični, parnični ili drugi postupak u kome se rešava o pravima i dužnostima građana vodi se na srpskom jeziku. Utvrđivanje jezika i pisma na kome će se voditi postupak je prethodno pitanje o kome, u skladu sa odredbama ovog zakona, odlučuje lice koje vodi postupak.

Eto ovo bih promenio , cirilica u svim ustanovama itd zbog zastite i promocije...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 11:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
posejdon je napisao:
apokalipto je napisao:
Mi smo jedina nacija koja u Europi(ne znam za svijet) koristi dva pisma za jedan jezik.


Kao da si otkrio toplu vodu. Kod nas je upotreba oba pisma otkad znam za sebe. I to je bilo veoma dobro regulisano. Jedna sedmica cirilica, a druga latinica. Ko mjesa cirlilicu i latinicu dobice jedinicu.
I zdravo djaci. :)
Upotreba oba pisma je nase bogatstvo. Neka druge nacije u Evropi pokusaju pisati na dva pisma. Hoce ali u k. :D


Pazi mi smo JEDINI dakle ili smo najpametniji u Europi ili tu nesto ne stima da li je ovaj period samo neka tranzicija sa cirilice na latinicu ili sta meni je npr potpuno bespotrebno da pisemo sa dva pisma zbog cega ? U ostalom ako je vjerovati ovima gore sto su gostovali u emisiji cirilicu smo koristili do 50'tih bez upliva latinice sada latinica prednjaci nad drugim pismom pisati sa dva pisma po meni nema smisla dakle trebalo se odluciti ili svi latinicu ili cirilicu pisemo ?!

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Poslednji put menjao apokalipto dana 16 Feb 2013, 11:38, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 11:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Mene zanima jedna stvar ubacili smo latinicu uz cirilicu nekad prije u 20'tom vijeku za vrijeme Jugoslavije to vrijeme je proslo danas latinica prednjaci medju nama mada i cirilica se koristi jos uvijek.

Dakle pitanje je da li da se vratimo 100 % na cirilicu kao sto je to bio slucaj prije 60 ili 70 godina ili da se sprovede 100 %'tna latinizacija srba ja ne vidim razlog da pisemo sa dva pisma niko to ne radi sem nas !

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 11:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Pored ćirilice, treba raditi i na popularizaciji još jednog zaboravljenog alata u srpskih pisača, a to je interpunkcija, odnosno njeni znaci. Objasniti ljudima divna preimućstva upotrebe onih najjednostavnijih, kao što su zarez, i tačka, ponekad oboje odjednom, a o velikim praznicima crtica i dvije tačke.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 11:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Popokatepetl je napisao:
Pored ćirilice, treba raditi i na popularizaciji još jednog zaboravljenog alata u srpskih pisača, a to je interpunkcija, odnosno njeni znaci. Objasniti ljudima divna preimućstva upotrebe onih najjednostavnijih, kao što su zarez, i tačka, ponekad oboje odjednom, a o velikim praznicima crtica i dvije tačke.


:lol: :lol: :lol: :lol:

Cuti imam problema sa tim na tastaturi i nije vezano za temu mogao si ovo i na pp ako ti vec toliko izbija oci :wink:

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 11:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Ma, tvoj prethodni post je samo bio okidač za ono što se već dugo kuva u meni, ja prosto više nisam mogao to da držim unutra, bilo je jače od mene :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 11:54 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39464
Lokacija: Месечева икра
Jesi ti apokalipto navalio ko neslani ovan....Pa latinica prednjači iz jednog razloga. Lakša je za pisanje.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 12:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
_зока je napisao:
Jesi ti apokalipto navalio ko neslani ovan....Pa latinica prednjači iz jednog razloga. Lakša je za pisanje.


I kako forsirati cirilicu kao sto si vec rekao ako je ovo gore navedeno tacno ?

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 12:08 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39464
Lokacija: Месечева икра
Jeste tačno. Eto probaj hvatati bilješke ćirilicom pa onda latinicom pa ćeš i sam vidjeti....Kako? Fino. Republičke institucije trebaju sve dokumente, dopise, prepiske i ostale spiske obavljati ćiriličnim pismom. Na dokumentima treba prvo ćirilični natpis, firme trebaju biti na ćirilici.Na televiziji treba biti ćirilično pismo dominantno.Ne samo na državnoj nego i na privatnim...Jbt, kako u Bugarskoj i u Rusiji forsiraju svoje pismo? Pa njima se prilagodi Koka-Kola i Mekdonalds.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 12:57 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 26 Dec 2010, 17:58
Postovi: 2206
Ala brate Apu, al ga smaraš. Pa piši ćirilicom, jel' ti neko brani?
Skontali smo već da ti tu jedini forsiraš takav stav, al šta ima to veze, malo frustracije vodi ka većoj inteligenciji,
jel' tako? -jeste.
Odma sada odma! da si promijenio, piši sve na ćirilici i nemoj više da te vidim da vorumaš laćnicom.
I uopšte sve piši isključivo ćirilicom i račune kad nešto prodaješ i sve.
Ako ti se neko pobuni da ne zna ćirilicu, a ti mu nemoj prodati, niti dalje sa njim sarađivati, jer zdrav čovjek
treba da poznaje isključivo jedno pismo. Ako je odabrao pogrešno, pa hm, njegova loša sreća.

_________________
That looks tasty
That looks plenty
This is hungry work


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 13:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
PlavaMaca je napisao:
Ala brate Apu, al ga smaraš. Pa piši ćirilicom, jel' ti neko brani?
Skontali smo već da ti tu jedini forsiraš takav stav, al šta ima to veze, malo frustracije vodi ka većoj inteligenciji,
jel' tako? -jeste.
Odma sada odma! da si promijenio, piši sve na ćirilici i nemoj više da te vidim da vorumaš laćnicom.
I uopšte sve piši isključivo ćirilicom i račune kad nešto prodaješ i sve.
Ako ti se neko pobuni da ne zna ćirilicu, a ti mu nemoj prodati, niti dalje sa njim sarađivati, jer zdrav čovjek
treba da poznaje isključivo jedno pismo
. Ako je odabrao pogrešno, pa hm, njegova loša sreća.


Di si mace :lol: :lol: :lol:

Ja sam neutralan ako pazljivo procitas sta sam napisao na pocetku teme to ces i uvijedjeti sama samo sam htio da cujem misljenje drugih o ovom pitanju to je sve :)

Smiri popij caj ganjaj mace po stanu ili sl :tard:

I naglasio sam kojim pismom da se sluzimo jel sto se naseg jezika tice a naravno necu engleski pisati cirilicom kako ne mi tako i rusi i kinezi i nezz grci :-k

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Feb 2013, 13:21 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 26 Dec 2010, 17:58
Postovi: 2206
Nezaebavaj, pogle gore, napisao si da je tebi potpuno besmisleno da pišemo sa oba pisma.
I ako smo JEDINI u jevropi il smo najpametniji ili nešt ne štima...

Lakše mi pada da parafraziram, neg da te citiram.

Kojom logikom mora biti il najpametnije ili najgluplje? Možda je jednostavno tako, neutralno samo po sebi?
Ako ti je do vraćanja u prošlost kad se pisalo jednim pismom, zapitaj se da li bi ti uopšte spadao u skup pismenih.

Korištenje dva pisma, ako ničem drugom, doprinosi barem malom produbljivanju sivih brazda i odgađanju demencije.
Da ne govorim o radostima kombinovanja slova pa ne znaš da li je MACHO ili je MACHO, banalan primjer.
Đe je tek kultura, šarolikos, raznolikos.

_________________
That looks tasty
That looks plenty
This is hungry work


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 117 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs